Útočník z Texasu si místo útoku nevybral náhodou. Sám se zastřelil po honičce se svědky

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2017 22:20
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Muž, který v neděli pálil do lidí v texaském kostele, spáchal poté sebevraždu. Dlouho přitom nebylo jasné, jestli střelce nezabil ozbrojený muž, který žil nedaleko kostela.
Podle Trumpa stála za texaským masakrem duševní choroba | Video: Reuters

Houston / Sutherland Springs - Nedělní masakr v baptistickém kostele v americkém státě Texas, který si vyžádal 26 mrtvých a 20 zraněných, má na svědomí bývalý pracovník vojenského letectva, trestaný v minulosti za domácí násilí. Šestadvacetiletý Devin Kelley krátce po střelbě zřejmě spáchal sebevraždu.

Místo činu si prý nevybral náhodou: kostel navštěvovali příbuzní jeho ženy, kteří tam ale v okamžiku útoku nebyli. Vyplývá to z výsledků dosavadního vyšetřování, o kterých informovala americká média.

Úřady zatím jméno útočníka nepotvrdily; v souvislosti s motivem hovoří o rodinných záležitostech a nezmiňují se o možnosti terorismu.

Mnohonásobný vrah, který byl z ozbrojených složek propuštěn, podle dostupných informací neměl vazby na teroristickou organizaci. Obětem tragédie, kterou úřady označily za nejhorší svého druhu v novodobých dějinách Texasu, bylo podle policie 18 měsíců až 77 let. Mezi mrtvými je mimo jiné těhotná žena, tři její děti a další členové téže rodiny.

Dva ozbrojení svědci pronásledovali střelce

Střelec vtrhl do kostela v době ranní bohoslužby: 23 lidí zastřelil v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice. Další dvě desítky osob byly zraněny, včetně šestiletého chlapce. Deset zraněných je stále v kritickém stavu v nemocnici.

Podle Trumpa stála za texaským masakrem duševní choroba | Video: Reuters

Po střelbě se pachatel pokoušel uprchnout svým vozem, ale dva ozbrojení svědci události ho pronásledovali a dostihli na odlehlém místě, o kterém informovali policii. Ta Kelleyho vozidlo krátce poté obklíčila. Uvnitř ho už našla mrtvého, obklopeného zbraněmi. Podle všeho se zabil sám.

Vyšetřování se podle prohlášení úřadů zaměřuje na rodinné záležitosti. Texaský guvernér Greg Abbott řekl, že útok podle něj nebyl náhodný projev násilí, neboť pachatel měl na kostel jisté vazby.

Texaské ministerstvo veřejné bezpečnosti vyloučilo jako motiv rasovou nenávist i víru, vše prý ukazuje na rodinné pozadí.

Útočník před činem poslal výhružné textové zprávy své tchyni, která kostel příležitostně navštěvovala.

Zbraně získal navzdory odsouzení

Pachatel od roku 2010 do svého propuštění v roce 2014 sloužil na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika. V roce 2012 byl vojenským soudem shledán vinným z násilí na manželce a dítěti a potrestán ročním vězením. Také byl degradován a nakonec propuštěn.

Po následném rozvodu se Kelley opět oženil. Dva měsíce před svatbou u něj zasahovala policie, která dostala hlášení, že snoubence ubližuje. V případu ale nikdo nevznesl obvinění.

Jeho bydliště na předměstí San Antonia prohledala policie. Podle svědků na místě v předchozích dnech zněla ohlušující střelba, což naznačuje, že patrně se zbraněmi trénoval.

V souvislosti s dřívějším odsouzením média spekulovala, zda to pro Kelleyho byla komplikace pro pořízení zbraní.

Americký řetězec se sportovním vybavením Academy Sports & Outdoors ale uvedl, že muž, kterému je útok připisován, si v jeho obchodech v letech 2016 a 2017 zakoupil dvě střelné zbraně poté, co prověrka jeho jména v americkém kontrolním systému NICS neukázala žádné varování.

 

Právě se děje

Další zprávy