Islamisté ztratili základnu u přehrady Tabka v Sýrii. Boje se přerušily, hrozí její protržení

ČTK ČTK
27. 3. 2017 15:11
Leteckou základnu u přehrady, které podle organizace Islámský stát hrozí protržení, v neděli vybojovaly Syrské demokratické síly (SDF). Jde o strategické vojenské letiště poblíž města Tabka na severu Sýrie nedaleko Rakky. V pondělí ale ohlásila koalice syrských ozbrojených skupin, které o město bojují, pozastavení bojů kvůli špatnému stavu nedaleké přehrady. Islámský stát obviňuje z poničení přehrady koalici vedenou Spojenými státy. Naopak SDF tvrdí, že islamisté u přehrady operují, protože vědí, že tam koalice neútočí.
Bojovnice SDF při postupu do Rakky.
Bojovnice SDF při postupu do Rakky. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské demokratické síly (SDF) vybojovaly v neděli nad islamisty strategické vojenské letiště poblíž města Tabka na severu Sýrie. Boje v pondělí pokračovaly mezi letištěm a městem, ale koalice syrských ozbrojených skupin, jež o město bojují, oznámila pozastavení bojů kvůli špatnému stavu nedaleké přehrady.

Foto: Reuters

SDF jsou koalicí kurdských a arabských milicí podporovaných Spojenými státy. Od pátku se snaží převzít kontrolu i nad městem a přehradou Tabka, které podle Islámského státu (IS) hrozí protržení.

Islamisté z poškození přehrady viní nálety koalice vedené Spojenými státy. Mluvčí SDF Talal Silo to však odmítá s tím, že všechny vojenské akce poblíž přehrady probíhaly s největší opatrností.

"Právě to je důvod, proč k osvobození Tabky potřebujeme více času," cituje jeho vysvětlení agentura Reuters. Podle něj naopak islamisté na přehradě operují, protože vědí, že tam koalice nebude útočit.

SDF proto v pondělí oznámila, že boje dočasně přerušuje, aby měli technici čas přehradu zabezpečit.

Boji o Tabku začíná osvobozování Rakky

Letecká základna padla do rukou IS v srpnu 2014. Krátce nato islamisté oznámili, že na základně zabili přibližně 200 vojáků režimu prezidenta Bašára Asada. Záznam masakru extremisté šířili po internetu, připomněla agentura AP.

V pondělí boje pokračovaly mezi letištěm a asi tři kilometry vzdáleným městem, které leží na řece Eufrat. SDF chce získat nejen město, ale také přehradu, která leží severně od něj.

Foto: Reuters

Boje o Tabku předznamenávají osvobozovací operaci v Rakce, kde má IS hlavní stan. Tabka leží asi 40 kilometrů západně od Rakky. Islamisté už nařídili evakuaci Rakky, protože se obávají možného kolapsu největší syrské přehrady. Podle nich ji poškodilo koaliční bombardování. Oddíly SDF jsou nyní ve vzdálenosti asi 29 kilometrů západně do Rakky.

Exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své aktivisty v terénu oznámila, že zhruba čtyři kilometry dlouhá přehrada Tabka nefunguje. IS má však prý nadále pod kontrolou její hlavní provozní budovy a turbíny.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy