V Bangladéši vyhrála vládní strana, krize nekončí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 1. 2014 8:26
Nedělní lasování si vyžádalo desítky mrtvých, svůj hlas odevzdalo jen 22 % lidí.
Předčasné volby v Bangladéši se nesly ve znamení nepokojů.
Předčasné volby v Bangladéši se nesly ve znamení nepokojů. | Foto: Reuters

Dháka - Předčasné parlamentní volby v Bangladéši vyhrála podle očekávání vládní Lidová liga, politickou krizi to ale neukončí.

Podle průběžných výsledků získala partaj dosavadní premiérky šajch Hasíny Vadžídové v 300členném zákonodárném sboru 232 křesel.

K volebním urnám přišlo pouhých 22 procent lidí, zatímco při předchozích volbách dosáhla účast 87 procent. Policie v neděli začala střílet do protestujících a opozičních aktivistů, kteří vypálili více než stovku hlasovacích místností.

Střet policie a protestantů v Bogře
Střet policie a protestantů v Bogře | Foto: Reuters

Nedělní hlasování provázelo nejen násilí, které si podle BBC vyžádalo nejméně 18 mrtvých, ale i bojkot opozice. Ta k protestu přistoupila poté, co premiérka odmítla její požadavek, aby před předčasnými volbami odstoupila a jmenovala úřednickou vládu dohlížející na regulérnost.

Rovněž mezinárodní společenství už vyjádřilo obavy, že celé volby provázela zásadní pochybení.

Nejkrvavější volby v dějinách

Volby jen podtrhly politickou polarizaci země, která získala nezávislost teprve v roce 1971, poznamenává ČTK. Nejprodávanější deník v Bangladéši Daily Star označil nedělní volby za nejkrvavější v dějinách země.

Vítězství Lidové ligy je podle něj "prázdné - nedává budoucí vládě ani mandát ani etický podklad k účinnému vládnutí".

Deník New Age varoval před katastrofálními následky, pokud bude pokračovat "neústupnost" vládní strany.

"Krom další eskalace politické krize a společenských nepokojů bude země vystavena hněvu mezinárodního společenství a jeho agentur, a může dokonce čelit i izolaci - ekonomické, diplomatické i jiné," napsal.

Bývalý Východní Pákistán je osmou nejlidnatější zemí světa, ale zároveň patří mezi nejchudší; třetina ze 154 milionů obyvatel žije pod hranicí bídy.

 

Právě se děje

Další zprávy