Londýn - Jak se mohl ve filmu Sicko, posledním opusu Michaela Moorea, přesvědčit i český divák, osud 47 milionů nepojištěných Američanů je krušný. O možných řešeních tohoto problému se nyní hádají i kandidáti na amerického prezidenta.
Děje se tak v době, kdy v prestižním lékařském časopisu vychází studie, která přímo poukazuje na souvislost mezi pojištěním a úmrtností na rakovinu.
U lidí s dobrými pojistkami je větší šance, že bude provedena diagnóza v časnějším stadiu choroby, než když nejste pojištěni vůbec nebo využíváte sociálního programu pojistného Medicaid.
Málo návštěv, malá vzdělanost
Studie Americké společnosti pro výzkum rakoviny (ACS) byla publikována v britském časopise Lancet Oncology. Výzkum zohlednil vyšetření 3,7 milionu pacientů, kteří byli diagnostikováni v letech 1998 až 2004.
"Mohli bychom zajistit hmatatelný pokrok ohledně zmenšení úmrtnosti na rakovinu, pokud bychom zaručili, že finanční bariéry jako nedostatek zdravotního pojištění nebrání lidem účastnit se doporučených prohlídek a přístupu ke zdravotní péči," citoval server Forbes.com Elizabeth Wardovou z ACS.
Čtěte také:
- Filmový aktivista Moore chce zase léčit Ameriku
- Chudoba škodí zdraví, potvrzují vědci
- Obrazem: Ženy po rakovině ovládly módní molo
- Jeden joint škodí jako krabička cigaret, tvrdí vědci
- Proč je rakovina zabijákem Čechů? Protože jí to dovolí
Příčinou rozdílů mezi včasnými a pozdními diagnózami není pouze to, že nepojištění nechodí k doktorovi. Důvodem je i malá vzdělanost a nepoučenost nepojištěných o problému jakož i nedostatečná síť dostupné lékařské péče mezi menšinami. Bílí Američané jsou na tom lépe než Hispánci a vůbec nejhůře na tom jsou Afroameričané.
Všeobecné pojištění?
Největší rozdíly se objevily u těch typů rakoviny, kde je možné provést diagnózu poměrně brzy, jako jsou rakovina plic, prsu nebo tlustého střeva.
Zatímco pacienti s dobrou pojistkou disponují slušnou šancí, že bude jejich nemoc objevena v prvním ze čtyř stadií nemoci, nepojištění lidé mají třikrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se na onemocnění přijde až v pokročilých stadiích 3 a 4.
Podle harvardského profesora Steffieho Woolhandlera by nejlepším řešením bylo všeobecné zdravotní pojištění (jako je například u nás). To však žádný z kandidátů na prezidenta nenabízí.