V Maďarsku začal soud s pašeráky migrantů. Za smrt 71 lidí včetně několika dětí jim hrozí doživotí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 6. 2017 11:58
V roce 2015 uprostřed parného léta objevila rakouská policie v odstaveném nákladním automobilu těla 71 udušených uprchlíků. Bylo mezi nimi i několik žen a dětí. Pašerácký gang, který měl převoz migrantů na svědomí, nyní v Maďarsku čelí vysokým trestům. Prokuratura pro některé z nich žádá až doživotní odnětí svobody. Rozsudek by měl padnout do konce roku.
Nákladní automobil, ve kterém rakouská policie v srpnu roku 2015 objevila 71 těl.
Nákladní automobil, ve kterém rakouská policie v srpnu roku 2015 objevila 71 těl. | Foto: Reuters

Budapešť - V Maďarsku začal ve středu ostře sledovaný soud s 11 členy pašeráckého gangu. Prokuratura je viní z vraždy 71 migrantů, kteří se předloni udusili v chladírenském voze na rakouské dálnici.

Třicetiletému Afghánci a deseti Bulharům hrozí až doživotní tresty. Rozsudek by měl padnout do konce roku.

Smrt běženců otřásla Evropou v roce 2015 uprostřed uprchlické krize.

Policie objevila opuštěné auto 27. srpna v Rakousku u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Uvnitř našla desítky těl udušených uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Včetně osmi žen a čtyř dětí.

Protože oběti zemřely ještě předtím, než auto překonalo hranice, ujaly se vyšetřování včetně soudního řízení maďarské úřady.

Nálada se otočila

Tragická událost vyvolala v Evropanech vlnu solidarity, která vedla k rozhodnutí otevřít běžencům hranice a umožnit jim volný průchod do Německa.

"Pak se ale tisíce uprchlíků přesouvaly přes Rakousko a lidem se to nelíbilo. Nálada se skoro úplně otočila. V lidech se mísil pocit paniky a obav," popsal britské stanici BBC Otto Lippert z místní samosprávy rakouské obce Pardnorf, kde bylo vozidlo se 71 těly nalezeno.

Následující rok se cesta pro běžence přes Rakousko opět uzavřela. Pašerákům migrantů tak znovu kvete obchod.

Policie stále řeší obdobné případy

Podle Geralda Tatzgerna z rakouské kriminálky zatkla policie téměř 200 podezřelých pašeráků jen od začátku letošního roku.

"Znovu řešíme případy pašování v nákladních vozidlech a dodávkách, což je stejně jako v roce 2015 pro migranty velmi nebezpečné," řekl stanici BBC.

"Minulý týden jsme tu měli případ 16letého bulharského pašeráka, který neměl řidičský průkaz a převážel 27 běženců v autě. Naboural a deset jich zemřelo."

Maďarská prokuratura proto pro 11 souzených pašeráků navrhuje vysoké tresty.

Čtyři členové gangu, kteří se předloni přímo účastnili tragického převozu, jsou obžalováni z vraždy a hrozí jim doživotní odnětí svobody. Pro zbylých sedm obžalovaných chce prokuratura dlouholeté tresty vězení v délce až 20 let.

Proces v Maďarsku začal za přísných bezpečnostních opatření. Podle agentury APA sledují soud v jihomaďarském městě Kecskeméu především zahraniční média a o 80 míst v jednací síni svedlo boj kolem stovky novinářů.

Vydělali si statisíce eur

Hlavou pašeráckého gangu byl 30letý Afghánec, který v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby. O ten později přišel.

Ostatní členové pašerácké skupiny jsou bulharští občané. Jeden z nich je stále na útěku, a proto je souzen v nepřítomnosti.

Podle obžaloby skupina v období od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy celkem zhruba 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.

Česko dostalo dva roky na to, aby přijalo 2600 lidí, kdyby vláda pracovala průběžně, mohli jsme ty kvóty splnit, finanční pomoc nestačí. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy