Syrská armáda dobyla zpět Idlib, boje pokračují

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
14. 3. 2012 15:25
Bašár Asad odpověděl Kofi Annanovi na návrh příměří, ten jeho reakci studuje
Boje ve městě Idlib.
Boje ve městě Idlib. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda po čtyřech dnech bojů ovládla město Idlib na severu země, které měly doposud pod kontrolou povstalecké jednotky.

Podle agentury AFP se rebelové z metropole poblíž hranic s Tureckem po těžkých bojích nakonec stáhli, protože jim docházela munice.

"Od úterního večera se (v Idlibu) už nebojuje, (povstalecká) Syrská svobodná armáda se stáhla, (vládní) vojáci vtrhli do města, provádějí domovní prohlídky a pokračují v zatýkání," citovala AFP místního protirežimního aktivistu Núrradína Abdúa.

"Každý ví, že svobodná armáda není schopna odolávat střelné síle armády," zdůraznil Abdú a znovu poukázal na zdráhání mezinárodního společenství, pokud jde o vyzbrojení povstalců.

V těsné blízkosti hranic se stále bojuje, ve středu už padli další čtyři lidé - dva povstalci a dva civilisté. Turecký list Milat navíc oznámil, že od soboty nemá kontakt s dvojicí svých zpravodajů působících v oblasti Idlibu.

Kofi Annan při jednání v Damašku.
Kofi Annan při jednání v Damašku. | Foto: Reuters

Mluvčí zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana mezitím oznámil, že bývalý generální tajemník OSN už obdržel od syrského prezidenta Bašára Asada odpověď na návrh na řešení krize a zastavení násilí v Sýrii. Bez jakýchkoliv podrobností o Asadově reakci jen řekl, že Annan jeho odpověď "studuje". Agentura Reuters doplnila, že by Annan měl v pátek kvůli Sýrii vystoupit před Radu bezpečnosti OSN.

Na rozdíl od situace v povstalecké čtvrti Bábá Amr města Homs, kterou vládní jednotky obsadily 1. března po jednoměsíčním dobývání, prý do Idlibu nepřicházejí žádné zbraně.

"Povstalci v Bábá Amr dostávali hodně zbraní, zejména ze sousedního Libanonu, to ale není případ Idlibu. Zdejší povstalci měli k dispozici jen ty zbraně, které si dezertéři přinesli s sebou," vysvětlil aktivista Núrradín Abdú.

Mezinárodní společenství zdůvodňuje odmítavý postoj k otázce pomoci syrské opozici její roztříštěností. Kritiku na adresu SNC ohledně její nejednotnosti podporuje i dnešní ohlášená demise tří osobností z řad opoziční koalice Syrská národní rada (SNC).

Všichni tři ji na svých stránkách na Facebooku zdůvodnili "rozpory" v radě a její "neefektivností". Jeden pak kritizoval "názorový monopol (předsedy SNC) Burhána Ghaljúna.

Loni organizované poklidné protivládní demonstrace nepomohly svrhnout autoritativní režim syrského prezidenta Bašára Asada, a proto se část opozice uchýlila k ozbrojenému odporu. Podle OSN si střety v Sýrii vyžádaly od jejich začátku loni v březnu již více než 7500 obětí, podle Paříže je to již přes 8000 obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy