e-mail

Seznam měl výpadek v přihlašování, po několika hodinách už vše funguje

Společnost Seznam postihl během pondělí několikahodinový výpadek v přihlašování. Lidé se v té době nemohli dostat do svých e-mailových schránek ani dalších služeb Seznamu vyžadujících přihlášení. Při přístupu z e-mailového klienta na počítači nebo mobilním telefonu elektronická pošta fungovala bez větších problémů, uvedla společnost na Twitteru. Mluvčí firmy Aneta Kapuciánová řekla, že příčinu výpadku technici společnosti stále zjišťují, kybernetický útok může vyloučit.

Výpadek nastal dopoledne, přihlašování na podařilo obnovit okolo 14:00. Společnost zvýšila kapacity, aby během očekávaného hromadného přihlašování nenastalo přetížení. Česká internetová jednička podle mluvčí eviduje zhruba šest milionů aktivních e-mailových schránek.

Problémy měli nejen uživatelé e-mailových schránek u Seznamu, ale i lidé, kteří chtěli například podat inzerát přes službu Sbazar nebo využít jinou službu Seznamu, která vyžaduje přihlášení. Společnost se klientům za vzniklé potíže omluvila.

Zdroj: ČTK

Podvodníci se v e-mailech vydávají za Českou poštu, slibují výplatu z finanční správy

Finanční správa varovala před podvodnými e-maily a textovými zprávami, které se snaží z lidí vylákat důvěrné bankovní informace pro účely platby od finanční správy. Útočníci se vydávají za Českou poštu a z její falešné internetové stránky uživatele přesměrují k vyplnění bankovních údajů na platebních branách. Na webu finanční správy o tom informovala mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

K údajnému získání peněz od finanční správy útočníci vedou uživatele na podvržený odkaz cekposta.cz, adresa stránek České pošty přitom je ceskaposta.cz. Podobu podvrženého webu finanční správa zveřejnila. "Tato phishingová kampaň opět cílí na veřejnost. Nejedná se o legitimní žádost České pošty, jedná se o pokus o vytvoření falešné důvěrnosti prostřednictvím využití loga České pošty a tím vytvoření domněnky, že se jedná o pravou žádost," uvedla mluvčí.

Připomněla, že neznámé a podezřelé textové zprávy, e-maily a zejména jejich přílohy by lidé neměli otevírat a reagovat na ně.

Podvodné e-maily, které slibovaly platbu od finanční správy, se objevily už dřív. Třeba v září 2014 upozornilo Generální finanční ředitelství na podvržený web, kam uživatele směřovaly e-maily informující v angličtině o nároku na vrácení daně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat