Biden se po roce setká s čínským prezidentem. Řešit budou obchodní vztahy i Írán

ČTK ČTK
15. 11. 2023 9:38
Téměř přesně 12 měsíců od svého posledního setkání ve středu znovu usednou u jednoho stolu lídři dvou největších světových ekonomik, jejichž vzájemné vztahy zatěžují neshody v celé řadě otázek. Americký prezident Joe Biden doufá, že schůzka s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem přinese obnovení "normální" komunikace mezi oběma stranami.
Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do kalifornského San Franciska.
Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do kalifornského San Franciska. | Foto: Reuters

Od loňského setkání konaného v Indonésii zažily vztahy mezi Pekingem a Washingtonem nové otřesy, zejména v důsledku únorové aféry kolem záhadného čínského balónu nad americkým územím. Podle webu Politico mezi oběma velmocemi sílí nedůvěra, což vyvolává obavy z vojenského střetu. Poslední týdny nicméně přinesly intenzivní diplomatické kontakty vlád ve snaze napětí zmírnit.

Vrcholná schůzka je na programu na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, který hostí San Francisco. Si tam dorazil v úterý krátce před 15:00 místního času (půlnoc SEČ).

Přesné místo jednání s Bidenem americká strana z bezpečnostních důvodů neoznámila, podle serveru stanice Hlas Ameriky jím bude historický komplex jižně od kalifornského města. Setkání podle serveru potrvá čtyři hodiny a bude zahrnovat pracovní oběd.

Čínská diplomacie před schůzkou vyzvala Spojené státy, aby se nesnažily měnit Čínu a nepoškozovaly její zájmy. Obzvláště ožehavým bodem je v tomto směru americká spolupráce s Tchaj-wanem, který si Peking nárokuje jako jednu ze svých provincií, přestože po desetiletí funguje jako nezávislá demokracie.

Kromě této otázky chce Biden na čínského vůdce apelovat také v souvislosti s Íránem, s nímž Čína v poslední době rozvíjí obchodní partnerství. Washington chce, aby tohoto vztahu využila k odrazování Teheránu od rozdmýchávání konfliktů na Blízkém východě, podobně jako to po ní požaduje v souvislosti s Ruskem a jeho agresí na Ukrajině.

Kromě těchto témat by se jednání mělo týkat také obchodních vztahů, které Spojené státy podle vyjádření vládních představitelů nechtějí přerušovat.

Urovnání vleklých sporů se od středečního setkání nečeká, obě strany před ní hovořily o "stabilizaci" vztahů a zlepšení komunikace. "Vrátit se k normálnímu způsobu korespondence, být schopni zvednout telefon a mluvit spolu, když nastane krize," odpověděl v úterý Biden na otázku, jaké by si představoval výsledky jednání.

Také zmínil zajištění komunikace mezi armádami Číny a Spojených států, která je narušená od loňské návštěvy tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Americká armáda v poslední době opakovaně informuje o střetech amerických a čínských jednotek v regionu Jihočínského moře, které označuje za znepokojivé.

 

Právě se děje

Další zprávy