reklama
 
 

Clintonová získala víc hlasů než Trump. Nejdřív zmizela, teď promluvila

Aktualizováno 9. 11. 2016 23:47
reklama
Donald Trump se v lednu 2017 stane prezidentem Spojených států. Volby sledujeme v online reportáži.

USA zvolily prezidenta:

reklama
23:47

Na závěr dnešního online přenosu k americkým prezidentským volbám nabízíme shrnutí údálostí:

Donald Trump byl zvolen 45. prezidentem USA. Získal celkem 290 volitelů.

Hillary Clintonová získala více hlasů od voličů, ale jen 218 volitelů.

Svou porážku demokratická kandidátka uznala a po několika hodinách v ústraní pronesla projev, ve kterém Donaldu Trumpovi popřála štěstí a nabídla spolupráci.

Mezi důvody, které vedly k vítězství Donalda Trumpa, patří nízká volební účast a fakt, že Hillary Clintonová nedokázala oslovit tolik voličů z řad Afroameričanů, Hispánců a žen, jako její předchůdce Barack Obama.

Nesouhlas s výsledkem voleb vyjádřili obyvatelé států, ve kterých jasně zvítězila Clintonová. Napříč Spojenými státy se konaly protesty. Největší byly v Kalifornii, kde musela zasahovat policie. Další protesty se plánují i v New Yorku.

K výsledku voleb se během dne vyjadřovali světoví politici. Pro mnoho z nich to byl šok, všichni však projevili naději v pokračující spolupráci a prohlubování vztahů s USA.

Donald Trump povolební projev Foto: Reuters
23:44
Volby do Kongresu

Kromě hlasování o budoucím prezidentovi voliči rozhodovali také o složení Kongresu. I v těchto volbách byli republikáni úspěšní.

Udrželi si většinu v obou komorách Kongresu, jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu. Vyplývá to z výsledků sčítání hlasů, které stále nejsou úplné.

V Senátu mají republikáni jistých 51 ze stovky křesel, demokraté 48. Ve sněmovně mají republikáni jistých 238 míst a demokraté 193.

23:40
Aktuálně.cz

Nějak to vydržíme a příště snad bude líp.

O nářku a skřípění zubů poražené strany a jejích fanoušků se na svém blogu rozepsal i sociální antropolog a diplomat Václav Hubinger.

23:25

Kdy nastoupí Donald Trump do úřadu?

Co udělá Trump po volbách?

Co se teď po jeho výhře stane?

To jsou nejčastější otázky, na které nyní lidé v USA v souvislosti s Donaldem Trumpem hledají na internetu odpovědi.

23:21
Volby 2016

Letošní volby byly napínavé. V těch předchozích bylo například rozhodnuto o několik hodin dříve.

23:17
Aktuálně.cz

Máme se bát prezidenta Donalda Trumpa?

23:14

Tento silně pro-demokratický stát si ve volbách odhlasoval legalizaci marihuany, rozšíření progresivní daně z příjmu nebo zpřísnění zákonů o zbraních.

Kaliforňané dokonce na sociálních sítích rozšířili hastag #Calexit, který odkazuje na Brexit.

23:09

Obyvatelé Kalifornie se pod tíhou nových okolností už necítí být Američany. Takové prohlášení vydali tamní zákonodárci.

"Dnes jsme se probudili s pocitem, že jsme cizinci v cizí zemi, protože včera Američané dali najevo své názory na pluralistickou a demokratickou společnost, které jsou zjevně v rozporu s hodnotami obyvatel Kalifornie," cituje z něj server BBC.

22:51
Aktuálně.cz

Dohodne se Donald Trump se zbytkem republikánů? Smířit obě křídla strany musí i demokraté, píše v povolební analýze Matěj Schneider.

22:40
Volby 2016

K vítězství Donaldu Trumpovi podle všeho dopomohla také nízká volební účast.

Podle informací serveru Vox volilo 55.6 procent všech oprávněných voličů, což je nejméně od roku 2004.

22:28

Je to už popáté v historii USA, kdy vítězný kandidát získal prezidentské křeslo i přesto, že pro něj hlasovalo méně voličů. (Získal však vyšší počet volitelů.) 

22:23

Podobný názor má například také bývalý generální tajemník NATO Javier Solana.

"Sotva tomu mohu uvěřit. Je to opravdu hrozná zpráva," nechal se slyšet.

22:21

Zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států není pro Ameriku a její ústavu nic jiného než tragédií. Trumpovo vítězství poukazuje na úspěch nativismu, autoritářství, rasismu a nenávisti k ženám ve Spojených státech a ve světě, píše David Remnick v listu The New Yorker.

22:18
Donald Trump

Desetiletý syn Donalda Trumpa Barron během předvolební prezidentské kampaně příliš nebyl vidět. Chvíle malého Barrona přišla až na závěr, Trumpovi stál po boku při jeho prvním projevu v roli nově zvoleného prezidenta USA.

Jméno Barron newyorského magnáta fascinuje a provází už od začátku kariéry. 

22:15

Zvolení Donalda Trumpa do Oválné pracovny Bílého domu komentoval i Michail Gorbačov, který právě podstoupil zákrok, při němž mu byl voperován kardiostimulátor.

Podle 85letého politika jde o lekci nejen pro USA, ale i pro další země, včetně Ruska. "Volání po změně svědčí o nezbytnosti provést důležité změny v domácí i zahraniční politice," uvedl podle agentury Interfax Gorbačov. Dodal, že až Trumpovy první kroky v Bílém domě umožní odhadnout, jakým směrem se bude ubírat jeho politika.

22:07
Donald Trump

tak i jeho příznivci...

22:06
Donald Trump

Před Trump Tower se po celý den scházejí jak odpůrci Trumpa...

22:00
Aktuálně.cz

Proti nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi už protestovaly stovky lidí v různých městech napříč Spojenými státy. Kvůli výtržnostem během demonstrace v Kalifornii musela dokonce zasahovat policie.

21:48

V New Yorku se chystá shromáždění odpůrců Donalda Trumpa.

Na Facebooku byla ohlášená akce, na kterou se přihlásilo už na 17 tisíc účastníků. Pořádá ji organizace, která si říká Socialistická alternativa, NYC.

21:27
Volby do Kongresu

Ne všechno dopadlo v těchto volbách špatně, ozývá se ze sociálních sítí. V Oregonu byla zvolena první otevřeně LGBT senátorka Kate Brownová.

"Pokud mohu být vzorem pro jediného mladého člověka, který se rozhodne, že jeho život stojí za to žít, protože je tady někdo stejný jako on, stojí to za to," reagovala na své zvolení pro list Washington Blade.

autoři: Michal Žák, Simona Fendrychová, Kateřina Vítková, Martin Novák, Jan Hejl, Pavel Tomášek, Josef Pazderka, Ondřej Houska, Luboš Kreč, Reuters, ČTK, Martin Biben | 8. 11. 2016 11:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy