Třásly se mu ruce, byl rudý a zpocený. U soudu poprvé zazněly detaily o vraždě bratra Kim Čong-una

Martin Novák Martin Novák
5. 10. 2017 11:10
Malajsie soudí dvě ženy, které 13. února napadly na letišti v Kuala Lumpuru Kim Čong-nama, staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Obličej mu potřely smrtelně jedovatou látkou VX. Samy tvrdí, že si myslely, že akorát natáčejí vtipné video. Teď jim však přitížila výpověď specialisty na chemikálie - na jejich oblečení policisté skutečně našli látku VX.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama.
Vietnamka Doan Thi Huong obviněná z vraždy Kim Čong-nama. | Foto: ČTK

Kuala Lumpur - Dvě ženy obviněné z vraždy staršího bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una se přiblížily k trestu smrti. U malajsijského soudu zaznívají další a další důkazy, které na ně ukazují.

Chemický specialista nyní před tribunálem v Kuala Lumpuru potvrdil, že na šatech obou žen se našly stopy bojové látky VX. Právě ta 13. února na letišti v malajsijské metropoli zabila Kim Čong-nama.

Na lavici obžalovaných sedí pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová a o čtyři roky starší Vietnamka Doan Thi Huong. Tato dvojice na letišti napadla Kim Čong-nama a potřela mu tvář látkou VX.

Nevlastní bratr severokorejského vůdce po několika minutách zemřel v sanitce.

Chemik je prvním svědkem, který spojil obviněné ženy s látkou VX. Dosavadní svědectví se totiž týkala nálezů chemikálie na kůži a oblečení samotného Kim Čong-nama.

Poslední momenty života

Siti Aisyahová a Doan Thi Huong vinu popírají. Trvají na tom, že byly zneužity - domnívaly se, že jsou součástí natáčení humoristického videa.

Ihned po činu si ale ženy běžely umýt ruce na toaletu, což podle obžaloby dokládá, že věděly, co dělají.

Malajsijská policie navíc zjistila, že před vraždou se sešly se čtyřmi Severokorejci, pravděpodobně agenty tajné služby. Všichni čtyři však ze země stihli odletět.

U soudu také poprvé zazněly detaily o posledních minutách života Kim Čong-nama. Staršího bratra severokorejského diktátora, který zřejmě považoval svého příbuzného za soupeře v boji o moc.

"Přiběhl ke mně a třásly se mu ruce. Říkal, že na něj zaútočily zezadu dvě ženy a jedna mu něco stříkla do očí," uvedla Juliana Idrisová, která na letišti seděla za přepážkou informačního stánku a byla prvním člověkem, kterého Kim Čong-nam po napadení oslovil.

"Utírala jsem mu ubrouskem tvář, ale velmi se potil. Říkal, že ho to bolí a že mu někdo vchrstl něco do tváře," uvedla pak ošetřovatelka Adavíjáh Mohamed Sofiová z ordinace na letišti.

"Když jsem ho viděl, přivíral oči a tvář měl velmi rudou. Byl extrémně zpocený, měl hodně zvýšený krevní tlak," dodal letištní lékař Nik Andzril Azlán.

Kim Čong-nama pak naložili do sanitky, která ho měla převézt do nemocnice. Ztratil ale vědomí a zemřel.

Dlouhé prsty diktátora

Obžaloba tvrdí, že vraždu nevlastního bratra, který žil mnoho let v Macau, nařídil přímo Kim Čong-un. Údajně se obával, že "starší Kim" by jej v budoucnu mohl ohrozit a podpořit severokorejskou exilovou opozici.

Podobnou teorií mají podle americké stanice CNN i tajné služby Jižní Koreje.

Pchjongjang ale popírá, že má s událostí na letišti 13. února cokoliv společného.

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 23 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy