Bratři, tato žena je na prodej za 8000 dolarů. Džihádisté nabízejí online sexuální otrokyně

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
31. 5. 2016 9:34
Na účtu Abúa Asada Almáního, údajného islamisty z Německa, se objevily dvě fotografie žen "na prodej". Jenom sexuálních otrokyň z řad jezídů podle odhadu Kurdů drží Islámský stát okolo 1800. Na internetu jsou k sehnání nejen otrokyně, ale i návody, jak s nimi "správně" zacházet. Některé z doprovodných komentářů nicméně islamistovi, který je zveřejnil, vyčetly, že fotografie ukazují odhalené tváře žen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rakká - "Pro všechny bratry, kteří přemýšlejí nad koupí otroka, tenhle stojí 8000 dolarů," stojí v inzerátu. Na fotografii na Facebooku se o plachý úsměv pokouší mladá, asi osmnáctiletá dívka. Pohledu do hledáčku aparátu se vyhýbá.

Profil, na kterém byl 20. května inzerát s prostým titulkem "Ona je na prodej" umístěn, patří jednomu ze členů teroristické organizace Islámský stát (IS).

Abú Asad Almání ale nezůstal jen u jednoho snímku, o pár hodin později zveřejnil fotografii další z nabízených "otrokyň". Ta už se ani o úsměv nepokoušela, její skutečné rozpoložení prozrazovaly zarudlé oči. Cena byla stejná, také 8000 dolarů, tedy v přepočtu necelých 200 000 korun.

"Ano, nebo ne?" tázala se popiska. Obě fotografie nechal Facebook záhy smazat.

Server The Washington Post upozorňuje, že není jasné, zda ženy nabízel přímo majitel profilu, nebo jen zprostředkovával či komentoval cizí "nabídku".

K nalezení jsou i návody, jak s otroky zacházet

Podle odhadů IS drží jako své sexuální otrokyně možná i stovky žen. K jejich prodeji a nákupu pak džihádisté mezi sebou využívají právě účtů na sociálních sítích.

Server nicméně upozorňuje, že přímo fotografie zadržených a takto Islámským státem nabízených žen dosud tak snadno na internetu k nalezení nebyly. Na internetu jsou zato lehko k dohledání i návody, jak s takovými "otroky" zacházet. S jak mladou dívkou je možné mít sex a jak moc je vhodné ji bít.

Údajný majitel zmíněného účtu - Almání - zřejmě pochází z Německa. Podle neziskové washingtonské organizace The Middle East Media Research Institute však v tuto chvíli bojuje za islamisty na území Sýrie. Na internetu hovoří špatnou angličtinou. Arabštinu - stejně jako mnozí evropští islamisté přicházející na Blízký východ – možná ani neovládá.

"Cenu určuje nabídka a poptávka" 

Inzeráty s fotografiemi dvou žen, které se objevily na jeho účtu, provázela řada komentářů. "Stojí vůbec za tu cenu? Má nějaké výjimečné schopnosti?" tázal se jeden z nich. "Ne, tu cenu určuje nabídka a poptávka," odpověděl majitel účtu, který skrze Facebook ostatní džihádisty ponoukal ke svatbě a cestě na Blízký východ.

Některé z komentářů nicméně islamistovi, který je zveřejnil, vyčetly, že fotografie ukazují odhalené tváře žen.

Organizace Human Rights Watch s odkazem na kurdské zdroje uvádí, že IS drží jako sexuální otrokyně i okolo 1800 žen z regionů, které obývá náboženská skupina jezídů.

"Čím déle je drží IS, tím horším se pro jezídské ženy život stává. Jsou nakupovány a prodávány, znásilňovány, odebírají jim děti," vysvětluje Skye Wheelerová z HRW. Jezídy islamisté považují za bezvěrce.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy