Útoky ze silvestrovské noci se nesmí opakovat. Kolín ohradí katedrálu a vyšle do ulic policisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2016 18:19
Kolín nad Rýnem plánuje o letošním Silvestru ohradit místní katedrálu plotem a zvýšit počet policistů v ulicích, oznámila kolínská primátorka Henriette Rekerová. Město tak chce předejít násilnostem, které loni o silvestrovské noci propukly právě v blízkosti kolínské katedrály a nedalekého nádraží. Výrazně také posílí počet policistů v ulicích.
Katedrála v Kolíně nad Rýnem.
Katedrála v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem (Německo) - Kolín nad Rýnem plánuje letos na Silvestra ohradit místní katedrálu plotem a zvýšit počet policistů v ulicích. Oznámila to kolínská primátorka Henriette Rekerová. Město tak chce předejít násilnostem, které loni o silvestrovské noci propukly právě v blízkosti kolínské katedrály a nedalekého nádraží.

Podle primátorky Rekerové budou letos kolem katedrály ve vzdálenosti asi 80 metrů postaveny zábrany s několika vstupy. U nich bude policie kontrolovat, aby se za ně nedostal nikdo s petardami. Samotné náměstí ale ohrazeno nebude, uvedla primátorka.

Policie bude také v ulicích Kolína nad Rýnem o letošním Silvestru zastoupena masivně tak, aby se nemohly opakovat podobné incidenty jako loni, uvedl policejní prezident Jürgen Mathies.

V posledních hodinách roku 2015 na náměstí před kolínskou katedrálou a u nádraží muži, převážně mladíci severoafrického původu, obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Kolínská policie přijala v této souvislosti přes tisíc trestních oznámení, z toho více než 400 bylo kvůli trestným činům sexuální povahy.

Kolínská policie si tehdy vysloužila kritiku za to, že nepovolala posily, i za to, jak o útocích informovala veřejnost. Podle německých médií kolínské policejní vedení zpočátku záměrně zamlčelo informace, že mezi podezřelými z útoků jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

Silvestrovské incidenty, které se odehrály i v jiných německých městech, výrazně ovlivnily postoj německé veřejnosti k příchodu uprchlíků do země. Incidenty zesílily obavy z možného nárůstu kriminality a rozšířily řady lidí, kteří nesouhlasí se vstřícnou imigrační politikou kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy