Německý radikál v Sýrii uřezal mrtvému nepříteli nos a uši. Teď čelí soudu za válečné zločiny

ČTK ČTK
9. 6. 2016 15:07
Třicetiletý Němec Abdelkarim El B odjel v roce 2013 do Sýrie, kde se zapojil do bojů v řadách organizace Islámský stát. Nyní žije ve Frankfurtu nad Mohanem, kde čelí obvinění, že během svého působení v Sýrii páchal válečné zločiny. Nedaleko severosyrského Aleppa měl údajně zhanobit mrtvolu svého protivníka. Mrtvému uřezali uši a nos, do jeho hlavy pak stříleli jako do terče. Celou událost navíc Abdelkarim El B natočil na mobilní telefon.
Vojáci z organizace Islámský stát. Ilustrační foto.
Vojáci z organizace Islámský stát. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá prokuratura ve Frankfurtu nad Mohanem ve čtvrtek obvinila 30letého Němce z válečného zločinu.

Abdelkarim El B., který už čelí obvinění z členství v teroristické organizaci a přípravy násilného protistátního útoku, údajně nedaleko severosyrského Aleppa zhanobil mrtvolu svého protivníka. Proces se Syřanem by měl začít 22. srpna, informovala agentura DPA.

Obviněný je německým občanem a před odchodem do Sýrie, kde se v roce 2013 zapojil do bojů v řadách organizace Islámský stát (IS), žil ve Frankfurtu nad Mohanem ve středním Německu. Podle prokuratury Abdelkarim El B. bojoval opakovaně v první linii.

V listopadu 2013 obviněný Němec údajně zhanobil spolu s dalšími spolubojovníky tělo padlého nepřítele. Mrtvému uřezali uši a nos, do jeho hlavy pak stříleli jako do terče. Abdelkarim El B. navíc celou událost natočil na mobilní telefon.

V roce 2014 Němce zatkly úřady v Turecku. Po propuštění loni přicestoval zpět do vlasti, kde ho úřady zadržely. Už více než rok je ve vyšetřovací vazbě.

V dubnu německá policie uvedla, že po celé zemi stíhá kvůli válečným zločinům spáchaným na území Sýrie a Iráku 13 osob. Za poslední dva roky prověřovala více než 2800 tipů na válečné zločince na území Německa, které jí dali většinou uprchlíci z válečných oblastí.

Do Německa loni přišlo asi 1,1 milionu migrantů. Podle Hanse-Georga Maassena, šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, se mezi uprchlíky skrytě do Evropy dostali také členové IS.

 

Právě se děje

Další zprávy