Třásly se mu ruce, byl rudý a zpocený. U soudu poprvé zazněly detaily o vraždě bratra Kim Čong-una

Martin Novák Martin Novák
5. 10. 2017 11:10
Malajsie soudí dvě ženy, které 13. února napadly na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nama, staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Obličej mu potřely smrtelně jedovatou látkou VX. Samy tvrdí, že si myslely, že akorát natáčejí vtipné video. Teď jim však přitížila výpověď specialisty na chemikálie - na jejich oblečení policisté skutečně našli látku VX.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama. | Foto: ČTK

Kuala Lumpur - Dvě ženy obviněné z vraždy staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una se přiblížily k trestu smrti. U malajsijského soudu zaznívají další a další důkazy, které na ně ukazují.

Chemický specialista nyní před tribunálem v Kuala Lumpuru potvrdil, že na šatech obou žen se našly stopy bojové látky VX. Právě ta 13. února na letišti v malajsijské metropoli zabila Kim Čong-nama.

Na lavici obžalovaných sedí pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong. Tato dvojice na letišti napadla Kim Čong-nama a potřela mu tvář látkou VX.

Nevlastní bratr severokorejského vůdce po několika minutách zemřel v sanitce.

Chemik je prvním svědkem, který spojil obviněné ženy s látkou VX. Dosavadní svědectví se totiž týkala nálezů chemikálie na kůži a oblečení samotného Kim Čong-nama.

Poslední momenty života

Siti Aisyahová a Doan Thi Huong vinu popírají. Trvají na tom, že byly zneužity - domnívaly se, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Ihned po činu si ale ženy běžely umýt ruce na toaletu, což podle obžaloby dokládá, že věděly, co dělají.

Malajsijská policie navíc zjistila, že před vraždou se sešly se čtyřmi Severokorejci, pravděpodobně agenty tajné služby. Všichni čtyři však ze země stihli odletět.

U soudu také poprvé zazněly detaily o posledních minutách života Kim Čong-nama. Staršího bratra severokorejského diktátora, který zřejmě považoval svého příbuzného za soupeře v boji o moc.

"Přiběhl ke mně a třásly se mu ruce. Říkal, že na něj zaútočily zezadu dvě ženy a jedna mu něco stříkla do očí," uvedla Juliana Idrisová, která na letišti seděla za přepážkou informačního stánku a byla prvním člověkem, kterého Kim Čong-nam po napadení oslovil.

"Utírala jsem mu ubrouskem tvář, ale velmi se potil. Říkal, že ho to bolí a že mu někdo vchrstl něco do tváře," uvedla pak ošetřovatelka Adavíjáh Mohamed Sofiová z ordinace na letišti.

"Když jsem ho viděl, přivíral oči a tvář měl velmi rudou. Byl extrémně zpocený, měl hodně zvýšený krevní tlak," dodal letištní lékař Nik Andzril Azlán.

Kim Čong-nama pak naložili do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Dlouhé prsty diktátora

Obžaloba tvrdí, že vraždu nevlastního bratra, který žil mnoho let v Macau, nařídil přímo Kim Čong-un. Údajně se obával, že "starší Kim" by jej v budoucnu mohl ohrozit a podpořit severokorejskou exilovou opozici.

Podobnou teorií mají podle americké stanice CNN i tajné služby Jižní Koreje.

Pchjongjang ale popírá, že má s událostí na letišti 13. února cokoliv společného.

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy