Syrská opozice se domáhá vojenské intervence Západu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 3. 2012 19:16
Syrské úřady povolily humanitárním organizacím "omezený přístup" do některých míst
Syřané hromadně opouštějí města, v nichž se bojuje
Syřané hromadně opouštějí města, v nichž se bojuje | Foto: Reuters

Damašek - Opoziční Syrská národní rada (SNC) vyzvala v pondělí Západ a arabské státy k vojenské intervenci s cílem chránit před útoky jednotek prezidenta Bašára Asada civilisty.

Mluvčí rady George Sabrá oznámil, že SNC požaduje vytvoření humanitárních koridorů stejně jako bezpečnostních a bezletových zón. Rada se podle něj navíc rozhodla otevřeně podpořit Svobodnou syrskou armádu, která s Asadovými jednotkami po dlouhé měsíce bojuje.

"Žádáme vojenskou intervenci arabských a západních zemí, aby bylo možné chránit civilisty," řekl Sabrá. "Chceme, aby byla nad celou Sýrií vytvořena bezletová zóna, jež by Asadovi zabránila provádět další masakry."

Případnou rezoluci OSN, která je pro vytvoření bezletové zóny nezbytná ale zcela nepochybně znovu zablokují Rusko a Čína, vedle Íránu poslední Asadovi spojenci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes sice připustil, že velkou část odpovědnosti za situaci v Sýrii nesou tamní úřady, na druhou stranu ale prohlásil, že celý problém je "zmanipulovaný", protože vláda nebojuje s civilisty, nýbrž s teroristy napojenými na al-Káidu.

70 tisíc běženců

Situace civilního obyvatelstva na řadě míst země je přitom zoufalá a vyžaduje naléhavé řešení. Konstatuje to i dnešní zpráva předsedy vyšetřovací komise pro Sýrii Paula Pinheira přednesená na zasedání Rady pro lidská práva OSN. Syřané podle ní před násilnostmi prchají do Libanonu, Jordánska a Turecka.

Podle Pinheira povolila syrská vláda po měsících obstrukcí humanitárním organizacím "omezený přístup" do nejkritičtějších míst. "Neomezený přístup humanitární pomoci by přitom měl být pravidlem, nikoli výjimkou," uvedl Pinheiro.

"Ztratila se spousta času a nebylo možné poskytnout pomoc lidem, kteří ji potřebují. Mnoho lidí zemřelo, protože nedostali odpovídající lékařskou pomoc," doplnil. Od počátku protestů muselo kvůli násilnostem opustit své domovy 70.000 lidí a tisíce odešly do sousedních zemí.

Jak připomíná agentura AFP, vyšetřovací komise - která dostala od Rady pro lidská práva OSN mandát ke své práci v srpnu 2011 - konstatovala ve své první zprávě předložené v listopadu, že syrské síly během brutálních represí vůči protestujícím spáchaly zločiny proti lidskosti. Od té doby shromážděné důkazy komise potvrzují, že se nic nezměnilo.

Vyšetřovatelé také oznámili, že Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva předali obálku s tajným seznamem vysokých politických a vojenských představitelů syrského režimu, kteří jsou zapleteni do zločinů proti lidskosti.

Režim prezidenta Asada od počátku povstání 15. března 2011 odmítá uznat požadavky opozice a hovoří o pronásledování teroristů, kteří rozsévají v Sýrii chaos. Od té doby podle syrské exilové opozice zemřelo již 8500 lidí

 

Právě se děje

Další zprávy