Střelec z Vegas bral tablety proti úzkosti. Jsou nebezpečné v kombinaci s alkoholem

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 4. 10. 2017 23:20
Američtí policisté vyslechli na letišti v Los Angeles přítelkyni střelce Stephena Paddocka. Vrátila se z Filipín, kam vrah desítek lidí před činem poslal na účet 150 tisíc dolarů. Nedělní masakr v Las Vegas, způsobený Paddockovou bezhlavou střelbou do davu lidí, si vyžádal už 59 životů, dalších 45 lidí se nachází v kritickém stavu. Policie stále nezná motiv pachatele, na povrch ale vyplouvají stále další podrobnosti o jeho postupu i zbrojním arzenálu.
Policista před hotelem a kasinem Mandalay Bay, ze kterého zastřelil Stephen Paddock 59 lidí.
Policista před hotelem a kasinem Mandalay Bay, ze kterého zastřelil Stephen Paddock 59 lidí. | Foto: Reuters

Las Vegas - Střelec Stephen Paddock, který připravil v pondělí o život 59 lidí na koncertě v Las Vegas, dostal v červnu u lékaře recept na tablety proti úzkosti.

Jde o lék Valium, který může způsobit záchvaty agresivního chování.

Napsal to na své webové stránce list Las Vegas Review-Journal, který má od počátku případu velmi dobré a rychlé informace z policejních zdrojů.

Z vyšetřování vyplývá, že tablety Paddockovi předepsal 21. června doktor Steven Winkler z města Henderson v Nevadě.

Léky si Paddock vyzvedl v lékárně. Předpis mu určoval brát si jednu tabletku denně.

Střelec zaútočil na diváky koncertu v Las Vegas. Souhrn nejhoršího masakru střelnou zbraní v dějinách USA | Video: Reuters, Lindsay Lee Padgett, twitter/RancyRima, instagram/vincestagramen

Pečlivá příprava 

O valiu je známé, že má nežádoucí a negativní účinky v kombinaci s alkoholem.

Jde však obvykle o náhlou, impulzivní agresivitu, zatímco střelec masakr v Las Vegas podle všech indicií dlouho a pečlivě naplánoval.

Upravil si zbraně tak, aby střílely rychleji. V hotelu namontoval před svým pokojem kamery, aby viděl, zda se k němu někdo blíží.

V pokoji se ubytoval už ve čtvrtek, tři dny před masakrem. Na plochu, kde se konal hudební festival, měl dobrý výhled.

V jeho automobilu Hyundai Tucson nalezli vyšetřovatelé munici a výbušniny.

Marilou Danleyová.
Marilou Danleyová. | Foto: ČTK

Policie také vyšetřuje, proč Paddock několik týdnů před svým činem poslal celkem 150 tisíc dolarů na účet na Filipínách. V době masakru tam pobývala jeho přítelkyně Marilou Danleyová.

V úterý se vrátila a FBI ji vyslechla hned po příletu na letišti v Los Angeles.

Detaily její výpovědi ale zatím nejsou známé. 

Bohatý gambler bez dluhů

Paddock často hrával v kasinu, šlo i o částky v desítkách milionů dolarů. Jeho bratr Eric ale tvrdí, že dluhy či finanční problémy neměl.

V pokoji ve 32. patře, ze kterého střílel na návštěvníky koncertu, měl celkem čtyřiadvacet zbraní v hodnotě dvaceti tisíc dolarů.

"Hrál zhruba dvacet let. Úspěšně, chodil na to systematicky. Byl to jeho koníček. Finančně ho hraní nezruinovalo," cituje deník Wall Street Journal Erica Paddocka.

On i další příbuzní tápou stejně jako ostatní, jaký motiv mohl Stephen Paddock mít ke spáchání zločinu.

Zástupce ředitele FBI Andrew Mc Cabe prohlásil ve středu, že je překvapený nedostatkem informací o možném motivu pachatele.

Střelba, která trvala přibližně deset minut, si vyžádala 59 mrtvých a pět stovek zraněných. Policie potvrdila, že Paddock se zastřelil sám těsně před tím, než speciální jednotka po explozi výbušnin vnikla do pokoje.

"Policie je přesvědčena, že jednal sám. O to těžší bude zjistit motiv jeho činu," uvedla televize CNN.

Pokoj, ze kterého Stephen Paddock zastřelil 59 lidí a stovky zranil, si natočil loni Jeff Bridges. Video uložil na sociální sítě až po útoku. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 36 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy