Rusové nejdříve hlásili "poškození" letadla, ale ověřené fotografie na sociálních sítích už za několik hodin ukázaly naprosto rozmetaný stroj v plamenech.
Posádky Tu-22M3 na Ukrajině zavraždily mnoho lidí a způsobily obrovské škody. Tato letadla odpalují rakety Ch-22. Jedna z nich například před rokem zasáhla panelový dům v Dnipru, v němž na místě zemřelo 46 lidí. Předtím dopadla v létě 2022 na obchodní centrum ve městě Kremenčuk, kde zahynulo dvacet lidí.
Mimořádná operace byla několik měsíců z ukrajinské strany obestřena mlčením. Zřejmě proto, aby některé informace nepomohly nepříteli při podobných akcích. Až ve středu ministerstvo obrany v Kyjevě oznámilo, že posmrtně udělilo vyznamenání Hrdina Ukrajiny a Řád zlaté hvězdy plukovníkovi vojenské rozvědky (HUR) Olehu Babijovi, který operaci vymyslel, zorganizoval a také provedl. Nakonec při ní zahynul. Vojákovi na domě v Kyjevě, kde žil, odhalili pamětní desku.
Informace o tom, co se loni v srpnu přesně stalo, není možné nezávisle ověřit. Ukrajinský diverzní tým se úspěšně dostal až k letišti Solcy, kde dronem jedno letadlo zničil a dvě poškodil. Ukrajincům se podařilo dostat i zpět, ale ve chvíli, kdy přecházeli frontovou linii na východě Ukrajiny, je obklíčili ruští vojáci. Babij zahynul 30. srpna, o osudu dalších členů týmu se ukrajinská rozvědka nezmiňuje.
Kyjev uvádí, že Babij patřil do skupiny důstojníků, která od začátku války vytipovávala cíle v Rusku určené ke zničení.
Jeho manželka Julia se o smrti dozvěděla o den později. "Vedla jsem našeho syna poprvé do školy, což je slavnostní událost, tak jsem mu o tom ještě neřekla. Pak jsem žádala, aby Rusové vydali Olehovo tělo, abychom ho mohli pohřbít. Trvalo to dlouho, ale vydali ho," uvedla podle zpravodajského serveru Tsn.ua. Manželka se synem převzali vyznamenání z rukou prezidenta Volodymyra Zelenského. Babij má ještě dceru, v době jeho smrti jí byl necelý rok.
Podle vojenské rozvědky se tento plukovník zúčastnil devíti tajných misí v Rusku a dvanácti na okupovaných územích Ukrajiny.
Babij se narodil v Milovicích v Československu, jeho otec tam byl v kasárnách sovětské armády jako voják i s rodinou. Přišel na svět velmi těsně před odchodem sovětských vojáků v říjnu 1990 (poslední sovětský voják opustil Československo 27. června 1991). Bojoval také na Donbasu ve válce, která začala v roce 2014, účastnil se například tvrdé bitvy v takzvaném Svitlodarském oblouku.