Clintonová získala víc hlasů než Trump. Nejdřív zmizela, teď promluvila

Přenos skončil
Donald Trump se v lednu 2017 stane prezidentem Spojených států. Volby sledujeme v online reportáži.
Foto: Reuters

USA zvolily prezidenta:

Přenos skončil
23:47

Na závěr dnešního online přenosu k americkým prezidentským volbám nabízíme shrnutí údálostí:

Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem USA. Získal celkem 290 volitelů.

Hillary Clintonová získala více hlasů od voličů, ale jen 218 volitelů.

Svou porážku demokratická kandidátka uznala a po několika hodinách v ústraní pronesla projev, ve kterém Donaldu Trumpovi popřála štěstí a nabídla spolupráci.

Mezi důvody, které vedly k vítězství Donalda Trumpa, patří nízká volební účast a fakt, že Hillary Clintonová nedokázala oslovit tolik voličů z řad Afroameričanů, Hispánců a žen, jako její předchůdce Barack Obama.

Nesouhlas s výsledkem voleb vyjádřili obyvatelé států, ve kterých jasně zvítězila Clintonová. Napříč Spojenými státy se konaly protesty. Největší byly v Kalifornii, kde musela zasahovat policie. Další protesty se plánují i v New Yorku.

K výsledku voleb se během dne vyjadřovali světoví politici. Pro mnoho z nich to byl šok, všichni však projevili naději v pokračující spolupráci a prohlubování vztahů s USA.

Foto: Reuters
23:44

Kromě hlasování o budoucím prezidentovi voliči rozhodovali také o složení Kongresu. I v těchto volbách byli republikáni úspěšní.

Udrželi si většinu v obou komorách Kongresu, jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu. Vyplývá to z výsledků sčítání hlasů, které stále nejsou úplné.

V Senátu mají republikáni jistých 51 ze stovky křesel, demokraté 48. Ve sněmovně mají republikáni jistých 238 míst a demokraté 193.

23:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nějak to vydržíme a příště snad bude líp.

O nářku a skřípění zubů poražené strany a jejích fanoušků se na svém blogu rozepsal i sociální antropolog a diplomat Václav Hubinger.

23:25

Kdy nastoupí Donald Trump do úřadu?

Co udělá Trump po volbách?

Co se teď po jeho výhře stane?

To jsou nejčastější otázky, na které nyní lidé v USA v souvislosti s Donaldem Trumpem hledají na internetu odpovědi.

23:21

Letošní volby byly napínavé. V těch předchozích bylo například rozhodnuto o několik hodin dříve.

23:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Máme se bát prezidenta Donalda Trumpa?

23:14

Tento silně pro-demokratický stát si ve volbách odhlasoval legalizaci marihuany, rozšíření progresivní daně z příjmu nebo zpřísnění zákonů o zbraních.

Kaliforňané dokonce na sociálních sítích rozšířili hastag #Calexit, který odkazuje na Brexit.

23:09

Obyvatelé Kalifornie se pod tíhou nových okolností už necítí být Američany. Takové prohlášení vydali tamní zákonodárci.

"Dnes jsme se probudili s pocitem, že jsme cizinci v cizí zemi, protože včera Američané dali najevo své názory na pluralistickou a demokratickou společnost, které jsou zjevně v rozporu s hodnotami obyvatel Kalifornie," cituje z něj server BBC.

22:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dohodne se Donald Trump se zbytkem republikánů? Smířit obě křídla strany musí i demokraté, píše v povolební analýze Matěj Schneider.

22:40

K vítězství Donaldu Trumpovi podle všeho dopomohla také nízká volební účast.

Podle informací serveru Vox volilo 55.6 procent všech oprávněných voličů, což je nejméně od roku 2004.

22:28

Je to už popáté v historii USA, kdy vítězný kandidát získal prezidentské křeslo i přesto, že pro něj hlasovalo méně voličů. (Získal však vyšší počet volitelů.) 

22:23

Podobný názor má například také bývalý generální tajemník NATO Javier Solana.

"Sotva tomu mohu uvěřit. Je to opravdu hrozná zpráva," nechal se slyšet.

22:21

Zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států není pro Ameriku a její ústavu nic jiného než tragédií. Trumpovo vítězství poukazuje na úspěch nativismu, autoritářství, rasismu a nenávisti k ženám ve Spojených státech a ve světě, píše David Remnick v listu The New Yorker.

22:18

Desetiletý syn Donalda Trumpa Barron během předvolební prezidentské kampaně příliš nebyl vidět. Chvíle malého Barrona přišla až na závěr, Trumpovi stál po boku při jeho prvním projevu v roli nově zvoleného prezidenta USA.

Jméno Barron newyorského magnáta fascinuje a provází už od začátku kariéry. 

22:15

Zvolení Donalda Trumpa do Oválné pracovny Bílého domu komentoval i Michail Gorbačov, který právě podstoupil zákrok, při němž mu byl voperován kardiostimulátor.

Podle 85letého politika jde o lekci nejen pro USA, ale i pro další země, včetně Ruska. "Volání po změně svědčí o nezbytnosti provést důležité změny v domácí i zahraniční politice," uvedl podle agentury Interfax Gorbačov. Dodal, že až Trumpovy první kroky v Bílém domě umožní odhadnout, jakým směrem se bude ubírat jeho politika.

22:07

tak i jeho příznivci...

22:06

Před Trump Tower se po celý den scházejí jak odpůrci Trumpa...

22:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi už protestovaly stovky lidí v různých městech napříč Spojenými státy. Kvůli výtržnostem během demonstrace v Kalifornii musela dokonce zasahovat policie.

21:48

V New Yorku se chystá shromáždění odpůrců Donalda Trumpa.

Na Facebooku byla ohlášená akce, na kterou se přihlásilo už na 17 tisíc účastníků. Pořádá ji organizace, která si říká Socialistická alternativa, NYC.

21:27

Ne všechno dopadlo v těchto volbách špatně, ozývá se ze sociálních sítí. V Oregonu byla zvolena první otevřeně LGBT senátorka Kate Brownová.

"Pokud mohu být vzorem pro jediného mladého člověka, který se rozhodne, že jeho život stojí za to žít, protože je tady někdo stejný jako on, stojí to za to," reagovala na své zvolení pro list Washington Blade.

21:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak vítězství Donalda Trumpa pocítí běžný zaměstnanec nebo spotřebitel v Česku? Za dolar a benzin zaplatí méně.


21:15

Například konečné výsledky z klíčové Floridy ukazují, že Trump zde porazil Clintonovou rozdílem zhruba 120 000 hlasů a zajistil si tak všech 29 floridských volitelů a zároveň cestu k celkovému vítězství. Johnson přitom na Floridě dostal přes 200 000 hlasů a Steinová téměř 65 000.

Dlouho se při sčítání hlasů čekalo na výsledky z Pensylvánie, která zajistila vítězi 20 volitelů. V případě úspěchu v tomto státu by Clintonová ještě měla šanci na prezidentskou funkci - Trump ji ale porazil rozdílem zhruba 70 000 hlasů. Johnson přitom v Pensylvánii získal podporu přes 140 000 voličů a Steinová přibližně 50 000.

21:07

K vítězství Donalda Trumpa pomohli nezávislí kandidáti, kteří se vedle něj a Hillary Clintonové o prezidentské křeslo také ucházeli. 

Z výsledků voleb zveřejněných americkými volebními komisemi vyplývá, že způsobili odliv voličských hlasů. 

V řadě amerických států šli do voleb kandidát libertariánů Gary Johnson a zástupkyně Zelených Jill Steinová, kteří posbírali desítky až stovky tisíc hlasů voličů, kteří si nemohli vybrat mezi Trumpem a Clintonovou. Podle pozorovatelů by ale tito hlasující inklinovali spíše k demokratům, pokud by neměli na výběr a pokud by se vůbec k volebním urnám odhodlali přijít.

20:48

Co na výsledek voleb bezprostředně po jejich konání říkali samotní Američané? Náš zvláštní zpravodaj v USA Ondřej Houska se ptal lidí v New Yorku.

Newyorčané pro Aktuálně.cz: někdo volbu zanedbal, někdo má radost z nového lídra

0:57
Reportér Aktuálně.cz se vydal do centra New Yorku, aby zjistil reakce lidí po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. | Video: Ondřej Houska
20:41

Jak Američané volili, tentokrát ukázáno přes náboženství:

20:35

Radost z výsledku voleb má vedle ostatních krajně pravicových evropských politiků také předseda italské Ligy severu Matteo Salvini.

Dnešek nazval "dobrým dnem" a na Twitteru píše, že americké volby jsou důležitým momentem pro evropské spojence, jako jsou Rakousko, Nizozemsko, Německo a Francie.

20:29 Ikona - Logo Aktuálně.cz

O tom, kam budou Spojené státy po hospodářské stránce pod vedením Donalda Trumpa směřovat, mluvil dnes ráno ve společném vysílání Aktuálně.cz a DVTV český ekonom žijící v USA Jan Švejnar.

Švejnar: S Trumpem přichází pro USA izolace. Nevíme, jestli nebude hledat extrémní řešení

švejnar
11:53
Volil jsem Hillary Clintonovou, protože s ní by do Bílého domu přišla menší nejistota, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Martin Veselovský
20:07

Brazilský ministr zahraničí Jose Serra v souvislosti s výsledky amerických prezidentských voleb vyjádřil obavy z toho, že se Spojené státy s Donaldem Trumpem v čele uchýlí k obchodnímu protekcionismu.

Agentura Reuters připomíná, že USA jsou pro Brazílii druhým největším obchodním partnerem hned po Číně. Brazílie se oživením obchodu snaží vymanit z ekonomické krize.

19:59

Spojené státy jsou nyní zdrojem strachu, píše britský The Guardian.

"Domnívali jsme se, že se Spojené státy z té hrozby dostanou, věřili jsme, a průzkumy nás utvrzovaly, že Američané nesvěří nejmocnější úřad světa labilnímu nesnášenlivci. Po hrůzách kampaně lidé na celém světě věřili, že se zlý sen jménem Trump nakonec rozplyne. Avšak země, která se od svého zrození považuje za inspirující světlo, za společnost představující největší naději na zemi, se ocitla v hrozné situaci," napsal v komentáři k americkým prezidentským volbám Jonathan Freedland z britského listu The Guardian.

19:29 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V Kalifornii, která si jasně přála vítězství Hillary Clintonové, vyšlo do ulic několik stovek odpůrců budoucí hlavy Bílého domu. Protestovali zejména mladí lidé.

19:13

Jak bude vypadat zahraniční politika Donalda Trumpa?

Odvíjet se bude od politického realismu, předpovídá list The Washington Post. Nový prezident se bude soustředit na zájmy Spojených států a postaví se proti nákladným zahraničním operacím.

Za prvé, Trump se pokusí o zlepšení vztahů s útočným a asertivním Ruskem. Za druhé, Trump podpoří spolupráci Spojených států, Ruska a syrského prezidenta Bašára Asada v boji proti takzvanému Islámskému státu. Za třetí, Trump zvýší tlak na evropské spojence, aby odváděli větší část svého státního rozpočtu na obranu. Za čtvrté, Trump pravděpodobně změní podmínky ekonomické spolupráce s asijskými zeměmi. Znovu projedná obchodní smlouvy a donutí Čínu revalvovat měnu, zakončuje server.

18:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Protesty propukly po vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb na západě USA ve státě Kalifornie. Ta patří k baštám demokratů.

Kalifornie hlásí demonstrace a výtržnosti na protest proti zvolení Trumpa

0:47
Protesty propukly po vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb na západě USA ve státě Kalifornie. Ta patří k baštám demokratů. | Video: Reuters
18:50

Hillary Clintonová měla nižší podporu mezi hispánskými voliči, než se obecně očekávalo. Demokratická reprezentantka dokázala získat 65 procent hispánských voličů, zatímco pro Trumpa hlasovalo 29 procent z nich.

18:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem je podle bývalého amerického velvyslance v Česku Normana Eisena špatnou zprávou pro svět. Rozhovor s ním vedl v New Yorku zpravodaj Aktuálně.cz Ondřej Houska.

18:30

Projev Baracka Obamy skončil.

18:29

"Jsem si jistý, že tahle nádherná cesta, po které jako Američané kráčíme, bude pokračovat dál," uzavírá svůj projev prezident Obama. 

18:28

Barack Obama pokračuje. "Je někdy těžké ustát demokracii. Občas je složitá, hlučná a nepříjemná. Mladým lidem, kteří jsou teď možná zklamaní, říkám: musíte zůstat pozitivní, ať se z vás nestanou cynici. Někdy prohrajete ve sporu, někdy prohrajete volby. Ne vždy jde všechno lehce. Občas je to nahoru a dolu, kupředu a zpět," říká.

"To je v pořádku. Já už jsem volby prohrál. Tady Joe (Biden, dosavadní viceprezident) zatím ne," dodává prezident se smíchem.

Foto: Reuters
18:26

"Co země potřebuje, je smysl pro jednotu..., respektování našich institucí, života, vlády zákona a každého z nás." Doplnil, že doufá, že to všechno bude respektovat i nově zvolený prezident.

18:25

"Řekl jsem také svému týmu, aby odcházel se vztyčenou hlavu... Naše skvělá společná práce zanechává zemi v lepším stavu než před 8 lety... Každý z našeho týmu může být mimořádně pyšný na to, co jsme udělali."

18:24

"Jsem hrdý na Hillary Clintonovou a spousta Američanů je na ni hrdá taky," uvedl Obama. "Nejsme nejdřív republikáni nebo demokraté. Jsme prvně, a především Američané. A uděláme vše pro dobro této země. To jsem včera také slyšel od Donalda Trumpa."

18:24

Obama pokračuje: "Není tajemstvím, že mezi nově zvoleným prezidentem a mnou jsou značné rozdíly. Ale pamatujte, před osmi lety byly značné rozdíly i mezi mnou a prezidentem Bushem."

18:23

 Baracka Obama mluví z Růžové zahrady Bílého domu.

18:23

"Nařídil jsem svému týmu, aby udělal všechno pro to, abychom dobře a co nejrychleji předali moc nově zvolenému prezidentovi."

18:22

"Pozval jsem Donalda Trumpa zítra do Bílého domu abych zajistil plynulé předání moci."

18:21

"Ať jste na jakékoli straně, ať váš kandidát vyhrál, nebo prohrál, slunce dnes znovu vyšlo. To je jisté," začíná svůj proslov.

18:20

Před novináře předstupuje americký prezident Barack Obama.

18:10

Dosavadní republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan řekl před novináři, že Donald Trump "uslyšel v této zemi hlasy, které nikdo jiný neslyšel".

Ryan, který obhájil svoji pozici v domovském státě Wisconsin, je zároveň přesvědčený, že z Trumpa se stane "lídr jednotné republikánské vlády". Paul Ryan se přitom v předvolební kampani od Trumpa distancoval, hlavně po zveřejnění nahrávek s obscénními slovy o ženách. 

18:00

Úvod projevu Hillary Clintonové na videu:

17:57

Projev Hillary Clintonové skončil. Připomínáme, že – navzdory velmi vyhrocené kampani – mluvila směrem k Donaldu Trumpovi smířlivě.

"Dlužíme mu otevřenou mysl a šanci, aby mohl vést," uvedla. "Doufám, že Trump úspěšně povede všechny Američany," dodala.

Foto: Reuters
17:53

"Jistě víte, že věřím, že společně jsme silnější. Budeme pokračovat v naší práci. Nesmíme v ní polevit ani v neklidné době. Uspějeme v budoucnu. Je před námi ještě hodně práce. Ještě přijde náš čas."

17:52

"Říkám zejména mladým ženám a děvčátkům: Nikdy nepochybujte o tom, že máte cenu, sílu a že si zasloužíte veškeré příležitosti k tomu, abyste realizovaly své sny," uvedla Hillary Clintonová. "Nejlepší dny jsou stále ještě před námi."

17:50

Clintonová pokračuje: "Celý dospělý život jsem strávila bojem za to, v co věřím. Občas to byly bolestivé bitvy. (...) I vy znáte bolestivé bitvy. Nepřestaňte ale nikdy věřit v to, za co bojujete. Je to důležité. Je to velmi důležité."

A dodává: "Jsem velmi hrdá na to, že jste si zvolili zrovna mě za svoji ústřední postavu (hrdinku)."

17:49

"Jsem nesmírně vděčná za všechny talentované a odhodlané muže a ženy, kteří pracovali v našem týmu v Brooklynu i jinde. Zorganizovali jste nejlepší prezidentskou kampaň, jakou si kdo mohl přát. Chci, aby všichni z vás, kdo se angažovali, byli slyšet i dál."

17:48

"Americký sen je dost velký pro všechny," prokračuje Clintonová. Pro lidi všech ras i vyznání.

17:48

Clintonová hovoří i o tom, že před zákonem jsou si všichni ve všem rovni – v právech i důstojnosti. A že to je třeba ctít.

17:47

"Já v Ameriku stále věřím."

17:46

"Barackovi a Michelle Obamovým chci říci: naše země je vám velmi zavázaná. Děkuji vám za váš leadership, který měl velký význam pro lidi po celém světě."

17:44

"Ještě chci dodat: naše ústavní demokracie vyžaduje naše zapojení, a to nejen jednou za 4 roky. Pracujme na tom, abychom mohli dál podporovat hodnoty, které jsou pro nás důležité. (...) Musíme odstranit všechny překážky, které Američanům brání v tom, aby uskutečnili své sny," řekla Clintonová.

17:43

Clintonová pokračuje: "Vím, jak zklamaní se cítíte, já jsem zklamaná taky. A s námi desítky milionů Američanů, kteří do naší kampaně investovali obrovskou energii. Ta nebyla o jedněch volbách, týkala se země, která bude otevřená a která chce jít kupředu."

17:42

"Včera večer jsem pogratulovala Donaldu Trumpovi a nabídla mu spolupráci. Doufám, že bude dobrým prezidentem," říká poražená Clintonová. "Pro mě byla velká čest být vaší kandidátkou."

17:41

Clintonovou doprovází její manžel Bill. Následuje dlouhý potlesk.

"Vy jste ale těžko zvladatelná skupina," říká.

17:40

K mikrofonu přistupuje Hillary Clintonová.

17:39

Tim Kaine pokračuje: "Nikdo nemusel pochybovat o tom, zda Hillary přijme výsledky prezidentského klání. Zná svou zemi dobře, zná politický systém, který tady funguje a bere ho vážně. Už v minulosti bojovala, a i když nevyhrála, druhý den vstala a bojovala – podle pravidel – dál."

17:39

"Tým, který za ty roky sestavila, jsou lidé, kteří jí jsou hluboce oddáni," pokračuje Tim Kaine. "Její loajalita a soucit, který vůči lidem ona i Bill chovají, jsou úctyhodné."

17:38

Tim Kaine: "Jsem na Hillary Clintonovou velmi pyšný. Už od mládí tíhla k tomu, aby pracovala pro společnost."

17:38

Kaine je při svém proslovu viditelně pohnutý, spolupráci s Clintonovou si chválí.

17:36

Jako první hovoří Tim Kaine. "Jsem hrdý na Hillary Clintonovou... Vyhrála co do počtu hlasů (popular vote – pozn. red.)," připomíná Kaine. "Je to skvělý úspěch."

17:35

Na Manhattanu začíná vystoupení Hillary Clintonové a Tima Kaina, poražených letošních amerických voleb.

17:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Volil jsem Hillary Clintonovou, protože s ní by do Bílého domu přišla menší nejistota, řekl ekonom Jan Švejnar v pořadu DVTV a Aktuálně.cz Americká snídaně. 

Švejnar: S Trumpem přichází pro USA izolace. Nevíme, jestli nebude hledat extrémní řešení

švejnar
11:53
Volil jsem Hillary Clintonovou, protože s ní by do Bílého domu přišla menší nejistota, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Martin Veselovský
17:06

Kolona Clintonové se dala do pohybu.

17:03

Hillary Clintonová je na cestě k místu, kde má pronést svou napjatě očekávanou řeč.

16:47

V 18:15 vystoupí s projevem prezident Barack Obama.

16:40

Hillary Clintonová chtěla v 16:30 našeho času vystoupit s projevem ke svým stoupencům na Manhattanu. Podle informací německé televize N24 však ještě neopustila svůj hotel.

16:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dá se Trumpovo vítězství ještě zpochybnit? Jak se zachová k Evropě? Tady jsou odpovědi na klíčové otázky po amerických volbách:

16:18

Karikatura na serveru Politico k americkým volbám...

16:02

Jak těžké bude pro Donalda Trumpa sjednotit Ameriku, může prozradit výzkum, podle kterého se před volbami jen 56 procent jeho potenciálních voličů vyjádřilo, že by dokázali respektovat příznivce Hillary Clintonové.

Na druhou stranu jen 40 procent voličů Clintonové tvrdilo to samé o nich.

15:55

K vítězství Donalda Trumpa se už vyjádřil i mexický prezident Enrique Peña Nieto.

Prezident země, na jejíž hranici chce Trump postavit zeď, se podle agentury Reuters nechal slyšet, že věří ve spolupráci s USA, upevňování vazeb a vzájemný respekt obou zemí.

15:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Trumpovi voliči potvrdili fakt, že v jejich volbě se jedná více o sentiment než o rozum.

"Trumpem jsme vstoupili do doby postfaktické. Nehledá se smysl, jen emoce," píše v blogu psycholog Dalibor Špok. "Stejně jako na Facebooku, ani v politice není důležité mít názor a vysvětlit proč. Rozhodují počet fanoušků a emoce voličů."

15:15

Hillary Clintonová prohrála i přesto, že jí podporu ve volbách vyjádřilo více lidí. Na svou stranu ale získala jen 218 volitelů. Ke zvolení jich bylo potřeba 270.

Co do počtu hlasů obyvatel Spojených států Clintonová Trumpa porazila. Podle informací listu The New York Times získala hlasy od 59 236 903 lidí. Pro Donalda Trumpa hlasovalo 59 085 787 Američanů.

Clintonová však nezvítězila v klíčových státech, které jsou - co do počtu volitelů - nejsilnější.

Hillary tak potkal stejný osud jako demokratického kandidáta Ala Gora v roce 2000. Přestože získal podporu větší části obyvatelstva, na počet volitelů ho porazil republikán George Bush mladší.

15:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kdo vyhrál americké volby? Překvapivou odpověď nabízí Institut Václava Klause.

14:55

Promeškali jste vítězný projev Donalda Trumpa? Tady je:

Trumpova vítězná řeč k lidu: Zavážeme si rány a obnovíme americký sen

3:26
Nově zvolený prezident USA Donald Trump slíbil obyčejným Američanům, že nebudou opomíjeni. Světu vzkázal, že chce hledat partnerství, ne konflikty. | Video: Reuters
14:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách bylo podle českých sázkových kanceláří nereálné. Mýlily se - a přijde je to draho.

14:37

Na Twitteru se šířila kampaň, kterou se lidé snažili vyvolat demonstrace i v ostatních městech, například v Chicagu, Washingtonu a New Yorku. Tam byl však nakonec klid.

Oba tábory se potkaly i nedaleko Bílého domu, obešlo se to však bez potyček. V centru New Yorku se protestů účastnila například zpěvačka Lady Gaga.

Na Times Square se do sebe pustili příznivec Donalda Trumpa s voličem Hillary Clintonové.
Na Times Square se do sebe pustili příznivec Donalda Trumpa s voličem Hillary Clintonové. | Foto: Reuters
14:35

Po zvolení Donalda Trumpa vyšli do ulic jeho odpůrci i příznivci. Zatímco na východním pobřeží probíhala shromáždění lidí pokojně, na tom západním musela být kvůli protestům povolána policie, tvrdí CNN.

V Kalifornii protestují především mladí lidé a studenti. V tomto státě jasně zvítězila Hillary Clintonová. Skupiny lidí zaplnily například centrum Los Angeles, demonstrovalo se však i v Portlandu, Oregonu a Seattlu.

Po Trumpově vítězném projevu se protesty vyhrotily ve městě Oakland, kde podle médií docházelo k výtržnostem. Lidé zapalovali odpadkové koše a volali hesla proti Trumpovi.

V kalifornském Oaklandu vypukly protesty proti výsledkům amerických voleb.
V kalifornském Oaklandu vypukly protesty proti výsledkům amerických voleb. | Foto: Reuters
14:30

Miloš Zeman blahopřeje Donaldu Trumpovi.

14:08

Vítězství Donalda Trumpa bylo až do dnešního rána pro drtivou většinu amerických politických komentátorů nepředstavitelné a spíše v rovině teorie. Drzý miliardář jim nakonec mohutným finišem vypálil rybník. Připomeňme si, jak vyznívaly jejich komentáře a glosy.

14:05

Český prezident Miloš Zeman má ze zvolení Donalda Trumpa radost.

13:43

... a ještě jedna, tentokrát "Trumpocalypse" listu Libération.

13:42

Titulka Die Welt...

13:32

Donald Trump změnil volební mapu Spojených států.

Trump dokázal získat velké množství nových voličů, především v industriálních oblastech na Středozápadu, kde obyvatelstvo tvoří hlavně běloši bez vysokoškolského vzdělání.

Naproti tomu Hillary Clintonová získala nové voliče pouze ve velkých městech a v malých ztrácela.

A tak se stalo, že Trump zvítězil ve státech, kde před čtyřmi lety bodoval Barack Obama.

13:30

Proti zvolení Donalda Trumpa se protestuje nejen v Kalifornii, ale i v Oregonu, hlásí AP. Podívejte se na video.

13:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Trump vystoupal na vrchol jako americký Caesar, díky plebejcům

"Dokázal svést a vtáhnout zklamané a rozhněvané lidi do mesiášské legendy, boje dobra proti zlu, našel a označil viníky těžkostí, slíbil pomstu a naději, kterou ovšem nedokáže naplnit," píše v blogu na Aktuálně.cz Džamila Stehlíková.

13:15

Dosluhující americký prezident Barack Obama pozval vítěze prezidentského klání Donalda Trumpa na čtvrtek do Bílého domu.

13:09 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Je načase, aby někdo bouchnul pěstí do stolu a vrátil normálního člověka ke slovu. To si od Donalda Trumpa slibuji, řekl bývalý tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl v rozhovoru s Martinem Veselovským v dnešní Americké snídani DVTV a Aktuálně.cz. Podívejte se. 

Trumpa jsem si přál, je to normální chlap, dnešní ideál je metrosexuál, říká Jakl

Jakl
16:54
Je načase, aby někdo bouchl pěstí do stolu a vrátil normálního člověka ke slovu, to si od Donalda Trumpa slibuji, říká Ladislav Jakl. | Video: Martin Veselovský
13:01

Na Kubě přijali zprávy o vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa s obavami, píše agentura AP.

Vláda Baracka Obamy obnovila po více než půlstoletí diplomatické styky s Havanou. Trump ale během kampaně prohlašoval, že by dohody o normalizaci vztahů zrušil, pokud kubánský režim nedá lidem na ostrově víc politických svobod.

"Kubánští vůdci si nyní musejí dělat obavy, protože toto otvírá zcela novou kapitolu," prohlásil podle AP člen kubánské komunistické strany a přední politolog Estéban Morales.

Foto: Reuters
12:58

Nejen americký deník The Washington Post měl v noci problém s tím, co dát ráno na titulní stranu. Tady je ukázka toho, jak se jednotlivé návrhy jeho první strany proměňovaly.

12:44

Donald Trump aktualizoval svůj - v kampani hojně využívaný - twitterový profil @realDonaldTrump. "Takový krásný a důležitý večer," napsal už coby zvolený americký prezident.

12:36

Kancléřka Angela Merkelová reaguje na zvolení Donalda Trumpa. Německo i USA podle ní spojují hodnoty svobody a demokracie. Na jejich základě nabízí  Trumpovi "úzkou spolupráci".

12:31

V Sevnici ve Slovinsku, rodném městě Melanie Trump, se slaví.

12:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme si první povolební vystoupení Donalda Trumpa. A to, co v něm bylo klíčové:

- Donald Trump zvolil velmi smířlivý tón vůči své hlavní rivalce Hillary Clintonové. Pochválil ji za "houževnatou kampaň" a řekl, že jí USA "vděčí za mnohé při její službě zemi". "Myslím to naprosto upřímně," dodal Trump a řekl, že Spojené státy teď potřebují sjednocení a zakopání příkopů. "Všem demokratům, republikánům a nezávislým říkám, že je načase, aby spojili své síly jako jeden lid," prohlásil.

- Americké spojence v Evropě Donald Trump ujistil, že Washington i pod jeho taktovkou splní své mezinárodní závazky. "Chci vzkázat světu, že zatímco budeme vždy stavět zájmy Ameriky na první místo, budeme se všemi jednat spravedlivě. Budeme vyhledávat společné zájmy, a nikoli nepřátelství. Partnerství, a ne konflikty. Budeme vycházet se všemi zeměmi, které budou ochotné vycházet s námi."

- Na domácí scéně slíbil Trump Američanům nastartování ekonomiky, masivní investice do infrastruktury i lepší péči o válečné veterány. "Moc se těším na to, že budu vaším prezidentem... Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná," uzavřel své vystoupení Trump.

Foto: Reuters
12:08

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera by se neměla podceňovat důležitost Trumpova vítězství. Agentura Reuters cituje jeho vyjádření, že byl znepokojen tím, jaká kampaň byla v USA vedena. Teď ale Američané musí výsledek voleb uznat, tvrdí šéf německé diplomacie.

Prvním Trumpovým úkolem podle něj bude vypořádat se s hluboce rozdělenou společností. Steinmeier zároveň varoval, že bude třeba si zvyknout na to, že zahraniční politika Spojených států už nebude tak předvídatelná.

Foto: Reuters
12:03

Titulka německého týdeníku Die Zeit:

12:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Moderátor Martin Veselovský a šéfredaktor Pavel Tomášek mají za sebou premiéru: první společný živý přenos. Hosty speciálu DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických prezidentských voleb byli Petr Kolář, Ladislav Jakl a Jan Švejnar. Podívejte se na fotky z natáčení.

11:45

Z ulic Oaklandu:

11:39

V kalifornském městě Oakland propukly první pouliční protesty proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Do ulic vyrazili hlavně mladí lidé. Skandují "To není můj prezident!"

11:30

Podezření, že Rusko zasáhlo do amerických voleb, je absurdní, cituje agentura Reuters mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Vztahy Ruska se Spojenými státy je podle něj třeba zlepšit. Moskva prý zároveň doufá, že se s novým prezidentem zlepší dialog o Sýrii.

11:22

Emoce a zklamání v táboře Hillary Clintonové jsou opravdu silné.

11:15

Nejstarší, nejbohatší, bez zkušenosti s politikou nebo z armády.
Donald Trump bude 45. prezidentem USA.

11:01

Spolupracovníci Donalda Trumpa se podle serveru Politico snaží uklidnit obavy spojenců USA v Pobaltí. Podle republikánského kongresmana Petera Kinga dodrží nový prezident spojenecké závazky vůči tomuto regionu.

"Amerika tam bude přítomná. Donald Trump tam bude přítomný," zdůraznil King. "Lidé by neměli mít obavy. Tyhle mediální hysterie jsou jen mediální hysterie," dodala Trumpova mluvčí Katrina Piersonová. 

10:57

Tweet českého premiéra:

10:50

Podle zdrojů televize NBC volal dosluhující prezident USA Barack Obama vítězi klání o Bílý dům Donaldu Trumpovi. Detailní obsah jejich rozhovoru není znám.

Pro Obamu je každopádně vítězství Trumpa velmi hořkou pilulkou. Kandidáta Republikánské strany označil v předvolební kampani jako "mimořádně nekompetentního". 

10:45

Předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker blahopřejí Donaldu Trumpovi k volebnímu vítězství. Ve společném dopise píší: "Musíme upevnit mosty, které jsme přes Atlantik budovali."

Trumpa zvou na summit EU–USA, který se má konat co nejdříve. Jen těsná vzájemná spolupráce může podle Tuska s Junckerem zajistit zvládnutí výzev, jako jsou Islámský stát, ohrožení ukrajinské suverenity a územní celistvosti, klimatické změny nebo migrace.

Řecko - krize - eurozóna - Juncker - Tusk
Řecko - krize - eurozóna - Juncker - Tusk | Foto: Reuters
10:42

Titulka španělského listu El Periódico: Bůh odpusť Americe.

10:36

"Pan Trump zatím nedal dohromady svůj tým, ale pokud se podíváte na historii naší politiky směrem k Evropě, i pokud došlo ke změně v čele země za mého nebo i vašeho života, nikdy jsme se neodklonili od těch úplně základních principů," vysvětlil Schapiro. "Věříme, že je nutné mít silnou a prosperující Evropu. Jsme spojenci a NATO je důležitým bezpečnostním uspořádáním, které nás všechny ochraňuje. Jsem si naprosto jist, že nic z toho se nezmění," dodal.

Andrew Schapiro
Andrew Schapiro | Foto: Libor Fojtík
10:36

"Byli jsme v posledních měsících svědky velmi zajímavé a neobvyklé kampaně," řekl po setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. "Jak je to v našem systému obvyklé, dojde k mírumilovnému předání moci. Mohu vás ujistit, že síla našich vzájemných vztahů s Českou republikou je větší než kdy jindy. Ty vazby sahají až do doby T. G. Masaryka, jsou staré skoro sto let a nic se na nich měnit nebude."

10:26

Od našeho zvláštního zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

"Jsem moc rád, jak to dopadlo. Donald Trump tuhle zemi opět postaví na nohy. Nikdo jiný to nedokáže jako on," říká jeden z Trumpových příznivců.

Youtube Houska: Trumpovi voliči

Video:
10:22

Republikáni ovládnou Bílý dům i celý Kongres. Republikánská strana je ale kvůli Trumpovi hluboce rozdělená. Dokážou spolu vládnout? Podle prvních reakcí snad ano.

"Chci pogratulovat Donaldu Trumpovi k jeho neuvěřitelnému vítězství. Je to jasné odmítnutí statu quo neúspěšné liberální politiky. Jsme připraveni spolupracovat s novou administrativou, abychom zlepšili životy Američanů. Byla to pro naši stranu skvělá noc a nyní musíme obrátit naši pozornost k tomu, abychom opět sjednotili naši zemi," uvedl předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell Trumpovi také pogratuloval. "Věřím, že budeme v následujících letech úspěšně pracovat společně i s kolegy z opozice, abychom posílili národní bezpečnost a ekonomickou stabilitu," uvedl McConnell.

10:13

Od našeho zvláštního zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Příznivci Donalda Trumpa shromáždění před jeho sídlem Trump Tower. Požadují, aby poslal Hillary Clintonovou do vězení.

Ondřej Houska: Příznivci Trumpa před jeho sídlem

Video:
10:07

Poslechněte si, co řekl ve svém projevu Donald Trump:

Obyčejný Američan už nebude přehlížený. Dáme práci milionům, řekl vítězný Trump

0:55
Čerstvě zvolený americký prezident Donald Trump ve svém proslovu řekl, že zapomenutí muži a ženy po celé Americe nebudou opomíjeni dlouho. | Video: Reuters
10:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Americké volby vyhrál Donald Trump. Ani Hillary Clintonová by pro USA nebyla zrovna veleštěstí, ale tohle je drsný nářez. Nejsilnější demokratickou zemi světa povede populista, hulvát na druhou, muž, který se zhlíží v Putinovi a chce omezit roli USA v NATO," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

10:05

Na některých místech ve Spojených státech propukly protesty proti Donaldu Trumpovi a výsledku voleb. Na kalifornské univerzitě v Los Angeles se údajně sešly stovky studentů.

9:59

Prezident Barack Obama se s Donaldem Trumpem sejde ve čtvrtek.

9:48

Středeční titulní strana listu New York Daily News:

9:44 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pro zajímavost: Takto na zvolení Donalda Trumpa reagují hvězdy showbyznysu:

9:41

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je podle čínských státních sdělovacích prostředků ukázkou toho, že americká demokracie je v krizi na rozdíl od Číny, která je stabilní. Volby prý ukázaly, že demokracie je "nemocná" a zvolení Trumpa je "vzpourou Američanů proti elitám".

Peking se obává výhrůžek Trumpa, že omezí obchod mezi USA a Čínou, protože "Číňané kradou pracovní místa", ale zároveň ho oceňuje, protože na rozdíl od své protikandidátky Hillary Clintonové nehodlá bránit politické a vojenské expanzi Číny v Jihočínském moři.

9:39

Dnešní vydání časopisu The New Yorker:

9:38

Do New Yorku dorazila gratulace z Kremlu. Prezident Vladimir Putin vyjádřil naději, že společně budou pracovat na zlepšení rusko-amerických vztahů.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters
9:36

"Trump bude mít minimálně na dva roky k dispozici celý Kongres a je otázka, zda dokáže sjednotit republikány, aby ho podporovali," vysvětluje Pavel Tomášek.

9:34

Filip Horký v blízkosti republikánského štábu ve Phoenixu:

V hotelu se sledovala televize Fox News, nyní už jsou ulice prázdné a je vyklizený i republikánský štáb, protože jsou tady dvě hodiny v noci. Nebyly tu billboardy, kampaň probíhala v médiích.

9:29

Titulní strana středečního vydání Washington Post:

9:26

"Donald Trump udělal z médií svého protikandidáta, zároveň jich ale velmi šikovně využíval. Zvedal sledovanost amerických televizí," komentuje výsledek voleb Pavel Tomášek.

"Donald Trump v jedné fázi kampaně říkal – nepotřebuji noviny, oslovuji dva miliony fanoušků na sociálních sítích."

"Trump je mistr v marketingu. Rozezná, co si lidé žádají, a nabídne jim to. Pro Clintonovou se nejspíš uzavírá politická kariéra."

Foto: Economia
9:23

"Před první a druhou světovou válkou Američané velmi váhali, jestli se mísit do války v Evropě. A Evropa Americe dluží mnoho za to, že se oprostila izolacionismu, který do té doby byl. A který Trump nyní vyvolává," vysvětluje jan Švejnar.

"Dá se očekávat, že se Amerika obchodně více uzavře. A může to mít globální efekt, můžeme pozorovat strmý pád životní úrovně po celém světě. Když dojde k útlumu v mezinárodním obchodě, bude to znamenat útlum v ekonomickém růstu."

9:19

Spolupracovník a komentátor Aktuálně.cz Jan Moláček:

9:18

"Trump má uvnitř republikánů hodně odpůrců, ale myslím si, že republikánská strana se sjednotí a budeme tady mít situaci, jako měl Obama během svého vládnutí. Kdy měl demokratický Kongres a nevyužil to," pokračuje Jan Švejnar.

"Trump předurčí Ameriku na několik desetiletí tím, koho bude jmenovat do Nejvyššího soudu, kde už je jedno místo volné a budou se postupně uvolňovat další."

9:16

"Trumpův reálný program není jasný. Na Kolumbijskou univerzitu během prezidentské kampaně zveme dva hlavní ekonomické poradce, jednoho z republikánské a jednoho z demokratické strany. Letos jsme tu diskusi nemohli uskutečnit, protože na republikánské straně nebylo jasno, kdo bude hlavního ekonomického poradce představovat," řekl Jan Švejnar.

9:14

Hostem Americké snídaně je také ekonom Jan Švejnar.

"Volil jsem Hillary Clintonovou, očekával jsem, že s ní může přijít menší nejistota. Trump se v projevu zachoval státnicky, doufejme, že bude umírněnější než v kampani."

"Mnoho lidí z nižších a středních tříd volá po změně a hledají lídry nebo lidi, kteří se tváří jako lídři."

Foto: Aktuálně.cz
9:11

Náš zpravodaj v USA Ondřej Houska v živém vysílání Americké snídaně:

"Na náměstí Times Square je výrazně více lidí, kteří jsou zklamaní a rozhořčení z výsledku, než kolik je Trumpových podporovatelů před Trump Tower, kde žije."

"Když jsem se zeptal na Times Square, zda si lidé myslí, že dokáže být Trump prezidentem všech, jak řekl v projevu, nenarazil jsem na člověka, který by tomu věřil."

9:09

"Donald Trump řekl projev, který se od amerického prezidenta čeká. Zvolil velkorysost. Ujistil svět o něčem, co v kampani předtím nezaznělo – že je si Amerika vědoma svých závazků a hodlá se chovat zodpovědně. Donald Trump čte svůj projev ze čtecího zařízení. V posledních dvou týdnech kampaně byl velmi disciplinovaný, podobně jako nyní," komentuje Pavel Tomášek.

Foto: Economia
9:08

Trump si na pódium postupně zve republikány, kteří ho podporovali. Ukázal se tak například jeho rival z primárek Ben Carson či předseda Republikánské strany Reince Priebus.

9:07

Záznam z Trumpova projevu. "Vybudujeme dálnice, mosty, tunely, letiště, školy,..."

9:02

"V posledních deseti dnech Trump na svoji stranu získal nezávislé a nerozhodné voliče. Myslím, že teď už asi vyhraje. Demokraté a příznivci Clintonové jsou v šoku," říká Jeff Chapman, dlouholetý volič republikánů z Kansasu.

"Republikáni pak jsou příjemně překvapeni, alespoň ti, kteří podporovali Trumpa. Všichni ale mají trochu obavy z toho, jakým bude opravdu lídrem," dodává.

9:00

Poradce Hillary Clintonové potvrdil, že demokratická kandidátka uznala porážku.

8:59

"Myslím si, že Trump nepřijde s dramatickou novinkou, ale asi posílí zájem země o oceán na druhé straně. Tam, kde se svět nyní nejvíce vyvíjí, je na té druhé straně, to je nepochybně v Asii," řekl Ladislav Jakl v živém vysílání Aktuálně.cz a DVTV.

"Myslím si, že Donald Trump nebude pokračovat v dobrodružstvích, že by posílal mladé americké chlapce do kdejaké pouště střílet tamní domorodce řešit tamní problémy, které se celého světa dotýkají jen velmi málo. To je dnes jádrem americké zahraniční politiky."

8:58

"Zlepšíme život v našich městech, postavíme dálnice, letiště," vypočítává Trump. "Máme skvělý ekonomický plán. Budeme spolupracovat se všemi zeměmi, které o to stojí. S každým budeme jednat spravedlivě."

Žádný sen podle něj není příliš velký, aby nešel splnit. A pro Spojené státy nebude chtít nic menšího než to nejlepší.

8:54

"Strávil jsem celý život v byznysu. Nyní chci pro lidi pracovat v politice," pokračuje budoucí prezident. "Každý jeden Američan bude mít příležitost naplnit jeho či její potenciál."

8:52

"Nyní je čas zahladit rozdíly. Je čas stát se znovu jednotným národem. Budu prezidentem všech Američanů. To je pro mě velmi důležité."

8:51

"Právě mi telefonovala ministryně Clintonová. Pogratulovala nám – je to o nás – k vítězství," začal svůj projev Donald Trump.

Ocenil její kampaň. "Bojovala velmi dobře."

8:50

"USA! USA! USA!" provolává dav.

8:50

"Je na čase, aby někdo bouchl do stolu a řekl: Neblbněte, pojďme vrátit ke slovu normálního člověka. A to je jedna z věcí, které si slibuji od Donalda Trumpa," řekl v živém vysílán tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl.

"Myslím si, že to bude mít Donald Trump velmi těžké. I průzkumy, média, establishment podporovaly Hillary Clintonovou. Reprezentovala vládnoucí vrstvu. S Trumpem přichází to, že se bude ozývat normální Američan, supernadvláda elit bude otřesena. Ale bude to mít hodně těžké."

8:48

A na pódium po Pencovi přichází nástupce Baracka Obamy - ještě do úterního rána předpokládaný outsider voleb Donald Trump.

8:47

"Tohle je historická noc," prohlásil budoucí americký viceprezident Mike Pence. "Americký lid promluvil," řekl davu stoupenců Donalda Trumpa v New Yorku.

8:46

"Už nyní můžeme říct, že Trump boduje díky tomu, že pro lidi představuje změnu. Podle tohoto kritéria se rozhodovalo 39 procent Američanů," řekl Pavel Tomášek v živém vysílání Americké snídaně.

Foto: Aktuálně.cz
8:46

Europoslanec ANO Pavel Telička na Twitteru uvedl, že Trump pro Evropskou unii není optimálním partnerem. "Ale záleží i na ní, jaké vztahy budeme mít. Dá se dohromady?" napsal.

8:44

Donaldu Trumpovi už k vítězství pogratulovali evropští nacionalističtí politici.

"Lidé si vzali svou zemi zpět, to samé uděláme i my," napsal na Twitter lídr nizozemské pravice Greet Wilders.

Ke gratulacím se připojil i předseda britské euroskeptické strany UKIP Nigel Farage. "Vypadá to, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí. A vítězství Donalda Trumpa by mohlo být důležitější než Brexit," myslí si. Přidala se i vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penová.

8:42

NBC News: Hillary Clintonová v telefonickém rozhovoru s Donaldem Trumpem  uznala porážku.

8:34

AP: Donald Trump se stane 45. prezidentem Spojených států amerických.

8:30

Donald Trump zvítězí ve Wisconsinu a získá tak dalších deset volitelů, hlásí televize CNN a agentura AP.

8:30

Íránský deník vsadil na špatného koně. Na titulní straně vyšla Hillary Clintonová jako první žena na postu prezidenta USA.

8:28

"Nepředpokládám zhoršení vztahů mezi Českem a USA, ať už to nakonec dopadne jakkoli," napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

8:26

Tři americké státy - Kalifornie, Massachusetts a Nevada - schválily v referendu užívání marihuany pro rekreační účely.

Další tři státy - Florida, Severní Dakota a Arkansas - souhlasily s jejím užitím pro lékařské účely. 

8:26

"Možná se dočkáme summitu Putina a Trumpa organizovaného v Praze. Náš prezident jasně vyjádřil své preference směrem k Donaldu Trumpovi," nechal se dále slyšet Petr Kolář.

"Amerika začala v poslední době ztrácet své tradiční spojence. A obávám se, že Donald Trump tento trend nezastaví."

8:25

Na Twitteru se objevily první, zatím většinou nesouhlasné reakce amerických byznysmenů na vítězství Donalda Trumpa. Například miliardář Marc Cuban, majitel fotbalového klubu z Dallasu a člen poroty americké verze pořadu Den D, napsal, že zůstává americkým občanem, ať se děje cokoli. Během kampaně se hodně zasazoval o podporu Hillary Clintonové.

To platí i pro investora Chrise Saccu, který v minulosti pomáhal financovat rozjezd firem jako Uber, Instagram nebo Kickstarter – ten si zase rýpl do šéfa FBI, zda už si zašel do bankomatu pro peníze od republikánů. Narážel tím na to, že James Comey krátce před volbami znovu rozvířil skandál s e-maily Hillary Clintonové. Silně protitrumpovské e-maily přeposílala celý večer také zakladatelka portálu Huffington Post Adriana Huffingtonová nebo zakladatel Twitteru Jack Dorsey.

8:24

"Zaznamenali jsme, že řada republikánů se vymezila proti Trumpovi, nebo se vyjádřili na poslední chvíli, že ho nebudou volit, řekl bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

"Myslím si, že bude mít manévrovací prostor omezený Kongresem a Nejvyšším soudem. Ale v oblasti zahraniční bezpečnostní politiky je pravda, že má ten knoflík. Ale pochybuji, že by se vychýlil natolik, že by jej zmáčkl."

"Pro mě osobně je velkým zklamáním, že pravděpodobně, alespoň na nějakou dobu, končí jednání o TTIPu (Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA)," prohlásil v živém vysílání Americké snídaně.

Americká snídaně - YouTube Live

Video:
8:22

Donald Trump podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) přináší do politiky nové pohledy. Začíná s ním nová etapa česko-amerických vztahů. Šéf české diplomacie agentuře ČTK napsal, že Trumpovi blahopřeje. "O jeho vítězství v demokratických volbách není pochyb," uvedl.

"Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," napsal z jihokorejského Soulu k výsledkům amerických prezidentských voleb.

8:20

Donald Trump dorazil do svého volebního štábu v New Yorku.

8:19

Na Times Square je ticho:

8:18

Od našeho zvláštního zpravodaje z USA Ondřeje Housky:

New York tradičně podporuje demokratickou stranu a čekalo se, že tady vyhraje Hillary Clintonová, což se také stalo. Na náměstí Times Square jsou tisíce lidí, jsou zklamaní, mají ruce v dlaních. Jeden mladík prohlásil, že si koupí jednosměrnou letenku do Španělska.

O kus dál stojí Trumptower, kde bydlí Donald Trump. Před ní stojí řada Trumpových podporovatelů, kteří skandují "Zavřete Hillary Clintonovou".

Zpravodajské vstupy, analýzy a rozhovory sledujte ve společném živém vysílání Aktuálně.cz a DVTV.

Foto: Aktuálně.cz
8:14

Hillary Clintonová nedokázala oslovit tolik Afroameričanů a Hispánců jako Barack Obama.

8:13

"Obamova vítězná koalice, která dvakrát dostala Baracka Obamu do Bílého domu, se rozpadla. Hillary Clintonová dostala méně hlasů od žen než Obama před čtyřmi lety, hlasovalo také méně mladých."

"Hillary Clintonová nebyla kandidátkou, která by byla schopna vzbudit nadšení v demokratických voličích," vysvětluje Pavel Tomášek v Americké snídani.

Živé vysílání Aktuálně.cz a DVTV plné analýz, rozhovorů a živých vstupů přímo z USA sledujte od osmi do půl desáté.

Foto: Aktuálně.cz
8:06

Hillary Clintonová se k výsledkům voleb zatím nevyjádří. Oznámil to šéf její kampaně John Podesta.

"Počkáme, až budou sečteny hlasy," řekl v New Yorku stoupencům demokratické kandidátky a poslal je domů, aby se vyspali.

8:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Americká snídaně začíná. Pusťte si přímý přenos s analýzami či komentáři.

7:59

Francie zůstává spojencem USA, nechal se slyšet francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Trumpova osobnost ale podle něj "vyvolává otázky".

7:57

Za chvíli promluví šéf kampaně Hillary Clintonové, hlásí televize CNN.

7:53

Trumpovi příznivci už křičí v jeho volebním štábu: "Řekněte to!"

7:43

Donald Trump už se připravuje na svůj projev. K národu promluví ve chvíli, kdy bude jasné, že získá 270 volitelů potřebných ke zvolení.

7:40

Donald Trump je podle agentury AP vítězem v Pensylvánii. A také na Aljašce.

K vítězství mu chybí pár volitelů.

7:38

Někdejší republikánská guvernérka Aljašky a kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová přirovnala výsledek voleb k červnovému referendu o Brexitu.

Foto: Reuters
7:37

Do volebního štábu Donalda Trumpa začínají přicházet gratulace. Mezi prvními byla předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní Fronty Marine Le Penová.

7:33

A takto vypadá titulní strana Guardianu:

7:31

Britský deník The Times už ve svém ranním vydání ohlásil Donalda Trumpa za pravděpodobného vítěze amerického prezidentského klání. Mluví o "Trumpově radikální změně" a o outsiderovi, který má na dosah Bílý dům.

7:28

Šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold:

7:27

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk:

7:24

Republikáni po Sněmovně reprezentantů budou mít většinu i v Senátu.

Pro Donalda Trumpa, který má momentálně blíže k vítězství, by to ale nutně nemuselo znamenat volné ruce. Uvnitř strany má totiž poměrně silnou opozici, což se projevilo už během předvolební kampaně.

7:19

V New Hampshire je situace stále velmi těsná. Sečteno je 85 % okrsků a Hillary Clintonová vede o pouhou desetinu procenta.

7:18

Jižní Korea ohlásila svolání krizového zasedání, na němž bude řešit dopad amerických voleb.

7:18

Americký deník USA Today spekuluje o nejrůznějších variantách konečného výsledku jednoho z nejbláznivějších prezidentských klání v historii Spojených států.

Donald Trump je sice blízko vítězství, ale podle deníku pořád není vyloučena i rovnost hlasů mezi oběma kandidáty. V takovém případě by prezidenta volila Sněmovna reprezentantů, viceprezidenta pak Senát. Za těchto okolností je pravděpodobná převaha republikánů, ale vyloučená není ani varianta republikánský prezident Donald Trump a demokratický viceprezident Tim Kaine, který byl na roli dvojky nominován Hillary Clintonovou. "Je to velmi nepravděpodobné, ale pořád ne úplně vyloučené," píše list a připomíná, že v současné bezprecedentní situaci je třeba stále počítat se všemi scénáři.

7:13

 Donald Trump získal 6 volitelů v Utahu, informuje CNN.

7:11

Češi chtěli Hillary

Z výsledků amerických voleb - pokud se tedy skutečně Trump stane prezidentem - by měly být smutné aspoň dvě pětiny Čechů. Podle průzkumu CVVM, který proběhl v říjnu a jenž sociologická agentura zveřejnila v den voleb, si Hillary Clintovou přálo za prezidentku USA 43 procent Čechů a Češek, Trumpa jich chtělo jen 13 procent. Zbylých 44 procent nevědělo.

Co se týče politických preferencí, Hillary bodovala u příznivců TOP 09 či zelených, Trump u těch, co fandí Tomio Okamurovi či hnutí ANO. Vzhledem k tomu, že newyorský magnát podobně jako Andrej Babiš hovoří o potřebě řídit stát jako firmu, žádný div.

V září byla tato česká protrumpovská koalice ještě doplněná o sympatizanty komunistů. Na druhou stranu, věřte po tom, co se v noci stalo za oceánem, průzkumům veřejného mínění.

7:10 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Donald Trump je velmi blízko k tomu, aby se stal pětačtyřicátým prezidentem Spojených států. S tím průzkumy nepočítaly. Přehledně pro vás shrnujeme největší překvapení volební noci.

7:06

I Arizona patří Donaldu Trumpovi.

7:04

V Japonsku jsou znepokojeni vývojem na finančních trzích. Podle Financial Times je v plánu mimořádná schůzka mezi zástupci ministerstva financí, Bank of Japan a úřadu pro finanční služby. Zda se bude jednat i o možné intervenci proti posilování kurzu jenu, však Masatsugu Asakawa z ministerstva financí odmítl komentovat.

7:03

Katy Perry před fanoušky demokratické kandidátky přiznala, že její rodiče volili Donalda Trumpa. Voliče vyzvala, aby zůstali "jedním národem i s pod*laným prezidentem".

7:00

Milovníky konspirací výsledek zřejmě příliš nepotěší.

6:53

A co říká na volby Michael Žantovský?

6:51

"Upřímně, nečekal jsem, že to bude tak napínavá noc a že výsledek bude tak těsný," komentoval pro Aktuálně.cz sčítání hlasů americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. "Výsledek ukázal, že většina Američanů touží po velké a nikoliv malé změně," dodal.

Na silných vztazích mezi Českem a USA se ale podle něj nic nezmění "Máme vzájemné historické vazby, ať už jde o Tomáše Garrigua Masaryka nebo Woodrowa Wilsona. Na našich dobrých vztazích se, věřím, nic zásadního nezmění."

Andrew Schapiro
Andrew Schapiro | Foto: Libor Fojtík
6:43

Komentář Pavla Tomáška:

6:41

Vtipy, koření života: "Gratuluji, Spojené království. Už nejsi nejhloupější zemí," zní vzkaz ze Švédska, jenž odkazuje na červnové referendum o Brexitu.

6:38

Komentář Pavla Tomáška:

Hillary Clintonovou volilo méně žen než Baracka Obamu v roce 2012: 54 ku 57 procentům. Exit polls skýtají mnoho šokujících informací o tom, co skrývají výsledky.

6:34

Nálada mezi stoupenci Donalda Trumpa? Nadmíru dobrá.

6:24

Hillary Clintonová podle agentury AP zvítězila v Nevadě.

6:22

Byznys Donalda Trumpa stál v posledních letech především na tom, že pronajímal za desítky milionů své jméno. Po celém světě tak vznikaly, nebo spíše měly vznikat, hotely či golfová hřiště s jeho jménem v názvu.

V Česku nic takového sice nebylo v plánu, ale Trumpova stopa se tu najde. Šéfem pražského hotelu Corinthia, dříve známého jako Forum, je od loňského října jistý Eric Pere. Absolvent hotelového managementu z Paříže předtím, než přišel do Prahy, působil bezmála rok v ázerbajdžánském Baku, kde měl na přípravu tamního Trumpova hotelu a mrakodrapu. Tento magnátův projekt byl ovšem pozastaven.

6:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Už za necelé dvě hodiny začíná Americká snídaně. Chcete být u ní.

6:10

Donald Trump si udělal v New Yorku přestávku a ukryl se ve svém apartmá. Takový volební úspěch zřejmě nečekal.

6:07

Pokud vyhraje americké volby Donald Trump, čemuž zatím všechno nasvědčuje, zaradují se z toho Václav Klaus a jeho věrní.

Dlouholetý exprezidentův kancléř Jiří Weigl publikoval na stránkách Klausova institutu těsně před volebním úterým stať o tom, proč má Trump vyhrát. Newyorského magnáta v ní přirovnává k hlavnímu hrdinovi slavného filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (resp. knihy Vyhoďme ho z kola ven), který narušuje zatuchlý, nedůvěryhodný systém.

"A nejednou se objeví někdo – v románu se jmenuje McMurphy, v americké volební kampani Trump – kdo na 'vrchní sestry' a jejich pravidla kašle. Otevřeně je na veřejnosti porušuje, vysmívá se jim, kašle na pokrytecká politicko-korektní tabu a dovoluje si nahlas říkat to, co chce a co si myslí. Nejde o to, jestli má vždy v té které konkrétní věci pravdu, jde o to, že se to nebojí nahlas říkat. Jde o svobodu. O tu svobodu, kvůli které kdysi lidé do Ameriky odcházeli," zamyslel se Weigl s tím, že Trump stejně filmový hrdina McMurphy je vlastně neprávem napadán tu jako xenofob, tu jako populista, jindy jako sexistický sprosťák. Přitom ve skutečnosti jen bojuje proti regulacím, upjatosti, falešné korektnosti… 

K tomu snad jen tolik, že Jack Nicholson, který za postavu Randla McMurphyho dostal v roce 1976 Oscara, je velkým fanouškem Hillary Clintonové, a dokonce pro ni v roce 2008 při jejím prvním pokusu kandidovat na prezidentku natočil speciální video.

Foto: Divadlo pod Palmovkou
6:06

Panika na burzách.

6:03

Od našeho zvláštního zpravodaje v USA:

Americko-česká společnost v baru na Manhattanu začíná propadá pesimismu. Většinou jde o demokraty. "Možná, že Trump bude náš první diktátor," říká Brian.

6:01

Jaká je nálada v New Yorku na party Hillary Clintonové? Slov netřeba.

5:56

Radost v táboře republikánů a příznivců Trumpa v Arizoně.

5:35

Tažení republikánského kandidáta nebere konce. Nejenže zvítězil v Georgii, ale podle televizních stanic FOX News a NBC News ovládl hlasování i v Iowě.

5:33

Donald Trump zvítězil i ve Wisconsinu, tvrdí televize FOX News. Pokud by se to potvrdilo, šance Hillary Clintonové na úspěch by klesly na minimum. Nepomohl by jí ani zisk Oregonu.

5:23

Pro Hillary Clintonovou se během kampaně vyslovila řada celebrit ze světa showbyznysu. Pomáhali jí mimo jiné Beyoncé, Jay Z, Bruce Springsteen nebo Katy Perry. Právě ta na svůj twitterový účet, kde má přes 90 milionů followerů, napsala, že si asi vybrečí své umělé řasy.

Vzhledem k tomu, jak se klání o Bílý dům vyvíjí, je to velmi pravděpodobné. Jen to nebude pláč z radosti.

5:19

Po sociálních sítích už kolují vtipy. Jako třeba ten, že zkolabovaly webové stránky kanadského imigračního úřadu.

5:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pro zajímavost se vraťme o čtyři roky zpátky...

"Barack Obama je velmi blízko svému znovuzvolení. Romney by musel vyhrát na Floridě, v Coloradu, Ohiu i Iowě, ale zatím ve všech těchto státech naopak prohrává," psali jsme v online reportáži ve středu 7. listopadu v 5:15.

Dnešní noc bude podstatně delší.

Barack Obama v objetí své manželky Michelle si užívají vítězné ovace. Chicago
Barack Obama v objetí své manželky Michelle si užívají vítězné ovace. Chicago | Foto: Reuters
5:13

Vítězství Donalda Trumpa na Floridě oznámila i televize FOX News.

5:10

Šest volitelů z Utahu získá Donald Trump, oznámila televize FOX News.

5:07

Slabou náplastí na dosavadní průběh voleb může být pro Hillary Clintonovou předpokládaný zisk státu Washington.

5:05

Agentura Reuters upozorňuje, že vítězství na Floridě Trumpovi přiřkla jen agentura Associated Press. Podle ostatních je na oznámení vítěze příliš brzy.

5:04

Demokratické kandidátce podle odhadů připadne i Havaj, republikánovi Idaho. Oba si připíší po čtyřech volitelích.

5:02

Pád mexického pesa pokračuje a už překročil 11 procent. Posílení japonského jenu vůči dolaru se blíží ke třem procentům.

5:01

Hillary Clintonová podle očekávání zvítězila v Kalifornii, tvrdí čerstvé exit polly. Na západě USA jde o 55 volitelů.

4:53

Donald Trump vyhraje na Floridě.

4:49

Hillary Clintonová potřebuje vyhrát v Michiganu a Wisconsinu, ale má problémy i tam.

4:47

Po špatných zprávách ze začátku večera se může Donald Trump usmívat. Získá Severní Karolínu.

4:31

Vypadá to, že Hillary Clintonová musí vyhrát v Michiganu a Wisconsinu, má-li se stát prezidentkou. V roce 2012 v obou státech zvítězil Barack Obama.

Zatím tam ale vede Donald Trump.

4:29

Komentář Pavla Tomáška: 

Hispánci dali Trumpovi stejně hlasů jako před čtyřmi lety Romneymu. Předvolební rétorika a kampaň Donalda Trumpa je zřejmě nevyděsila. 

4:30

V Senátu zůstane rovněž další známá tvář americké politiky. Někdejší prezidentský kandidát John McCain z Arizony. Další z republikánů, kteří se odvrátili od Donalda Trumpa.

John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony. | Foto: Reuters
4:28

Colorado nakonec podle nových odhadů připadne Hillary Clintonové.

4:25

Ve volbách do zákonodárného sboru Minnesoty uspěla 34letá Ilhan Omarová, Američanka somálského původu.

Pro zajímavost - když jí bylo osm, utekla před válkou v Somálsku. Čtyři roky strávila v uprchlickém táboře v Keni.

4:22

Hillary Clintonová zvítězila ve Virginii, oznamuje televize Fox News. Získala tak 13 volitelů Trump vyhrává v Ohiu 18 volitelů.

4:19

The New York Times odhadují, že šance Donalda Trumpa na vítězství jsou momentálně na 79 %. List mu předpovídá zisk 284 volitelů.

Své predikce výrazně upravuje i Nate Silver. Pravděpodobnost, že vyhraje Hillary Clintonová, podle něj klesla z 93 % na 60. Kdo by to před pár hodinami řekl?

4:16

Pokud mají předběžná data z exit pollu pravdu, pak letos přišlo volit jen nepatrně víc hispánců než v roce 2012. Jejich větší volební apetit ale vynulovala nižší účast Afroameričanů. Ti nepřišli podpořit Clintonovou v takovém počtu, jako to učinili před čtyřmi lety kvůli Baracku Obamovi. 

4:10

Jak to podle agentur vypadá s volebním ziskem v dalších státech?

Nové Mexiko pro Hillary Clintonovou, Missouri pro Donalda Trumpa.

4:07

Donald Trump vyhrál v Montaně a připíše si tři volitele.

4:06

Investoři začínají být nervozní z toho, jak se zatím volební výsledky v USA vyvíjejí. Jelikož si Donald Trump stojí lépe, než se čekalo a především na Floridě má momentálně lepší šance na výhru než Hillary Clintonová, jdou nahoru ceny zlata a finančních jistot, jako je japonský jen či americké vládní dluhopisy, poznamenává list Wall Street Journal.

Jinými slovy: investoři si hledají místa, kam uložit peníze, až nastane chaos po Trumpově vítězství.

4:02

Na sčítání hlasů výrazně reagují finanční trhy. Mexické peso se vůči americkému dolaru propadlo nejvíce za více než 20 let.

Mexická ekonomika by v případě vítězství Donalda Trumpa mohla být negativně zasažena jeho případnou ochranářskou obchodní politikou. Prudce padají i futures (termínové kontrakty) na americké akciové indexy.

4:00

Sčítat se začíná v Arizoně, Idahu, Montaně, Nevadě, Utahu a také Iowě.

3:55

Obrat ve Virginii. Clintonová se tam dostala do vedení, sečteno je 82 procent hlasů.

3:54

Pro demokraty se zatím nevyvíjejí volby tak, jak si představovali.

3:50

Je to napínavé!

3:44

Z Capitol Hillu se nebude muset stěhovat ani Paul Ryan, dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů. Uspěl ve volbách ve Wisconsinu.

Foto: Reuters
3:40

Aktuální volební matematika: Pokud Clintonová prohraje na Floridě, v Ohiu a Severní Karolíně, musí uspět v Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu a New Hampshire nebo Nevadě.

3:31

Průběžná inventura volební noci... 

3:34

Podle New York Times zřejmě Trumpovi vyšla sázka soustředit se hlavně na bělošské voliče. Pokud uspěje na Floridě, Ohiu i v Severní Karolíně, má mnohem větší šanci dostat se do Bílého domu, než předpovídaly průzkumy.

3:32

Louisiana bude patřit Trumpovi, odhaduje agentura AP.

3:30

Ve Virginii předvolební průzkumy předpovídaly vítězství Hillary Clintonové. Po sečtení tří čtvrtin hlasů tu ovšem těsně, zhruba o 1,5 %, vede Donald Trump.

3:29

Warren Buffet, třetí nejbohatší muž planety, strávil volební úterý částečně v historickém autobusu, který svážel obyvatele Omahy ve státě Nebraska k volebním urnám a přístrojům. Už v létě slíbil Hillary Clintonové, že k volbám přivede aspoň 10 lidí.

Nakonec se spojil s provozovateli historického autobusu známého jako Ollie the Trolley, takže lidí k volbám mohl dovést podstatně víc, poznamenal web CNN Money. Každý, kdo měl zájem o odvoz k volbám a posléze i domů, se jen musel zaregistrovat na webu. Buffett byl na palubě autobusu, ale neřídil ho.

Ředitel a spolumajitel finanční skupiny Berkshire Hathaway se v minulosti opakovaně vyjádřil na podporu Hillary Clintonové. S Donaldem Trumpem se nedlouho před volbami dostal dokonce do křížku - udělal si z něj legraci kvůli tomu, že newyorský magnát mnoho let neplatil žádné daně.

Warren Buffet
Warren Buffet | Foto: Profimedia.cz
3:25

Hlasování se pomalu chýlí ke konci. Poslední volební místnosti se zavřou úderem šesté hodiny ranní SEČ, a to na Aljašce a Havaji.

Foto: Reuters
3:22

Hillary Clintonová ztrácí Arkansas. Šest volitelů tohoto státu připadne podle CNN Donaldu Trumpovi.

3:14

CNN prohlásila Donalda Trumpa vítězem v Texasu. Tento stát má 38 volitelů - nejvíce po Kalifornii.

3:09

NBC News: Dva ze tří bělošských voličů na Floridě volili Trumpa.

3:08

A jedeme dál...

Donald Trump podle průzkumů získá i Kansas, Wyoming, Nebrasku a Jižní i Severní Dakotu.

3:02

Hillary Clintonová podle očekávání získává New York a připsala si také Illinois.

Donald Trump pro změnu podle exit pollů vítězí v Coloradu a Texasu.

3:01

Volební místnosti se uzavřely v Coloradu, Wisconsinu, Texasu, Louisianě, Minnesotě, Nebrasce, Novém Mexiku, New Yorku, Jižní Dakotě a Wyomingu.

3:05

Komentář Pavla Tomáška:

Další velmi předběžný, ale velmi důležitý socio-demografický údaj z exit pollů. Mezi bílými Američany s vysokoškolským vzděláním je poměr sil vyrovnaný. Čekalo se přitom, že Clintonová u vysokoškoláků vyhraje. U Afroameričanů vítězí Clintonová nad Trumpem v poměru 87 ku 8 procentům. Opět: ve srovnání s Barackem Obamou před čtyřmi lety jde o horší výsledek. Ten tehdy porazil Romneyho u Afroameričanů v poměru 93 ku 6 procentům.

3:00

Severní Karolína, stát na východním pobřeží s 15 voliteli, bude pro výsledky letošních voleb stěžejní. Ne nadarmo tam těsně před otevřením volebních místností agitovali oba prezidentští kandidáti.

Po sečtení dvou třetin hlasů tady těsně vede Hillary Clintonová o zhruba jedno procento hlasů.

2:50

Že by republikáni měli většinu po Sněmovně i v Senátu? Nate Silver tomu dává velké šance... 

2:44

Podobně těsné výsledky jako z Floridy postupně přicházejí i z dalšího velkého státu - Texasu. Po sečtení zhruba poloviny hlasů tady vede Donald Trump. Od Hillary Clintonové ho ovšem dělí pouhé procento. V Texasu, který disponuje 38 voliteli, přitom v posledních čtyřech volbách vždy zvítězil republikánský kandidát.

2:43

Nejen soubojem o Bílý dům je americký volič živ. Napříč celými USA se mimo jiné koná řada referend.

A jeden jasný výsledek přišel z Floridy. Tamní obyvatelé jednoznačně dali zelenou využití marihuany v medicíně. Lékaři ji tak budou moci předepisovat pacientům.

2:42

Podle New York Times získal Trump na Floridě více hlasů bělochů s vyšším vzděláním, než se očekávalo.

2:37

Na výsledky z Arkansasu, kde byl manžel Hillary Clintonové Bill guvernérem, je potřeba počkat. Jsou příliš těsné na to, aby bylo možné odhadnout vítěze.

2:32

Republikáni si mohou oddechnout, alespoň pokud jde o Sněmovnu reprezentantů. Podle televize NBC si tam udrží většinu.

2:31

Na Floridě je sečteno 91 procent volebních okrsků a Donald Trump se dostal do trháku. Vede o necelých 70 000 hlasů.

2:40

Komentář Pavla Tomáška: 

Předpověď, že republikáni budou mít dál většinu ve Sněmovně reprezentantů, je zatím nejdůležitější zprávou noci, která předurčuje to, jak bude vypadat politika v USA příští dva roky. Pro případnou prezidentku Clintonovou jde o noční můru, republikáni dopředu avizovali, že rozjedou řadu vyšetřování zaměřenou na ni. Znamená to také, že Clintonová by jako prezidentka těžko prosazovala svoji politiku. Obama uskutečnil své velké priority během prvních dvou let, kdy demokraté ovládali dolní komoru Kongresu. Jakmile v ní získali většinu republikáni, neprosadil už nic. 

2:29

A další odhadované vítězství pro Donalda Trumpa. Tentokrát v Alabamě, státu s devíti voliteli.

2:28

Ve Virginii, která zastává mimořádné místo v americké demokratické tradici, vede po více než 40 % sečtených hlasů Donald Trump. Pokud by v tomto trendu pokračoval, šlo by o velké překvapení, protože tu obvykle vítězí demokraté.

Virginie - a hlavně její historický trojúhelník měst Williamsburg, Jamestown a Yorktown - je oblíbeným turistickým místem, kam si Američané jezdí připomínat počátky své moderní historie. Je to mimo jiné stát, kde se narodil Thomas Jefferson, třetí americký prezident a autor prohlášení nezávislosti z roku 1776.

2:20

Donald Trump podle očekávání vyhrál v Tennessee.

2:17

Výsledek na Floridě bude velmi těsný. Momentálně oba kandidáty dělí pár set hlasů.

2:15

V Texasu byl zadržen muž, který hlasoval dvakrát. Podle serveru Mediaite tvrdil, že pracuje pro Donalda Trumpa.

2:13

Když už je řeč o republikánských uchazečů o nominaci do prezidentských voleb. Marco Rubio na Floridě obhájil post senátora.

2:09

Očekávané vítězství Hillary Clintonové ve státě New Jersey je zajímavým paradoxem. Guvernérem státu na východním pobřeží USA je Chris Christie, jehož Donald Trump v případě vítězství pověřil sestavením svého vládního týmu.

Jenže Christie, který se sám ucházel o kandidaturu v republikánských primárkách, není poslední dobou moc populární. Hodně ho poškodil skandál, kdy se svými spolupracovníky nechal cíleně zavřít most do New Yorku, aby se tvořily kolony a on tím mohl škodit svým politickým oponentům.

Foto: Reuters
2:04

Volební místnosti se zavřely v dalších státech. A takto vypadají exit polly:

Clintonová získá Delaware, District of Columbia, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey a Rhode Island. Trump si připíše Oklahomu, Mississippi a Tennessee.

2:01

První sečtené výsledky v Severní Karolíně a Ohiu: Hillary Clintonová jasně vede. V Ohiu sečteno 13 procent, v Severní Karolíně 37 procent.

2:29

Komentář Pavla Tomáška: 

Podle předběžných výsledků exit polls vyhrála Clintonová nad Trumpem u voličů mladších 30 let o 17 procent. Pokud by se tento výsledek potvrdil, je to zlá zpráva pro demokratickou kandidátku. Barack Obama vyhrál před čtyřmi lety u této nejmladší skupiny voličů nad Romneym o 23 procent. Mladí byli klíčovou součásti jeho vítězné koalice, Clintonová je pro svůj případný triumf rovněž potřebuje. 

1:58

Trump označil za "smutný" fakt, že pro něj exprezident George W. Bush nehlasoval.

1:58

Jak se průběžně sčítají výsledky hlasování v okrscích na Floridě, Clintonová se s Trumpem předhánějí, kdo vede. Po 70 procentech sečtených hlasů má ale bývalá první dáma náskok přes tři procenta. Uznávaný analytik Nate Silver to okomentoval slovy, že pokud Clintonová získá Floridu, její šance na vítězství stoupnou na 93 %. Před otevřením volebních místností měla v jeho modelu šanci 71 procent.

1:57

Komentář Pavla Tomáška: 

Donald Trump zatím u voličů nepotápí republikánské kandidáty do Senátu. Křeslo v Ohiu obhájil typický představitel umírněného křídla v Republikánské straně Rob Portman. Republikáni nutně potřebovali toto křeslo uhájit, aby jim zůstala šance na udržení většiny v horní komoře Kongresu. 

1:53

Virginie bude zřejmě druhý stát, kde se bude přízeň voličů do poslední chvíle přelévat ze strany na stranu. Stačilo pár minut a vede Donald Trump.

1:52

Komentář Pavla Tomáška: 

Exit polly potvrzují, že letošní volby byly soubojem dvou nejméně populárních kandidátů. 54% letošních voličů vidí Clintonovou nepříznivě, což je o osm procent horší výsledek, než měl Obama před čtyřmi lety. Trumpa vnímá nepříznivě dokonce 61 procent, což je o jedenáct procent horší výsledek, než měl Romney před čtyřmi lety. Otázka noci: budou se voliči řídit při rozhodování řídit pocitem "líbí x nelíbí"?

1:50

Na Floridě se už sčítají velká města, Clintonová se znovu dostala do vedení. Po sečtení 66 procent odevzdaných hlasů vede o jedno procento.

1:48

Virginie se podle prvních zpráv kloní spíše ke Clintonové.

1:38

A v Západní Virginii podle exit pollu zvítězil Donald Trump.

1:37

Volby mezitím skončily v Ohiu, Severní Karolíně a Západní Virginii. V těchto třech státech je ve hře dohromady 38 volitelských hlasů.

Pro zajímavost: Ohio v posledních desetiletích určovalo, kdo bude příštím prezidentem. Letos to ale pravděpodobně nebude platit.

1:35

Průběžné výsledky z Floridy připomínají houpačku. Momentálně vede Donald Trump. Sečtena je bezmála polovina hlasů.

1:30

CNN: Po sečtení 37 procent odevzdaných hlasů na Floridě vede Clintonová.

1:28

V okrese Vigo v Indianě, kde od roku 1956 vždy vyhrával vítěz voleb,  Trump porazil Clintonovou.

1:27

Odskočme si na chvíli od prezidentských voleb.

Svůj post v Senátu podle televize FOX News obhájí Patrick Leahy. To by samo o sobě nebyla nijak vzrušující zpráva, kdyby ovšem Leahy neseděl v Kongresu od roku 1975. Pokud se odhad konzervativní stanice potvrdí, 76letý politik vyhraje osmé volby v řadě. Už teď mu patří titul nejdéle sloužícího demokratického senátora.

Leahy zastupuje stát Vermont, odkud pochází i Bernie Sanders, který zle zatopil Hillary Clintonové v demokratických primárkách. Patrick Leahy za dobu, co sedí v Senátu, zažil jako prezidenty Jimmy Cartera, Ronalda Reagana, George Bushe, Billa Clintona, George W. Bushe, Baracka Obamu a teď - pokud se úvodní průzkumy potvrdí - ještě Hillary Clintonovou.

1:18

Další špatná zpráva pro Donalda Trumpa. Výsledky jsou zatím překvapivě těsné i v Jižní Karolíně. Republikán tam podle průzkumů měl ale jasně vyhrát.

1:14

Od našeho zvláštního zpravodaje v USA:

"Když Trump prohraje Floridu, jdeme domů. Když ji vyhraje, čeká nás dlouhá noc," komentuje komentuje volby česko-americká společnost, která se sešla v newyorském baru Wxou.

1:14

Komentář Pavla Tomáška:
Georgia byla jedním ze států, kde se v jednu hodinu zavřely volební místnosti. Hlavní americké televize označily výsledky za příliš těsné na to, aby vyhlásily vítěze To je první špatná zpráva noci pro Donalda Trumpa. Georgia je stát, který tradičně volí v prezidentských volbách republikány a Trump rozhodně nemůže volby vyhrát bez triumfu v tomto státě.

1:12

Republikánský kandidát na viceprezidenta Mike Pence slaví. Není se čemu divit - v Indianě je guvernérem.

1:10

Empire State Building se tradičně zbarvila. 

Foto: Ondřej Houska
1:03

První odhady výsledků agentury AP:

Donald Trump získal Kentucky a Indianu, Clintonové připadl Vermont.

1:00

Odvoleno je v dalších pěti státech - na Floridě, ve Virginii, Georgii, Jižní Karolíně a Vermontu.

Pro Donalda Trumpa je životně důležitá Florida, kde se hraje o 29 volitelů. Pokud ji nezíská, jeho šance na celkové vítězství budou rovny takřka nule.

0:57

Aktuální zprávy z kalifornské Azusy:

Střelec začal pálit po policejní hlídce, která byla poblíž volební místnosti. Na místě je jeden mrtvý a tři zranění.

0:53

Většina Američanů je přesvědčená o tom, že výsledky prezidentských voleb budou sečteny spravedlivě. Vyplývá to z průzkumu agentury AP mezi lidmi, kteří odvolili.

Důvěra voličů ve férové volby ale není bezmezná, zhruba třetina voličů věří jen v určitou míru spravedlnosti.

0:38

Podle čerstvého průzkumu televize CNN volí letos výrazně více Američanů hispánského a asijského původu. Což je velmi pravděpodobně dobrá zpráva pro Hillary Clintonovou.

0:37

V centrále volebního štábu Donalda Trumpa sledují sčítání výhradně na FOX News. 

0:34

Hlasování bude zřejmě prodlouženo v klíčovém okrese Durham ve státě Severní Karolína. Jsou tam problémy s hlasovacími přístroji. Štáb Hillary Clintonové s prodloužením souhlasí. Severní Karolína patří ke státům, které rozhodnou o celkovém vítězství.

0:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reportér Martin Biben se účastní volební noci v Americkém centru v Praze:

Kdyby výsledek voleb závisel jen na politickém marketingu a kvalitě kampaně, vítězkou by měla být Clintonová. Alespoň podle jednoho z hostů Amerického centra - politické konzultantky Alžběty Králové.

"Clintonová více poslouchala své poradce, Trump byl neřízenou střelou. Začal se řídit pokyny až v poslední době, kdy například přestal tweetovat. Konečně také začal vést kampaň nejen celostátně, ale i přes jednotlivé státy. Což je jediná cesta, jak v těchto regionech, takzvaných battle ground states, uspět. Zanedbával i budování sítě kanceláří, dobrovolníků, což je nervový systém kampaně. Například v sprnu měl jen 88 kanceláří, zatímco Hillary 291 a většinu z nich v pro sebe klíčových státech," vysvětlila.

Martin Biben
Martin Biben | Foto: Jakub Plíhal
0:23

Zajímavá statistická data: Podle průzkumu agentur Reuters/Ipsos volilo 15 % Američanů vůbec poprvé (v roce 2012 to bylo 9 %). A 13 procent hlasujících se rozhodlo během posledního týdne, což je za čtyři roky nárůst o čtyři procenta.

0:19

Volební místnost v kalifornské Azuse byla uzavřena. Poblíž se střílelo a na místě jsou dvě oběti, hlásí CNN.

0:12

Stát Indiana sice většinou získávají demokraté, ale britský list Guardian si povšiml jedné zajímavosti. Prezidentské volby vyhrává vždy ten, kdo vítězí v okrese Vigo na jihozápadě Indiany. Například v roce 2012 tam Barack Obama porazil Mitta Romneyho o necelé procento. Vigo má 107 tisíc obyvatel.

0:11

První čísla z Kentucky: Po sečtení jednoho procenta hlasů vede Donald Trump.

0:07

Stále je čas volit, hlásí volební štáb Donalda Trumpa.

0:00

Volební místnosti se úderem půlnoci SEČ uzavřely v Indianě a Kentucky.

ÚTERÝ 8. LISTOPADU

23:58

Z některých míst USA jsou hlášeny problémy, které komplikují voličům hlasování. Někde jde o problémy se stroji, jež si vynucují dlouhé čekání, jinde si voliči stěžují na praktiky hraničící se zastrašováním.

S obtížemi se setkali například voliči v Durhamském okrese v Severní Karolíně, kde nefungující stroj ověřující voličské registrace donutil místní pracovníky k manuálnímu ověřování, což vedlo ke zdržení v řádu několika desítek minut.

Případy údajného zastrašování hlásí podle listu The Washington Post lidé z okresu Miami-Dade na Floridě, kde prý před volebními místnostmi kdosi "agresivně křičel do megafonů". O podobných případech informovala média z Floridy již během předčasného hlasování.

23:38

Donald Trump se podle všeho vrátil po několika dnech útlumu k tomu, v čem svým vlastním způsobem exceloval po většinu kampaně - tweetování, což mu minulý týden zakázal jeho volební štáb. Právě na mikroblogovací síti vznikla řada lapálií republikánského kandidáta, jako například útoky ve tři ráno na bývalou miss Alicii Machado.

S příchodem volebního dne je zřejmě vše při starém. Jak poznamenal list Los Angeles Times, "vrátil se Donald, který miluje konspirace a manipulace". Před 23:00 SEČ času napsal, že podle CNN úředníci z Utahu hlásí problémy s hlasovacími přístroji v celé zemi. Jenže vzápětí ho taktéž na Twitteru opravil moderátor CNN Brian Stelter, že úředníci z Utahu sice hlásí problémy, ovšem ne v celé zemi, ale v jednom okresu. Na vysvětlenou, v angličtině se země řekně country a okres county.

Jde přitom o klasický Trumpův trik - bez ohledu na fakta si skutečnost přizpůsobí tomu, jak se mu hodí zrovna do krámu.

23:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Po uzavření volebních místností začnou přicházet první volební výsledky z různých zdrojů. Aktuálně.cz se bude řídit hlavně informacemi agentur AP a Reuters a webové stránky deníku New York Times.

23:29

Dosavadní odhady serveru Slate.com: Na Floridě vede Hillary Clintonová o 300 tisíc hlasů, v Ohiu o 29 tisíc hlasů, v Pensylvánii o 100 tisíc. Pokud by ve všech těchto státech vyhrála, nemá Donald Trump šanci na Bílý dům.

23:23

Florida hlásí rekordní účast. Velkou váhu tam budou mít mezi Hispánci zejména Američané kubánského původu. V posledních letech je v této komunitě jednoznačný posun od republikánů k demokratům. Dříve kubánští exulanti podporovali republikány kvůli jejich tvrdší rétorice vůči režimu Fidela Castra na Kubě, časy se ale změnily.

23:21

Problém s Donaldem Trumpem má i klan Bushů. Poslední republikánský prezident George W. Bush a jeho manželka Laura pro jistotu nevolili žádného z dvojice kandidátů. Potvrdil to jejich mluvčí.

23:18

Deník Wall Street Journal varuje před tím, aby se ze sčítání prvních hlasů v některých státech dělaly ukvapené závěry. Připomíná, že v roce 2004 si John Kerry vedl zpočátku velmi dobře, ale nakonec prohrál.

23:04

Přinejmenším několik týdnů si nebyli tak blízko. Hillary Clintonová bude výsledky voleb sledovat dvě minuty chůze od Donalda Trumpa.

23:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reportér Martin Biben se účastní volební noci v Americkém centru v Praze:

V centru panuje velmi příjemná, vstřícná atmosféra. O hosty, převážně diplomaty, amerikanisty, úředníky a politiky se stará velmi milý česky i anglicky hovořící personál. V prostorech jsou papírové figuríny amerických prezidentů, například Ronalda Reagana, Abrahama Lincolna, menšímu sálu s televizí dominují figuríny Baracka Obamy s manželkou Michelle, doprovázené na jedné straně Donaldem Trumpem, na druhé Hillary Clintonovou.

Právě probíhá beseda, které se účastní i bývalý diplomat Petr Kolář. "Máme s USA velmi strategické partnerství, které nás dělá silnější v tom, abychom mohli čelit tlaku Ruska, Číny i rostoucímu evropskému extremismu. Věřím také, že článek pět smlouvy NATO zůstane po volbých v platnosti," naznačil, kde jsou jeho preference.

Oproti tomu Ivan Hodač, předseda Správní rada Aspen Institute Prague, naznačil sympatie pro Donalda Trumpa. "Hillary, jejíž první cesta po uvedení do funkce vedla do Číny a pak teprve do Evropy, může změnit preference k pacifickému prostoru," řekl.

Martin Biben
Martin Biben | Foto: Jakub Plíhal
22:59

První předběžné výsledky amerických voleb přinesou tzv. exit polls, neboli výzkumy při kterých jsou voliči dotazováni během odchodu z volební místnosti. Tyto podrobné analýzy, které pak ve svém vysílání využívají velké televizní stanice a mediální agentury, zpracovává již od roku 1996 společnost Edison Research.

Její pracovníci oslovují voliče na zhruba tisícovce míst po celé Americe. Kvůli vysoké účasti v předčasném hlasování pak společnost letos využila i telefonického průzkumu. Celkově tak výzkumníci zjistí preference více než sta tisíc voličů.

Během necelých dvou hodin po uzavření volebních místností by podle spoluzakladatele společnosti Joe Lenskiho mělo být, alespoň podle předběžných výzkumů, o prezidentovi jasno, sdělil Pew Research Center.

22:57

"Nebudu volit Donalda Trumpa." A jak slíbil, tak udělal.

Senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham, jeden z uchazečů o republikánskou nominaci (jehož kampaň ale skončila dřív, než vůbec začaly stranické primárky), prozradil, že hlasoval pro nezávislého kandidáta Evana McMullina.

22:54

A tady video z volební místnosti v Harlemu, kterou navštívil náš zvláštní zpravodaj Ondřej Houska. Účast tu byla velmi vysoká, lidé na odevzdání hlasu čekali přes dvě hodiny.

Pohled do volební místnosti v Harlemu v New Yorku

Zajímá vás, jak to v Americe vypadá přímo ve volební místnosti? Podívejte se na naše video. Tohle je z volebního okrsku v Harlemu. | Video:
22:46

...a v hasičské zbrojnici v Bensonu v Severní Karolíně.

Foto: Reuters
22:42

Volební místnosti mají různou podobu. Tahle se nachází v garáži v Iowě.

Foto: Reuters
22:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

K volbám letos podle šéfredaktora Aktuálně.cz Pavla Tomáška zamířily dvě Ameriky, jedna Trumpova a druhá Clintonové. Ty se mezi sebou nestýkají, nebaví a zřejmě se vzájemně ani moc neznají. Ještě horší zpráva pak podle něj je, že velká část Američanů neuzná výsledek voleb, který bude v jejich neprospěch. To pro další vývoj v této velmi staré demokracii není podle Tomáška vůbec dobrá zpráva.

22:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Reportér Martin Biben se účastní volební noci v Americkém centru v Praze:

V sále zaplněném desítkami hostů, s papírovými figurínami Trumpa a Clintonové, s okny vyzdobenými hvězdami a pruhy, zahájil americký velvyslanec Andrew Shapiro volební noc v americkém centru na pražské Malé Straně.

"Oba naše národy mají to privilegium demokracie a mohou si vybírat své zástupce. Jsme za tu nejistotu šťastní. Tyhle volby jsou výjimečné tím, že poprvé je ve hře žena a proti ní nekonformní byznysmen, který nepatří k washingtonskému establishmentu. Oba vyzvedli velmi důležitá témata, například imigraci, ženská práva a další. Mírumilovný transfer moci, stejně jako v uplynulých 240 letech, začne během šesti až deseti hodin. Bude to velmi vzrušující noc," řekl velvyslanec a sklidil potlesk.

Martin Biben
Martin Biben | Foto: Jakub Plíhal
22:16

Od našeho zpravodaje z USA:

Pokud Hillary Clintonová volby vyhraje, bude mít soukromou oslavu tady, v hotelu The Peninsula, jen pár metrů od Trump Tower, kde žije Donald Trump s rodinou. Podle amerických medií je to záměrná volba, aby Hillary "popíchla" svého konkurenta.

Foto: Ondřej Houska
22:03

V osmi státech, kde jsou síly demokratů a republikánů považovány za prakticky vyrovnané a které společnost Votecastr sleduje, má Trump navrch pouze v Iowě.

21:55

Bez ohledu na to, že volební místnosti v prvních státech ze zavřou až za bezmála čtyři hodiny, pokračují některé americké servery jako Slate či Politico ve zveřejňování průběžných odhadů účasti voličů obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr. Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 49 procent voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45 procent.

Se svými 29 voliteli z 270 potřebných k celkovému vítězství je právě Florida nejdůležitějším z vyrovnaných států; bez jejího ovládnutí je cesta do prezidentského křesla považována za takřka nemožnou. Průzkum porovnával údaje poté, co hlasovaly více než dvě třetiny floridských voličů, z nichž převážná část využila možnosti odevzdat hlas předčasně.

21:50

Jedna z neobvyklých volebních místností. Tahle se nachází na farmě v Iowě.

Foto: Reuters
21:46

Odvoleno už mají i američtí astronauti - například Shane Kimbrough, který svůj hlas odevzdal přímo ve vesmíru. Lístek mu na Mezinárodní vesmírnou stanici zaslala NASA v zaheslovaném souboru, který byl po zpětném odeslání započítán mezi ostatní. “Jediným” rozdílem tak pro Kimbrougha zůstává, že si domů neodnese samolepku “I Voted”.

21:37

Problémy přinášejí však nejen moderní technologie. Například v jedné z hlasovacích místností v Michiganu, která využívá klasické papírové lístky, si voliči stěžují na nedostatek tužek.

21:33

Závažnější technické problémy se objevily zatím pouze v Pennsylvanii, kde v jedné z volebních na předměstí Pittsburghu zhruba šestice přístrojů samovolně přehodila hlasovací lístek pro republikánskou stranu na hlas pro demokraty.

"Existují zprávy, že když někdo hlasoval pro republikána, lístek se změnil na demokratický," reagoval na zprávy Donald Trump. Ten zatím odmítl i uvést, jestli uzná výsledky voleb.

Foto: Reuters
21:30

Jako každé volby se ani letos nemohou Američané zcela spolehnout na hlasovací přístroje. Největší komplikace nastaly v Severní Karolíně, kde jeden z okresů dokonce zažádal kvůli technickým problémům o prodloužení hlasování. Podle serveru The Guardian se jedná převážně o menší technické chyby, které způsobují pouze fronty u vstupů a neovlivňují platnost voleb.

21:23

Od našeho zpravodaje v USA:

Tady bydlí Donald Trump. Pro někoho sídlo Saurona v Mordoru, pro jiného místo, odkud přijde spása Ameriky.

Foto: Ondřej Houska
21:12

Nevadský soud zamítl Trumpovu žalobu vůči místnímu volebnímu úřadu, který povolil prodloužit úředního hodiny během předčasného termínu voleb.

21:00

Tady je shrnutí nejdůležitějších událostí posledních hodin:

Všechny volební místnosti v USA jsou otevřeny.

Prvotní odhady favorizují Hillary Clintonovou. Podle společnosti VoteCastr porovnávající účast voličů s předvolebními průzkumy průběžně vede na Floridě, v Iowě a v Ohiu, které patří ke klíčovým státům v souboji o Bílý dům.

Zájem o hlasování v prezidentských volbách je podle odhadů velmi vysoký. Podle Pew Research Center může v letošních amerických prezidentských volbách volit i rekordní počet latinskoamerických voličů.

20:52

Ruská státní televize předpovídá potíže. Připomíná, že ani jeden z prezidentských kandidátů není v USA nijak zvlášť oblíbený. Ať už tedy bude vítězem kdokolikv, začátek pro něj bude podle ruského Prvního kanálu obtížný.

20:46

Od našeho zprovaje Ondřeje Housky z USA:

Tento černý Američan je jeden z mála, který volil Donalda Trumpa. Přímo před Trump Tower na newyorské Páté avenue provolává, že Trump vrátí Americe velikost a respekt.

Foto: Ondřej Houska
20:40

Volební místnosti se budou po celé Americe zavírat v různé časy. Nejdéle budou moci volit lidé na západním pobřeží, kde bude otevřeno do jedenácté hodiny večerní amerického času, tedy šesté  hodiny ranní toho středoevropského. Tou dobou by mohlo být o budoucí hlavě státu rozhodnuto.

20:34

K volbám lákají i americké celebrity, mezi jinými třeba Taylor Swift nebo Jessica Alba.

20:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vítěze voleb se dozvíte během Americké snídaně. Společný přímý přenos Aktuálně.cz a DVTV začne ve středu v 8:00.

Těšit se můžete na rozhovory, analýzy, komentáře i reportérské vstupy přímo ze Spojených států.

20:10

V blízkosti volebních místností v USA se můžete zdržovat, jen když jdete volit.

20:01

Projekce VoteCastru vzbudily v USA rozporuplné reakce, neboť zveřejňování odhadů úspěchu jednotlivých kandidátů může podle kritiků ovlivnit rozhodování některých voličů.

Dosud také není ověřena přesnost této metody odhadů, která se v USA používá vůbec poprvé. Podle médií však pro VoteCastr pracují bývalí přední experti obou politických stran a jeho údaje se přibližně shodují s odhady, které mají k dispozici týmy obou kandidátů.

19:50

Kampaň Donalda Trumpa podala žalobu na úředníky z jednoho nevadského okresu. V den předčasného hlasování nechali o dvě hodiny déle otevřené volební místnosti. Mluvčí okresu Dan Kulin nicméně uvedl, že hlasovat mimo předem stanovenou dobu už mohli pouze lidé, kteří už stáli ve frontě.

19:42

Krátce poté, co se otevřely volební místnosti ve všech amerických státech, má více důvodu k optimismu Hillary Clintonová. Vyplývá to z údajů nově založené společnosti VoteCastr, která v reálném čase porovnává účast voličů demokratů a republikánů a kombinuje ji s předvolebními průzkumy.

Demokratická prezidentská kandidátka podle ní průběžně vede v účasti svých voličů na Floridě, v Iowě a v Ohiu, které patří ke klíčovým státům v souboji o Bílý dům.

V osmi státech, kde jsou síly demokratů a republikánů považovány za vyrovnané a které společnost sleduje, má Trump navrch pouze v Pensylvánii.

19:33

Od našeho zvláštního zpravodaje z USA:

Mike si nazdobil auto a odjel agitovat pro Donalda Trumpa na newyorskou Pátou avenue. Trump je podle něj tím z kandidátů, který "miluje Ameriku."

Foto: Ondřej Houska
19:22

Jaký otec, takový syn?

19:20

Oprávněných voličů je v USA 231,6 milionu. Podle různých odhadů přijde k volbám 120 až 140 milionů z nich.

Vedle obsazení prezidentského úřadu Američané rozhodují také o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o 12 guvernérech. Uskutečňují se také různé lokální volby a referenda.

Volby hlavy státu jsou v USA nepřímé, i když de facto se rovnají přímým: občané v každém státě přímo volí takzvané volitele, kteří pak oficiálně šéfa Bílého domu zvolí v prosinci.

19:16

Ve vítězství doufají i příznivci Clintonové. Dodávají si naději tím, že sdílí fotografii z Brooklynu -  z místa, kde se potkávají ulice Prezidentská a Clintonova.

19:08

V Trumpově štábu pevně věří ve vítězství. Je třeba vyžehlit americké vlaječky.

19:00

Tady je shrnutí nejdůležitějších událostí posledních hodin:

Všechny volební místnosti v USA jsou otevřeny.

Zájem o hlasování v prezidentských volbách je podle prvních odhadů velmi vysoký. Podle Pew Research Center může v letošních amerických prezidentských volbách volit i rekordní počet latinskoamerických voličů.

Svůj hlas už odevzdali i oba prezidenští kandidáti, Donald Trump a Hillary Clintonová.

Donald Trump při hlasování v New Yorku dál odmítl říct, zda přijme případnou volební porážku.

18:55

Podle německé kancléřky Angely Merkelové by vítězství Hillary Clintonové znamenalo důležitý krok směrem k genderové vyrovnanosti mezi světovými lídry. "Příblížili bychom se rovnosti mezi ženami a muži ve vedoucích pozicích," uvedla Němka v Berlíně, kde vystoupila po boku norské premiérky Erny Solbergové.

Podle té by vítězství demokratické kandidátky mohlo inspirovat mladé ženy k tomu, aby politiku nevnímali jako čistě mužskou záležitost. "Není to ale tak, že bychom měly nějaký dámský spolek, který by chtěl vládnout světu," dodala Solbergová.

Foto: Reuters
18:48

Mladší syn Donalda Trumpa se o své hlasování podělil s lidmi na Twitteru. Publikací fotografie svého volebního lístku se zaškrtnutým jménem svého otce však patrně porušil zákon státu New York, který zveřejňování snímků volebních lístků zakazuje. Podle listu Politico mu za to hrozí pokuta 1000 dolarů (přes 24 000 korun) a až rok vězení.

18:40

Jak vypadá klasický volič demokratů nebo naopak republikánů? A jak vypadal před téměř čtvrt stoletím?

18:36

Vůbec nejlidnatější americký stát Kalifornie, kde si vítěz připíše na konto 55 volitelských hlasů z 270 potřebných k celkové výhře, bude jedním ze čtyřech států, na jehož voliče se bude čekat vůbec nejdéle. Volební místnosti tu budou otevřené až do středečních 05:00 SEČ. Kalifornie je tradiční demokratickou baštou a o zdejším úspěchu Clintonové jsou přesvědčeni i lidé Donalda Trumpa.

Ve stejnou hodinu skončí rovněž hlasování ve státech Washington a Havaj, kde se rovněž čeká úspěch demokratů. O dvě hodiny později se uzavřou poslední volební místnosti na Aljašce, která obvykle straní republikánům.

18:26

Stále ještě americký prezident Barack Obama na svém Twitteru vyzývá, aby šli lidé k volbám. "Úspěch záleží na hlasování. Běžte k urnám a poté se ujistěte, že byli volit vaši kamarádi, rodina i všichni známí," napsal na sociální síť.

18:13

Když věříte své ženě, že vás v prezidentských volbách volila...

18:07

Všechny volební místnosti se už otevřely. Mezi posledními začali lidé hlasovat na západním pobřeží, kde se čeká výhra Hillary Clintonové. Obyvatelé Havaje začali jako poslední hlasovat v 18:00 SEČ.

18:00

Volička v Harlemu: "Jestli vyhraje Trump, tak dnes všichni skončíme na pohotovosti."

Houska: Volička v Harlemu

Video: Ondřej Houska
17:56

Od našeho zpravodaje v USA:

V jedné z volebních  místností v New Yorku ve čtvrti Harlem je plno. Jak Aktuálně.cz řekl jeden z úředníků, který na volby dohlíží, účast tady bude vyšší než obvykle. V tomto dominantně černošském okrsku, stejně jako v celém New Yorku, podle předpokladů jasně zvítězí Hillary Clintonová.

Foto: Ondřej Houska
17:54

Při příjezdu k volební místnosti Trumpa  lidé přivítali bučením a jen velmi lehkým potleskem. Republikánský kandidát odvolil společně se svojí manželkou Melanií a dcerou Ivankou na Manhattanu.

17:50

Donald Trump při hlasování v New Yorku dál odmítl říct, zda přijme případnou volební porážku. "Chci vidět, co se bude dít," řekl novinářům vyhýbavě.

Na otázku, zda se obává možného podovodu během voleb, odpověděl: "Tím se znepokojujeme neustále.

Syn Donalda Trumpa Eric přitom už dříve v rozhovoru pro agenturu AP potvrdil, že jeho otec případnou porážku uzná.

17:40

Tady je dvanáct twitterových adres, které americký časopis Vogue doporučuje sledovat zítra nad ránem pro nejnovější informace a komentáře k americkým prezidentským volbám. V seznamu Vogue jsou dobře informovaní novináři, ale i známé celebrity jako zpěvačka Cher.

17:36 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Američané se obávají hackerského útoku na prezidentské volby. Přestože se většina expertů shoduje, že je takřka nemožné zfalšovat jejich výsledky nebo zabránit jejich konání, pořád existuje riziko, že bude konání voleb provázet chaos.

17:30

Podle Donalda Trumpa vypadají jeho vyhlídky na vítězství v prezidentských volbách "velmi dobře". Prohlásil to při odchodu z volební místnosti na newyorském Manhattanu. 

17:23

Podle Pew Research Center může v letošních amerických prezidentských volbách volit rekordní počet latinskoamerických voličů.

17:15

Server Quartz přišel s receptem na volební koktejl Nasty Woman – Odporná žena – podle toho, jak Donald Trump nazval svoji soupeřku během třetí prezidentské televizní debaty. Přísady jsou tequila, višňový džus, limetková šťáva a něco hořkého, co přibližuje drink v Arizoně známému koktejlu Mexická popravčí četa. Jak hořký si ho uděláte, záleží na vašem znechucení z kampaně.

Nasty Woman - Drink

Server Quartz přišel s receptem na volební koktejl Nasty Woman - Odporná žena - podle toho, jak Donald Trump nazval svoji soupeřku Clintonovou. | Video: Youtube.com
17:07

V New Yorku odhlasoval už i Donald Trump.

 

17:00

Tady je shrnutí nejdůležitějších událostí posledních hodin:

Zájem o hlasování v prezidentských volbách je podle prvních odhadů velmi vysoký. Na Floridě, tedy v jednom z klíčových států, se dokonce očekává rekordní volební účast. Ta by nahrávala demokratické prezidentské kandidátce Hillary Clintonové.

Clintonová se svým manželem Billem už odvolila ve svém volebním okrsku nedaleko New Yorku.

Ve volební místnosti na newyorském Manhattanu, ve které má hlasovat Donald Trump, se objevily dvě polonahé mladé ženy. Chtěly protestovat proti Trumpově politice. Policie je zatkla.

16:54 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Oba kandidáti za sebou mají vyčerpávající volební kampaň. Na její závěrečnou část, která vyvrcholila dnešním hlasováním, se můžete podívat v této fotogalerii:

16:40

Skupina WikiLeaks i v den voleb pokračuje ve zveřejňování e-mailů odcizených ze serveru šéfa kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty. Podle webových stránek listu The Wall Street Journal se jedna z významných skupin ovlivňujících letošní volby do poslední chvíle snaží útočit na pozici demokratické kandidátky.

S dnešní celkem pětatřicátou kolekcí Podestovy elektronické pošty, jejíž krádež americké bezpečnostní úřady připisují ruským hackerům, bylo celkem publikováno přes 58 000 e-mailů.

16:29

Hillary Clintonové jako první prezidentské kandidátce dávají najevo podporu tisíce voliček. Občas i netradičním způsobem.

Některé si dnes na znamení sympatií ke Clintonové oblékly kalhotový kostým, který demokratka s oblibou nosí. Jiné její stoupenkyně zase k urnám dorazily v bílém, což je barva, která se stala před skoro sto lety symbolem boje za politická práva žen.

16:24

První čísla ukazují na rekordní volební účast, zejména mezi Hispánci.

16:22

Deník Wall Street Journal zpracoval statistiku twitterových účtů obou prezidentských kandidátů.

Vyplývá z ní, že Donald Trump tweetoval v průběhu kampaně v letošním roce denně průměrně dvanáctkrát, zatímco Hillary Clintonová osmadvacetkrát.

Clintonová má rekord 128 tweetů za den, Trump 87. Účet @HillaryClinton má 10,3 milionu sledujících, účet @realDonaldTrump 13 milionů.

Zajímavé je, že Trumpův volební štáb před několika dny odebral svému šéfovi přístup k jeho účtu, aby ve finiši kampaně náhodou neprovedl nějakou nepředloženost, což se mu v minulosti dařilo a ztrácel kvůli tomu podporu.

16:13

Britský politik Nigel Farage – donedávna lídr příznivců odchodu Spojeného království z EU – doufá, že pro USA dnes nastal stejný den, jako bylo na jaře pro Velkou Británii referendum o Brexitu.

16:10

Zatčené polonahé protestující ženy jsou podle amerických médií ve vazbě na policejní stanici na newyorském Manhattanu.

16:07

Dosavadní americký viceprezident Joe Biden těsně po hlasování: "Do důchodu se nechystám!"

15:54

List New York Daily News potvrdil, že protestující ženy se obnažily ve volební místnosti, kde má volit i Donald Trump. Ten v době incidentu  přítomen ale nebyl.

15:37 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Všechny spekulace však ukončí až středeční ráno, kdy se jméno příštího amerického prezidenta dozvíte ve společném přímém přenosu Aktuálně.cz a DVTV s názvem Americká snídaně.

Těšit se můžete na rozhovory, analýzy, komentáře i reportérské vstupy přímo z USA.

15:27

Na druhou stranu jsou i tací, kteří si z případného vítězství Donalda Trumpa dokážou udělat legraci. Nebo byznys.

15:25

Jen pro představu: Objem peněz, které posílají Mexičané pracující ve Spojených státech zpět do své rodné země, se v roce 2015 vyšplhal ke 25 miliardám dolarů.

Remitence z USA jsou po příjmech z průmyslových produktů druhým největším zahraničním zdrojem příjmů Mexika. V loňském roce byly dokonce vyšší než zahraniční příjmy z ropy.

15:24

Volby ve Spojených státech tradičně hodně zajímají také Mexičany. A to hlavně kvůli pevným ekonomickým, sociálním a historickým vazbám obou států.

Dnes jsou Mexičani napnutí, jako už dlouho ne. Kandidát na prezidenta Donald Trump chce úplně zatrhnout migraci z Mexika do Spojených států.

"Může to být pro naši zemi devastující jako ten nejsilnější hurikán, obzvláště pokud splní vše, co sliboval v kampani," řekl dříve guvernér mexické národní banky Agustin Carstens v rozhovoru pro Radio Formula.

15:13

Svůj hlas už odevzdal také dosavadní americký viceprezident Joe Biden.

15:10

Americké prezidentské volby už mají první miniskandál.

Údajně ve stejné volební místnosti, ve které má hlasovat Donald Trump, se objevily dvě polonahé ženy. Ve stylu ukrajinské feministické skupiny Femen chtěly údajně protestovat proti Trumpově politice. Policie je zatkla. 

15:07

Kdokoli se stane americkým prezidentem, bude muset udělat nějakou velkou dohodu s Ruskem, aby se stabilizoval globální politický systém, domnívá se bývalý americký ministr obrany Chuck Hagel v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt.

"Bude muset jít opravdu o reset vztahů, bude to muset zahrnovat všechna témata a být mezi prezidenty," řekl Hagel.

15:06

Jak odhaduje vývoj po zítřejším uzavření volebních místností agentura Bloomberg?

Když vyhraje Clintonová, finanční trhy nepůjdou moc nahoru a dlouhodobě utrpí banky a farmaceutické firmy.

Když vyhraje Trump, americké trhy půjdou rychle dolů a dlouhodobá předpověď se dělá hůře, protože jeho návrhy jsou nekonvenční nebo vágní.

15:00

Krátké shrnutí dosavadních událostí:

Hlasování v prezidentských volbách v USA je v plném proudu, voliči vyrazili k urnám už v 17 státech. Další se budou postupně přidávat.

Hillary Clintonová s manželem Billem vhodili hlasovací lístky ve svém obvodě v městečku New Castle nedaleko New Yorku.

Syn Donalda Trumpa Eric potvrdil v rozhovoru pro agenturu AP, že jeho otec uzná případnou porážku v prezidentských volbách a hlasování považuje za legitimní. Sám Donald Trump to ale zatím nepotvrdil.

14:56

Tady se ještě můžete podívat, jak Hillary Clintonová hlasovala v městečku New Castle nedaleko New Yorku.

14:49

"Můžete vzít svou zbraň k volbám? Tady je návod, ve kterých státech je to přípustné a ve kterých ne," píše CNN a dodává seznam pravidel, jak je to v klíčových státech.

I ty, které obvykle nošení zbraní dovolují, mají totiž různá omezení pro volební místnosti. Například pro místnosti v budovách škol nebo vládních úřadů.

14:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hrozba povolebního násilí v USA je podle politologa Michaela Hagena největší za posledních 150 let. Řekl to zvláštnímu zpravodaji Aktuálně.cz ve Spojených státech.

14:42

Volebním dnem – tedy dnem, kdy se volí americký prezident – je vždy úterý po prvním listopadovém pondělku.

Na 8. listopadu vyšla volba prezidenta již několikrát v historii. V tento den byl například v roce 1960 zvolen John Fitzgerald Kennedy.

14:28

Časopis Time radí americkým voličům, jak během volebního dne praktickými kroky minimalizovat stres, který drsná předvolební kampaň a napětí z výsledku přinášejí.

Psycholog Jeff Temple v něm radí voličům neuváznout v nástrahách sociálních sítí a nezapomínat na pravidelné rituály. Kromě jógy nebo meditace doporučuje pro uvolnění napětí klidně i sklenku piva.

14:25

"Myslím, že můj otec zůstane nějakým způsobem zapojen," odpověděl druhý ze synů Donalda Trumpa na otázku, co se stane, když vyhraje Hillary Clintonová.

14:16

Syn Donalda Trumpa Eric potvrdil v rozhovoru pro agenturu AP, že jeho otec uzná případnou porážku v prezidentských volbách a že hlasování považuje za legitimní.

Sám Donald Trump v minulosti označoval předvolební kampaň za zmanipulovanou ve prospěch své sokyně Hillary Clintonové. Odmítal taky odpovědět na otázku, zda volební výsledky uzná.

14:16

"Budu to považovat za ztrátu času, energie a peněz," odpověděl televizní stanici Fox Donald Trump na otázku, jak přijme případnou prohru. Přiznal, že na kampaň dal z vlastní kapsy přes 100 milionů dolarů.

14:08

Svůj hlas v New Yorku už odevzdala sama kandidátka demokratů Hillary Clintonová se svým manželem - bývalým prezidentem Billem Clintonem.

 

14:04

Deník Miami Herald podpořil svou dnešní titulní stranou Hillary Clintonovou.

14:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

O osudu Donalda Trumpa rozhodnou Severní Karolína a Florida. Buď ho tyto státy potopí, nebo přiblíží k Bílému domu. Odpovědi na zásadní otázky týkající se voleb sepsal Martin Novák:

 

13:46

Další volební místnosti se postupně otevřely na Floridě, v Illinois, Louisianě, Massachusetts, Marylandu, Michiganu, Missouri nebo v Jižní Karolíně.

Celkem už se volí v 17 státech.

13:37

A tady výzva od Hillary Clintonové:

Foto: Ondřej Houska
13:36

Donald Trump i Hillary Clintonová se snaží dostat Američany do volebních místností. Každá kampaň má databázi milionu e-mailových adres. Výzva k hlasování tak od obou kandidátů přišla i našemu zvláštnímu zpravodaji ve Spojených státech Ondřeji Houskovi.

Foto: Ondřej Houska
13:25

Reportéři z televizní stanice Fox se zeptali Donalda Trumpa, na který americký stát upíná dnes svou pozornost.

"Daří se mi v Severní Karolíně a velmi dobře také na Floridě," odpověděl republikánský kandidát. Podpora v obou těchto státech je pro Trumpovy šance na vítězství opravdu klíčová.

"Velmi se nám daří v New Hampshire, Ohio je neuvěřitelné, prostě skvělé místo. Zvítězíme v Iowě, Ohiu, New Hampshire. Kdo ví, co se nakonec stane, ale vyhrajeme v mnoha státech," hýří Trump optimismem.

Foto: Reuters
13:18

Vedle obsazení prezidentského úřadu dnes Američané rozhodují také o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o 12 guvernérech. Uskuteční se také různé lokální volby a referenda.

13:17

Oprávněných voličů je v USA 231,6 milionu. Podle různých odhadů přijde k volbám 120 až 140 milionů z nich. V roce 2012 přišlo k volbám 129 milionů voličů (54,9 procenta).

Volby hlavy státu jsou ve Spojených státech nepřímé, i když fakticky se rovnají přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele a ti v prosinci formálně zvolí šéfa Bílého domu.

13:15

Ačkoliv poslední průzkumy mírně favorizují demokratku Hillary Clintonovou, ani její republikánský rival Donald Trump není podle anket bez šancí.

Podle poslední sondáže zpravodajské stanice CNN vede bývalá ministryně zahraničí se 46 procenty a newyorský podnikatel za ní zaostává o čtyři procentní body. Oba kandidáti čekají na výsledky v New Yorku.

13:12

Donald Trump zahájil volební den svým oblíbeným heslem.

13:05

Velmi netrpělivě čeká na výsledky amerických prezidentských voleb Ukrajina. Změna v Bílém domě může podle kyjevského zpravodaje britského listu The Times výrazně ovlivnit její šance bránit se ruské agresi.

12:59

Odvoleno má už i syn republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Eric Trump se svojí volbou pochlubil na Twitteru.

12:56

Oprávněných voličů v USA je 231,6 milionu. Podle různých odhadů přijde k volbám 120 až 140 milionů z nich. V roce 2012 přišlo k volbám 129 milionů voličů (54,9 procenta).

12:50

Letošní volby jsou pro mnoho Američanů také mimořádně emocionální.

Podle průzkumu Americké psychologické asociace přiznalo až 52 procent Američanů, že volby jsou pro ně zdrojem "silného, nebo alespoň významného" stresu. Deník Financial Times proto vyzval čtenáře, aby na webu deníku popsali své pocity.

12:47

Prezidentská kampaň v USA byla až do poslední chvíle taky častým tématem tamních satirických TV pořadů. Na tomto videu karikuje Seth Meyers složitou volbu, kterou mají Američané před sebou.

12:39

Hillary Clintonová má podle posledních průzkumů téměř 72procentní šanci na vítězství. Alespoň podle analytika Natea Silvera.

12:35

Dnešní titulní strana Washington Post:

12:24

Kdo se stane příštím prezidentem USA, nebude jisté ještě mnoho hodin. Světová média se chystají na obě varianty, protože noviny musí vyjít každý den. Připravovaná hlavní stránka amerického Newsweeku s portrétem Hillary Clintonové se proto stala předmětem aféry, kdy nadšenci do konspiračních teorií prohlásili, že volby jsou podvrh, na kterém se podílí i média.

Editor Newsweeku zareagoval tak, že zveřejnil i chystanou obálku s Donaldem Trumpem.

12:12

Svůj hlas už stihli odevzdat demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Kaine a jeho žena Anne Holtonová. Hlasovali v Richmondu ve státě Virginia.

12:06

Hillary Clintonová na svém Twitteru ve chvíli otevření prvních volebních místností nabádá obyvatele, aby šli volit. Zadáním své adresy do formuláře v odkazu najdou nejbližší místnost, kde mohou svůj hlas odevzdat.

12:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Události z předvolební kampaně, kterou jsme sledovali online, si můžete připomenout zde:

12:01

Exit polly budou letos dostupné z 28 států.

To je o tři méně než v roce 2012, připomíná server Politico s tím, že hlavním důvodem je snaha ušetřit. Data by ale neměla chybět z žádného klíčového státu, kde se podle předpokladů bude rozhodovat o příštím nájemníkovi Bílého domu.

12:01

Kdy budou známy výsledky voleb?

Obvykle mezi 3:00 SEČ a 6:00 SEČ, pokud nenastane nepředvídaná situace. Před čtyřmi lety to bylo po 05:00 SEČ.

Po půlnoci SEČ, tedy několik hodin před uzavřením volebních místností v některých státech, by se ale měly objevit již první průzkumy vycházející z dotazování voličů, kteří již odvolili (exit poll). Ve Spojených státech mohou média zveřejňovat volební průzkumy a odhady ještě před uzavřením volebních místností ve všech státech.

12:00

Úderem poledne, tedy v 6:00 místního času, se otevřely první volební místnosti na východním pobřeží. Své hlasy mohou začít odevzdávat například obyvatelé New Yorku.

11:45

K volbám letos zamířily dvě Ameriky, jedna Trumpova a druhá Clintonové. Mezi sebou se vzájemně moc neznají. Pro další vývoj v této velmi staré demokracii to není dobrá zpráva.

Jedna špatná a jedna ještě horší zpráva pro dvě jiné Ameriky

5:02
Hillary Clintonová a Donald Trump budou mít po volbách co dělat, aby vrátili k normálu fungování složitého soustrojí americké demokracie. | Video: Pavel Tomášek
11:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Republikáni a demokraté už spolu nemluví. Z grafů a dat můžete zjistit, jak funguje americký politický systém a co v něm za poslední desetiletí přestalo fungovat.

11:37

Často se hovoří o tom, že Američané jsou dnes nuceni volit "menší zlo". Dokládá to i tento průzkum, který zjišťoval nejčastější důvody, které voliče vedou k hlasování pro určitého kandidáta.

Přes 30 procent voličů obou kandidátů volí proti jeho soupeři.

11:31 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Znechucení je zřejmě nejčastější emoce, kterou pociťuje americký volič, když pomyslí na letošní prezidentskou kampaň. Současnou politickou situací v USA jsou "zhnuseni" čtyři z pěti Američanů.

11:26

O budoucím prezidentovi USA rozhodne podle agentury AP výsledek ve 14 klíčových státech.

11:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Vítěze voleb se dozvíte během Americké snídaně. Společný přímý přenos Aktuálně.cz a DVTV začne ve středu v 8:00.

Těšit se můžete na rozhovory, analýzy, komentáře i reportérské vstupy přímo ze Spojených států.

11:13

Volební místnosti v celé zemi se ale začnou podle časových pásem otevírat až od 06:00 místního času (12:00 SEČ) a uzavřeny budou do 20:00 místního času (středa 06:00 SEČ).

Začne se na východním pobřeží, kde v 6 hodin místního času (12:00 SEČ) budou moci volit například obyvatelé New Yorku nebo Virginie.

11:07

Volby amerického prezidenta začaly tradičně v 6:00 SEČ hlasováním v horských obcích ve státě New Hampshire.

První vítězství si v Dixville Notch připsala Hillary Clintonová, která Donalda Trumpa porazila poměrem 4 ku 2.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump však po hlasování ve všech třech malých horských obcích ve státě New Hampshire vede nad Hillary Clintonovou poměrem 32 ku 25 hlasům.

8:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

O tom, kam budou po hospodářské stránce Spojené státy směřovat, mluvil dnes ráno ve společném vysílání Aktuálně.cz a DVTV český ekonom žijící v USA Jan Švejnar.

Švejnar: S Trumpem přichází pro USA izolace. Nevíme, jestli nebude hledat extrémní řešení

švejnar
11:53
Volil jsem Hillary Clintonovou, protože s ní by do Bílého domu přišla menší nejistota, říká ekonom Jan Švejnar. | Video: Martin Veselovský
11:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré dopoledne, vítáme vás u online reportáže z voleb prezidenta USA. Zde na jednom místě najdete informace nejen o průběhu hlasování, ale i následného sčítání.