Turecko a Izrael se usmířily. Šest let po útoku na flotilu u Pásma Gazy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 6. 2016 14:16
Turecko se zavázalo, že nebude podporovat "teroristické aktivity" v Gaze. Ustoupil ale i Izrael. Vyplatí odškodné rodinám mužů, které zastřelili izraelští vojáci při zásahu na moři.
Izraelci zastavili turecké lodě, mířící do Gazy, 31.května 2010.
Izraelci zastavili turecké lodě, mířící do Gazy, 31.května 2010. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko a Izrael normalizovaly po šestileté krizi své vztahy. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim.

Krátce po něm dohodu potvrdil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Vztahy poškodil zásah izraelské armády proti turecké flotile, směřující do Pásma Gazy, v roce 2010. Zemřelo při něm deset tureckých občanů.

Izraelci na plavidla zaútočili, protože posádka odmítla zastavit. Bylo to v době, kdy izraelské námořnictvo blokovalo Pásmo Gazy kvůli konfliktu s hnutím Hamás.

Turecko podle premiéra pošle ještě tento týden do izraelského Ašdodu první loď s 10 000 tunami humanitární pomoci pro Palestince v Gaze. Velvyslanci obou zemí se vrátí do Ankary a Tel Avivu a Izrael poskytne 20 milionů dolarů (492 milionů korun) na zaplacení odškodného rodinám obětí izraelského zásahu proti flotile.

Ostrovy stability

Netanjahu v Římě řekl, že Turecko se v dohodě zavázalo, že zabrání přípravě teroristických aktivit proti Izraeli ze svého území. "Blízkým východem zmítá neklid. Chci svou politikou vytvořit ostrovy stability s našimi nejbližšími sousedy. Tato dohoda je prospěšná pro obě strany," řekl.

Podle izraelských sdělovacích prostředků Turecko pomůže Izraeli získat dvě osoby pohřešované z války s radikálním palestinským hnutím Hamás z roku 2014. Turecko prý může s Hamásem vyjednat vydání pohřešovaných a také ostatky dvou padlých vojáků. Izrael Turecku umožní budovat v Pásmu Gazy infrastrukturu, elektrárnu a továrnu na odsolování mořské vody.

Humanitární pomoc Turecka pásmu není limitovaná, ale musí procházet Ašdodem. Netanjahu také řekl, že Turecko upustilo v rámci jednání o normalizaci vztahů od právního pronásledování vojáků, kteří se zúčastnili zásahu proti flotile. Za incident se už v roce 2013 Turecku omluvil.

Podle izraelských médií by měli v úterý dohodu podepsat generální ředitelé ministerstev zahraničí obou zemí, ale nesejdou se osobně a dokumenty podepíšou zvlášť v Jeruzalémě a v Ankaře. Peníze pro pozůstalé po obětech budou uvolněny, až dohodu stvrdí turecký parlament.

Vůdce izraelské opozice Jicchak Herzog Netanjahua za dohodu kritizoval. "Tato dohoda s Tureckem odpovídá jeho politice - začne velkými prohlášeními, přejde ke slibům a skončí tím, že se plazí. Smířit se s Tureckem je významný diplomatický cíl, ale je nepřijatelné odškodňovat ty, kdo útočili na izraelské vojáky," sdělil Herzog na Facebooku. Aktivisté z turecké lodi Mavi Marmara byli ozbrojeni noži a tyčemi a Izraelci, kteří měli za úkol loď přinutit plout do Ašdodu místo do Gazy, byli odporem aktivistů zaskočeni.

 

Právě se děje

Další zprávy