Afghánec, jenž útočil ve vlaku sekyrou, se snažil zamést stopy. Rozbil mobil, aby zmařil vyšetřování

ČTK ČTK
22. 7. 2016 17:38
Sedmnáctiletý Afghánec, který v pondělí zaútočil sekyrou ve vlaku v Bavorsku, se snažil policistům ztížit vyšetřování tím, že sekyrou rozbil také svůj mobilní telefon. Napsal to Server Spiegel Online. Poškozením mobilu znehodnotil SIM kartu a také datové úložiště. Podle německého ministra vnitra Thomase de Maizière jednal mladík pod vlivem propagandy Islámského státu. Organizace se k činu prozatím nepřihlásila.
Zásah po útoku sedmnáctiletého Afghánce.
Zásah po útoku sedmnáctiletého Afghánce. | Foto: Reuters

Berlín - Afghánský žadatel o azyl, který v pondělí ve vlaku v Bavorsku zaútočil na cestující sekyrou, se po sobě snažil zamést stopy. Server Spiegel Online v pátek s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že mladík s pomocí sekyry rozbil svůj mobil, čímž poškodil SIM kartu a také datové úložiště.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière po činu prohlásil, že Afghánec očividně jednal pod vlivem propagandy radikální organizace Islámský stát (IS). Ačkoliv o jeho přímém napojení na islamisty důkazy zatím chybí, k odpovědnosti za čin se přihlásil IS.

Nyní se zdá, že se mladík rozbitím telefonu snažil zkomplikovat vyšetřovatelům objasnění útoku. Ke zničení přístroje použil sekyru, se kterou ve vlaku napadl rodinu z Hongkongu.

Spiegel Online rovněž uvedl, že policie pronikla do dvou facebookových účtů, které útočníkovi patřily. Informace z nich vydaly na několik tisíc stran.

Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že útočník, který je i přes jisté pochybnosti o vazbách na Pákistán identifikován jako 17letý Afghánec, přišel do Německa přes Rakousko loni 29. června. Německá policie ho ten den nedaleko hranic zadržela, protože neměl pas.

Mladík v Německu požádal o azyl. Podle ministerstva vnitra se ale až do útoku nepodrobil v rámci azylového řízení rozhovoru, jehož cílem by bylo ověřit, zda skutečně pochází z Afghánistánu, jak udával.

Po útoku ve vlaku, kde zranil čtyři cestující, utekl. Cestou ještě lehce zranil kolemjdoucí. Policie ho nakonec zastřelila.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy