Nabádá Kima, aby se usmíval v lunaparcích. Sestra diktátora povýšila z propagandistky do vedení KLDR

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 10. 10. 2017 12:15
Mladší sestra Kim Čong-una se o víkendu dostala do všemocného politbyra Korejské strany práce. Bude se tak podílet na vedení země. Třicetiletá Kim Jo-čong měla už nyní na starosti stranickou propagandu a agitaci. Je to právě ona, kdo v Severní Koreji pečlivě rozvíjí kult osobnosti tamního vůdce. Teď se její vliv na chod celé země ještě zvětší. Spolu s Kimovou manželkou Ri Sol-ču se stane nejmocnější ženou v nejizolovanější zemi světa.
Sestra Kim Čong-una se starala o bratrovu image. Teď je ve vedení totalitní Koreje. | Video: Reuters

Pchjongjang - Když se v roce 2014 severokorejský diktátor Kim Čong-un léčil kvůli nemoci a nevystupoval na veřejnosti, spekulovalo se, že je to právě ona, kdo dočasně řídí nejizolovanější zemi světa.

Vůdce KLDR jí prý bezmezně důvěřuje. Nyní svou sestru dosadil do nejvyšších pozic v komunistické vládnoucí hierarchii.

Třicetiletou Kim Jo-čong o víkendu formálně zvolil ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce do svého politbyra - orgánu, který činí nejdůležitější politická rozhodnutí v Severní Koreji.

"Ukazuje se, že vliv Kim Jo-čong bude ještě větší, než se původně předpokládalo, a že jde o další upevňování moci Kimovy rodiny," řekl agentuře Reuters Michael Madden z americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Kimova sestra nastupuje na pozici, kterou dříve zastávala její teta Kim Kjong-hi.

Ta se v minulosti podílela na rozhodování, než Kim Čong-un před čtyřmi roky nechal popravit jejího muže Čang Song-tcheka.

Kim Čong-un se svou sestrou.
Kim Čong-un se svou sestrou. | Foto: ČTK

Studia ve Švýcarsku

Do svých 23 let přitom Kim Jo-čong žila v ústraní. Koncem 90. let strávila několik let na internátní škole ve švýcarském Bernu. Pak vystudovala informační technologie na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu.

Až v roce 2010 se objevila na konferenci Korejské strany práce a následující rok byla čím dál častěji k vidění po boku svého otce Kim Čong-ila.

Když její otec v prosinci 2011 zemřel, stála během smutečního obřadu vedle svého bratra a dědice vládnoucí dynastie Kim Čong-una. To znamená, že se už tehdy těšila jeho velké přízni.

Potom o ní státní média delší dobu téměř vůbec nereferovala, až v roce 2014 doprovázela Kim Čong-una při volbách do parlamentu.

Vrchní propagandistka

Dosazení Kim Jo-čong do politbyra znamená, že vůdce má ke své sestře absolutní důvěru. Zároveň si upevnila postavení jedné ze dvou nejmocnějších žen v Severní Koreji. Tou další je Kimova manželka Ri Sol-ču.

Podle dalších expertů na KLDR se severokorejský vůdce nyní snaží o generační výměnu. Od moci postupně odstřihává lidi, kteří patřili k vnitřnímu kruhu jeho otce Kim Čong-ila.

"Tím, že uskutečnil výměnu na klíčových postech strany, přetrhal režim Kim Čong-una spojení s předchozím režimem Kim Čong-ila," citoval The Guardian profesora Kim Jong-hjuna z univerzity v Soulu.

Už koncem roku 2014 ale Kimova sestra zastávala klíčovou úlohu v severokorejské mocenské mašinerii. Jako viceprezidentka vedla oddělení propagandy a agitace ve straně práce. A její vliv na bratra i chod země postupně rostl.

Je to právě ona, kdo stojí za bratrovou pečlivě budovanou veřejnou imagí. Součástí diktátorova kultu osobnosti je snaha ukázat Kima jako benevolentního a přístupného lídra po vzoru jeho děda, zakladatele severokorejského vládnoucího klanu Kim Ir-sena.

Kim Jo-čong nabádá svého bratra, aby navštěvoval lunaparky a školy, kde vznikají propagandistické fotky, na kterých diktátor s úsměvem objímá děti. Také stojí za přátelstvím diktátora s bývalou hvězdou americké NBA Dennisem Rodmanem, který už KLDR několikrát navštívil.

Obezřetnost je namístě

I ona však musí být obezřetná. Rodinné vztahy s Kim Čong-unem nezaručují slušné zacházení, a dokonce neochrání ani před popravou. Kim od svého nástupu na "trůn" už několikrát ukázal, že se nezastaví před ničím, pokud se cítí někým ohrožený.

Před čtyřmi lety nechal popravit svého strýce a blízkého poradce Čang Song-tcheka, kterého krátce předtím obvinil z vlastizrady. Ten přitom spolu se svou ženou Kim Kjong-hi pomohl mladému Kimovi po smrti jeho otce upevnit postavení a převzít moc.

Severokorejský vůdce je rovněž podezřelý, že je strůjcem atentátu na svého nevlastního bratra Kim Čong-nama. K němu došlo letos v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur.

Pole Guardianu Kim Čong-un během několika čistek nechal odstranit na 140 nejvýše postavených vojenských a státních činitelů.

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy