Telefonem proti chudobě. Afričané si oblíbili platby přes mobil, nepotřebují ani kreditní kartu

Helena Truchlá
25. 2. 2017 19:40
Podle nedávno zveřejněné studie pomohl obyčejný tlačítkový telefon statisícům lidí v Africe z extrémní chudoby. Služba takzvaných mobilních peněz se úspěšně prosadila v Keni a Tanzanii a funguje už bezmála deset let. Lidé na ní oceňují hlavně bezpečnost a rychlost. Nemusí chodit do banky - peníze posílají přes svůj mobil, případně si je pak mohou vybrat například v blízkém obchodě. Službu pak využívají i neziskové organizace. "V rámci našich projektů poskytujeme mikropůjčky farmářům, kteří si pak peníze rozdělují mezi sebe. Často k tomu využívají právě mobilní peníze," uvedl pro Aktuálně.cz Martin Schlossarek, dobrovolník z organizace Maendeleo.
Video: M-PESA

Dodoma/Nairobi - Když si vesničan ve východoafrické Tanzanii potřebuje vybrat z účtu peníze, často mu nezbývá než jet dvě hodiny do nejbližší banky. Anebo použít svůj mobil.

Už před deseti lety se v několika zemích v Africe prosadila služba "mobilní peněženky". Místo kreditní karty nebo bankovního účtu tu lidé používají pouze svůj mobil. Není nutné, aby šlo o chytrý telefon nebo aby měl přístup k internetu. Stačí i "starý" mobil s tlačítky.

Lidé si na svá mobilní konta pošlou peníze, které jsou pak uloženy v komerčních bankách. Nemají ovšem klasický účet. Virtuální kredit jim posílá mobilní operátor. Oni pak s mobilem zajdou na místo, které s operátorem spolupracuje - a dostanou své peníze.

Takových zprostředkovatelů je několik desítek tisíc. Jde o samoobsluhy, pouliční prodavače i restaurace.

Pro ně je celý systém lákavý díky menšímu výdělku. Když se daný obchod zapojí do této sítě, může si přivydělat zhruba 70 až 100 dolarů měsíčně (v přepočtu až 2500 korun).

Pomocí mobilních plateb Afričané platí nájemné nebo pojištění, vybírají si hotovost nebo si vyzvedávají důchod.

Rychlost a bezpečnost

Pro Afričany má tento deset let starý systém dvě hlavní výhody: bezpečnost a rychlost.

Na vyplácení hotovosti zprostředkovatelé používají své vlastní peníze, ale k financím uloženým v bankách přístup nemají. Lidé si tak mohou například vybrat důchod hned za rohem v restauraci, ale zároveň nehrozí, že by v případě krachu podniku o peníze přišli.

Podle nedávno zveřejněné studie Massachusettského technologického institutu (MIT) pomohly mobilní peníze už dvěma procentům domácností ve 48milionové Keni, aby si zlepšily životní úroveň a vymanily se z extrémní chudoby.

Služba se v této východoafrické zemi jmenuje M-PESA a od roku 2007 ji provozuje mobilní operátor Safaricom, dceřiná společnost britského Vodafonu.

Právě v Keni pomohla i skutečnost, že podle Světové banky jsou mobilní platby nejlevnějším způsobem převodu peněz ze zahraničí. Tři miliony Keňanů žijí podle údajů z roku 2011 v exilu a často posílají domů část vydělaných peněz.

KILIMO SALAMA (bezpečné zemědělství)

Farmáři mají díky mobilním penězům lepší přístup k pojištění úrody. Platí ho z poloviny oni, z poloviny švýcarská nadace Syngenta.

Pojistné se jim přičte automaticky k ceně osiva po naskenování čárového kódu na obalu.

Farmář se tím zaregistruje u nejbližší meteorologické stanice. Data o počasí přenáší mobilní síť. Když stanice zaznamenají možné poničení úrody, farmáři okamžitě dostávají na mobil, který funguje jako jakási "virtuální peněženka", potvrzení o vyplacené pojistce.

Mobilní peníze kromě běžných transakcí usnadňují také vyplácení zemědělských dotací a státních grantů. Například keňská iniciativa Kilimo Salama využívá mobilní peněženky k urychlení a zjednodušení vyplácení pojistek v případě neúrody.

Peníze přes celou Tanzanii za pár minut

Do sousední Tanzanie každoročně jezdí Martin Schlossarek, dobrovolník z neziskové organizace Maendeleo, která se snaží místní motivovat k vlastnímu podnikání nebo farmaření. "V rámci našich projektů poskytujeme mikropůjčky farmářům, kteří si pak peníze rozdělují mezi sebe. Často k tomu využívají právě mobilní peníze," uvedl pro Aktuálně.cz.

Zatímco v Keni má Safaricom na trhu dominantní postavení, v Tanzanii je operátorů více a podobnou službu nabízejí všichni.

Podle Schlossarka tu službu oceňují hlavně lidé v odlehlých vesnicích. "Můžete při sobě nosit jen malou hotovost, a když je potřeba poslat peníze na druhý konec Tanzanie, jde to pomocí jedné SMS," říká. Převod často trvá jen několik minut.

"Službu používají čím dal víc i starší lidé na venkově, kteří to mají k nejbližší bance třeba i dvě hodiny cesty," dodává také Schlossarek. Právě starší generace je navíc často závislá na penězích, které jim z měst posílají jejich děti a vnoučata.

Volat a platit

Mimo Tanzanii a zejména Keňu, kde služba začala fungovat poprvé a kde jsou její pozitivní dopady zatím nejviditelnější, ale mobilní peníze tak úspěšné nejsou. Jak upozorňuje americký deník Washington Post, v Indii pokus službu rozšířit selhal a v červnu 2016 se Vodafon stáhl také z Jihoafrické republiky.

Na druhou stranu v Keni na mobilní transakce dohlíží centrální banka, a platby jsou tak bezpečné. Zároveň trh ovládl de facto jediný operátor, zmíněný Safaricom. Ten lidem nabízí různé výhody - každý uživatel například dostane za jednu přijatou platbu minutu volání zdarma.

Jezdím tam pravidelně od roku 2013, situace se neustále zhoršuje, na začátku července v zemi vypukly nové nepokoje, říká dobrovolnice Lenka Huberová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy