Proč je rakovina zabijákem Čechů? Protože jí to dovolí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 12. 2007 23:20
Odborníci: Více lidí než dřív se nádoru dožije
Cytostatika jsou silně toxická, je třeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření.
Cytostatika jsou silně toxická, je třeba dodržovat přísná bezpečnostní opatření. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Rakovina vzala v Česku v roce 2007 život téměř osmadvaceti tisícům lidí. Hned po nemocích srdce a cév je to druhý nejčastější "zabiják" Čechů.

Onkologové i další odborníci opakují nepříjemnou pravdu: Lidé si za nádorové onemocnění často mohou sami. Jedí nezdravé potraviny, ve spěchu, nesportují, kouří a pijí alkohol.

"Nelze všechno svádět na špatné životní prostředí. Největší roli má při vzniku rakoviny rizikové chování lidí. U některých typů nádorů, jako je například nádor plic, je kouření za devadesáti procenty případů," vysvětluje odbornice na prevenci kuřáctví a alkoholismu Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Muže nejvíc zabíjí rakovina plic, ženy nádory prsu 

Právě nádorová onemocnění, na které má vliv kouření, jsou v Česku nejčastější - zvlášť mezi muži.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistky (ÚZIS) mají nádory plic a průdušek na svědomí celou čtvrtinu úmrtí na rakovinu mezi českými muži.

Na dalších místech je rakovina tlustého střeva a rakovina prostaty.

"U žen byla v této skupině nejčastější úmrtí na zhoubný novotvar prsu (15,2 % z celkového počtu zemřelých v důsledku zhoubného novotvaru), dále zhoubný novotvar průdušky, bronchu a plíce a zhoubný novotvar tlustého střeva," uvádí se ve zprávě ÚZIS Zemřelí 2006.

Na co lidé v Česku nejčastěji umírají?
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Na co lidé v Česku nejčastěji umírají?

  • 50,3 % nemoci oběhové soustavy
  • 26,7 % zhoubné nádory
  • 5,6 % vnější příčiny (například dopravní nehody)

Zdroj: ÚZIS, Zemřelí 2006

Odborníci upozorňují, že právě u rakoviny prsu se ale v Česku situace zlepšuje.

"U nádoru prsu úmrtnost žen u nás v poslední době poměrně dramaticky klesá. Největší, i když ne jedinou, příčinou toho je záchyt časných stádií nádoru," vysvětluje Ladislav Dušek, ředitel Institutu biostatistiky a analýzy Masarykovy univerzity v Brně.

Rakovina plic: Ženy se dotahují na muže

Naopak stále horší je mezi Češkami úmrtnost na zhoubné nádory plic. Dá se říct, že v tomto dohánějí mužskou část populuce.

"Nárůst rakoviny plic mezi ženami je logický vývoj. Z historického hlediska muži prostě začali kouřit dříve. V nemocech, které kouření způsobuje, proto už dosáhli vrcholu, u žen se tento vrchol sice blíží, ale ještě na něm nejsou," říká Hana Sovinová.

Statistiky upozorňují na to, že podíl lidí, kteří zemřou na rakovinu, u nás dlouhodobě roste. Je tedy zdraví a životní styl lidí Čechů čím dál horší?

Podle odborníků to tak jednoduché není. "Dožíváme se stále vyššího věku. Naše populace rok do roku poměrně výrazně stárne. Zjednodušeně to znamená, že mnoho lidí, kteří jsou ve statistikách jako oběti rakoviny, by se dříve nádoru vlastně nedožila," říká Ladislav Dušek.

 

Právě se děje

Další zprávy