Volby amerického prezidenta odstartovaly naplno. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost.
Průběh volebního dne a sčítání budeme sledovat v této online reportáži:
Jednačtyřicet voleb prezidenta. Tolik jich za sebou má deník The New York Times.
Na webu ukázal, jak vypadaly titulní strany od roku 1852.
"Volit Donalda Trumpa je jako žádat Stevieho Wondera, aby řídil."
Alespoň podle 66letého nevidomého zpěváka, který příměr použil v rozhovoru pro server Philly.com.
Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:
Američané domů dostali "upomínky", že dnes jsou volby. Na první pohled se zdá, že nejde o agitaci, ale informaci, nicméně podepsána je kampaň Hillary Clintonové.
Hillary Clintonovou ještě na závěr kampaně podpořila Madonna. Ta si "střihla" vystoupení v newyorském Washington Square Park.
THIS IS LIKE AN ACTUAL PRAYER pic.twitter.com/jKVFQzNZTv
— Matt Jacobs (@tarantallegra) November 8, 2016
Takzvané exit polly, tedy odhady výsledků hlasování těsně po uzavření volebních místností, budou letos dostupné z 28 států. To je o tři méně, než v roce 2012, připomíná server Politico s tím, že hlavním důvodem je snaha ušetřit.
Průzkumy provádí konsorcium National Election Pool, které mimo jiné sdružuje agenturu Associated Press, televize ABC News, CBS News, CNN, Fox News, NBC News a výzkumnou agenturu Edison Research. Data by neměla chybět z žádného klíčového státu, kde se podle předpokladů bude rozhodovat o příštím nájemníkovi Bílého domu.
K volbám letos zamířily dvě Ameriky, jedna Trumpova a druhá Clintonové. Mezi sebou se nestýkají a nebaví. Zřejmě se vzájemně ani moc neznají. Pro další vývoj v této velmi staré demokracii to není dobrá zpráva.
Co na to Donald Trump? "Nepotřebujeme Jona Bon Joviho. Nepotřebujeme Lady Gaga," pravil.
Trump: "We don't need Jay Z or Beyonce. We don't need Jon Bon Jovi. We don't need Lady Gaga" https://t.co/1SST2N8E3X https://t.co/OeOFFWIqNV
— CNN (@CNN) November 8, 2016
Hillary Clintonovou v noci podpořili Lady Gaga a Jon Bon Jovi. Připojili se tak k řadě dalších osobností pop music.
VIDEO: Lady Gaga and Jon Bon Jovi performing together "Livin' On A Prayer" at Hillary Clinton rally in NC tonight. pic.twitter.com/AgNDXURy4f
— Lady Gaga (@KevinGagaloo) November 8, 2016
A ještě jednou Rusko.
Tamní televize v pondělí večer nasadila odpočet času do amerických voleb a Vladimir Žirinovskij se v angličtině vyjádřil: "Hillary, you do not be president! Long live Donald Trump!" (Hillary, nebudeš prezidentkou! Dlouhý život Donaldu Trumpovi!)
Florida je stát, bez jehož zisku nemůže Donald Trump vyhrát.
Podle CNN tam letos možnost odevzdat hlas s předstihem využilo víc lidí, než kolik se jich zúčastnilo voleb v roce 2000.
More people have already voted in Florida than did so there during the entire 2000 election https://t.co/gIlbDUHV1C pic.twitter.com/1BXLIEIggD
— CNN Politics (@CNNPolitics) November 8, 2016
Podle dat agentury Reuters je pravděpodobnost vítězství Hillary Clintonové dokonce na 90 procentech.
Reuters/Ipsos States of the Nation - Clinton has 90 percent chance of winning: https://t.co/VhOpgn7l27 #Election2016 pic.twitter.com/hQqSy9VtaF
— Reuters Politics (@ReutersPolitics) November 8, 2016
Týmy obou kandidátů se snaží na sociálních sítích voliče zaujmout všelijak. Dan Scavino, který má na starosti sociální sítě Donalda Trumpa, si zřejmě řekl, že když to bude blikat, bude to nejlepší.
Wheels down #NYC! Heading home to #VoteTrumpPence16 in a few hours. #ElectionDay pic.twitter.com/92G440fqv3
— Dan Scavino Jr. (@DanScavino) November 8, 2016
Zpátky doma je po předvolebním maratonu i Hillary Clintonová.
The scene in White Plains as Hillary Clinton lands after her final campaign flight. "Welcome home," supporters chant pic.twitter.com/0OWiuO0eF7
— Chris Megerian (@ChrisMegerian) November 8, 2016
Máme tu další výsledky z New Hampshire.
V Millsfieldu zvítězil Donald Trump, který dostal 16 hlasů, zatímco Hillary Clintonová 4. Jeden z voličů dopsal na lístek Bernieho Sanderse, poraženého demokratického vyzyvatele Hillary Clintonové.
To těsnější výsledky hlásí Hart’s Location. Dopadlo to tu 17 ku 14 pro Clintonovou. U tří voličů to vyhrál Gary Johnson, u dvou Bernie Sanders a u jednoho dokonce republikánsko-demokratický tandem Kasich/Sanders.
Vítěz voleb bude znám za dlouho, ale vy si už nyní můžete zapsat do diáře Americkou snídani. Společný přímý přenos Aktuálně.cz a DVTV. Těšit se můžete na rozhovory, analýzy, komentáře i reportérské vstupy přímo ze Spojených států.
Začínáme ve středu v 8:00.
Hillary Clintonová má podle posledních průzkumů 71procentní šanci na vítězství. Alespoň podle analytika Natea Silvera.
ur latest polls-only forecast gives Clinton a 71% chance to win the presidency: https://t.co/2uB2oq8m9u pic.twitter.com/2dwG069PPf
— FiveThirtyEight (@FiveThirtyEight) November 8, 2016
Výsledky v Dixville Notch černé na bílém:
Die ersten acht Wählerstimmen sind ausgezählt. Hillary Clinton: 4 Donald J. Trump: 2 (Foto: Herb Swanson/dpa)
Zveřejnil(a) Süddeutsche Zeitung dne 08. Listopad 2016
Znechucení. To je zřejmě nejčastější emoce, kterou pociťuje americký volič, když pomyslí na letošní prezidentskou kampaň, která vyvrcholí úterním hlasováním. Současnou politickou situací v USA jsou "zhnuseni" čtyři z pěti Američanů.
Více v textu Kateřiny Vítkové:
Republikánský kandidát na viceprezidenta Mike Pence hlásí, že je zpátky doma – v Indianě.
Landed in Indy in time for Election Day. Great to be Back Home Again! pic.twitter.com/iGExJ8OYlK
— Mike Pence (@mike_pence) November 8, 2016
Prezidentské volby sleduje celý svět. Každý po svém. Zatímco Číňanů se ptají, jestli Američané musejí vybírat menší zlo, ruská média na to jdou jinak. Moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg si povšiml, že Komsomolská pravda varuje své čtenáře, že Hillary Clintonová je obklíčí jadernými zbraněmi. Naproti tomu Donald Trump uzná anexi Krymu.
One Russian paper today claims "Clinton will surround us with nuclear rockets". What Russia's press is saying as Americans go to the polls. pic.twitter.com/AcFjcN3OlL
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) November 8, 2016
Hillary Clintonová si připsala první oficiální vítězství, když v horské obci Dixville Notch ve státě New Hampshire porazila Donalda Trumpa poměrem 4 ku 2. Ve vísce s dvanácti obyvateli a osmi registrovanými voliči překvapivě zabodovali i libertariánský kandidát Gary Johnson a – světe, div se – Mitt Romney.
"Dixwillský volič se opozdil o čtyři roky," glosovaly to tiskové agentury. Romney byl totiž vyzyvatelem Baracka Obamy v roce 2012.
Prezidentské volby, to nejsou jen politici, ale i celebrity. A celebritami nejsou jen umělci, ale i sportovci. Ve Spojených státech se tak nyní řeší, zda Tom Brady, jedna z hvězd fotbalové NFL, dá hlas Donaldu Trumpovi.
A jak už to tak bývá, je to poněkud zamotané. Trump tvrdí, že Brady už pro něj hlasoval. Sám Brady se nechal slyšet, že ještě nemá odvoleno. A Bradyho manželka Gisele Bündchen před třemi dny napsala, že Donalda Trumpa rozhodně nepodpoří. Pak si vyberte.
Just throwing this out there. (Top comments.) pic.twitter.com/a3svMKTLGx
— Doug Kyed (@DougKyed) November 8, 2016
"Myslíte si, že američtí voliči vážně musejí vybírat to menší ze dvou zel?"
Čínská státní agentura Sinhua položila svým followerům na Twitteru zásadní otázku k prezidentským volbám.
Many people say it’s time to “pick your own poison.” Do you think the U.S. voters really have to choose between the lesser of the two evils?
— China Xinhua News (@XHNews) November 8, 2016
Volby amerického prezidenta začaly hlasováním v horských obcích Dixville Notch a Hart's Location ve státě New Hampshire. Volební místnosti v celé zemi se ale začnou podle časových pásem otevírat až od 06:00 místního času (12:00 SEČ) a uzavřeny budou do 20:00 místního času (středa 06:00 SEČ).
Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA Ondřeje Housky:
"Vlastní volební štáb Donaldu Trumpovi přes víkend sebral jeho twitterový účet. Svěřili byste kódy od jaderných zbraní někomu, kdo nezvládá ani svůj Twitter?" udělal si prezident Barack Obama legraci z faktu, že Trump přestal chrlit své pověstné ostré tweety a místo nich se na jeho účtu začala objevovat konvenční sdělení psaná jeho štábem.
Trumpova kampaň i tak skončila neortodoxně: zpěvák Ted Nugent, který s Trumpem vystoupil v Michiganu, se na pódiu tak rozohnil, až se začal chytat za genitálie.
Clintonová svou kampaň zakončila ve Filadelfii v Pensylvánii po boku Obamy, jeho ženy Michelle, svého manžela Billa a dcery Chelsea. Do filadelfské Independence Hall na ně přišlo skoro třicet tisíc lidí, což z akce udělalo údajně největší předvolební shromáždění celé kampaně.
PONDĚLÍ 7. LISTOPADU
Většina dnes zveřejněných průzkumů favorizuje demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Podle závěrečného propočtu agentur Reuters a Ipsos má Clintonová 90procentní šanci, že Trumpa porazí. Z odhadu vyplývá, že Trump by proti demokratce mohl uspět jen díky nepravděpodobné kombinaci volební účasti bělochů, černochů a Hispánců v šesti či sedmi státech. Clintonová má podle Reuters/Ipsos na dosah 303 volitelů; zbylých 235 volitelů pak zřejmě připadne Trumpovi. Ke zvolení prezidentem je přitom třeba minimálně 270 volitelů.
Trumpovy naděje tak očividně leží ve Floridě, Michiganu, Severní Karolíně a Ohiu, které patří k nerozhodnutým státům, a také v Pensylvánii, kde mírně vede Clintonová. Aby se Trump dostal do Bílého domu, musí ve většině z těchto států vyhrát. Za zcela klíčové jsou pak považovány Florida, Michigan a Pensylvánie. Pokud by v těchto třech státech Trump utrpěl dvě porážky, Clintonovou by zřejmě nedokázal porazit.
Město New York zažije v úterý největší bezpečnostní manévry v historii prezidentských voleb, na bezpečnost v ulicích bude dohlížet přes 5000 policistů. V tomto východoamerickém velkoměstě budou výsledky voleb sledovat jak demokratka Hillary Clintonová, tak republikán Donald Trump.
Pro New York to bude poprvé od roku 1944, kdy zde den voleb stráví kandidáti obou hlavních amerických politických stran. Clintonová bude výsledky hlasování sledovat v Javitsově kongresovém středisku na Manhattanu na nábřeží řeky Hudson, zatímco Trump si za svou centrálu zvolil hotel Hilton v manhattanském Midtownu, který je největším hotelem ve městě. V okolí hotelu i kongresového střediska budou rozsáhlé dopravní uzavírky.
Svůj hlas v rámci předčasného hlasování už podle televize ABC News odevzdalo více než 43 milionů Američanů. Hlasovat v předstihu poštou, případně osobně, letos umožnilo 37 amerických států a oblast hlavního města Washingtonu.
Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý vyšle své pozorovatele do volebních místností ve 28 amerických státech, což bude o pět více než při hlasování v roce 2012. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Oproti volbám před čtyřmi lety bude ovšem kontrolorů výrazně méně: v roce 2012 jich bylo přes 780, nyní kolem 500.
Ceny ropy na světových trzích zůstávají před prezidentskými volbami v USA bez větších změn. Obavy z dopadů voleb na americkou ekonomiku se zmírnily díky zvýšení šancí demokratické kandidátky Hillary Clintonové na vítězství. Přispěla k tomu zpráva, že FBI nebude Clintonovou stíhat za to, že v době, kdy byla ministryní zahraničí, odesílala tajné služební e-maily ze svého soukromého poštovního účtu. Dolar ale díky této zprávě výrazně posílil, což ropu a další komodity oslabilo.
Hillary Clintonová závěrečný den kampaně začala v New Yorku, odkud odletěla do Pensylvánie. Před dnešním odletem z White Plains ve státě New York řekla, že chce zemi sjednotit. "Opravdu chci být prezidentkou všech, těch, kteří mě volili, i těch, kteří pro mě nehlasovali," řekla. Uvedla také, že vzájemná dělicí čára byla během kampaně nejen odkryta, ale ještě rozšířena, takže ji čeká s usmiřováním hodně práce.
Donald Trump poslední den před hlasováním zahájil na Floridě a do půlnoci postupně navštíví ještě čtyři další americké státy. "Hillary Clintonová je chráněna totálně prohnilým systémem. Ale nyní je to na americkém lidu, aby zítra (v úterý) při hlasování učinil spravedlnosti za dost," prohlásil Trump ke svým příznivcům ve floridské Sarasotě. "Má smlouva s americkými voliči začíná plánem zarazit vládní korupci a vzít si zpět naši zemi," dodal.
K volbám letos zamířily dvě Ameriky, jedna Trumpova a druhá Clintonové. Mezi sebou se nestýkají a nebaví. Zřejmě se vzájemně ani moc neznají. Pro další vývoj v této velmi staré demokracii to není dobrá zpráva, říká ve svém komentáři šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek:
Americký prezident Barack Obama dnes vyjádřil důvěru šéfovi Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesi Comeymu, kterého považuje za člověka, který ctí morálku, a za muže na svém místě. Bílý dům nicméně podle agentury Reuters nechce Comeyho v případu vyšetřování aféry soukromého e-mailu demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové bránit, ale ani kritizovat.
Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA Ondřeje Housky:
Hillary Clintonová nasadí na závěr kampaně ten nejtěžší kalibr, jaký má. Ve Filadelfii večer amerického času vystoupí společně s prezidentem Barackem Obamou a jeho ženou Michelle. Oba jsou u voličů populární a v posledních týdnech Clintonovou v kampani intenzivně podporují.
Na akci, symbolicky konané na místě přijetí americké Deklarace nezávislosti a Ústavy, s Hillary vystoupí i Bill Clinton a jejich dcera Chelsea. A taky zpěváci Bruce Springsteen a Jon Bon Jovi.
"Bezpečnostní opatření budou stejně přísná jako na letištích," upozorňuje v e-mailu štáb Clintonové.
Ve středu od osmi hodin ráno už budete moci živě sledovat Americkou snídani, kde se výsledek voleb dozvíte. Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz bude plný rozhovorů, analýz, komentářů a reportérských vstupů přímo ze Spojených států.
První odhady výsledků amerických prezidentských voleb budou mít možná Američané letos k dispozici ještě před uzavřením všech volebních místností.
Některá média totiž ohlásila, že prolomí dosud nepsanou tradici nezveřejňovat první informace dřív, než skončí volby na západním pobřeží USA, tedy ve středu po 05:00 SEČ.
Většina dnes zveřejněných průzkumů před úterními prezidentskými volbami v USA favorizuje demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Pouze v sondážích listu Los Angeles Times a Jihokalifornské univerzity si vede líp její republikánský rival Donald Trump.
V hlasování v noci z úterý na středu půjde o hodně. Kromě prezidenta totiž Američané volí i kompletní Sněmovnu reprezentantů a třetinu senátorů. Tím výrazně určí manévrovací prostor pro budoucího prezidenta/prezidentku.
Republicans, Democrats vie for control of Congress on Tuesday https://t.co/EEHD6qeiF8 pic.twitter.com/xlSRWj090D
— Reuters Politics (@ReutersPolitics) November 7, 2016
Úterní prezidentské volby zastihnou americkou společnost extrémně polarizovanou. Podle průzkumu Pew Research Center nejvíce za posledních 21 let.
The growth of political polarization in America #Election2016 https://t.co/qCj43BcV98 pic.twitter.com/6YITruveSJ
— Pew Research Center (@pewresearch) November 7, 2016
Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA Ondřeje Housky:
Pro levicovou část demokratické strany zůstává hrdinou senátor Bernie Sanders, protikandidát Clintonové z primárek. Pokud jeho příznivci Clintonovou nepodpoří, může to znamenat její porážku.
Mezi Američany, kteří už hlasovali, podle řady průzkumů vede Hillary Clintonová. Podle Daniela Prokopa z agentury pro výzkum veřejného mínění Median může demokratická kandidátka dokonce dopadnout lépe, než průzkumy dosud naznačují.
"Podle mne mohou současné výzkumy podceňovat kandidáta, který vede mezi early voters. To proto, že dávají stejnou váhu všem pravděpodobným účastníkům, takzvaným likely voters. Takže respondent, který už u voleb byl – early voter – má stejnou váhu jako respondent, který říká, že k nim půjde," řekl pro Aktuálně.cz.
Z těch se ovšem reálně zúčastní jen třeba 80 nebo 90 procent. To většina výzkumů nezohledňuje a tím podceňuje vliv early voters na výsledky. Ve státech jako Florida, kde je těch early voters hodně, to může kandidáta, který mezi nimi vede, podle mých kalkulací podceňovat až o jeden procentní bod," dodal Daniel Prokop.
Na sociálních sítích se před několika dny rozšířil hashtag #WearWhiteToVote, který vyzývá především ženy, aby šly volit v bílém oblečení. Bílá barva odkazuje na hnutí sufražetek.
Why some Americans are choosing to #WearWhiteToVote on Election Day. https://t.co/s1j8LORXBJ #ajstream @neginowl @raisazaidi
— Kate Woodsome (@kwoodsome) November 7, 2016
Donald Trump už mezitím sestavuje svou potenciální budoucí vládu. Například na pozici ministra obrany podle informací televizní stanice NBC zvažuje generála Michaela Flynna. Generálním prokurátorem by pak mohl být bývalý starosta New Yorku Rudy Guliani.
Gingrich, Giuliani eyed for top jobs if Trump wins — sources https://t.co/7X6woDtH6T pic.twitter.com/Nt8x1BWMkt
— NBC News (@NBCNews) November 7, 2016
Den před volbami Hillary Clintonová zveřejnila emocionální video o tom, jak celá její prezidentská kampaň vlastně začala.
.@hillaryclinton wraps up campaign with a moving look at how it all began ⏩ by @lee_moran https://t.co/DwHFov837R pic.twitter.com/XHdV6m1bzv
— Huffington Post (@HuffingtonPost) November 7, 2016
Různé průzkumy ukazují různé výsledky. Podle tohoto souhrnu je však zřejmé, že o něco lépe z nich vychází Hillary Clintonová.
Hillary Clinton appeared to have a slight edge over Donald Trump in a series of final polls released. https://t.co/JCo8oNQn1X pic.twitter.com/dlCZxhnqMK
— USA TODAY (@USATODAY) November 7, 2016
Nejzásadnější momenty a největší chyby v kampani Hillary Clintonové podle The New York Times:
Moments and missteps of the 2016 U.S. presidential campaign
— The New York Times (@nytimes) November 6, 2016
-- Trump: https://t.co/EDzpooR0lL
-- Clinton: https://t.co/ACY3w0Tfq0
Hillary Clintonová je první ženou v historii USA, která se stala prezidentskou kandidátkou. Zdaleka však není první ženou, která se o Bílý dům pokusila bojovat.
Hillary, nebo Donald? Výsledky prezidentských voleb se dozvíte ve středu v 8 hodin ráno v živém vysílání Americké snídaně.
#Donald nebo #Hillary? Ve středu od 8 ráno hodnotí živě výsledky #USElections @veselovskyma a @Pavel_Tomasek ➡️ https://t.co/HzyashOL9f pic.twitter.com/9m2wI1jscO
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) November 7, 2016
Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA Ondřeje Housky:
Podle průzkumu televize ABC a listu Washington Post 36 procent lidí už odvolilo. Většina uvedla, že dala hlas Clintonové.
36% in latest @ABC News/WaPo tracking poll say they’ve already voted; they back Clinton 53-43% https://t.co/ThC886lh42 pic.twitter.com/dCKVoVOtFd
— ABC News Politics (@ABCPolitics) November 7, 2016
Pokud bude zvolen Donald Trump prezidentem, ministrem zahraničí se stane bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. S odvoláním na své zdroje to uvedla televize NBC.
Připomeňte si rok 2012.
Poslední průzkum agentury Bloomberg: Hillary Clintonová vede o tři procentní body.
Barack Obama souhlasí s tím, že Florida je klíčová...
Obama: If Hillary Clinton wins Florida, "it's a wrap" https://t.co/AwZodiBNt2
— USA TODAY (@USATODAY) November 7, 2016
Letošní kampaň je kromě jiného výjimečná tím, že republikánský kandidát má výjimečně malou podporu médií. Z vlivných deníků, časopisů, televizí nebo zpravodajských webů ho výslovně podpořil jen list The Las Vegas Review-Journal.
Život Hillary Clintonové ve fotografiích.
New Clinton bio video— pic.twitter.com/mIhtNNxokJ
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) November 7, 2016
Deník Wall Street Journal zveřejnil svůj poslední průzkum, podle kterého má Hillary Clintonová nad Donaldem Trumpem náskok čtyř procentních bodů. Wall Street Journal ve své analýze uvádí, že vítězství Trumpa je málo pravděpodobné, protože musí vyhrát v Ohiu, Severní Karolíně i na Floridě. Prestižní list dochází k názoru, že se mu to nejspíš nepodaří.
Daniel Prokop z agentury pro výzkum veřejného mínění Median favorizuje Hillary Clintonovou. Vychází hlavně z údajů z Floridy.
"Výsledky early voters (hlasovali do soboty) vypadají spíše pozitivně pro demokraty. Klíčovým státem je Florida. Pokud ji Trump nezíská, uzavírá se mu většina možných cest k 270 volitelům. Na Floridě se voleb předčasně účastnilo cca 5,5 milionu lidí z 8,4, kteří většinou chodí hlasovat.
A odhady naznačují, že by mezi nimi mohla být Hillary poměrně silná. Zaprvé mají relativně diverzní složení: Jen něco přes 60 procent byli běloši. Zúčastnil se stejný počet registrovaných demokratů a republikánů, kteří však mohou volit prezidenta z opačné strany. A jeden výzkum publikovaný v úterý na TargetSmart naznačil, že přechod republikánů k Hillary může být častější než naopak," uvedl Daniel Prokop pro Aktuálně.cz.
Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:
Čech David Semerád tráví většinu času v americkém Silicon Valley, centru firem jako Apple, Facebook či Google. Je spolumajitelem a výkonným ředitelem společnosti STRV, která se věnuje softwarovému vývoji a poradenství v oblasti technologických inovací pro americké firmy.
"Zatím jsem nikoho, kdo by Trumpovi fandil, nepotkal," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Neznamená to nutně, že by kolem mě byli samí skalní příznivci Hillary. Je z ní tady jasná volba spíš proto, že Trump je tu nepopulární."
Kromě voleb hlavy státu, všech poslanců Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů budou Američané hlasovat i v řadě místních referend.
Například v Arkansasu půjde o lékařské využití marihuany. V Kalifornii se budou moci voliči vyslovit dokonce k sedmnácti otázkám. Je mezi nimi například návrh legalizovat užívání marihuany nebo uložit hercům prosperujícího pornoprůmyslu, aby ve filmech povinně používali kondomy.
V Coloradu bude hlasujícím předložen návrh na eutanazii. V hlavním městě budou hlasující rozhodovat o tom, zda se Washington stane 51. státem USA.
Kampaň jde do finále a s ní i aktivity podporovatelů obou kandidátů. Mezi nimi se tradičně objevuje celá řada slavných hudebníků, byť Hillary Clintonové ani Donaldu Trumpovi se nepodařilo zformovat tak silnou "kulturní frontu", jako to dokázal před čtyřmi i osmi lety Barack Obama.
Pravděpodobnost zvolení Donalda Trumpa podle české sázkové kanceláře Tipsport klesá. Zatímco v minulém týdnu si na jeho výhru mohli lidé vsadit v kurzu 1:3, nyní už je to 1:4 – za vsazenou stokorunu by tedy dostali 400 korun. Prakticky stejný kurz – 1:4,1 – nabízí nyní i sázková kancelář Fortuna.
Barack Obama není zdaleka prvním, kdo zmínil obavy z přístupu Donalda Trumpa k jaderným kódům. Problémy s nimi ale měli i jiní prezidenti...
Přestřelky mezi Obamou a Trumpem jsou poměrně časté. Nedávno si prezident z tweetování realitního magnáta střílel v televizi.
"Prezident Obama skončí na dně jako zřejmě nejhorší prezident v historii Spojených států," četl šéf Bílého domu v pořadu Jimmy Kimmel Live! vzkaz z Trumpova twitterového účtu.
"Vážně? Inu, @realDonaldTrump, alespoň skončím na dně jako prezident," vzkázal republikánskému miliardáři s použitím jeho twitterového jména v narážce na velmi nepříznivou volební předpověď, kterou Trumpovi přinášejí aktuální voličské průzkumy.
Donald Trump na Twitteru mnohdy připomíná neřízenou střelu. Jeho poradci se proto rozhodli, aby v posledních desítkách hodin před volbami minimalizovali možné škody, že ho odstaví od jeho twitterového účtu. Toho využil prezident Barack Obama, který se do Trumpa pustil během předvolebního mítinku na Floridě.
"V posledních dvou dnech měli k jeho sebeovládání tak malou důvěru, že řekli ´Bereme vám Twitter´. A pokud někdo nezvládne twitterový účet, nezvládne jaderné kódy. Pokud někdo začne tweetovat ve tři ráno, protože si z něj SNL (Saturday Night Live) dělá legraci, potom nezvládne jaderné kódy," nechal se slyšet.
Jaké jsou vyhlídky obou kandidátů den před volbami? Proklikejte si naši mapu s daty z průzkumů.
Letošní kampaň je vyhrocená snad ve všech směrech.
Reportér Aktuálně.cz Ondřej Houska natáčel ve Filadelfii před vystoupením zpěvačky Katy Perry s městskými příznivci Hillary Clintonové. Souboj mezi ní a Donaldem Trumpem o post amerického prezidenta je v Pensylvánii vyrovnaný. Tento stát je tak důležitý pro konečný výsledek volby.
Rozladění neskrývá ani republikánský kandidát na viceprezidenta Mike Pence.
Při vystoupení v severokarolínském Hickory prohlásil, že "špatné zacházení s utajovanými informacemi je zločin", uvedla agentura AP.
Být ředitelem FBI není - přinejmenším v posledních týdnech - nic, po čem by asi kdokoliv soudný toužil. James Comey si musí připadat jako na střelnici. Nejprve rozlítil Hillary Clintonovou a de facto celou Demokratickou stranu. To když koncem října oznámil, že jeho úřad prověří novou várku e-mailů.
Nyní se Comey pro změnu stal terčem pro Donalda Trumpa a republikány. To když v neděli oznámil, že v mailech nenašel nic, co by svědčilo o spáchání trestného činu. "Za osm dnů nemůžete prověřit 650 000 e-mailů. To prostě nejde, lidi," hřímal Trump. "Hillary Clintonová je vinna."
NEDĚLE 6. LISTOPADU
Reakce Donalda Trumpa na sebe nenechala dlouho čekat. Zatímco ještě před pár hodinami postup FBI chválil, nyní prohlásil, že Clintonovou chrání "zmanipulovaný systém".
Používání nedostatečně zabezpečeného soukromého e-mailového serveru k pracovním účelům v letech 2008 až 2012 je jedním z největších šrámů demokratické kandidátky na prezidentku.
Vyšetřovatelé sice zjistili, že tak odeslala 110 zpráv, které obsahovaly tajné informace, ale trestní stíhání nedoporučila. Donald Trump v jedné z televizních debat prohlásil, že pokud by se stal prezidentem, případem by se zabýval zvláštní vyšetřovací tým a Clintonová by skončila ve vězení.
Pozadí celé kauzy si můžete připomenout v tomto textu:
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že v nově nalezené várce e-mailů Hillary Clintonové z doby, kdy byla ministryní zahraničí, neobjevil nic, co by nasvědčovalo spáchání trestného činu. Neplánuje ji proto stíhat.
Kongres o tom zpravil ředitel agentury James Comey. Ten způsobil rozruch koncem října, když zákonodárcům sdělil, že se objevily nové e-maily. Sklidil za to vlnu kritiky, jelikož k oznámení došlo necelé dva týdny před volbami.
Od našeho zvláštního zpravodaje Ondřeje Housky v Pensylvánii:
Tahle rodina z Filadelfie fandí Trumpovi, ale moc mu nepomůže: v největším městě v Pensylvánii jasně zvítězí Hillary Clintonová. O tom, kdo získá Pensylvánii, jeden z klíčových států, rozhodne něco jiného: jestli Trump vyváží převahu Clintonové ve Filadelfii a dalším velkém městě Pittsburghu hlasy z venkova a malých měst. Tam jasně boduje on.
Poslední dny a týdny před hlasováním jsou pro oba kandidáty ve znamení permanentního cestování. Za jeden den zvládnou mítinky v několika státech. A novináři vedou kočovný život s nimi.
From there, Trump heads to Minnesota, Michigan, Pennsylvania and then Virginia, before ending up in Florida for the night
— Holly Bailey (@hollybdc) November 6, 2016
Takto vypadaly preference mezi oběma kandidáty týden před volbami. Od té doby se ale podle některých průzkumů zdá, že Donald Trump náskok stahuje.
Pokud se podíváme na jednotlivé státy, pak:
- v Georgii si Donald Trump udržuje pohodlný náskok (4,6 %), podobně jako Hillary Clintonová ve Virginii (5,2 %),
- v Michiganu Clintonová vede o 4 %, stejně jako Trump v Arizoně,
- v Ohiu si Clintonová udržuje náskok 3,3 procenta. V posledních desetiletích platilo, že kdo získal Ohio, ten se stal prezidentem. Letos tomu tak ale nemusí být,
- méně než tři procenta pak rivaly dělí v Iowě, Nevadě, Coloradu a New Hampshire,
- na Floridě zatím vede Hillary Clintonová o 1,2 procenta, přičemž tento stát je pro Donalda Trumpa naprosto klíčový. Bez jeho zisku v Oválné pracovně neusedne,
- v Severní Karolíně je rozdíl mezi oběma kandidáty pod jedním procentem, přičemž navrch má Trump.
Kde se rozhodnou úterní volby prezidenta USA? Podle serveru Politico na šestnácti místech napříč celými Spojenými státy. Klíčovou roli podle něj bude hrát, kdo uspěje například ve floridském okrsku Miami-Dade, na předměstích pensylvánské Filadelfie či v severním Maine, kde se hlasy volitelů dělí mezi kandidáty.
The 16 battlegrounds that will decide the election https://t.co/8cgzgREdhm | Getty pic.twitter.com/rbM3F5AmRn
— POLITICO (@politico) November 6, 2016
Mužem, kvůli kterému vznikl incident, byl místní stoupenec republikánů Austyn Crites, který chtěl pouze vyjádřit nesouhlas s názory stranického prezidentského kandidáta. Když vytáhl transparent s nápisem "Republikáni proti Trumpovi", začali ho prý okolo stojící přívrženci realitního magnáta napadat. "Najednou, protože se nemohli transparentu zmocnit, se něco stalo, všichni na mě začali útočit a kopat mě," řekl Crites CNN. "A pak někdo zakřičel cosi o zbrani a v té chvíli se věci úplně vymkly kontrole," popsal okamžik, kdy jej zadržela policie. Žádnou zbraň však u něho nenašla a Crites byl krátce nato bez obvinění propuštěn.
Muž, který byl zadržen v Renu, o sobě tvrdil, že je registrovaný republikán. Kandidatura realitního magnáta stranu rozděluje a podporu mu odmítla vyjádřit řada vlivných členů strany. Někteří dokonce oznámili, že budou volit Hillary Clintonovou.
Man at center of Trump rally uproar says he's GOP https://t.co/dVR1HBwoiP pic.twitter.com/4wzCeNlVhI
— USA TODAY (@USATODAY) November 6, 2016
Donald Trump musel být během předvolebního mítinku v nevadském Renu evakuován z pódia, a to poté, co někdo z přední části publika zvolal "zbraň".
Na záběrech americké televize NBC bylo vidět, jak dva bodyguardi republikánského kandidáta na prezidenta spěšně odvádějí za plentu a přitom ho kryjí svými těly. Další členové ochranky seskočili do publika, kde rázem vznikla panika. Poté bylo vidět, jak ochranka odvádí z davu jednoho muže s rukama za zády.
Žádná zbraň se nenašla, a tak se Trump po pár minutách vrátil. "Nikdo neříkal, že to pro nás bude snadné. Ale nikdo nás nezastaví," řekl svým stoupencům.
WATCH: Donald Trump rushed off stage by Secret Service agents during event in Reno, Nevada. https://t.co/PXCTYaDaeJ pic.twitter.com/Zf8ORObAQt
— ABC News (@ABC) November 6, 2016
SOBOTA 5. LISTOPADU
Podle údajů z dosavadního průběhu hlasování, které se odehrává před samotným dnem voleb, letos hlasuje daleko víc Hispánců než před čtyřmi lety. Například na Floridě do pátku odevzdalo hlas už o 200 tisíc Latinoameričanů víc než před čtyřmi lety v celém období před oficiálním volebním dnem. Analytici citovaní deníkem New Yorkem Times přičítají tato čísla postojům Donalda Trumpa, který se vůči Hispáncům vymezoval celou předvolební kampaň. Vysoká účast Latinoameričanů je dobrou zprávou pro Hillary Clintonovou.
Od našeho zvláštního zpravodaje v Pensylvánii Ondřeje Housky:
Pro Hillary Clintonovou dnes ve Filadelfii ve státě Pensylvánie koncertuje popová superhvězda Katy Perry. Clintonová potřebuje, aby ve Filadelfii, kde má velkou podporu, k volbám přišlo co nejvíc lidí. Některé přesvědčovat nemusí.
Od našeho zvláštního zpravodaje Ondřeje Housky v Pensylvánii:
Odsud vyrazí asi dvacítka aktivistů Demokratické strany, kteří chtějí získat co nejvíc hlasů pro Hillary Clintonovou. Přesvědčují lidi v Darby, jednom z předměstí Philadelphie ve státě Pensylvánie. Šedesát procent obyvatel Darby jsou černoši, a přestože tato voličská skupina drtivě podporuje demokraty, Clintonová se bojí, že mezi černými Američany nezíská zdaleka tolik hlasů jako Barack Obama. Pensylvánie se ukazuje být jedním z klíčových států pro výsledek voleb. Clintonová zde stráví dva z posledních tří dnů kampaně. V pondělí tu nasadí i svého manžela Billa a Baracka i Michelle Obamovy.
Poslední sada průzkumů veřejného mínění přináší Hillary Clintonové vedle těsného náskoku nad Donaldem Trumpem ještě jednu dobrou zprávu: nadšení jejích příznivců se těsně před dnem hlasování zvedá. Podle poslední sondáže ABC News a deníku Washington Post uvádí 52 procent potenciálních voličů Clintonové, že jsou nadšení z toho, že pro ni mohou hlasovat. To je o procento víc, než kolik lidí zastává tento postoj mezi stoupenci Trumpa. Nadšení pro Clintonovou opadlo poté, co vyšla najevo zpráva o tom, že FBI obnovila vyšetřování jejího soukromého mailového serveru z doby, kdy byla ministryní zahraničí. Zdá se, že vliv této události už opadá.
Podle respektovaného nevadského politického reportéra Jona Ralstona data z dosud odevzdaných hlasů v tomto státě ukazují, že Donald Trump přichází o možnost v Nevadě vyhrát. Podle jeho informací si demokraté na základě hlasů odevzdaných před samotným volebním dnem vytvořili takový náskok, že ho není možné 8. listopadu zvrátit. Podle něj by Trumpovi pomohl už jen zázrak.
Nevada patří mezi státy, kde byl podle průzkumů souboj mezi Clintonovou a Trumpem těsný. Jde o stát, se kterým Trumpovi stratégové ve většině scénářů kalkulují jako s tím, v němž potřebuje republikán vyhrát.
V Nevadě, stejně jako ve většině států, mohou Američané hlasovat už před samotným dnem voleb. Odevzdané hlasy se nesčítají, jsou však známé údaje o tom, kolik republikánů a demokratů přišlo hlasovat.
Final (almost) NV early #s are in:
— Jon Ralston (@RalstonReports) November 5, 2016
Trump is dead.
GOP in big trouble in #nvsen, two House seats and #nvleg control.https://t.co/1pS7nvPBhm
Mluvčí Bílého domu oznámil, že prezident Barack Obama si na středu a čtvrtek uvolnil zcela program, a to pro případ, že by měl přijmout buď Hillary Clintonovou, nebo Donalda Trumpa jako čerstvě zvolenou hlavu státu. Mluvčí dodal, že Obama nebude výsledky voleb naživo komentovat a omezí se případně jen na písemné vyjádření.
Hillary Clintonová a Donald Trump se během soboty ve finiši předvolební kampaně znovu objeví na jednom místě: na Floridě. Ta je se svými 29 hlasy volitelů největším státem, kde mezi oběma kandidáty není rozhodnuta. A pro Trumpa a jeho kalkulace, jak se dostat k většině 270 volitelských hlasů, je dokonce státem, který musí vyhrát, má-li mít šanci na celkový triumf.
