"Jen jedna věc bude fungovat" Americký prezident znovu vyhrožuje Severní Koreji vojenským útokem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 10. 2017 22:15
Americký prezident Donald Trump znovu na svém twitterovém účtu zaútočil na totalitní režim Severní Koreje a jeho jaderné ambice. V sérii dvou tweetů uvedl, že jeho předchůdci v Bílém domě se pokoušeli s Pchongjangem vyjednávat už 25 let, Severokorejci si ale "dělali z amerických vyjednavačů blázny". "Omlouvám se, ale jediná věc bude fungovat," napsal Trump s viditelnou narážkou na vojenský útok. Podobné hrozby vyslovil nový šéf Bílého domu už v minulosti.
Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump znovu nepřímo pohrozil režimu v Severní Koreji vojenským útokem, pokud se nevzdá svých vojenských ambicí a nezačne s USA diplomatická jednání.

V sérii dvou tweetů Trump uvedl: "(Američtí) prezidenti a jejich administrativy mluvili se Severní Koreou posledních 25 let, byly uzavírány dohody, zaplaceny obrovské částky…," napsal Trump v prvním tweetu.

"…nic nefungovalo, úmluvy byly porušovány ještě než na nich zaschl inkoust, američtí vyjednávači byly za blázny. Omlouvám se, ale jediná věc bude fungovat," dodal americký prezident v druhém s evidentní narážkou na vojenský útok.

Americký ministr obrany James Mattis tento týden už jednou mírnil ostrost vyjádření prezidenta Donalda Trumpa, který v pondělí označil možnost vyjednávání se Severní Koreou za ztrátu času.

Ministr zahraničí Rex Tillerson předtím řekl, že Spojené státy zjišťují, zda by KLDR nechtěla o svém jaderném programu jednat.

Agentura Reuters s odkazem na zdroje uvedla, že Česká republika a dalších šest zemí Evropské unie vyvíjí diplomatické úsilí v Pchjongjangu.

"Nevidím rozdíly tak silně, jak to někteří… interpretovali," řekl Mattis při slyšení v Senátu. "Pokyny, které dal prezident Trump ministrovi Tillersonovi a mně, byly zcela jasné: abychom… pokračovali v diplomatickém úsilí, včetně různých iniciativ Číny," dodal šéf Pentagonu.

EU preferuje jednání 

Zklidnit napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které se vystupňovalo po dosud nejsilnějším jaderném testu KLDR provedeném začátkem září, se diplomatickým úsilím snaží EU.

Zatímco Francie a Británie v tomto směru působí na Washington, unijní země s ambasádami v Pchjongjangu tlačí přímo na Severokorejce, napsal Reuters.

Sedm členských států EU - Česká republika, Švédsko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko, stejně jako Británie a Německo - uspořádalo během září nejméně dvě formální schůzky se severokorejskými činiteli, informovala agentura s odvoláním na tři nejmenované unijní diplomaty.

Tyto země se ale dočkaly zklamání, protože setkání na vyšší úrovni, která jim byla v Pchjongjangu umožněna loni, se nyní nekonala. Schůzek se totiž zúčastnili jen pracovníci ministerstva zahraničí na středním stupni, sdělili zmínění diplomaté.

"Cítili jsme, že jsme se ve skutečnosti nedostali nikam, protože vyslali jen šéfy odborů," uvedl jeden z těchto diplomatů, který působí v Bruselu a který byl informován o uvedených schůzkách, jež byly označovány za "velmi vážné", pokud jde o atmosféru a tón.

Reuters v této souvislosti připomněl loňské setkání severokorejských činitelů s unijními vyslanci na českém velvyslanectví v Pchjongjangu, při němž se hovořilo mimo jiné také o regionální bezpečnosti.

Podle diplomatických zdrojů byl přítomen i náměstek severokorejského ministra zahraničí.

"(Severokorejci) chtějí mluvit se Spojenými státy," konstatoval v souvislosti s aktuální zdrženlivostí severokorejského vedení jeden z uvedených diplomatů.

Bílý dům ale taková jednání vyloučil.

Prezident Trump v pondělí řekl, že vyjednávání se Severokorejci by bylo jen mrhání časem.

Ministr obrany Mattis  později vyjádření šéfa Bílého domu mírnil, stejně jako patrně rozdílný názor prezidenta a šéfa diplomacie v této věci.

"Jsem přesvědčen, že ministr Tillerson precizně sdělil, že sondujeme možnosti jednat se Severní Koreou. Všechno, co děláme, je sondování. Nejednáme s nimi, což je v souladu s prezidentovou obavou, abychom s nimi nejednali dřív, než nadejde ten správný čas," uvedl v Senátu šéf Pentagonu. 

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy