V Jihoafrické republice stovka lidí rabovala obchody. Útoky mířily na cizince

ČTK ČTK
27. 2. 2017 13:43
V Jihoafrické republice už několik měsíců přibývá incidentů zaměřených proti cizincům. Naposledy v noci na pondělí zaútočila stovka lidí na obchody v Johannesburgu. Lidé rabovali především ty podniky, které podle svědků patří imigrantům. Už minulý týden musela jihoafrická policie v hlavním městě rozhánět stovky demonstrantů proti přistěhovalcům, z čehož někteří rabovali obchody patřící cizincům. Při zákroku použila slzný plyn a gumové projektily. Více než 150 lidí zatkla.
Muž, kterého v jihoafrické Pretorii napadl gang v souvislosti s útoky na obchody imigrantů.
Muž, kterého v jihoafrické Pretorii napadl gang v souvislosti s útoky na obchody imigrantů. | Foto: Reuters

Johannesburg - Asi 100 lidí v jihoafrickém Johannesburgu v noci na pondělí rabovalo obchody. Rozbíjeli při tom výlohy a ničili zboží. Výtržníci se podle svědka soustředili především na obchody imigrantů, informovala agentura Reuters.

Policie nejméně jednoho výtržníka zatkla. "Situaci stále vyšetřujeme a očekáváme, že bude zatčeno více osob," řekla policejní mluvčí Mathapelo Petersová.

Dodala, že národnost majitelů obchodů nezná. Čeká se prý, až řada obchodníků škody nahlásí úřadům.

V posledních měsících se podobné incidenty v JAR opakovaly. Úřady se však do minulého týdne zdráhaly označit útoky za projevy nenávisti vůči imigrantům.

Minulý týden musela jihoafrická policie v hlavním městě rozhánět stovky demonstrantů proti přistěhovalcům, z čehož někteří rabovali obchody patřící cizincům. Při zákroku použila slzný plyn a gumové projektily. Více než 150 lidí zatkla. Jihoafrické ministerstvo vnitra později uvedlo, že násilí bylo namířeno na cizince.

Každý 25. Jihoafričan je cizinec

Jelikož je JAR, která má asi 55 milionů obyvatel, relativně ekonomicky stabilní zemí v regionu, v minulých letech přilákala mnoho uprchlíků a žadatelů o azyl. V 80. letech uprchlo kvůli občanské válce do JAR asi 350 000 lidí z Mosambiku.

V posledních letech JAR přijala několik tisíc uprchlíků ze Somálska, Konga a Etiopie. O azyl požádalo rovněž několik desítek tisíc lidí ze Zimbabwe. Většinu z nich ale jihoafrické úřady označily za ekonomické migranty a azyl jim neposkytly. K roku 2011 v zemi žilo 2,2 milionu cizinců.

V současné chvíli JAR sužuje až 25procentní nezaměstnanost a občané mají často pocit, že jim práci berou cizinci.

V roce 2015 zemřelo během nepokojů proti přistěhovalcům ve městě Durban nejméně šest lidí. V roce 2008 připravily podobné střety o život až 60 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy