Bratři, tato žena je na prodej za 8000 dolarů. Džihádisté nabízejí online sexuální otrokyně

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
31. 5. 2016 9:34
Na účtu Abúa Asada Almáního, údajného islamisty z Německa, se objevily dvě fotografie žen "na prodej". Jenom sexuálních otrokyň z řad jezídů podle odhadu Kurdů drží Islámský stát okolo 1800. Na internetu jsou k sehnání nejen otrokyně, ale i návody, jak s nimi "správně" zacházet. Některé z doprovodných komentářů nicméně islamistovi, který je zveřejnil, vyčetly, že fotografie ukazují odhalené tváře žen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rakká - "Pro všechny bratry, kteří přemýšlejí nad koupí otroka, tenhle stojí 8000 dolarů," stojí v inzerátu. Na fotografii na Facebooku se o plachý úsměv pokouší mladá, asi osmnáctiletá dívka. Pohledu do hledáčku aparátu se vyhýbá.

Profil, na kterém byl 20. května inzerát s prostým titulkem "Ona je na prodej" umístěn, patří jednomu ze členů teroristické organizace Islámský stát (IS).

Abú Asad Almání ale nezůstal jen u jednoho snímku, o pár hodin později zveřejnil fotografii další z nabízených "otrokyň". Ta už se ani o úsměv nepokoušela, její skutečné rozpoložení prozrazovaly zarudlé oči. Cena byla stejná, také 8000 dolarů, tedy v přepočtu necelých 200 000 korun.

"Ano, nebo ne?" tázala se popiska. Obě fotografie nechal Facebook záhy smazat.

Server The Washington Post upozorňuje, že není jasné, zda ženy nabízel přímo majitel profilu, nebo jen zprostředkovával či komentoval cizí "nabídku".

K nalezení jsou i návody, jak s otroky zacházet

Podle odhadů IS drží jako své sexuální otrokyně možná i stovky žen. K jejich prodeji a nákupu pak džihádisté mezi sebou využívají právě účtů na sociálních sítích.

Server nicméně upozorňuje, že přímo fotografie zadržených a takto Islámským státem nabízených žen dosud tak snadno na internetu k nalezení nebyly. Na internetu jsou zato lehko k dohledání i návody, jak s takovými "otroky" zacházet. S jak mladou dívkou je možné mít sex a jak moc je vhodné ji bít.

Údajný majitel zmíněného účtu - Almání - zřejmě pochází z Německa. Podle neziskové washingtonské organizace The Middle East Media Research Institute však v tuto chvíli bojuje za islamisty na území Sýrie. Na internetu hovoří špatnou angličtinou. Arabštinu - stejně jako mnozí evropští islamisté přicházející na Blízký východ – možná ani neovládá.

"Cenu určuje nabídka a poptávka" 

Inzeráty s fotografiemi dvou žen, které se objevily na jeho účtu, provázela řada komentářů. "Stojí vůbec za tu cenu? Má nějaké výjimečné schopnosti?" tázal se jeden z nich. "Ne, tu cenu určuje nabídka a poptávka," odpověděl majitel účtu, který skrze Facebook ostatní džihádisty ponoukal ke svatbě a cestě na Blízký východ.

Některé z komentářů nicméně islamistovi, který je zveřejnil, vyčetly, že fotografie ukazují odhalené tváře žen.

Organizace Human Rights Watch s odkazem na kurdské zdroje uvádí, že IS drží jako sexuální otrokyně i okolo 1800 žen z regionů, které obývá náboženská skupina jezídů.

"Čím déle je drží IS, tím horším se pro jezídské ženy život stává. Jsou nakupovány a prodávány, znásilňovány, odebírají jim děti," vysvětluje Skye Wheelerová z HRW. Jezídy islamisté považují za bezvěrce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy