Týral svou ženu i psa, pak nakoupil zbraně. Střelec z texaského kostela vraždil v masce kostlivce

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 11. 2017 16:04
Střelec vraždil v texaském kostele mlčky, jednoho člověka po druhém. Na hlavě měl masku kostlivce. Zastavil ho až muž, který bydlí poblíž a slyšel výstřely.
Kříže před kostelem v texaské vesnici Sutherland Springs.
Kříže před kostelem v texaské vesnici Sutherland Springs. | Foto: Reuters

Dallas - Farida Brownová byla připravená na to, že její život končí. Ležela na podlaze kostelatexaské vesnici Sutherland Springs.

Vrah z texaského kostela Devin Kelley.
Vrah z texaského kostela Devin Kelley. | Foto: ČTK

Střelec v černém obleku a s maskou kostlivce na hlavě metodicky zabíjel jednoho člověka po druhém. První výstřely padly zvenku do oken, ale když vstoupil dovnitř, procházel kolem lavic a beze slova střílel a střílel.

Ve chvíli, kdy před ním ležela Brownová, se objevil ve dveřích kostela další ozbrojený muž.

Stephen Villeford, který bydlí nedaleko kostela, slyšel výstřely a přišel zastavit útočníka.

To Faridu Brownovou podle její výpovědí zachránilo. Vrah v masce Devin Kelley na ni měl namířeno a už už se chystal stisknout spoušť. Pak si ale muže ve dveřích všiml. Zvedl hlavu a začal věnovat pozornost jemu. Na Brownovou už nevystřelil, na rozdíl od šestadvaceti dalších lidí na bohoslužbě přežila.

Mezi mrtvými je i osmnáctiměsíční dítě, jedna oběť byla těhotná.

Šestadvacetiletý Kelley se už dříve projevoval násilně. Svoji první ženu v záchvatech vzteku bil a škrtil. Malé dítě, které spolu měli, uhodil do hlavy.

Sloužil v armádě u letectva, v roce 2012 dostal za prokázané domácí násilí u vojenského soudu rok vězení. Poté byl degradován a propuštěn.

Později sice neměl problémy zaměstnání najít, ale nemohl v něm vydržet. Naposledy v létě přišel o práci nočního hlídače vodního zábavního parku ve městě New Braunsfeld po pouhých pěti týdnech.

V roce 2014 se podruhé oženil, ale znovu měl v manželství problémy. Před masakrem v kostele vyhrožoval esemeskami tchyni.

Nikdo z jeho příbuzných ale v době útoku v baptistickém kostele nebyl.

Policie jej vyšetřovala v roce 2014 také kvůli týraní zvířat. Bil, škrtil a kopal psa, sibiřského huskyho. Zvíře skončilo v péči veterinářů.

Zbraně si pořídil až v posledních dvou letech. Jako člověk odsouzený za domácí násilí neměl právo si je koupit. Armáda ale opomněla záznam o jeho trestu předat Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), takže jméno Devin Kelley chybělo v databázi osob, kterým obchodníci nesmějí zbraně prodat.

Stephen Villeford, který útočníka přišel zastavit, Kelleyho při útěku z kostela zranil na noze a zádech, ale ne smrtelně. Vrah se dostal do auta a ujížděl pryč, Villeford jej pronásledoval.

Během jízdy Kelley telefonoval otci, že je zraněný a pravděpodobně nepřežije. Poté s autem naboural a zemřel.

Nedělní střelba je nejhorší masovou vraždou v historii Texasu a počtem obětí pátým nejtragičtějším případem střelby ve Spojených státech.

Nejvíce obětí - osmapadesát - si vyžádala minulý měsíc střelba na koncertě v Las Vegas.

Podle Trumpa stála za texaským masakrem duševní choroba | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy