Třásly se mu ruce, byl rudý a zpocený. U soudu poprvé zazněly detaily o vraždě bratra Kim Čong-una

Martin Novák Martin Novák
5. 10. 2017 11:10
Malajsie soudí dvě ženy, které 13. února napadly na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nama, staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Obličej mu potřely smrtelně jedovatou látkou VX. Samy tvrdí, že si myslely, že akorát natáčejí vtipné video. Teď jim však přitížila výpověď specialisty na chemikálie - na jejich oblečení policisté skutečně našli látku VX.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama. | Foto: ČTK

Kuala Lumpur - Dvě ženy obviněné z vraždy staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una se přiblížily k trestu smrti. U malajsijského soudu zaznívají další a další důkazy, které na ně ukazují.

Chemický specialista nyní před tribunálem v Kuala Lumpuru potvrdil, že na šatech obou žen se našly stopy bojové látky VX. Právě ta 13. února na letišti v malajsijské metropoli zabila Kim Čong-nama.

Na lavici obžalovaných sedí pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong. Tato dvojice na letišti napadla Kim Čong-nama a potřela mu tvář látkou VX.

Nevlastní bratr severokorejského vůdce po několika minutách zemřel v sanitce.

Chemik je prvním svědkem, který spojil obviněné ženy s látkou VX. Dosavadní svědectví se totiž týkala nálezů chemikálie na kůži a oblečení samotného Kim Čong-nama.

Poslední momenty života

Siti Aisyahová a Doan Thi Huong vinu popírají. Trvají na tom, že byly zneužity - domnívaly se, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Ihned po činu si ale ženy běžely umýt ruce na toaletu, což podle obžaloby dokládá, že věděly, co dělají.

Malajsijská policie navíc zjistila, že před vraždou se sešly se čtyřmi Severokorejci, pravděpodobně agenty tajné služby. Všichni čtyři však ze země stihli odletět.

U soudu také poprvé zazněly detaily o posledních minutách života Kim Čong-nama. Staršího bratra severokorejského diktátora, který zřejmě považoval svého příbuzného za soupeře v boji o moc.

"Přiběhl ke mně a třásly se mu ruce. Říkal, že na něj zaútočily zezadu dvě ženy a jedna mu něco stříkla do očí," uvedla Juliana Idrisová, která na letišti seděla za přepážkou informačního stánku a byla prvním člověkem, kterého Kim Čong-nam po napadení oslovil.

"Utírala jsem mu ubrouskem tvář, ale velmi se potil. Říkal, že ho to bolí a že mu někdo vchrstl něco do tváře," uvedla pak ošetřovatelka Adavíjáh Mohamed Sofiová z ordinace na letišti.

"Když jsem ho viděl, přivíral oči a tvář měl velmi rudou. Byl extrémně zpocený, měl hodně zvýšený krevní tlak," dodal letištní lékař Nik Andzril Azlán.

Kim Čong-nama pak naložili do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Dlouhé prsty diktátora

Obžaloba tvrdí, že vraždu nevlastního bratra, který žil mnoho let v Macau, nařídil přímo Kim Čong-un. Údajně se obával, že "starší Kim" by jej v budoucnu mohl ohrozit a podpořit severokorejskou exilovou opozici.

Podobnou teorií mají podle americké stanice CNN i tajné služby Jižní Koreje.

Pchjongjang ale popírá, že má s událostí na letišti 13. února cokoliv společného.

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy