Ukrajinská firma prodá Rusku rakety pro kosmický program. Našla způsob, jak se vyhnout sankcím

Dominika Vřešťálová
11. 6. 2017 21:40
Ukrajinská společnost Južmaš souhlasila, že vyrobí 12 nosných raket pro ruskou firmu. Obchod je výhodný jak pro Rusy, tak pro Južmaš, který se potýká s dlouhodobými problémy. Na to, že chystá spolupráci s ruskými partnery, upozornil až ukrajinský novinář. Přestože ukrajinská firma formálně neporušila zákon, její spolupráce s Ruskem silně kontrastuje s oficiální politikou Kyjeva.
Některé ukrajinské rakety by měly odstartovat ze země, jiné z kosmodromu v Pacifiku.
Některé ukrajinské rakety by měly odstartovat ze země, jiné z kosmodromu v Pacifiku. | Foto: Reuters

Dněpropetrovsk (Ukrajina) - Mezi dvěma společnostmi z Ukrajiny a Ruska došlo k tiché dohodě. Ukrajinský státní Južmaš se zavázal, že vyrobí dvanáct nosných raket typu Zenit a prodá je ruské soukromé firmě S7 Group.

Kosmická spolupráce mezi oběma zeměmi přitom neprobíhá už od anexe Krymu.

Rakety Zenit by měly vynést do vesmíru ruské družice určené k výzkumu a "mírovému využití". Ukrajinská továrna začala rakety vyrábět speciálně na zakázku ruských obchodníků. Ti nyní nevylučují ani další spolupráci.

"A co sankce?" zareagoval na ukrajinsko-ruské dohody ukrajinský novinář Roman Bočkala. "Tímto obchodem pomáháme Rusku, aby využívalo vesmírný prostor, což se může obrátit i proti nám," napsal na svém Facebooku.

Bočkala byl první, kdo na uzavření smlouvy s upozornil.

Firma Južmaš se sice nikdy netajila tím, že jedná právě s S7 Group - nikdy se však nezmínila, že holding patří ruským vlastníkům. Dceřiná společnost, se kterou se domlouvali ukrajinští výrobci, je formálně zaregistrovaná ve Spojených státech.

Z tohoto důvodu mohla ukrajinská strana říkat, že jedná s mezinárodní společností. Na "americkou" pobočku se nevztahují protiruské sankce.

Přestože ukrajinská firma neporušila zákon, její spolupráce s Ruskem silně kontrastuje s oficiální politikou Ukrajiny. Během května se země rozhodla přijmout další sankce proti Rusku a jakákoli technologická spolupráce mezi zeměmi je vyloučena.

Kosmonautika přitom dříve patřila mezi odvětví, která byla silně navázána na ruský trh. Po narušení vztahů mezi zeměmi výrobci ztratili dřívější partnery. Firma Južmaš sice hledá nové zájemce o své stroje, ale i přesto se před rokem dostala na hranici bankrotu.

Smlouva s Ruskem by jí sice mohla zajistit nové příjmy, ale zároveň kvůli ní sklízí kritiku ze strany mnoha Ukrajinců.

 

Právě se děje

Další zprávy