Třásly se mu ruce, byl rudý a zpocený. U soudu poprvé zazněly detaily o vraždě bratra Kim Čong-una

Martin Novák Martin Novák
5. 10. 2017 11:10
Malajsie soudí dvě ženy, které 13. února napadly na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nama, staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Obličej mu potřely smrtelně jedovatou látkou VX. Samy tvrdí, že si myslely, že akorát natáčejí vtipné video. Teď jim však přitížila výpověď specialisty na chemikálie - na jejich oblečení policisté skutečně našli látku VX.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama. | Foto: ČTK

Kuala Lumpur - Dvě ženy obviněné z vraždy staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una se přiblížily k trestu smrti. U malajsijského soudu zaznívají další a další důkazy, které na ně ukazují.

Chemický specialista nyní před tribunálem v Kuala Lumpuru potvrdil, že na šatech obou žen se našly stopy bojové látky VX. Právě ta 13. února na letišti v malajsijské metropoli zabila Kim Čong-nama.

Na lavici obžalovaných sedí pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong. Tato dvojice na letišti napadla Kim Čong-nama a potřela mu tvář látkou VX.

Nevlastní bratr severokorejského vůdce po několika minutách zemřel v sanitce.

Chemik je prvním svědkem, který spojil obviněné ženy s látkou VX. Dosavadní svědectví se totiž týkala nálezů chemikálie na kůži a oblečení samotného Kim Čong-nama.

Poslední momenty života

Siti Aisyahová a Doan Thi Huong vinu popírají. Trvají na tom, že byly zneužity - domnívaly se, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Ihned po činu si ale ženy běžely umýt ruce na toaletu, což podle obžaloby dokládá, že věděly, co dělají.

Malajsijská policie navíc zjistila, že před vraždou se sešly se čtyřmi Severokorejci, pravděpodobně agenty tajné služby. Všichni čtyři však ze země stihli odletět.

U soudu také poprvé zazněly detaily o posledních minutách života Kim Čong-nama. Staršího bratra severokorejského diktátora, který zřejmě považoval svého příbuzného za soupeře v boji o moc.

"Přiběhl ke mně a třásly se mu ruce. Říkal, že na něj zaútočily zezadu dvě ženy a jedna mu něco stříkla do očí," uvedla Juliana Idrisová, která na letišti seděla za přepážkou informačního stánku a byla prvním člověkem, kterého Kim Čong-nam po napadení oslovil.

"Utírala jsem mu ubrouskem tvář, ale velmi se potil. Říkal, že ho to bolí a že mu někdo vchrstl něco do tváře," uvedla pak ošetřovatelka Adavíjáh Mohamed Sofiová z ordinace na letišti.

"Když jsem ho viděl, přivíral oči a tvář měl velmi rudou. Byl extrémně zpocený, měl hodně zvýšený krevní tlak," dodal letištní lékař Nik Andzril Azlán.

Kim Čong-nama pak naložili do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Dlouhé prsty diktátora

Obžaloba tvrdí, že vraždu nevlastního bratra, který žil mnoho let v Macau, nařídil přímo Kim Čong-un. Údajně se obával, že "starší Kim" by jej v budoucnu mohl ohrozit a podpořit severokorejskou exilovou opozici.

Podobnou teorií mají podle americké stanice CNN i tajné služby Jižní Koreje.

Pchjongjang ale popírá, že má s událostí na letišti 13. února cokoliv společného.

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy