Sexuální násilí v ulicích oslabuje Merkelovou. Měli jsme pravdu, přesvědčují Němce odpůrci imigrace

Martin Novák Martin Novák
11. 1. 2016 23:17
"Silvestrovské události jsou určitým průlomem, útoky na ženy jsou pro Němce velmi citlivá věc. Kancléřka čelí velkému tlaku, a to i v řadách vlastní CDU. Někteří její členové přestávají věřit, že Německo migrační vlnu zvládne," říká pražský zpravodaj listu Die Welt Hans-Jörg Schmidt.
Protest proti uprchlíkům v Kolíně nad Rýnem.
Protest proti uprchlíkům v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Berlín/Praha - Pro Angelu Merkelovou a její vládu je po silvestrovských útocích na ženy v několika městech složitější trvat na přesvědčení, že země zvládne prověřit a integrovat velký počet přicházejících uprchlíků.

Ne že by Němci najednou otočili a z národa, který je nejvstřícnější k běžencům, směřovali k opaku. Ale podle nejnověji zveřejněného průzkumu televize ARD je nyní s politikou Merkelové spokojeno 58 procent Němců, ještě loni v dubnu to bylo 75 procent.

Zároveň sice ne strmě, ale přece jen roste podpora těch politických sil, které se stavějí proti přijímání uprchlíků a Merkelovou za loňský příchod 1,1 milionu běženců kritizovaly.

Alternativu pro Německo by volilo osm až deset procent Němců, soudě podle průzkumů, provedených ještě před Silvestrem. Zároveň se prohlubují spory v řadách vládnoucích křesťanských demokratů (CDU) Angely Merkelové.

"Na rozdíl od předchozích krizí, jako byly finanční problémy eurozóny, Ukrajina nebo Řecko, je cítit, že má Merkelová tentokrát menší důvěru. Zda stát skutečně má kontrolu nad imigrací. I někteří lidé z CDU vyjadřují obavy, jak to skončí," uvedl pro Aktuálně.cz analytik berlínského institutu mezinárodních a bezpečnostních studií Kai-Olaf Lang.

Agentura Reuters ve své reportáži z Kolína nad Rýnem popisuje, že paradoxně i někteří přistěhovalci kritizují kancléřku za to, že uprchlíků přichází mnoho. "Přijímají více lidí, než jsou schopni zvládnout. Kde je všechny ubytují," řekl například Moutawalli Moussa, imám z kolínské mešity Abú Bakra.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger v pondělí potvrdil, že všichni podezřelí, které policie vyšetřuje kvůli sexuálnímu napadání a okrádání žen o silvestrovské noci, jsou "přistěhovaleckého původu".

Debatu politických špiček ovlivnila také zjištění, týkající se pátečního útoku muže na policejní stanici v Paříži. Vyšetřování ukázalo, že žil dříve v ubytovně pro žadatele o azyl v Recklinghausenu u Kolína nad Rýnem. Na zdi tam psal nápisy oslavující Islámský stát.

"Musíme zlepšit kvalifikaci lidí, kteří pracují v táborech pro uprchlíky. Aby rozpoznali islamistickou symboliku," řekl poslanec sociální demokracie (SPD) v Bundestagu Burkhard Lischka.

Někteří politici vládních stran si stěžují na to, že do mailů jim od začátku roku chodí více nenávistné pošty od odpůrců imigrace. Totéž říká i vedení veřejnoprávní televize ZDF, obviňované z toho, že vysílalo informace o násilí pozdě.

Antiislámské hnutí Pegida zorganizovalo v sobotu v Kolíně nad Rýnem svoji dosud největší demonstraci v západních spolkových zemích. Přišly tam tři tisíce lidí.

Týdeník Der Spiegel píše o tom, že situace se změnila, protože sexuální napadání a znásilnění jsou závažnější než drobné krádeže, na které jsou v Kolíně či jinde zvyklí.

"Ti, kteří se obávali uprchlíků, berou poslední události jako potvrzení toho, co si mysleli. Ti, kteří jsou pro přijímání uprchlíků, nyní říkají, že takto to dál nejde," cituje Der Spiegel nejmenovaného poradce Merkelové.

Podle pražského dopisovatele německého listu Die Welt Hanse-Jörga Schmidta radikální strany těží z nastalé situace.

"Silvestrovské události jsou určitým průlomem, útoky na ženy jsou pro Němce velmi citlivá věc. Kancléřka čelí velkému tlaku, a to i v řadách vlastní CDU. Někteří její členové přestávají věřit, že Německo migrační vlnu zvládne," řekl Aktuálně.cz Schmidt.

"Němci chtějí, aby byl zákon vůči pachatelům z řad žadatelů o azyl, kteří spáchají trestný čin, tvrdší a aby nemohli zůstat v Německu. To ale nejde během pár dní, takže nálada bude horší a horší, což pomáhá extremistům z Pegidy nebo Alternativy pro Německo," dodal.

Kolínská primátorka Henriette Rekerová v pondělí přiznala, že potrestání viníků nebude ve většině případů možné, protože jsou velké problémy s jejich identifikací.

"Popularita Merkelové jednoznačně klesá, o tom není sporu. Více ale budeme vědět v březnu, kdy se uskuteční první letošní volby ve spolkových zemích," domnívá se Hans-Jörg Schmidt.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy