K pietní akci se podle agentury DPA sešly desítky lidí. Někteří seděli na krajnici u místa nehody, jiní přímo na silnici, kterou policie uzavřela. Mnozí přijeli symbolicky na kole. Členové Všeobecného německého klubu cyklistů postavili na místě nehody na frekventované silnici v berlínské části Charlottenburg-Wilmersdorf bílý bicykl, před nímž hořely svíčky.
Heute wurde in einer Mahnwache auf der Bundesallee der Frau gedacht, die infolge ihrer schweren Verletzungen ihr Leben verloren hat. Wir fühlen mit ihren Angehörigen. Ein weißes Fahrrad mahnt uns, die #VisionZero umzusetzen. pic.twitter.com/KW3fs9HC6q
— Alexander Kaas Elias (@_Alex_Berlin) November 6, 2022
Čtyřiačtyřicetiletou ženu v pondělí srazil a přejel nákladní vůz s míchačkou betonu. Žena utrpěla zranění, která ji ohrožovala na životě a jimž nakonec podlehla.
Nehoda vyvolala v celém Německu pozdvižení a diskuse. Speciální zásahový vůz, který měl pomoci vyprostit ženu zpod nákladního vozu, uvázl podle hasičů v koloně na městské dálnici. V tu dobu se přitom opodál konal protest skupiny klimatických aktivistů Letzte Generation (Poslední generace).
Německý deník Süddeutsche Zeitung na konci týdne s odvoláním na záchranné složky upozornil, že podle zasahující lékařky nemělo zdržení vyprošťovacího vozidla na záchranu zraněné ženy vliv.
Mahnwache für die durch einen Lkw getötete Radfahrerin in Berlin. Der 56. grauenvolle Unfall dieser Art in diesem Jahr. Die aktuelle politische Debatte ist beschämend. Bei der Bekämpfung der Ursachen duckt die Politik sich weg. #VisionZero ins Straßenverkehrsgesetz - jetzt! pic.twitter.com/vsuYjkvDLZ
— ADFC (@FahrradClub) November 6, 2022
Když se na místo vydal speciální vůz berlínských hasičů s hydraulickými zdvižnými systémy, uvázl v hustém provozu a dorazil o sedm až devět minut později než při volném průjezdu. Cyklistka však mezitím byla vyproštěna a byla převezena na jednotku intenzivní péče.
Podle interní zprávy berlínských hasičů, na niž se odvolává Süddeutsche Zeitung, by speciální vůz nebyl nasazen ani v případě, že by na místo nehody dorazil včas. Ošetřující lékařka podle těchto informací konstatovala, že by bylo příliš nebezpečné ženu vyprošťovat technikou. Místo toho rozhodla o posunutí domíchávače vlastními silami.
Přesto jsou v souvislosti s případem podle berlínské policie vyšetřováni dva aktivisté ve věku 59 a 63 let kvůli podezření, že bránili v práci osobám poskytujícím pomoc.
Skupina Letzte Generation ještě ve čtvrtek vyjadřovala nad tragédií lítost a připustila, že "nemůže vyloučit", že opoždění zásahového vozu způsobila kolona vyvolaná jejími členy. V pátek už ale organizace přešla do ofenzivy a stěžovala si na "vlnu výčitek, nepravd a štvaní" a obvinila média z "fiktivního nafouknutí" případu a zpochybnění legitimity "demokratického protestu".