Kyjev - Tolik urážek jako před svými nedávnými padesátými narozeninami si ukrajinský prezident Petro Porošenko sotvakdy v životě vyslechl. Oponenti mu vytýkají diktátorské sklony, uzurpaci moci i potírání svobody slova.
Zatímco proruští separatisté hlásí z východu země, že "válka skončila", někdejší političtí spojenci se v Kyjevě navzájem obviňují z provokací a "podpory Kremlu".
Vůdce mafie, korupčník, diktátor...
Nová opozice po bezmála dvou letech od vypuknutí protestů znovu vyhrožuje Majdanem.
"To není prezident. To je vůdce mafie, korupčník, diktátor, cynický rváč, který spekuluje na válce a vydělává miliardy spolu s ruskými oligarchy," nešetřil hlavu státu poslanec Oleh Ljaško z Radikální strany, která nedávno opustila vládní koalici.
"Porošenko je horší než (svržený exprezident Viktor) Janukovyč. Vykládá o vlastenectví, o lásce k Ukrajině a ve skutečnosti dělá totéž co on. Buduje z Ukrajiny autoritářský stát. Je to cesta k diktatuře," nebral si servítky v televizním pořadu, který byl následně za nejasných okolností stažen z vysílání.
Výpady skandálně proslulého radikála souvisí s nedávným zatčením poslance z jeho frakce, který je podezřelý z korupce.
Bývalý předák militantního dobrovolnického praporu Azov Ihor Mosijčuk byl v poutech odveden přímo z parlamentního sálu poté, co státní zástupce promítl poslancům tajně natočené záběry, podle nichž měl za lobbování komerčních zájmů brát úplatky. "Radikální strana si takto shromažďuje své finanční prostředky," uvedl prokurátor.
Muž, který byl trestán už za minulého režimu, byl okamžitě zbaven poslanecké imunity a zatčen. Tvrdí však, že jde o "politické represe", které mají zdiskreditovat opozici. Justiční orgány podle něj jednají na pokyn prezidenta, stejně jako tomu bylo před revolucí.
Radikál Ljaško, který v loňských prezidentských volbách získal třetí nejlepší pozici, má za to, že se mu Porošenko mstí. "Budeme prosazovat zákon o impeachmentu, který by umožnil sesadit prezidenta. Pokud nebude schválen, bude Majdan. Majdan, který smete tohoto Porošenka. Bude sedět na lavici obžalovaných," hrozí.
Tvrdí, že mu prezident osobně nabízel úplatek za hlasování v jeho prospěch. "Korupce začíná v Porošenkově pracovně. Nejdůležitější je pro něj jeho byznys. Je zákeřný a cynický," řekl televizi 112.ua.
Válka informací. Seriál
Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.
Stalin byl dobrý manažer, Kyjev je zlo. Jak Rusy ovládly lži. Rozhovor s Galinou Timčenko
Slova, která zabíjí. Ruská státní média jsou vojenská zbraň. Rozhovor s Josefem Pazderkou
Kreml se od okupace 1968 nezměnil. Exkluzivní rozhovor s předním ruským novinářem Jevgenijem Kiseljovem.
Je děsivé nesmět věřit tomu, co vidíte. Rozhovor Aktuálně.cz s generálním ředitelem tiskové agentury Interfax-Ukrajina Oleksandrem Martynenkem.
Voda na mlýn ruské propagandy
Právě politické vášně prý přiměly jeden z nejvíce sledovaných televizních kanálů ke zrušení populární politické talkshow, kde se záležitosti kolem korupce měly probírat.
Své rozhodnutí vedení televize, jež patří kontroverznímu oligarchovi Ihoru Kolomojskému, motivovalo "napjatou situací v zemi". Místo diskuse nasadilo do vysílání akční film.
"Vyřadili nás dvě minuty před živým vysíláním. Majitel kanálu se dohodl s prezidentským úřadem," prohlásil moderátor Savik Šuster, který patří na Ukrajině mezi renomované novináře. "Připomíná mi to situaci, když se v sovětské televizi objevilo Labutí jezero a pak následoval puč a rozpad SSSR. Doufám, že nám tady rozpad nehrozí," přirovnal Šuster ukrajinské peripetie k událostem z roku 1991.
Zatčení poslance, který byl jedním z výrazných kritiků bývalého režimu a bojoval na východní frontě, stejně jako zrušení sledované politické show, je "vodou na mlýn" ruské propagandy.
"Ruské televize jsou toho plné, jako by neměly o čem mluvit. Na Ukrajině nás nyní mohou obvinit, že pracujeme ´pro Kreml´. Máme ale k ruským kolegům konstruktivní návrh. Nechte nás, abychom hodinu vysílali u vás - a my vám řekneme o Ukrajině všechno," reagoval Šuster ironicky. Odpovědi se nedočkal.
Šuster, který pracoval jako zpravodaj západních médií na Blízkém východě, před svým angažmá na Ukrajině působil jako ředitel moskevské odbočky Radia Svoboda a v ruské televizi NTV, proslulé v minulosti kritikou Kremlu. Na Ukrajinu se přestěhoval před několika lety, podobně jako řada dalších známých ruských novinářů. Za režimu svrženého prezidenta Janukovyče poskytoval ve svém studiu mediální zázemí opozici a jeho pořad byl tehdy také zrušen.
Nyní má za to, že se situace opakuje. "Na Ukrajině je zvykem, že když se lidé dostanou k moci, pak se o nich má mluvit buď dobře, nebo nijak. My to tak neumíme," uvedl.
Připomněl Porošenkova slova, že si zakládá na "absolutní svobodě slova". "I kdybych s pořadem nesouhlasil, jsem připraven obětovat život za to, aby se vysílal," parafrázoval v jednom pořadu Voltaira. Podle moderátora je ovšem zřejmé, že prezident nic "neobětuje".
Porošenko má co dělat, aby udržel opozici na uzdě
Analytici pochybují, že by Porošenko, který sám vlastní televizi, dával pokyn ke zrušení pořadu na kanálu svého konkurenta, jehož letos sesadil z funkce gubernátora.
Politolog Kosť Bondarenko nicméně připouští, že se opozici zjevně snaží přimět k "poslušnosti".
Kvůli nedávnému hlasování o ústavních reformách se vládnoucí koalice fakticky rozpadla a hlava státu má co dělat, aby si v parlamentu zajistila potřebný počet hlasů. Kritikům režimu pak dává najevo, že mají "máslo na hlavě". Podle politoložky Anastasije Danylenkové jde ale o "výběrové tresty". "Mnozí poslanci se vyděsili, protože sami mají ´kostlivce ve skříni´. Úplatky jsou běžnou součástí politiky. Berou je však nejen představitelé opozice," uvedla.
Nervozita na Ukrajině zavládla už koncem srpna, kdy radikální opozice svolala před parlament protesty proti ústavním změnám prosazovaným prezidentem. V důsledku výbuchu byli čtyři policisté zabiti a vice než stovka lidí zraněna. Desítky příslušníků nacionalistických struktur pak byly pozatýkány.
Její předáci nyní tvrdí, že mocenské vedení využívá politické provokace, aby se vypořádalo s opozicí. "Lidé, kteří byli hybnou silou Majdanu a bojovali na frontě, jsou ve vězení, zatímco žádný separatista dosud nebyl zatčen. Chcete snad dát za pravdu Putinovi, který tvrdí, že nešlo o revoluci, ale o státní převrat?" uvedl Andrij Iljenko ze strany Svoboda. Podle ministra vnitra Arsena Avakova však právě tato strana "pracuje pro Kreml", když organizuje demonstrace, na kterých její aktivisté házejí granáty.