Turecko a Spojené státy zahájily boje o osvobození islámské bašty Rakka

ČTK ČTK
4. 6. 2017 16:15
V pátek začaly boje o město Rakka, hlavní baštu takzvaného Islámského státu. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim. "Operace Rakka, plánovaná dlouho dopředu, začala v pozdních hodinách 2. června. Spojené státy poskytly (Turecku) před spuštěním této operace nezbytné informace v této věci," řekl Yildirim. Turecký prezident Erdogan upozornil USA, že Turecko se nebude podílet na operaci osvobození Rakky po boku kurdských milicí YPG, které sice Spojené státy hojně podporují, Ankara je však považuje za separatisty.
Města Rakka uprostřed bojů (ilustrační foto).
Města Rakka uprostřed bojů (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Ankara - Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil turecký premiér Binali Yildirim.

Jeho sdělení je v rozporu se sobotním prohlášením Syrských demokratických sil (SDF), arabsko-kurdské aliance podporované USA, že boj o Rakku bude zahájen během příštích několika dnů. Syrské vládní síly v neděli oznámily dobytí strategického města Maskana na východě provincie Aleppo.

"Operace Rakka, plánovaná dlouho dopředu, začala v pozdních hodinách 2. června. Spojené státy poskytly (Turecku) před spuštěním této operace nezbytné informace v této věci," řekl Yildirim tureckým médiím včetně agentury Anadolu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předem upozornil Spojené státy, že Turecko se nebude podílet na operaci osvobození Rakky po boku kurdských milicí YPG. Ty jsou hlavní složkou SDF a těší se podpoře USA.

Turecko je naproti tomu považuje za syrskou odnož zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), separatistické organizace, která od roku 1984 bojuje proti vládě v Ankaře s cílem vytvoření autonomního Kurdistánu. Turecko a její západní spojenci označují PKK za "teroristickou" organizaci.

Spojené státy začaly dodávat milicím YPG zbraně, toto rozhodnutí ale vyvolalo hněv Ankary. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu ve středu vyzval Washington k "nápravě této chyby" a označil dodávku zbraní YPG za "mimořádně nebezpečnou".

Město Maskana ležící na západním břehu Asadova jezera je asi deset kilometrů vzdáleno od hranice s provincií Rakka. "Je to poslední důležitá aglomerace na východě provincie Aleppo před Rakkou," řekl agentuře AFP nejmenovaný armádní zdroj. "Ten, kdo kontroluje Maskanu, má pod kontrolou spojnici mezi Aleppem a Rakkou," dodal.

Syrské vládní síly za podpory Ruska zahájily v polovině ledna rozsáhlou operaci s cílem dobýt provincii Aleppo na Islámském státu. Od té doby se tam vládním jednotkám podařilo dostat ovládnout přes 200 lokalit a vesnic.

IS už má pod kontrolou "jen pár vesnic v poušti, které je snadné ovládnout, rozesetých na východě a jihovýchodě provincie Aleppo," prohlásil šéf Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) Ramí Abdar Rahmán.

 

Právě se děje

Další zprávy