Trump během soboty zavítá ještě do Severní Karolíny, dalšího státu, kde potřebuje vyhrát, a do Nevady. Clintonová se z Floridy vydá do Pensylvánie, státu na průmyslovém Středozápadě s 20 hlasy volitelů, kde si Trump dělá naděje na jedno z největších překvapení letošních voleb.
Fanoušci automobilové série NASCAR patří spíš mezi voliče Donalda Trumpa, proto je na ně těsně před volbami cílena kampaň na voze v závodě na Texas Motor Speedway. Stáj Premium Motorsport nahradila pro nedělní závod NASCAR v texaském Fort Worthu loga svých sponzorů reklamou prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Podle analytiků společnosti IEG stojí jednorázová reklama v závodě Sprint Cupu – elitní série NASCAR – asi 350 000 USD. Vůz s číslem 55 pilotovaný Reedem Sorensonsem se bude po oválu Texas Motor Speedway prohánět v barvách americké trikolory a s Trumpovým sloganem "Make America Great Again" na kapotě střeše i obou stranách vozu značky Toyota.
Průzkum Reuters/Ipsos signalizuje rostoucí důvěru republikánů v Trumpovo vítězství, což zřejmě zčásti souvisí s nedávnou zprávou, že FBI bude zkoumat další nově objevené e-maily ze soukromého účtu Clintonové. Trumpovo vítězství nyní podle průzkumu očekává více než polovina republikánů, zatímco minulý týden se republikáni přikláněli spíše k názoru, že vyhraje Clintonová.
Skutečnou šanci na vítězství zpravidla lépe než celostátní průzkumy ukazují projekce rozložení hlasů takzvaných volitelů, jichž je potřeba k vítězství získat nejméně 270.
I v nich si lépe vede bývalá ministryně zahraničí, která má například podle projekce televize CNN relativně jistou podporu 268 volitelů, zatímco Trump 204. Dalších 66 hlasů je ve státech, o něž se povede největší boj a mezi nimiž figurují Florida, Severní Karolína, Arizona či Nevada. Server Real Clear Politics, který průměruje veřejně publikované průzkumy z jednotlivých států, naproti tomu přiřkl Clintonové jistotu 216 volitelů a Trumpovi 164, bojovat se podle jeho propočtů bude o 158 hlasů.
Tři dny před prezidentskými volbami si Hillary Clintonová udržuje mírný náskok před Donaldem Trumpem. V celostátních průzkumech vede o dva až pět procentních bodů a navrch má i v projekcích rozdělení volitelských hlasů v jednotlivých státech, ačkoli z tohoto hlediska se souboj vyrovnává.
Podle celostátní ankety televize Fox News má Clintonová náskok dvou procentních bodů, volilo by ji 45 procent respondentů, zatímco Trumpa pouze 43 procent. Podle průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News činí náskok Clintonové čtyři procentní body a podle ankety agentury Reuters a společnosti Ipsos dosahuje pěti procentních bodů.
Nadace Hillary a Billa Clintonových získala milion dolarů (24,5 milionu korun) od Kataru v době, kdy současná prezidentská kandidátka demokratů zastávala funkci ministryně zahraničí. Stalo se tak bez vědomí ministerstva navzdory tomu, že Clintonová přislíbila informovat o příspěvcích pro svůj dobročinný fond od zahraničních vlád. Nadace se brání tím, že peníze vyhodnotila jako sumu, o níž nebylo třeba informovat.
Po svém příchodu ze Slovinska získala Melania Trumpová ještě pod svým dívčím jménem desítku kontraktů jako modelka v době, kdy byla v USA jako turistka. Uvedla to agentura AP s tím, že má kopie smluv. Právník Trumpové je ale zpochybnil. Pro Donalda Trumpa může být nové zjištění nepříjemné, protože v prezidentské kampani tvrdě útočí na nelegální imigranty.
PÁTEK 4. LISTOPADU
Vítězství Donalda Trumpa by krátkodobě přineslo více nejistoty na finanční trhy, ale výrazné ekonomické dopady by prozatím EU a Česká republika nepocítily. Agentuře ČTK to řekl hlavní ekonom Deloitte David Marek..
"Zatímco vítězství Hillary Clintonové by podle finančních trhů znamenalo pokračování současné linie politiky, od Donalda Trumpa se dá očekávat změna kurzu americké politiky v mnoha směrech, změna, které se trhy spíše obávají," uvedl Marek. Přímé obchodní a investiční vztahy České republiky a USA jsou podle něj sice relativně malé. "Nicméně USA jsou stále největší ekonomikou světa a jakékoli její zakolísání pocítí celá globální ekonomika, včetně České republiky," dodal.
Hlavní analytik Conseq Martin Lobotka uvedl, že v případe Trumpova zvolení lze čekat minimálně krátkodobý silný výprodej amerických aktiv, a to jak akcií, tak i dluhopisů. Dolar by podle něj proti euru v takovém případě lehce znovu oslabil a ceny ropy by díky Trunpovu slibu co nejvíce zajistit energetickou soběstačnost poklesly.
Ani podle agentur Reuters a Ipsos to Hillary Clintonová nemá zdaleka jisté.
.@realDonaldTrump gains ground on @HillaryClinton, according to Reuters/Ipsos States of the Nation: https://t.co/sFdQ5LCsIX pic.twitter.com/0mCOUMksK7
— Reuters Top News (@Reuters) November 4, 2016
Volební model podle agentury YouGov. Ke zvolení prezidentem je třeba 270 hlasů volitelů.
Today's estimate: Clinton leads by 2.5 points nationally. Her median electoral vote total is 283. Details: https://t.co/W4VbfiI6zg
— YouGovUS (@YouGovUS) November 4, 2016
V některých klíčových státech dávají poslední průzkumy oběma kandidátům stejnou šanci na vítězství. To je případ Floridy a Severní Karolíny. "Clintonová má stále větší naděje dostat se do Bílého domu, ale Trump není bez šancí. I jeho výhra je realistickým scénářem,“ uvádí agentura Reuters.
Clintonová i Trump tráví pátek agitováním ve dvou státech, považovaných za klíčové pro celkový úspěch. V Pensylvánii a Ohiu. V prvně jmenovaném státě vede podle průzkumů kandidátka Demokratické strany, zatímco k republikánovi se kloní Ohio. Za zmínku stojí, že od roku 1964 se stal prezidentem vždy ten, kdo vyhrál v Ohiu.
Hillary Clintonová má podle nejnovějšího průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News před Donaldem Trumpem tři procentní body. Bývalou šéfku americké diplomacie by podle průzkumu podpořilo 47 procent voličů, jejího miliardářského soupeře jen 44 procent voličů, ukázal v pátek publikovaný průzkum.
National ABC/Post Daily Poll 10/30-11/2
— Political Polls (@PpollingNumbers) November 4, 2016
Clinton 47 (+3)
Trump 44
Third parties 5
1% shift toward Clinton in a day https://t.co/omG5LtTnze pic.twitter.com/lPDxQccIgs
Melania Trumpová se ve čtvrtek pokoušela vylepšit obraz svého manžela. V Pensylvánii hovořila například o situaci migrantů. A také o kyberšikaně. "Naše kultura se stala příliš zlou a hrubou," podotkla mimo jiné s tím, že právě na to by se ráda zaměřila, pokud by se stala první dámou.
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. "Jejím prvním krokem bude, že smaže twitterový účet Donalda Trumpa," napsal například herec Misha Collins.
As First Lady, Melania Trump would tackle cyberbullying. Her first step: Delete @realDonaldTrump's Twitter account. https://t.co/j1BqITV7HT
— Misha Collins (@mishacollins) November 4, 2016
Jen několik desítek kilometrů dělilo ve čtvrtek večer rivaly v boji o Bílý dům, kteří se pět dní před volbami vydali za voliči do jednoho z důležitých nerozhodnutých států, Severní Karolíny. Zatímco Hillary Clintonová se pokoušela především přimět k účasti zdejší silnou černošskou populaci, Donald Trump zpochybňoval před vojáky její vůdcovské schopnosti.
Předstoupil před voliče na mítinku v nedalekém městě Selma, varoval ve státě se silným zastoupením vojáků a vysloužilců před představou své sokyně jako vrchní velitelky americké armády. Několika desítek válečných veteránů, které si pozval na pódium, se podle agentury AP zeptal, zda si ji dovedou představit "jako svého šéfa?" "Nemyslím si to," odpověděl si sám.
ČTVRTEK 3. LISTOPADU
Představte si to: Ve středu 9. listopadu ráno vstanete a rozespalí sáhnete po mobilu. Otevřete internet a tam najdete titulek, který určilo noční sčítání hlasů: Amerika zvolila Trumpa.
Pokud se to stane (a vy nejste zrovna Trumpovi fandové), posaďte se, otevřete okno, dýchejte zhluboka. Nepanikařte, píše ve svém komentáři Martin Novák.
Podívejme se pravdě do očí – ve středu předvolební kampaň zajímala jen málokoho. Důvod? Rozhodující sedmý zápas Světové série v baseballu mezi Cleveland Indians a Chicago Cubs.
A rodačka z Chicaga Hillary Clintonová mohla slavit, protože Cubs prestižní trofej získali po dlouhých 108 letech.
Clinton watching the Cubs win —via @TODAYshow: pic.twitter.com/He9ABf41SM
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) November 3, 2016
Takto vidí současnou situaci na bitevním poli uznávaný analytik Nate Silver:
Our latest polls-only forecast gives Clinton a 68% chance to win the presidency: https://t.co/2uB2oqpXy4 pic.twitter.com/f4uc6sOH5i
— FiveThirtyEight (@FiveThirtyEight) November 3, 2016
V těchto 14 státech se za necelý týden rozhodne, kdo bude nástupcem Baracka Obamy.
#NEWSGRAPHIC 14 battleground states where the November 8 US presidential election will be won or lost @AFP pic.twitter.com/uta51eHXfK
— AFPgraphics (@AFPgraphics) November 3, 2016
STŘEDA 2. LISTOPADU
Jeden z poradců republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa označil na Twitteru Clintonovou vulgárním výrazem pro ženské přirození.
Sid Miller, který v Texasu vede ministerstvo zemědělství, nejprve tvrdil, že se stal terčem hackera. Krátce poté ale Millerův úřad uvedl, že někdo z jeho spolupracovníků zprávu o průzkumu převzal a opětovně zveřejnil. Ani toto vysvětlení nebylo v pořádku, protože zpráva nebyla retweetovaná.
Miller následně sdělil, že člen jeho týmu zkopíroval obsah tweetu a pak vytvořil nový ve stejném znění. Při této operaci si podle Millera nevšiml urážlivého označení.
Poslední dva týdny předvolební kampaně se z pohledu Hillary Clintonové tváří trochu jako zlý sen na pokračování. Valí se na ni jedna špatná zpráva za druhou, přičemž nejbolestnější jsou ty připomínající její dvě nejslabší místa: nezodpovědné nakládání s e-maily v čase působení v čele ministerstva zahraničí a podezřelá správa financí v rodinné nadaci.
Jakkoli se podpora Donalda Trumpa začala v poslední fázi předvolebního boje zvedat, vystřízlivění republikánovi dál přináší pohled do předvolební mapy, která simuluje výsledky na úrovni jednotlivých států, kde se americké prezidentské volby ve skutečnosti rozhodují. Podívejte se na scénáře, které ho mohou dovést k vítězství.
Jestli lze něco šest dnů před volbami takřka s jistotou říci, pak to, že manžele Clintonovy ani vedení Demokratické strany nelze po posledním týdnu označovat za fanoušky Federálního úřadu pro vyšetřování.
Poté, co ředitel FBI James Comey zpravil Kongres o nových podezřelých e-mailech kandidátky na prezidentku, agentura vystavila na webu dokumenty z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Bill Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany.
"Pokud to není dáno nějakou stanovenou lhůtou ze zákona, pak je to podivné," pozastavil se mluvčí štábu Brian Fallon. "Zveřejní teď FBI spisy o diskriminaci v Trumpových bytových komplexech v 70. letech?"
ÚTERÝ 1. LISTOPADU
Zajímavý postřeh deníku USA Today. Před čtyřmi lety touto dobou – zhruba týden před volbami – vedl Mitt Romney v řadě průzkumů nad Barackem Obamou o jedno procento. Volby ale pak Obama vyhrál.
Čína obvykle volby v jiných zemích nekomentuje. V případě Donalda Trumpa ale Peking udělal překvapivou výjimku.
Šéf tamní klimatické agentury Sie Čen-chua ho kritizuje za prohlášení, že by v případě svého zvolení vycouval z mezinárodní dohody o klimatu. "Věřím, že moudrý politický vůdce by měl přijmout politické postoje, které odpovídají globálním trendům," citovala ho agentura Reuters.
"Když budou těmto trendům odolávat, nemyslím si, že získají podporu lidí. Ovlivní to také hospodářský a společenský pokrok země,” dodal Sie Čen-chua.
Donalda Trumpa by nyní volilo 46 procent Američanů a Clintonovou o procento méně.
Vyplývá to z nového průzkumu televize ABC a deníku Washington Post.
National ABC/WaPost Daily Poll 10/27-30
— Political Polls (@PpollingNumbers) November 1, 2016
Trump 46 (+1)
Clinton 45
Johnson 3
Stein 2
2% Shift Toward Trump In A Dayhttps://t.co/vevyoi2toR
Donald Trump se stane americkým prezidentem.
Tvrdí to alespoň profesor Allan J. Lichtman – muž, který přesně předpověděl výsledky během tří dekád a autor knihy Predicting the Next President: The Keys to the White House.
Prognózu vyslovil na základě třinácti faktorů, které správně předpověděly vítěze voleb vždy od roku 1984.
PONDĚLÍ 31. ŘÍJNA
Komu byste v prezidentských volbách dali svůj hlas vy? Hillary Clintonové, nebo Donaldu Trumpovi?
Německý zpravodajský server Zeit Online se snaží zjistit, kde dávají přednost někdejší ministryni zahraničí a kde realitnímu magnátovi. Výsledky jsou vskutku zajímavé.
Who should be the next President of the United States – #Trump or #Clinton? Cast your vote here, wherever you live: https://t.co/JFZXADTBMi pic.twitter.com/FNoqY33C4e
— ZEIT ONLINE (@zeitonline) October 31, 2016
Možnosti odevzdat svůj hlas ještě před 8. listopadem už využilo 22 milionů Američanů, ukazuje čerstvá statistika. Z ní ovšem rovněž vyplývá, že v řadě států je počet takových voličů nižší než před čtyřmi roky.
Zřejmě největší nárůst hlásí Texas, kde už má odvoleno 2,5 milionu lidí – o milion více než v roce 2012.
Republikáni povětšinou tleskají, demokrati se zlobí. A voliči? Většinu z nich nové kolo vyšetřování FBI nepřesvědčí o tom, aby nevolili Hillary Clintonovou.
I tak ale může aféra s výsledkem prezidentských voleb zamávat. Třetina respondentů bleskového průzkumu televize ABC News a listu The Washington Post uvedla, že s hlasem pro demokratickou kandidátku váhá.
NEDĚLE 30. ŘÍJNA
Nová aféra s e-maily Hillary Clintonové nabízí i rozdílný pohled kandidátů na viceprezidenta. "Myslím, že to, co tu vidíme, je příklad skutečného vůdcovství," chválil ředitele FBI Jamese Comeyho na stanici FOX News republikán Mike Pence.
Naproti tomu demokrat Tim Kaine označil jednání Federálního úřadu pro vyšetřování za "bezprecedentní". "Z toho, co je zatím známo, ředitel Comey o obsahu e-mailů nic neví. Dokonce ani nevíme, zda jsou pro Hillary, nebo od ní," citovala ho televize ABC.
Deník The New York Times je obvykle Donaldu Trumpovi trnem v oku. Tentokrát ho ale zřejmě potěšil.
Jeho čerstvý průzkum totiž ukázal, že republikánský kandidát vede na Floridě nad Hillary Clintonovou o čtyři procentní body. Florida, která rozhodla prezidentské volby v roce 2000, je přitom pro Trumpa klíčovým státem. Bez jejího zisku nemá šanci na celkové vítězství.
The latest @UpshotNYT poll shows Donald Trump with a lead in Florida https://t.co/PUy6I22iTP pic.twitter.com/9U0LEn5lNj
— NYT Politics (@nytpolitics) October 30, 2016
Americký ministr zahraničí John Kerry nebyl kontaktován Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a nevěděl o tom, že úřad obnoví vyšetřování e-mailové korespondence Hillary Clintonové. Kerry to prohlásil v neděli během návštěvy Irska. "Nebyl jsem o tom informován a nevím o tom, že by ministerstvo zahraničí bylo o cokoliv v této souvislosti žádáno,“ uvedl Kerry.
Páteční rozhodnutí ředitele FBI Jamese Comeye obnovit vyšetřování nově objevené korespondence Clintonové vyvolalo kritiku v táboře Demokratické strany. Sama Clintonová Comeyho vyzvala, aby zveřejnil další podrobnosti. FBI zkoumá, zda kandidátka demokratů na Bílý dům nepoužívala jako ministryně zahraničí v letech 2008 až 2012 nedostatečně zabezpečenou soukromou e-mailovou adresu ke služební korespondenci a nehrozilo tak vyzrazení tajných informací.
Původní pátrání ukončil FBI v červenci s tím, že Clintonová se nedopustila nezákonného jednání. Nyní ale mají vyšetřovatelé k dispozici další e-maily. Comey oznámil Kongresu obnovení vyšetřování pouhých jedenáct dnů před volbami. Podle televize BBC ministerstvo spravedlnosti šéfovi FBI doporučilo, aby tak neučinil.
PÁTEK 28.10.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) informoval Kongres, že prozkoumá další nově objevené soukromé e-maily demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové z doby, kdy byla šéfkou diplomacie, zda neobsahují tajné informace.
ČTVRTEK 27. ŘÍJNA
Podle nového průzkumu televize ABC a deníku Washington Post se Hillary Clintonovou chystá volit většina žen. 53 procent. Naopak 37 procent Američanek podpoří Donalda Trumpa, zbytek není rozhodnut nebo se nevyjádřil. Mezi dotázanými muži je poměr 47 procent pro Trumpa a 44 procent pro Clintonovou.
Už přes 12,5 milionu Američanů využilo možnosti odevzdat předčasně svůj hlas v prezidentských volbách. A v těch státech, kde se rozhodne o budoucí hlavě státu, zatím vede Hillary Clintonová. Neobvykle silnou podporu má přitom i v tradičně republikánských státech.
Podle AP se zatím ukazuje, že Clintonová má silnou pozici na Floridě i v Severní Karolíně. Právě výsledek hlasování v těchto dvou státech podle mnohých amerických komentátorů rozhodne o tom, kdo příští rok usedne do křesla v Bílém domě. Pokud v těchto dvou státech Trump nezvítězí, nemá šanci stát se příštím prezidentem.
Předčasné hlasování v různých formách umožňuje 37 z 50 amerických států, a to v různé podobě. Někde mohou lidé hlasovat poštou, jinde se volič musí do volebního střediska dostavit osobně, v některých státech je možné obojí.
Bližší pohled na průzkumy nabízí ve svém videokomentáři Pavel Tomášek. A to včetně krátké exkurze do minulosti.
Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová je blízko rozhodujícímu náskoku nad svým oponentem Donaldem Trumpem, napsala agentura AP v komentáři ke společnému volebnímu průzkumu se společností GfK. Clintonová má podle něj rekordní náskok 14 procent. Takto vypadá situace v jednotlivých státech.
Hvězdu republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na "chodníku slávy" v Hollywoodu poškodil vandal. Pachatele zachytil videozáznam, jak s pomocí perlíku a krumpáče odstraňuje z hvězdy Trumpovo jméno.
Podle tiskové služby City News Service je vandalem jistý James Lambert Otis, který poškozením symbolu chtěl reagovat na četná obvinění ze sexuálních útoků, jichž se Trump údajně dopustil.
Realitní magnát má svou hvězdu na hollywoodském chodníku od roku 2007 za účinkování v reality show televize NBC The Apprentice. Už v červenci se jeho hvězda stala středem pozornosti, když se kolem ní objevila miniaturní zeď s ostnatým drátem. Republikánský kandidát si "ozdobu" vysloužil svými výzvami k vybudování ochranné zdi proti uprchlíkům na hranici s Mexikem.
Los Angeles police are looking for the man who vandalized Donald Trump's star on the Hollywood Walk of Fame https://t.co/4todJ0PtZy pic.twitter.com/SI2bUdJedH
— CNN International (@cnni) October 26, 2016
STŘEDA 26. ŘÍJNA
Viděno optikou Donalda Trumpa – s republikány je vážně potíž. Tak třeba podle čerstvých zpráv pro něj nehodlá hlasovat někdejší šéf diplomacie Colin Powell. Podle listu The New York Times se nechal slyšet, že bude volit Hillary Clintonovou.
Ministr zahraničí z vlády George W. Bushe se tak připojil k dalším vlivným republikánům. "Dost! Donald Trump by neměl být prezidentem. Měl by odstoupit," napsala před dvěma týdny například Powellova nástupkyně Condoleezza Riceová.
Trump ovšem nenechal v rozhovoru s Reuters suchou niť takřka na nikom. Prezident Barack Obama podle něj věděl, že Clintonová používá coby ministryně zahraničí k pracovním účelům soukromý e-mail, a nic s tím nedělal.
Republikánská strana podle něj pro změnu dělá chybu, když ho málo podporuje a je rozhádaná. "Kdybychom měli jednotnou stranu, nemohli bychom s Hillary Clintonovou prohrát," narážel na fakt, že řada vlivných republikánů se od něj kvůli bezpočtu skandálů odvrátila.
Trump narážel na to, že Clintonová dlouhodobě kritizuje jak syrskou vládu, tak jejího spojence Rusko, a to za bombardování civilních cílů. Opakovaně vyzvala k vytvoření bezletové zóny a "bezpečných zón" na zemi, aby tak ochránila civilisty. Podle některých analytiků by ale právě ochrana těchto zón mohla vést k přímému střetu Spojených států s Ruskem.
"Pokud budeme naslouchat Hillary Clintonové, skončí to třetí světovou válkou kvůli Sýrii. Už nebojujete se Sýrií, bojujete se Sýrií, Ruskem a Íránem, chápete?"
Donald Trump se obává, že plány jeho rivalky Hillary Clintonové na řešení konfliktu v Sýrii mohou "vést k třetí světové válce". Za hlavní prioritu USA považuje porážku teroristické organizace Islámský stát (IS), nikoliv sesazení prezidenta Bašára Asada.
Jak řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters, cílení na Asada zavání "potenciálním konfliktem" s jadernou velmocí Ruskem. "Co bychom měli udělat, je zaměřit se na Islámský stát. Neměli bychom se soustředit na Sýrii," je přesvědčen Trump.
ÚTERÝ 25. ŘÍJNA
Sám Donald Trump si ale o předvolebních průzkumech myslí své. Na pondělním předvolebním shromáždění na Floridě naznačil, že agentury, které se volebními preferencemi zabývají, nadržují demokratům.
Současný prezident Barack Obama si v pondělí v televizi střílel z tweetů Donalda Trumpa. "Prezident Obama skončí na dně jako zřejmě nejhorší prezident v historii Spojených států," četl šéf Bílého domu v pořadu Jimmy Kimmel Live! vzkaz z Trumpova twitterového účtu.
"Vážně? Inu, @realDonaldTrump, alespoň skončím na dně jako prezident," vzkázal republikánskému miliardáři s použitím jeho twitterového jména v narážce na velmi nepříznivou volební předpověď, kterou Trumpovi přinášejí aktuální voličské průzkumy.
Trump, nebo Clintonová? Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je to jedno. "Pokud jde o skutečně významné otázky, nemají kandidáti co říct. Nynější prezidentská kampaň v USA je unikátní a nedělá americkým kolegům čest," nechal se šéf ruské diplomacie slyšet na konferenci v Moskvě.
Odmítl zároveň, že by se Rusko jakkoliv vměšovalo do předvolební kampaně. Podle americké FBI přitom právě hackeři napojení na Kreml mohou za úniky e-mailů například z vedení Demokratické strany.
PONDĚLÍ 24. ŘÍJNA
Koho všeho Donald Trump urazil? Deník The New York Times, který už před měsícem podpořil Hillary Clintonovou, se to pokusil shrnout.
Přehledně: @nytimes shrnují všechny a vše, co D. Trump urazil na TW od ohlášení kandidatury. Dvě strany broadsheetu pic.twitter.com/IUbcZpNydE
— Michal Kubal (@MichalKubal) October 24, 2016
Mimochodem - letošní volby zřejmě budou vážně takové, jaké USA nepamatují. Tak například v Ohiu momentálně Trump poráží Clintonovou. Ovšem jinak mu průzkumy přisuzují poměrně drtivou porážku.
Proč zmiňujeme právě Ohio? Protože je to stát, jehož zisk ve volbách obvykle předznamenává celkového vítěze. Letos tomu tak nemusí být. Poprvé po 56 letech.
Hillary Clintonovou – alespoň podle průzkumů (a víme, jak jsou ošidné) – už nemůže nic zastavit na cestě do Bílého domu. Demokratická kandidátka si toho je zřejmě vědoma, a tak se už podle vlastních slov nehodlá pouštět do přestřelek s Donaldem Trumpem.
"Už ani neuvažuji o tom, že bych mu ještě odpovídala," citoval ji server Politico. Za důležitější nyní považuje podporu demokratům kandidujícím do Kongresu. Bez nich se totiž prezident obejde jen velmi těžko, což ostatně na vlastní kůži poznává Barack Obama, jenž musí kvůli republikány ovládanému Kongresu dělat řadu kompromisů.
Faktem ale je, že Trump svými výpady mobilizuje Hispánce k tomu, aby se registrovali do voleb, a to právě proti němu.
Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump se v neděli na Floridě snažil získat hlasy hispánských voličů, které si v minulosti znepřátelil mimo jiné svými radikálními protiimigrantskými postoji. Na předvolebním shromáždění podle agentury AP kritizoval současnou demokratickou vládu za to, že "opustila své přátele v Latinské Americe".
"Vláda (prezidenta) Obamy a (ministryně zahraničí) Clintonové opustila naše přátele v Latinské Americe a přinesla jen chudobu a nezaměstnanost hispánským Američanům tady doma," řekl Trump s odkazem na bývalou funkci své demokratické konkurenty v boji o nejvyšší úřad v zemi. Republikánský miliardář v minulosti body hispánských voličů ztrácel, když mimo jiné ohlásil záměr postavit zeď mezi USA a Mexikem, aby zastavil migraci.
VÍKEND 23. A 24. ŘÍJNA
Donald Trump za sebou nemá zrovna nejlepší víkend. Ze všech stran se na něj hrnou obvinění ze sexuálního obtěžování. Nejnověji se přidala i známá mexická herečka Salma Hayek. Nynější republikánský kandidát na prezidenta se ji údajně před lety pokusil pozvat na schůzku a vymámil kvůli tomu její telefonní číslo od jejího tehdejšího přítele. Ona ho ale odmítla s prohlášením, že by si s ním nevyšla, i kdyby byla sama a opuštěná.
Poté se v bulvárním listu National Enquirer objevil článek, že Trump by se s ní nesešel, protože je příliš malá. Posléze ji prý oslovil a hrál si na udiveného, co že se to o nich píše. Tvrdil, že si nepřeje, aby si lidé něco takového o ní mysleli.
A aby toho nebylo málo, ozvala se i americká pornoherečka Jessica Drake, podle níž ji Trump svého času nabízel 10 000 dolarů (bezmála čtvrt milionu korun) za sex v hotelovém apartmá. Trumpův štáb nařčení odmítl a označil jej za další pokus jeho soupeřky Hillary Clintonové očernit rivala, který se dostává do vedení.
Donald Trump tento týden snížil náskok Hillary Clintonové v předvolebním průzkumu sestavovaném agenturami Reuters a Ipsos. V průzkumu uskutečněném od 14. do 20. října vede Clintonová nad Trumpem o čtyři procentní body, o týden dříve to bylo o sedm procentních bodů. Clintonová by podle nejnovějšího průzkumu získala podporu 44 procent voličů a Trump 40 procent. V týdnu od 7. do 13. října měla Clintonová podporu rovněž 44 procent voličů, Trump však jen 37 procent.
PÁTEK 21. ŘÍJNA
Aljaška je tradičně baštou republikánů, ale jak ukazují čísla Political Polls, letos to možná v nejsevernějším americkém státě nebude tak jednoznačné.
Průzkum dává Donaldu Trumpovi náskok pouhého jednoho procenta, tedy v rámci statistické chyby. Demokrat vyhrál naposledy na Aljašce v roce 1964 – Lyndon Johnson.
#ALASKA
— Political Polls (@PpollingNumbers) October 21, 2016
Lake Research Group Poll (10/11-13)
Trump 37% (+1)
Clinton 36%
Johnson 7%
Stein 3%https://t.co/HGlQyBnDIG
ČTVRTEK 20. ŘÍJNA
Jestli někdo může být plně spokojen s poslední předvolební veřejnou konfrontací mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, tak tím šťastlivcem je Moskva. Protože o Rusku se v debatě mluvilo tak, jak si to přeje Kreml: hodně a jako o důležitém a hrůzostrašném hráči nejen na mezinárodní scéně, ale i na domácím americkém hřišti, píše polský list Gazeta Wyborcza.
Třetím, i když neviditelným, účastníkem debaty byl Vladimir Putin. To pro americké voliče musela být dost divná zkušenost, citoval deník z ruských komentářů k debatě v Las Vegas, zdůrazňujících Trumpova slova, že "Putin obehrál Clintonovou a Obamu" i výpad Clintonové, že Trump je "Putinova loutka".
Donald Trump v posledních měsících pobouřil kdekoho. Nejčastěji byli terčem jeho výpadů Hispánci a další přistěhovalci.
Server CNN nyní napsal, že se proti němu obracejí jeho vlastní zaměstnanci. Alespoň ti, kteří pracují v jeho hotelu v Las Vegas.
Američané se napotřetí dočkali toho, co na základě historické zkušenosti očekávali, když letos poprvé usedali k debatě prezidentských kandidátů: relativně věcné, byť vyhrocené diskuse o otázkách domácí a zahraniční politiky. I v situaci, kdy letos proti sobě stojí dva tak rozdílní kandidáti na úřad prezidenta, jako jsou Donald Trump a Hillary Clintonová. Více v analýze Pavla Tomáška.
STŘEDA 19. ŘÍJNA
Vše o amerických volbách na jednom místě? Najdete to ve speciálu Aktuálně.cz.
Kdo vnímá vlastní postavení jako toho, kdo je favoritem voleb, a proto se snaží si v kampani počínat tak, aby především nic nezkazil? Jednoznačně Hillary Clintonová. Redaktoři deníku Boston Globe spočítali, že za poslední dva a půl měsíce vystoupila na 52 veřejných setkáních s voliči. Donald Trump ve stejném období uspořádal 88 takových shromáždění.
Opatrnost Hillary Clintonové vynikne i ve srovnání s nedávnými volbami. V roce 2008 stihl Barack Obama ve stejném čase dokonce 108 předvolebních akcí a jeho soupeř John McCain rovnou stovku.
Hillary Clintonová zjevně soudí, že čím méně se bude před voliči ukazovat a čím větší prostor dá Donaldu Trumpovi, aby se "historicky znemožnil", tím lépe pro ni.
Důležitou roli hrají v předvolební kampani sociální sítě. Na Facebooku mohou Američané dát svým přátelům najevo, koho v nadcházejících prezidentských volbách podporují.
Now you can endorse political candidates on Facebook https://t.co/x7XeOjCz2T pic.twitter.com/lRGQyBL0L2
— HuffPost Politics (@HuffPostPol) October 19, 2016
Mladí Američané jsou tak nespokojeni s nabídkou prezidentských kandidátů, že podstatná část z nich by raději nechala zeměkouli zničit meteoritem, než aby se do Bílého domu dostali Hillary Clintonová nebo Donald Trump. Vyplývá to z průzkumu názorů osob mezi 18 a 35 lety, o němž informovala agentura Reuters.
Apokalyptickou zkázu by před zvolením demokratické kandidátky Clintonové preferovalo 34 procent dotázaných. V případě republikána Trumpa by zničení planety dalo přednost dokonce 53 mladých Američanů. Organizátoři ankety pro jistotu upozorňují, že odpovědi nejsou míněny úplně vážně. Procenta nespokojených nicméně nejspíš platí.
Čtyři z deseti dotázaných by raději přivítali, kdyby se Barack Obama jmenoval doživotním prezidentem, než aby Ameriku čekala budoucnost s Clintonovou nebo Trumpem v Bílém domě.
ÚTERÝ 18. ŘÍJNA
Volební štáb Hillary Clintonové zveřejnil počáteční seznam čtyřiceti kandidátů na funkci viceprezidenta, z něhož demokratická prezidentská kandidátka nakonec vybrala virginského senátora Tima Kainea.
V seznamu, sestaveném loni v březnu, je jméno zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese a jeho manželky Melindy nebo generálního ředitele firmy Apple Tima Cooka.
Mexičani jsou násilníci. Na hranicích postavím zeď. To vše v minulosti (a opakovaně) prohlásil Donald Trump.
Mexické firmy mu to teď vracejí. Pivovar Cucapá začal prodávat trička s podobiznou prezidentského kandidáta. Jen tradiční nápis "I support" (Podporuji) je přeškrtnutý a místo něj je na triku napsáno "El Que Lo Lea" v překladu "Kdokoliv tohle čte, je kretén", napsal britský The Guardian. Likérka Ilegal Mezcal pro změnu začala prodávat trička s názvem "Donald eres un pendejo" ("Donalde, jsi kretén.").
México aún no paga el muro, pero Donald Trump ya pagó las chelas. Checa la divertida estrategia de cerveza @cucapa https://t.co/BKpqOBGda7 pic.twitter.com/qnaHizWyAs
— The markethink (@themarkethinkmx) September 29, 2016
Melania Trumpová se v rozhovoru pro CNN jala bránit svého manžela. Donald je podle ní laskavý a gentleman. Ti, co ho obviňují ze sexuálního obtěžování, neříkají pravdu.
Melania Trump said she believes the media and the Clintons are working together against her husband https://t.co/Jdotsfodpz
— CNN (@CNN) October 18, 2016
Pokud by si někdo myslel, že Hillary Clintonová je bez poskvrnky, pletl by se. Pronásleduje ji aféra z dob, kdy byla ministryní zahraničí a k pracovní komunikaci používala soukromou e-mailovou schránku.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pondělí zveřejnil další materiály týkající se skandálu, z nichž mimo jiné vyplývá, že náměstek ministra zahraničí loni úřad vyzval, aby odtajnil citlivý e-mail týkající se útoku na americké velvyslanectví v libyjském Benghází v roce 2012. Pokud by na to FBI přistoupila, mail by byl archivován a "navěky pohřben".
Výměnou za to prý Patrick Kennedy nabízel FBI, že se postará o umístění většího počtu jejích agentů v zahraničí. Žádost nakonec FBI shodila ze stolu a stupeň utajení nezměnila.
Trumpovy oplzlosti enormně zajímají i Larryho Flynta. Zakladatel pornografického časopisu Hustler nabídl milion dolarů tomu, kdo mu přinese video usvědčující republikánského kandidáta z neuctivého chování k ženám.
Pornokrál podle vlastních slov považuje za svou povinnost veřejně Trumpovo chování pranýřovat prostřednictvím maximálního počtu usvědčujících dokumentů.
Kampaní poslední dva týdny hýbou obscénní výroky Donalda Trumpa na adresu žen. Jedenáct let stará nahrávka nyní stála místo moderátora televize NBC a synovce někdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího. Billy Bush na ní Trumpovi přizvukuje, když realitní magnát popisuje, jak se snažil svádět vdanou ženu a jak se od něho ženy nechají osahávat a líbat, protože je slavný a bohatý.
Billy Bush se sice za svá slova omluvil, ovšem stanice se s ním rozloučila. "Neexistuje zkrátka žádná omluva," napsal producent Noah Oppenheim v prohlášení zaměstnancům.
ICYMI: Billy Bush is out after reaching settlement with NBC https://t.co/wmogNoKDT7 pic.twitter.com/Pyw2VPiexB
— Yahoo News (@YahooNews) October 18, 2016
Debatou se alespoň bavili vtipálci na sociálních sítích.
Již zmíněné televizní debaty jsou ostatně letos velmi nezvyklou disciplínou. Američané si během nich spíše než plány obou kandidátů vyslechli vzájemné osočování. Během té, kterou hostilo St. Louis, dokonce Donald Trump prohlásil, že by nechal Hillary Clintonovou zavřít. Více v analýze Pavla Tomáška.
Ještě těžší hlavu mají představitelé Republikánské strany. Primárky vyhrál Donald Trump, který o sobě mimo jiné tvrdí, že není politik. Takřka neuplyne den, aby nebylo jeho jméno spojeno s nějakým skandálem. O koho vlastně jde?
Není nutno připomínat, že Demokratická strana vyslala do klání Hillary Clintonovou. Někdejší první dámu a ministryni zahraničí. Vyzkoušejte si v našem kvízu, co o ní víte.
S oběma kandidáty to není jednoduché. Ještě nikdy v novodobé historii USA se o post prezidenta neucházeli dva tak neoblíbení politici.
Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa čeká ve středu poslední televizní debata, kterou bude tentokrát hostit Las Vegas. Ty předchozí dvě s voličskými preferencemi notně zamávaly. Podívejte se v přehledné mapě, komu by momentálně připadlo křeslo v Oválné pracovně Bílého domu.
Volební místnosti se ve Spojených státech otevřou 8. listopadu.
Vážení čtenáři, do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývají pouhé tři týdny a kampaň obou kandidátů přitvrzuje. Sledujte s námi v průběžné reportáži předvolební dění.