Sýrie zaminovává cesty běženců směrem do Libanonu

ČTK Radim Klekner ČTK, Radim Klekner
13. 3. 2012 13:18
Opoziční Syrská národní rada má od několika zemí příslib, že jí dodají zbraně
Do Libanonu směřující tisíce běženců prchajících před boji
Do Libanonu směřující tisíce běženců prchajících před boji | Foto: Reuters

Damašek, Ankara - Syrská národní rada (SNC), která se včera obrátila na Západ i arabské státy s žádostí o vojenskou intervenci, tvrdí, že od několika zemí získala příslib dodávek zbraní do rukou povstalců, kteří bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada.

"Nemáme jinou možnost, než se bránit pomocí zbraní," citoval deník Spiegel on-line prominentního člena SNC Basáma Išáka.

Mluvčí SNC George Sabrá se ve svém apelu domáhal vytvoření humanitárních koridů a bezpečnostních a bezletových zón, aby mohli být chráněni běženci prchající z míst bojů.

Proti jakékoli intervenci se ostře staví Rusko. V úterý slovy ministra zahraničí Sergeje Lavrova zdůraznilo, že případné příměří musí být oboustranné, zároveň ale potvrdilo, že bude syrskému režimu samo nadále dodávat zbraně.

Situace v Sýrii je čím dál nepřehlednější a obě strany se navzájem obviňují z masakrů na civilistech.

Ve městě Idlíb při hranicích s Tureckem našli povstalci podle v úterý zveřejněné zprávy v jedné z místních mešit "desítky mrtvol". Město bylo v uplynulých dnech podrobeno intenzivnímu bombardování ze strany vládních sil.

Šest desítek obětí masakru bylo o víkendu nalezeno v o něco jižněji položeném městě Homs, které počátkem března po několikatýdenním ostřelování obsadily vládní jednotky. Mezi mrtvými byly údajně také ženy, mladé dívky a šestileté děti. Zprávy je velmi obtížné ověřit z nezávislých zdrojů, protože místní úřady znemožňují zahraničním novinářům přístup do oblasti bojů.

V provincii Idlíb napadli v úterý povstalci ze Svobodné syrské armády vládní konvoj, přičemž zabili deset vojáků.

"Vojensky neúčinná zbraň"

Syrská armáda v minulých týdnech rozmístila podél tras, které u hranic s Libanonem a Tureckem používají uprchlíci, nášlapné miny. Vyplývá to ze zprávy organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, z níž citovaly servis BBC a agentura AP.

Svobodná syrská armáda
Svobodná syrská armáda | Foto: Reuters

HRW proto vyzvalo Sýrii, aby kladení pozemních min okamžitě zastavila. Označuje je za "vojensky neúčinnou" zbraň, která většinou zabíjí a zraňuje civilisty. Agentura AP v dané souvislosti připomíná listopadové tvrzení nejmenovaného syrského činitele, podle něhož byly pozemní miny na některých úsecích hranice s Libanonem položeny s cílem zabránit pašování zbraní do země.

HRW v dnešní zprávě cituje výpověď osmadvacetiletého syrského bývalého armádního pyrotechnika. Se skupinou přátel prý tento dezertér počátkem března zneškodnil kolem 300 min v oblasti Hasaníje, rozmístěných podél cest používaných uprchlíky k útěku do Turecka.

Patnáctiletý mladík zase vylíčil, jak přišel o nohu při výbuchu miny u hranice s Libanonem. Stalo se tak údajně, když se snažil pomoci rodinnému příteli, zraněnému při armádním zásahu ve čtvrti Bábá Amr povstaleckého města Homsu, dostat se přes hranici.

"K přechodu hranice mi chybělo nějakých 50-60 metrů, když mina vybuchla," řekl chlapec a dodal, že jeho přítel zahynul.

"Jakékoliv použití nášlapných min je nehorázné," řekl ředitel sekce zbraní při HRW Steve Goose. "Použití těchto nerozlišujících zbraní nemá absolutně žádné ospravedlnění, u žádné země, nikde, za žádným účelem."

Protestní hnutí proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada vypuklo v Sýrii před rokem. Před stupňující se brutalitou vládních represí od té doby uprchly ze země do Turecka, Libanonu a Jordánska tisíce Syřanů.

Za pokračující násilí hodlá Asad uspořádat parlamentní volby.  Budou se konat 7. května a mají se jich poprvé účastni i jiné strany než vládnoucí Baas. Opozice ale volby bojkotuje, protože je za stávající situace považuje za nelegitimní.

 

Právě se děje

Další zprávy