V Homsu se vraždilo. A Asad si stahoval hudbu z iTunes

Zahraničí Zahraničí
15. 3. 2012 14:15
Opozice zveřejnila soukromé e-maily syrského prezidenta a jeho ženy. O lecčems vypovídají
Protesty proti Asadovi.
Protesty proti Asadovi. | Foto: Reuters

Damašek/Londýn - Zatímco stovky civilistů umíraly pod palbou vládních vojsk, vyhýbal se syrský prezident Bašár Asad mezinárodním embargům a stahoval si přes falešný účet z iTunes country hudbu a aplikace.

Obsah internetové komunikace prezidentského páru sledovali rebelové od loňského června až do 7. února, kdy hackerská skupina Anonymous napadla weby syrského režimu a Bašár Asad přestal e-mail [email protected] používat.

Tři tisíce zpráv dostala u příležitosti ročního výročí syrského povstání do rukou redakce britského listu Guardian. Ověřit pravost všech textů prý není možné, o pravosti ale novináři nepochybují.

Šperky a nábytek

Od začátku bojů zemřelo v Sýrii přes 8000 lidí. O to víc působí obsah Asadových e-mailů jako špatný vtip.

Šokující je například fakt, že syrský prezident měl detailní přehled o přítomnosti zahraničních novinářů v obklíčeném Homsu.

Asma Asadová.
Asma Asadová. | Foto: Reuters

Málokdo mu teď navíc uvěří, že má snahu zavést kýžené reformy. Požadované změny totiž v e-mailech zaslaných svým lidem označuje za "odpad".

Ještě absurdněji působí chování prezidentského páru v době krize. Nehledě na zabíjení civilistů utrácela první dáma Asma Asadová tisíce dolarů za šperky a luxusní nábytek.

Prezident zase přeposílal spolupracovníkům parodizující videa, která zesměšňovala dobývání Homsu.

Manželce pak "dělal radost" odkazy na country písně Blakea Sheltona a Cliffa Richardse. (Jak vypadá playlist diktátora Asada? Poslechněte si ZDE)

Rady z Íránu

Podle očekávání se potvrdilo, že k věrným prezidentovým konzultantům patří lidé napojení na Írán a libanonský Hizballáh.

Pomáhali mu s přípravou projevů, radili, jak zasáhnout proti rebelům. Vlivný libanonský obchodník Husajn Mortada ho například varoval, aby přestal ve svých projevech obviňovat teroristickou organizaci Al-Káidu.

Argumentoval tím, že stejný názor převládá v Teheránu i uvnitř vedení šíitského Hizballáhu.

 

Právě se děje

Další zprávy