Afghánec, jenž útočil ve vlaku sekyrou, se snažil zamést stopy. Rozbil mobil, aby zmařil vyšetřování

ČTK ČTK
22. 7. 2016 17:38
Sedmnáctiletý Afghánec, který v pondělí zaútočil sekyrou ve vlaku v Bavorsku, se snažil policistům ztížit vyšetřování tím, že sekyrou rozbil také svůj mobilní telefon. Napsal to Server Spiegel Online. Poškozením mobilu znehodnotil SIM kartu a také datové úložiště. Podle německého ministra vnitra Thomase de Maizière jednal mladík pod vlivem propagandy Islámského státu. Organizace se k činu prozatím nepřihlásila.
Zásah po útoku sedmnáctiletého Afghánce.
Zásah po útoku sedmnáctiletého Afghánce. | Foto: Reuters

Berlín - Afghánský žadatel o azyl, který v pondělí ve vlaku v Bavorsku zaútočil na cestující sekyrou, se po sobě snažil zamést stopy. Server Spiegel Online v pátek s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že mladík s pomocí sekyry rozbil svůj mobil, čímž poškodil SIM kartu a také datové úložiště.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière po činu prohlásil, že Afghánec očividně jednal pod vlivem propagandy radikální organizace Islámský stát (IS). Ačkoliv o jeho přímém napojení na islamisty důkazy zatím chybí, k odpovědnosti za čin se přihlásil IS.

Nyní se zdá, že se mladík rozbitím telefonu snažil zkomplikovat vyšetřovatelům objasnění útoku. Ke zničení přístroje použil sekyru, se kterou ve vlaku napadl rodinu z Hongkongu.

Spiegel Online rovněž uvedl, že policie pronikla do dvou facebookových účtů, které útočníkovi patřily. Informace z nich vydaly na několik tisíc stran.

Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že útočník, který je i přes jisté pochybnosti o vazbách na Pákistán identifikován jako 17letý Afghánec, přišel do Německa přes Rakousko loni 29. června. Německá policie ho ten den nedaleko hranic zadržela, protože neměl pas.

Mladík v Německu požádal o azyl. Podle ministerstva vnitra se ale až do útoku nepodrobil v rámci azylového řízení rozhovoru, jehož cílem by bylo ověřit, zda skutečně pochází z Afghánistánu, jak udával.

Po útoku ve vlaku, kde zranil čtyři cestující, utekl. Cestou ještě lehce zranil kolemjdoucí. Policie ho nakonec zastřelila.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy