Washington - Americká Sněmovna reprezentantů v pátek po vleklém jednání schválila návrh na dočasné zvýšení stropu pro státní dluh USA ze současných 14,29 bilionu dolarů.
I když bylo jasné, že plán vypracovaný republikánským šéfem komory Johnem Boehnerem je předem odsouzený k záhubě v Senátu ovládaném demokraty, přesto jde podle analytiků o první konkrétní krok směrem k dohodě.
Demokratický Senát plán vzápětí podle očekávání zamítnul.
Bez kompromisu obou politických stran se ale jen těžko podaří odvrátit bankrot Spojených států.
Čas se přitom krátí a na dohled už je úterý 2. srpna. Tedy datum, po kterém nebude mít americká vláda dost peněz na svůj provoz. Je už prakticky nepochybné, že v tento den se otřesou trhy a USA přijdou o svůj špičkový AAA rating.
Republikáni se snažili Boehnerův plán protlačit už ve čtvrtek, tehdy však nesehnali dost hlasů kvůli odporu části konzervativních zákonodárců.
V pátek návrh prošel poměrem 218 ku 210 hlasům. Proti byli jednak všichni demokraté a dále 22 republikánů.
Porcování medvěda
Republikánskému vedení sněmovny ztěžovalo přesvědčování kolegů mimo jiné to, že Kongres kvůli rozpočtovým úsporám zrušil americkou obdobu "porcování medvěda", ve kterém si poslanci přihrávali peníze do svých okrsků.
Odbojným zákonodárcům tak nemělo moc co nabídnout.
Boehner, jehož židle se po čtvrtečním fiasku otřásala, poté svůj návrh poupravil. Revidovaná verze vychází vstříc konzervativním republikánům, kteří žádají změnu ústavy tak, aby zavazovala Kongres připravovat vyrovnaný rozpočet. Boehner počítá s ratifikací na úrovni jednotlivých států, což má být jediný způsob, jak kontrolovat výdaje USA.
Plán je dvoufázový, přičemž v první fázi počítá se snížením výdajů o zhruba 900 miliard amerických dolarů.
Plán nic neřeší
Boehnerův plán už dříve odmítli i šéf Bílého domu Barack Obama a další demokraté. Chtějí dlouhodobější řešení. Obávají se totiž, že na přelomu roku by se drama kolem stropu pro dluh opakovalo znovu.
Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid proto uvedl, že republikánský návrh je mrtvý, jakmile dorazí do horní komory Kongresu.
Američtí politici se tedy zatím ani po několika týdnech intenzivních jednání stále nepřibližují k řešení situace. Je tak možné, že se o víkendu budou snažit na poslední chvíli najít kompromis, než lhůta pro dohodu vyprší.