V Afghánistánu bylo zabito nejvíce lidí od roku 2009, přibylo hlavně mrtvých dětí

ČTK ČTK
25. 7. 2016 12:12
Zatím nejvyšší počet civilních obětí v prvním pololetí zaznamenává zpráva nevojenské asistenční mise OSN v Afghánistánu. Jedná se o čtyřprocentní nárůst oproti stejnému období minulého roku, tedy přes 1600 mrtvých. Vzrostl zejména počet zabitých dětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - V Afghánistánu v první polovině roku zaznamenali rekordní počet mrtvých a zraněných civilistů.

Boje si do konce letošního června vyžádaly 1601 civilních obětí a 3565 zraněných, napsala s odvoláním na zprávu nevojenské asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) agentura AFP. Výrazně podle ní vzrostl především počet dětí, které v rámci konfliktů zemřely nebo utrpěly zranění. Je jich o 18 procent víc než ve stejném období loni.

Dětí bylo od začátku letošního roku do června zabito v afghánském konfliktu 388, dalších 1121 bylo zraněno. OSN to označila za "alarmující a ostudné". Většinu dětí usmrtily nastražené výbušniny.

"Počet usmrcených a zraněných civilistů dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2009, kdy OSN začala oficiální zprávy vydávat," uvedla UNAMA. Proti prvnímu pololetí loňského roku jejich počet vzrostl o čtyři procenta. Rok 2015 byl přitom považován za zvlášť krvavý, protože následoval po ukončení bojové mise zahraničních jednotek a převzetí odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánskými silami.

Statistika svědčí o stále se zhoršující bezpečnostní situaci v Afghánistánu, kde povstalecké hnutí Tálibán stupňuje své aktivity a dobývá další území. Na východě země se navíc pokouší získat pozice i teroristická organizace Islámský stát (IS), která se přihlásila i k víkendovému sebevražednému atentátu v Kábulu. Při něm přišlo o život 80 lidí, převážně civilistů. Ti do statistiky ještě započítáni nejsou.

Největší, téměř šedesátiprocentní podíl na civilních obětech nesou podle UNAMA stále islamisté, tedy Tálibán a IS. Zásadně se ale zvýšil počet civilistů, kteří zahynuli vinou vládních vojáků. Těch je 22 procent, píše ve zprávě nevojenská asistenční mise OSN v Afghánistánu. Důvodem jsou zesílené letecké útoky proti rebelům a používání silných výbušnin v pozemních střetech.

Dvě procenta civilních obětí mají na svědomí zahraniční jednotky, které v zemi zajišťují podporu a výcvik afghánským silám. Zbývající počet mrtvých a zraněných, zhruba 17 procent, nelze připsat žádné z bojujících stran.

Válka v Afghánistánu začala v roce 2001, kdy bylo s pomocí mezinárodních jednotek vedených Spojenými státy svrženo islamistické hnutí Tálibán. Od roku 2009 UNAMA napočítala 22 941 mrtvých a 40 993 zraněných civilistů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy