Blok Julije Tymošenkové a strana ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka Naše Ukrajina dnes v Kyjevě podepsaly dohodu o spolupráci na půdě parlamentu.
Spojená opozice chce zajistit, aby levicové strany podporující vládu premiéra Viktora Janukovyče nemohly v parlamentu přehlasovat prezidentské veto, uvedla agentura AP.
"Oranžová opozice" disponuje v parlamentu více než 200 hlasy, což je dostatečný počet, aby neumožnila provládnímu bloku změnit rozhodnutí hlavy státu. V parlamentu se 450 poslanci k tomu potřebuje nejméně 300 hlasů.
Volání po předčasných volbách
Obě strany také chtějí usilovat o co nejrychlejší vypsání předčasných voleb, které by odstranily promoskevskou Janukovyčovu vládu. Vyzvaly proto prezidenta Juščenka, aby se k jejich opozičnímu uskupení přihlásil.
"Prošli jsme mnoha zkouškami a mnoha omyly... naše dnešní spojenectví ale není momentálním rozhodnutím," prohlásila Julia Tymošenková po podpisu dohody.
Za druhou stranu stvrdil pakt svým podpisem předseda Naší Ukrajiny Viktor Baloga.
"Je to rozhodnutí diktované těmi Ukrajinci, kteří chtějí vidět Ukrajinu v Evropě," dodala bývalá ukrajinská premiérka .
Strach z návratu starých poměrů
Juščenko a Tymošenková byli hlavními postavami takzvané oranžové revoluce, která vypukla v prosinci 2004 v reakci na zfalšované prezidentské volby, za jejichž vítěze se prohlásil Msokvě nakloněný Viktor Janukovyč.
Vlna bouřlivých protestů vynesla nakonec k moci Juščenka, který se stal prezidentem a Tymošenková stanula v čele vlády. Prozápadní "oranžová" koalice se však postupně rozpadla.
Politická krize na Ukrajině po nerozhodných parlamentních volbách na jaře loňského roku vyústila v srpnu ve jmenování Janukovyče premiérem.
Jeho vládě podporované levicovými stranami Tymošenková vyčítá stoupající vliv Moskvy na dění na Ukrajině. Skeptici se obávají, že by se nakonec na Ukrajinu mohly vrátit poměry, které v zemi panovaly za úřadování minulého prezidenta Leonida Kučmy.