Pchjongjang - Severokorejský přístav Wonsan je neobvyklé místo. Zdejší moře lemuje deset písečných pláží, v okolí jsou historické památky, čtveřice minerálních pramenů i tuny léčivého bahna pro léčbu neuralgických onemocnění.
Na dovolenou sem rád jezdí i vůdce nejizolovanějšího státu světa Kim Čong-un.
Diktátor má s městem megalomanské plány. Rád by jej přetvořil na ráj turismu a zahraničních investic. Před nedávnem poblíž přístavu vybudoval lyžařský areál a letiště.
A to i bez ohledu na to, že severokorejská armáda nedaleko na pobřeží pravidelně uskutečňuje vojenská cvičení a provádí testy raket krátkého doletu.
Kim má v úmyslu třísettisícové město zásadním způsobem zmodernizovat a přitáhnout sem investory, kteří by své peníze vložili do cestovního ruchu. Ten je jednou z mála oblastí severokorejské ekonomiky nepostižených mezinárodními sankcemi.
"Pro cizince to může znít divoce, odpalovat rakety z míst, na nichž chce podporovat hospodářský rozvoj," říká Lim Eul-čul, expert na severokorejskou ekonomiku působící při Kjungnamské univerzitě v jihokorejském Masanu. "Ale právě tenhle způsob vládnutí Kim praktikuje," popisuje.
Severokorejské vedení si od rozvoje zdejší zvláštní turistické zóny, pokrývající 400 kilometrů čtverečních, slibuje mnohamiliardový příliv zahraničních investic.
Luxusní obchodní dům i golfové hřiště
Kim zde chce postavit luxusní obchodní dům za více než sedm milionů dolarů (přes sto čtyřicet milionů korun), golfové hřiště a do rozvoje centra města má v úmyslu investovat téměř dvě stě milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun). To vše s pomocí zahraničních peněz.
Severokorejský vůdce proto nelenil a na jaře tohoto roku poslal do španělského letoviska Marina d’Or poblíž Valencie a zábavního parku Terra Mitica v Benidormu, tematizujícího civilizace starověkého Egypta, Řecka a Říma, skupinu vládních úředníků, aby zde načerpali inspiraci.
O projekt ve Wonsanu ovšem zatím neprojevil zájem ani jediný zahraniční investor. Důvodem je právě pokračující jaderný program KLDR a zkoušky balistických raket. Vzhledem k tomu, že v nich chce Kim pokračovat, není jisté, zda OSN nakonec nezahrne do sankcí také oblast turismu.
Nové letiště u Wonsanu bylo dokončeno před dvěma lety, zatím ale slouží pouze vnitrostátní přepravě. Spojené státy nedávno zakázaly svým občanům cestovat do Severní Koreje a sankce nově znemožnily i tvorbu společných podniků se zahraničními partnery.
Plán rozvoje Wonsanu je ale pro Kima a severokorejské hospodářství životně důležitý.
Když se v roce 2011 dostal k moci, zdědil po svém otci společnost oficiálně řízenou armádními špičkami. Řadoví Korejci tehdy přežívali hlavně díky černému trhu.
A ačkoliv je KLDR státně řízenou ekonomikou, jen sedm z deseti obyvatel země není závislých na soukromém podnikání. Tvrdí to alespoň někdejší první tajemník severokorejské ambasády v Londýně Thae Jong-Ho, který zběhl v roce 2016 i s celou rodinou.
Pět milionů turistů "v blízké budoucnosti"
Kim plánuje, že již příští rok přitáhne do země milion turistů. Pět milionů ročně jich pak má být "v blízké budoucnosti".
Statistiky z posledních let přitom chybějí. Ještě v roce 2012 navštívilo KLDR 237 tisíc Číňanů, pak ale Peking přestal oficiální čísla zveřejňovat. Číňané tvoří 80 procent zahraničních turistů, zbytek jsou Rusové a obyvatelé západních zemí.
Jen pro srovnání - do Jižní Koreje loni přicestovalo osm milionů návštěvníků z Číny.
Korejský mořský institut, think-tank sídlící v jižní části Korejského poloostrova, odhaduje, že turismus generuje do státní pokladny KLDR pouhých 44 milionů dolarů, což je zanedbatelných 0,8 procenta severokorejského HDP.
Admirálové do plavek!
Samotný Wonsan je pestrý po všech stránkách.
Poblíž pozemku, určeného pro výstavbu golfového areálu, stojí komplex budov, které slouží jako prázdninová destinace rodin zaměstnanců instituce s názvem Bowibu. Jedná se o úřad spravující šestici severokorejských věznic a zajišťující tajné sledování severokorejských občanů.
Hned vedle se nachází sídlo obchodní společnosti Daesong zaměřující se na luxusní zboží, které dodává mimo jiné Kimovi a jeho rodině. O kus dál stojící budova je vyhrazena Korejské národní pojišťovací korporaci. Tu Evropská unie obvinila, že je zapletena do pojišťovacích podvodů.
Všechny tři instituce podléhají mezinárodnímu embargu, protože se podílely na financování Kimova jaderného programu.
Ve Wonsanu je samozřejmě na každém kroku přítomná armáda, byť ne tam, kde se pohybují zahraniční turisté. Její špičky se musí udržovat v náležité kondici.
V létě 2014 Kim na pláži před svým palácem přikázal několika zástupcům admirality, aby se svlékli do plavek a pak na důkaz své fyzické zdatnosti uplavali v zátoce deset kilometrů. Na záběrech státní televize tehdy Kim výkonu admirálů přihlížel u stolu, postaveného na písku a zastíněného bílým slunečníkem.
V dubnu tohoto roku se wonsanská pláž stala nedaleko nově postaveného letiště svědkem dělostřeleckého cvičení, které státní média popsala jako největší v dějinách země. Tři stovky houfnic tehdy ostřelovaly bílý terč umístěný na tři kilometry vzdáleném ostrůvku.
Je otázkou, co hodlá Kim s dělostřeleckou střelnicí podniknout. Pozorovat zdálky vojenská cvičení může být pro korejské vedení zábavné, turisté - zejména ti ze západních zemí - pro ně ale budou mít sotva pochopení.