Policisté v Buffalu byli za povalení demonstranta obviněni z ublížení na zdraví

ČTK ČTK
6. 6. 2020 18:56
Z ublížení na zdraví obvinili v sobotu dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při demonstraci proti rasismu povalili 75letého muže. Už před tím byli policisté postaveni mimo službu. Na protest proti tomuto úřednímu postupu opustili svůj útvar všichni členové zásahové jednotky.
Podívejte se na video, které incident zachycuje. | Video: Reuters

Oba policisté se podle prokuratury cítí být nevinní. Soud v USA je z vazby propustil na svobodu, aniž museli složit kauci. Incident na demonstraci v Buffalu, na níž lidé protestovali proti smrti černocha George Floyda, zachytila kamera. Americká média o něm informovala ve čtvrtek.

Video ukazuje zákrok policistů proti staršímu muži. Na záznamu je vidět běloch s šedivými vlasy, který se blíží k postupujícím těžkooděncům. Jeden policista do něj strčí obuškem a druhý rukou; muž spadne na záda a začne krvácet z hlavy.

Muž, který se podle amerických médií jmenuje Martin Gugino, kvůli zraněním skončil v nemocnici. Podle starosty Buffala Byrona Browna je Gugino známý aktivista. "Podle informací, které jsem dostal, ten jedinec ostatní podněcoval," uvedl Brown. Podle agentury Reuters Gugino dlouhodobě bojuje za dostupné bydlení, proti klimatických změnám a zvůli policie.

Kolegové policisty podpořili

Dvojici policistů jejich zaměstnavatel postavil v pátek mimo službu bez nároku na mzdu. Newyorský guvernér Andrew Cuomo dokonce Buffalo vyzval, aby policisty propustilo. Jejich kolegové je ale podpořili a všech 57 aktivních členů jejich jednotky útvar opustilo.

"Jsme toho názoru, že policisté pouze plnili rozkaz… vyklidit náměstí. Jen dělali svou práci," citoval server BBC Johna Evanse, zástupce místních policejních odborů.

Na podporu policistů se postavily i další stovky strážníků či hasičů, kteří se v sobotu shromáždili před budovou soudu, který rozhodoval o dalším osudu dvojice. Obviněné muže přivítali příznivci bouřlivým potleskem.

Rozsáhlé protesty v USA vypukly poté, co 25. května zemřel George Floyd po policejním zákroku. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin, který byl propuštěn z policejních řad, čelí obvinění z vraždy.

VIDEO: Češka v rozbouřeném Minneapolisu. 

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy