USA zbývá sotva týden do bankrotu, svět je nervózní

Václav Viták
25. 7. 2011 14:55
Kongres se opět nedohodl o zvýšení dluhového limitu pro federální vládu
Obama má důvod tvářit se kysele.
Obama má důvod tvářit se kysele. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy jsou zase o něco blíže k bankrotu.

Kongres si stanovil, že do tohoto pondělí musí dosáhnout dohody o zvýšení dluhového stropu pro federální vládu. Nedělní jednání mezi demokraty a republikány ale znovu nevedla nikam.

Demokraty ovládaný Senát a republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů otevřeně prosazují konkurenční plány, které však v druhé komoře nemají šanci na schválení.

Prezident Obama i představitelé Kongresu se snaží přesvědčit finanční trhy, že Spojené státy budou schopny obsluhovat svůj dluh a dostát svým závazkům i po 2. srpnu, kdy zadlužení federální vlády dosáhne Kongresem povoleného limitu 14,3 bilionu dolarů.

Podle finančních expertů ale určitý přebytek finančních zdrojů, daný větším než původně očekávaným objemem vybraných daní, bude stačit jen na několik dnů.

Nervozita ve světě mezitím roste, protože většina zahraničních vlád považuje problémy největší ekonomiky světa především za záležitost politickou.

Spojené státy nejsou v situaci Řecka, které nutně potřebuje pomoc zvenčí, mohou však své a do značné míry i světové hospodářství vrátit do recese, pokud američtí zákonodárci nedokáží najít politický kompromis, jak řešit problém narůstajícího národního dluhu.

Reid kontra Boehner

Vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid se snaží prosadit zvýšení dluhového stropu o 2,7 bilionu dolarů, což by pokrylo finanční potřeby vlády až do listopadu roku 2012, kdy jsou prezidentské volby.

Toto navýšení by bylo kompenzováno rozpočtovými škrty ve stejné výši, rozloženými do deseti let.

Experti však upozorňují, že deficit je třeba snížit o 4 biliony dolarů. Jen tak je podle nich možné držet zadlužení na přijatelné úrovni - vzhledem k očekávanému prudkému nárůstu výdajů na zdravotnictví a sociální oblast, které nastane v příštích letech.

Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner prosazuje naopak plán, v rámci něhož by Kongres zvyšoval federální vládě dluhový limit ve fázích.

To by znamenalo, že Kongres by se musel touto politicky krajně složitou záležitostí zabývat znovu před volbami. Ani jeden z obou plánů nepočítá se zvýšením daní, které je pro republikány nepřijatelné.

Prezident Barack Obama však trvá na tom, že součástí řešení musí být právě také zvýšení daní bohatým. Obama se právě kvůli této věci v pátek s Boehnerem opět rozešel ve zlém.

Bílý dům je nyní v o to složitější situaci, že do značné míry nesouhlasí ani s plánem demokrata Reida.

Z AAA na AA?

Stávající politický pat v USA osm dní před 2. srpnem zneklidňuje především Asii. Asijské země mají dohromady ve svých trezorech dluhopisy americké vlády v hodnotě tří bilionů dolarů.

Největším věřitelem USA je Čína, která vlastní americké vládní dluhopisy v celkové hodnotě 1,16 bilionu dolarů. Japonsko do nich investovalo kolem 900 miliard USD.

Velké starosti má kvůli USA Tokio, rozhodně není ale samo (ilustrační foto).
Velké starosti má kvůli USA Tokio, rozhodně není ale samo (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Zbytek připadá především na Indii, Tchaj-wan, Thajsko, Singapur a Jižní Koreu.

Experti i zahraniční politici předpokládají, že USA nespáchají hospodářskou sebevraždu kvůli interním politickým neshodám a najdou alespoň přechodné řešení situace. Byť za cenu toho, že jejich rating bude snížen z dosavadního AAA na pouhé AA.

Nižší rating by ovšem zdražil úvěr jak pro federální vládu USA, tak i pro ostatní země a velké společnosti. Americké pokladniční poukázky jsou totiž měřítkem i pro řadu dalších půjček.

Investoři zatím neutíkají od dolaru a amerických vládních dluhopisů a vyčkávají. Situace na finančních trzích je však napjatá, cena zlata a švýcarského franku opět stoupá.

Posiluje také japoský jen, což vládě v Tokiu přidělává další starosti, protože to zdraží její export. Japonský ministr financí Jošihiko Noda na otázku, co říká neúspěšným nedělním jednáním na Kapitolu, jen suše odvětil: "Budu situaci sledovat."

Britský ministr obchodu Vince Cable byl ovšem mnohem konkrétnější a tvrdě napadl americké republikány s tím, že za současnou krizi "může pár pravičáckých magorů v Kongresu".

 

Právě se děje

Další zprávy