Nabádá Kima, aby se usmíval v lunaparcích. Sestra diktátora povýšila z propagandistky do vedení KLDR

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 10. 10. 2017 12:15
Mladší sestra Kim Čong-una se o víkendu dostala do všemocného politbyra Korejské strany práce. Bude se tak podílet na vedení země. Třicetiletá Kim Jo-čong měla už nyní na starosti stranickou propagandu a agitaci. Je to právě ona, kdo v Severní Koreji pečlivě rozvíjí kult osobnosti tamního vůdce. Teď se její vliv na chod celé země ještě zvětší. Spolu s Kimovou manželkou Ri Sol-ču se stane nejmocnější ženou v nejizolovanější zemi světa.
Sestra Kim Čong-una se starala o bratrovu image. Teď je ve vedení totalitní Koreje. | Video: Reuters

Pchjongjang - Když se v roce 2014 severokorejský diktátor Kim Čong-un léčil kvůli nemoci a nevystupoval na veřejnosti, spekulovalo se, že je to právě ona, kdo dočasně řídí nejizolovanější zemi světa.

Vůdce KLDR jí prý bezmezně důvěřuje. Nyní svou sestru dosadil do nejvyšších pozic v komunistické vládnoucí hierarchii.

Třicetiletou Kim Jo-čong o víkendu formálně zvolil ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce do svého politbyra - orgánu, který činí nejdůležitější politická rozhodnutí v Severní Koreji.

"Ukazuje se, že vliv Kim Jo-čong bude ještě větší, než se původně předpokládalo, a že jde o další upevňování moci Kimovy rodiny," řekl agentuře Reuters Michael Madden z americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Kimova sestra nastupuje na pozici, kterou dříve zastávala její teta Kim Kjong-hi.

Ta se v minulosti podílela na rozhodování, než Kim Čong-un před čtyřmi roky nechal popravit jejího muže Čang Song-tcheka.

Kim Čong-un se svou sestrou.
Kim Čong-un se svou sestrou. | Foto: ČTK

Studia ve Švýcarsku

Do svých 23 let přitom Kim Jo-čong žila v ústraní. Koncem 90. let strávila několik let na internátní škole ve švýcarském Bernu. Pak vystudovala informační technologie na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu.

Až v roce 2010 se objevila na konferenci Korejské strany práce a následující rok byla čím dál častěji k vidění po boku svého otce Kim Čong-ila.

Když její otec v prosinci 2011 zemřel, stála během smutečního obřadu vedle svého bratra a dědice vládnoucí dynastie Kim Čong-una. To znamená, že se už tehdy těšila jeho velké přízni.

Potom o ní státní média delší dobu téměř vůbec nereferovala, až v roce 2014 doprovázela Kim Čong-una při volbách do parlamentu.

Vrchní propagandistka

Dosazení Kim Jo-čong do politbyra znamená, že vůdce má ke své sestře absolutní důvěru. Zároveň si upevnila postavení jedné ze dvou nejmocnějších žen v Severní Koreji. Tou další je Kimova manželka Ri Sol-ču.

Podle dalších expertů na KLDR se severokorejský vůdce nyní snaží o generační výměnu. Od moci postupně odstřihává lidi, kteří patřili k vnitřnímu kruhu jeho otce Kim Čong-ila.

"Tím, že uskutečnil výměnu na klíčových postech strany, přetrhal režim Kim Čong-una spojení s předchozím režimem Kim Čong-ila," citoval The Guardian profesora Kim Jong-hjuna z univerzity v Soulu.

Už koncem roku 2014 ale Kimova sestra zastávala klíčovou úlohu v severokorejské mocenské mašinerii. Jako viceprezidentka vedla oddělení propagandy a agitace ve straně práce. A její vliv na bratra i chod země postupně rostl.

Je to právě ona, kdo stojí za bratrovou pečlivě budovanou veřejnou imagí. Součástí diktátorova kultu osobnosti je snaha ukázat Kima jako benevolentního a přístupného lídra po vzoru jeho děda, zakladatele severokorejského vládnoucího klanu Kim Ir-sena.

Kim Jo-čong nabádá svého bratra, aby navštěvoval lunaparky a školy, kde vznikají propagandistické fotky, na kterých diktátor s úsměvem objímá děti. Také stojí za přátelstvím diktátora s bývalou hvězdou americké NBA Dennisem Rodmanem, který už KLDR několikrát navštívil.

Obezřetnost je namístě

I ona však musí být obezřetná. Rodinné vztahy s Kim Čong-unem nezaručují slušné zacházení, a dokonce neochrání ani před popravou. Kim od svého nástupu na "trůn" už několikrát ukázal, že se nezastaví před ničím, pokud se cítí někým ohrožený.

Před čtyřmi lety nechal popravit svého strýce a blízkého poradce Čang Song-tcheka, kterého krátce předtím obvinil z vlastizrady. Ten přitom spolu se svou ženou Kim Kjong-hi pomohl mladému Kimovi po smrti jeho otce upevnit postavení a převzít moc.

Severokorejský vůdce je rovněž podezřelý, že je strůjcem atentátu na svého nevlastního bratra Kim Čong-nama. K němu došlo letos v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpur.

Pole Guardianu Kim Čong-un během několika čistek nechal odstranit na 140 nejvýše postavených vojenských a státních činitelů.

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy