Tisíce lidí v Evropě i Asii protestovaly proti rasismu. Přidali se i Češi

Foto: "Nemůžu dýchat." Světové metropole protestují proti rasismu a násilí v USA
V sobotu se v několika městech po celé Austrálii přidaly k protestům proti rasismu a násilí desítky tisíc lidí. V Brisbane se sešlo více než 10 tisíc lidí.
Takto to vypadalo pro změnu v australské metropoli Canberra.
Protesty, které se ve Spojených státech konají už více než týden, vznikly jako odpověď na brutální policejní zásah proti 46letému Afroameričanovi Georgi Floydovi z Minneapolisu. Ten zemřel poté, co mu na krku osm minut klečel policista.
Australský novinář Angus Watson americké televizní stanici CNN řekl, že i v Austrálii je spousta problémů s rasismem.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2020 21:01
Tisíce lidí se sešly ve velkých evropských a asijských městech na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku uctili památku Afroameričana George Floyda, kterého na konci května při zatýkání v USA udusil bělošský policista. Protestovalo se také v Praze na Staroměstském náměstí.

Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli. V Londýně se navzdory deštivému počasí shromáždily na demonstraci proti rasismu tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno. Část demonstrantů se nedaleko sídla britského premiéra v Downing Street krátce střetla s jezdeckou policií.

V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.

Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.

Tiché demonstrace v Německu

Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla účast na 10 tisíc lidí. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo osm tisíc lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.

Zhruba 14 tisíc lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným se šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Po pokojné demonstraci se skupina protestujících střetla s policií. Dva strážníky zranila zábavní pyrotechnika. Policisté následně použili vodní děla.

"Pravidla pro rozestupy se nedodržují"

Největší byla podle policie demonstrace v Mnichově, kde policisté účast odhadli na 25 tisíc lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. "Pravidla pro rozestupy se nedodržují," řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

V Paříži policie už v pátek zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před americkým velvyslanectvím, a v sobotu zakázala i třetí. Za důvod označila nebezpečí šíření koronaviru. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo zhruba 2500 lidí. Další stovky lidí se sešly na Martových polích u Eiffelovy věže. 

Protestovali nejen proti smrti George Floyda, ale i Adamy Traorého, který v roce 2016 ve Francii zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností. Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se v sobotu uskutečnily demonstrace i v dalších italských městech. Zhruba čtyři tisíce lidí protestovaly i v rakouském Innsbrucku.

"Bez spravedlnosti není mír"

Tři stovky lidí se shromáždily také na Staroměstském náměstí v Praze, aby vyjádřilo nesouhlas s rasismem a policejním násilí. V davu šly vidět transparent s anglickými nápisy "Barvu kůže není zločin" nebo "Bez spravedlnosti není mír".

Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.

Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.

K ambasádě dorazili demonstranti za doprovodu policie a antikonfliktního týmu zhruba v šest večer. Před vrata ambasády pokládali své transparenty a skandovali Floydovo jméno. Od vchodu do budovy je oddělili policisté. Celá akce se zatím obešla bez zásahu. Menší rozruch vyvolala odpoledne pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.

VIDEO: Češka popisuje situaci v Minneapolisu.

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy