Chudoba škodí zdraví, potvrzují vědci

Josef Tuček
18. 2. 2008 11:49
Platí to nejen v rozvojových, ale i bohatých zemích
Foto: Reuters

Boston (od zpravodaje Aktuálně.cz) - Chudoba sice cti netratí, jak praví prastaré přísloví, ale má jiný nedobrý důsledek: Poškozuje lidské zdraví.

Nejde jenom o to, že chudý člověk má horší přístup k lékařské péči. Má obvykle také horší stravu. A to i ve vyspělých zemích.

Ukázala to jedna z konferencí právě probíhajícího výročního zasedání Americké společnosti pro povznesení vědy (AAAS) v Bostonu.

Rakovina z náhražkového jídla

Že správná strava má být vyvážená, bohatá na živiny a vitamíny, to není žádný nový objev. Nicméně spousta lidí nejen v rozvojových, ale i v bohatých státech takové jídlo nemá v dostatečné míře.

"Různé polotovary, nabídka rychlého občerstvení a další náhražky čerstvého jídla neobsahují dostatek vitamínů a minerálů, které potřebujeme pro zdravý vývoj. Ale co víc: toto jídlo také zvyšuje pravděpodobnost, že člověk onemocní rakovinou, poškozením srdce nebo mozku," konstatoval na konferenci Bruce Ames, profesor Kalifornské univerzity v Berkeley.

Program okamžitého přežití

Jedna z mnoha tiskových konferencí na výročním zasedání AAAS.
Jedna z mnoha tiskových konferencí na výročním zasedání AAAS. | Foto: Josef Tuček

Vysvětlil to tak, že potrava s nedostatkem vitaminů a minerálů přivádí lidské tělo na "program přežití". Ten se soustřeďuje na bezprostřední udržení organismu při životě, avšak už nezvládá "opravit" dlouhodobá nebezpečí, jako jsou poruchy DNA a buněk.

Právě z "náhražkového" jídla, namísto čerstvých potravin s dostatkem zeleniny a ovoce, však obvykle žijí chudí Američané, a také mladiství, důchodci a obézní osoby (některé tyto kategorie se překrývají).

Profesor Ames proto právě těmto skupinám doporučil, aby jedli multivitamínové tablety s obsahem minerálů. "Je to pro ně finančně dostupné. Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby svoje stravovací návyky výrazně změnili k lepšímu," dodal.

Děti pod hranicí bídy

Jack Shonkoff z Harvardovy univerzity na konferenci doplnil, že pod hranicí bídy žije ve Spojených státech 4,1 milionu dětí.

Za chudé se v USA oficiálně počítají rodiny, jejichž roční příjem je nižší než 15 577 dolarů v případě tříčlenné domácnosti a méně než 19 350 dolarů u čtyřčlenné rodiny.

"Mnohé z těchto dětí žijí v rodinách, jejichž příjem je ve skutečnosti mnohem nižší než vládou stanovená hranice chudoby. V nich si rodiče ne vždy mohou dovolit zajistit dětem dostatečně kvalitní výživu," povzdechl si profesor Shonkoff.

Situace v Keni se mezitím ještě zkomplikovala: lidé na snímku čekají na pomoc ze Světového jídelního programu ve slumu Kibera.
Situace v Keni se mezitím ještě zkomplikovala: lidé na snímku čekají na pomoc ze Světového jídelního programu ve slumu Kibera. | Foto: Reuters

Maso pro keňské školáky

Výzkumu správné výživy se Americká asociace pro povznesení vědy věnuje na svých konferencích pravidelně. Například před třemi lety pozvala k přednášce Lindsay Allenovou z kalifornského ústavu pro výzkum výživy.

Představila svůj dvouletý pokus uskutečněný v chudých venkovských oblastech Keni. Několika stovkám tamních školních dětí, které běžně mají k obědu kukuřici a fazole, přidali výzkumníci denně 70 gramů masa, nebo odpovídající množství energie v mléku či rostlinném oleji.

Všem dětem s vylepšenou stravou se zvětšily svaly na rukou, jejichž velikost badatelé sledovali. Avšak děti, které dostávaly maso, zlepšily také svou schopnost řešit úkoly z testů inteligence.

Jenom vědci to nezmění

Lindsay Allenová z toho vyvodila, že právě maso obsahuje živiny potřebné pro rozvoj duševních funkcí, jaké by vegetariáni měli dohánět velmi pestrou stravou. A zdůraznila souvislost mezi nedostatečnou výživou chudých lidí a intelektuálními výkony.

Faktem ovšem je, že když svůj výzkum skončila, zúčastněné keňské děti se zase vrátily k jednotvárné kukuřici a fazolím. Vědci totiž dokážou souvislosti chudoby objevit a zmapovat, ale sami je nezmění.

Nanotechnologie umožňují pronikat až k molekulové a atomové struktuře hmoty. Takto vypadá zlato složené z atomů, které jsou na obrázku rozpoznat.
Nanotechnologie umožňují pronikat až k molekulové a atomové struktuře hmoty. Takto vypadá zlato složené z atomů, které jsou na obrázku rozpoznat. | Foto: Wikimedia Commons
Ze setkání vědců čtěte také:
Pozoruhodné objevy současné vědy
 

Právě se děje

Další zprávy