V Bejrútu klid, zákaz vycházení skončil

Red Zah, Reuters, ČTK
26. 1. 2007 16:08
Bejrút - Do ulic se vrací život, univerzity ale zůstaly uzavřeny. Po celém městě byly posíleny vojenské hlídky a kontrolní stanoviště.

Libanonské úřady tento týden vyhlásily první zákaz nočního vycházení od občanské války v letech 1975-1990 po krvavých potyčkách mezi příznivci a odpůrci vlády. O život při nich přišli čtyři lidé, dalších více než 150 bylo zraněno. 

Nepokoje vyvolala údajně hádka v kavárně areálu Bejrútské univerzity. Studenti začali po sobě házet kamení a části nábytku a bít se holemi. Střety se pak přenesly z univerzity do ostatních částí města, odkud už zněla střelba.

"Scény, kterým přihlížíme, připomínají občanskou válku," reagoval pro-syrský předseda parlamentu Nabí Berri. "Bůh zatrať toho, kdo to podnítil!" hlásá páteční titulek v deníku As-Safír v narážce na sektářské násilí.

Jako sud střelného prachu

Někteří studenti později tvrdili, že na ně pálili odstřelovači ze střech domů. Mezi mrtvými jsou dva šíitští studenti, stoupenec opozice a jedna osoba neznámé totožnosti.

Úterní stávka vyvolaná Hizballáhem a jeho opozičními spojenci opět vyvolala vzpomínky na občanskou válku z let 1975-1990.
Úterní stávka vyvolaná Hizballáhem a jeho opozičními spojenci opět vyvolala vzpomínky na občanskou válku z let 1975-1990. | Foto: Reuters

Vyhrocené napětí mezi stoupenci libanonské opozice a vlády trvá od úterka, kdy zemi ochromila generální stávka. Svolalo ji opoziční hnutí Hizballáh. Pouliční protesty přerostly v násilí, stejně jako střet studentů v univerzitním areálu.

Hizballáh loni vystoupil z vlády a usiluje o předčasné volby, aby získal větší podíl na moci. Jeho šéf Hasan Nasralláh tento týden prohlásil, že pro opozici není problém vládu premiéra Fuáda Siniury svrhnout. Nechce to prý však udělat, aby nebyl ohrožen občanský smír.

"Voláme po respektování opatření, které zavání libanonská armáda," vzkázal svým stoupencům Nasralláh.

PŘEČTĚTE SI: O co jde v libanonské politice

Budou se zavádět reformy

Poslední libanonské krveprolití zastínilo čtvrteční pařížskou konferenci, na kterou přijelo více než 40 zástupců zemí z celého světa. Libanonu, jehož ekonomika a infrastruktura je po loňské válce s Izraelem vážně poškozena, přislíbili finanční pomoc ve výši 7,6 miliardy dolarů.

Nejvíc peněz poskytnou Saudská Arábie, USA, Francie a Evropská unie.

Libanonský premiér Fuád Siniura, řekl že je "výší finanční podpory opravdu potěšen".

Svou vládu zavázal k tomu, že zavede v zemi neoblíbené ekonomické reformy. Tento krok by však mohl ještě víc prohloubit neshody mezi Siniurovým kabinetem a opozicí vedenou radikálním hnutím Hizballáh.

 

Právě se děje

Další zprávy