Chudoba škodí zdraví, potvrzují vědci

Josef Tuček
18. 2. 2008 11:49
Platí to nejen v rozvojových, ale i bohatých zemích
Foto: Reuters

Boston (od zpravodaje Aktuálně.cz) - Chudoba sice cti netratí, jak praví prastaré přísloví, ale má jiný nedobrý důsledek: Poškozuje lidské zdraví.

Nejde jenom o to, že chudý člověk má horší přístup k lékařské péči. Má obvykle také horší stravu. A to i ve vyspělých zemích.

Ukázala to jedna z konferencí právě probíhajícího výročního zasedání Americké společnosti pro povznesení vědy (AAAS) v Bostonu.

Rakovina z náhražkového jídla

Že správná strava má být vyvážená, bohatá na živiny a vitamíny, to není žádný nový objev. Nicméně spousta lidí nejen v rozvojových, ale i v bohatých státech takové jídlo nemá v dostatečné míře.

"Různé polotovary, nabídka rychlého občerstvení a další náhražky čerstvého jídla neobsahují dostatek vitamínů a minerálů, které potřebujeme pro zdravý vývoj. Ale co víc: toto jídlo také zvyšuje pravděpodobnost, že člověk onemocní rakovinou, poškozením srdce nebo mozku," konstatoval na konferenci Bruce Ames, profesor Kalifornské univerzity v Berkeley.

Program okamžitého přežití

Jedna z mnoha tiskových konferencí na výročním zasedání AAAS.
Jedna z mnoha tiskových konferencí na výročním zasedání AAAS. | Foto: Josef Tuček

Vysvětlil to tak, že potrava s nedostatkem vitaminů a minerálů přivádí lidské tělo na "program přežití". Ten se soustřeďuje na bezprostřední udržení organismu při životě, avšak už nezvládá "opravit" dlouhodobá nebezpečí, jako jsou poruchy DNA a buněk.

Právě z "náhražkového" jídla, namísto čerstvých potravin s dostatkem zeleniny a ovoce, však obvykle žijí chudí Američané, a také mladiství, důchodci a obézní osoby (některé tyto kategorie se překrývají).

Profesor Ames proto právě těmto skupinám doporučil, aby jedli multivitamínové tablety s obsahem minerálů. "Je to pro ně finančně dostupné. Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby svoje stravovací návyky výrazně změnili k lepšímu," dodal.

Děti pod hranicí bídy

Jack Shonkoff z Harvardovy univerzity na konferenci doplnil, že pod hranicí bídy žije ve Spojených státech 4,1 milionu dětí.

Za chudé se v USA oficiálně počítají rodiny, jejichž roční příjem je nižší než 15 577 dolarů v případě tříčlenné domácnosti a méně než 19 350 dolarů u čtyřčlenné rodiny.

"Mnohé z těchto dětí žijí v rodinách, jejichž příjem je ve skutečnosti mnohem nižší než vládou stanovená hranice chudoby. V nich si rodiče ne vždy mohou dovolit zajistit dětem dostatečně kvalitní výživu," povzdechl si profesor Shonkoff.

Situace v Keni se mezitím ještě zkomplikovala: lidé na snímku čekají na pomoc ze Světového jídelního programu ve slumu Kibera.
Situace v Keni se mezitím ještě zkomplikovala: lidé na snímku čekají na pomoc ze Světového jídelního programu ve slumu Kibera. | Foto: Reuters

Maso pro keňské školáky

Výzkumu správné výživy se Americká asociace pro povznesení vědy věnuje na svých konferencích pravidelně. Například před třemi lety pozvala k přednášce Lindsay Allenovou z kalifornského ústavu pro výzkum výživy.

Představila svůj dvouletý pokus uskutečněný v chudých venkovských oblastech Keni. Několika stovkám tamních školních dětí, které běžně mají k obědu kukuřici a fazole, přidali výzkumníci denně 70 gramů masa, nebo odpovídající množství energie v mléku či rostlinném oleji.

Všem dětem s vylepšenou stravou se zvětšily svaly na rukou, jejichž velikost badatelé sledovali. Avšak děti, které dostávaly maso, zlepšily také svou schopnost řešit úkoly z testů inteligence.

Jenom vědci to nezmění

Lindsay Allenová z toho vyvodila, že právě maso obsahuje živiny potřebné pro rozvoj duševních funkcí, jaké by vegetariáni měli dohánět velmi pestrou stravou. A zdůraznila souvislost mezi nedostatečnou výživou chudých lidí a intelektuálními výkony.

Faktem ovšem je, že když svůj výzkum skončila, zúčastněné keňské děti se zase vrátily k jednotvárné kukuřici a fazolím. Vědci totiž dokážou souvislosti chudoby objevit a zmapovat, ale sami je nezmění.

Nanotechnologie umožňují pronikat až k molekulové a atomové struktuře hmoty. Takto vypadá zlato složené z atomů, které jsou na obrázku rozpoznat.
Nanotechnologie umožňují pronikat až k molekulové a atomové struktuře hmoty. Takto vypadá zlato složené z atomů, které jsou na obrázku rozpoznat. | Foto: Wikimedia Commons
Ze setkání vědců čtěte také:
Pozoruhodné objevy současné vědy
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy