Porošenko trvá na zákazu ruských sociálních sítí. Tvrdí, že ohrožovaly bezpečnost Ukrajiny

Dominika Vřešťálová
19. 5. 2017 18:50
Na území Ukrajiny začal platit zákaz oblíbené sociální sítě VKontakte, vyhledávače Jandex.ru a dalších ruských internetových stránek. Ukrajinský prezident Porošenko tvrdí, že jejich majitelé shromažďovali citlivé informace o obyvatelích Ukrajiny, které by mohli poskytnout ruské vládě. Blokace ruských internetových služeb byla přijata spolu s novými sankcemi vůči Rusku.
Prezident Petro Porošenko.
Prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev - Ruská sociální síť VKontakte má na Ukrajině nejméně 12 milionů uživatelů a patří mezi tři nejpopulárnější stránky ukrajinského internetu.

Podle ukrajinských bezpečnostních služeb ale zároveň spadá mezi servery, které by mohly spolupracovat s ruskými státními orgány a předat jim záznamy o  obyvatelích Ukrajiny.

I kvůli tomuto podezření vydal ukrajinský prezident Petro Porošenko v polovině května zákaz některých ruských webových stránek. Kromě sociální sítě VKontakte se týká i dalších webů nebo počítačových programů.

K zákazu ruských technologií na Ukrajině vedly i obavy z hackerského útoku. S ruskými programy donedávna pracovaly tisíce státních podniků a úřadů.

"Právě ty by mohly být zranitelné," říká Valentin Petrov, vedoucí představitel ukrajinské bezpečnostní služby. Jeho slova uveřejnil server Ukrinform.ru.

Ukrajinská vláda neuvedla, že podezřívá ruské softwarové firmy z přímé spolupráce s hackery. Podle Petrova si je ale vědoma toho, že těmto společnostem svěřuje nebezpečně velké množství dat.

Na černou listinu se dostaly také antivirové firmy, včetně renomované společnosti Kaspersky Lab. Opatření zasáhne i další podnikatele v oblasti IT, internetový vyhledávač Jandex.ru nebo už zmíněné sociální sítě.

Současné nařízení ukrajinského prezidenta navazuje na dřívější sankce proti Rusku. Ty začaly být zaváděny po anexi Krymu v roce 2014. Žádné minulé opatření se ale tak výrazně nedotklo ukrajinského internetu jako nynější krok Petra Porošenka.

Daň za zahraniční technologie

Podle Valentina Petrova mají nejnovější sankce i vážné ekonomické důvody.

"Jen za ruské počítačové programy utrácí ukrajinská státní správa miliardu hřiven ročně. Část těchto peněz získá ruský stát na daních. Naše peníze se pak vrátí na Ukrajinu jako bomby a řízené střely," prohlásil Petrov podle serveru Ukrinform.ru. 

Významné příjmy přinášejí do ruského rozpočtu i oblíbené internetové stránky. Díky své popularitě na Ukrajině dokážou vydělávat miliony rublů z reklamy, což jim pomáhá i na ruském trhu.

Internet v době války

Západní politici a neziskové organizace obvykle neměli žádné námitky k sankcím proti Rusku. K nynějšímu zákazu ruských webů se ale vyjadřují velmi kriticky.

"Ukrajinci mají právo na svobodný přístup k informacím. Evropská unie a další mezinárodní partneři Ukrajiny by měli vyzvat ukrajinské státníky, aby nové sankce zrušili," soudí Tanja Cooperová, jež v zemi pracuje pro organizaci Human Rights Watch. Proti blokaci ruských stránek vystoupil i Thorbjørn Jagland, generální tajemník Rady Evropy.

Omezení ukrajinského internetu odsoudili také ruští politici. V Rusku přitom blokace internetového obsahu funguje už od roku 2012. Místní státní orgány dosud zablokovaly statisíce stránek, včetně několika ukrajinských médií.

Příčinami jejich zákazu se staly i relativní drobnosti jako sprostá slova nebo protiruská báseň v komentářích pod článkem. Jiná média přestala být dostupná kvůli údajné propagaci "extremismu".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy