Tunis - Politickou reformu v Tunisku podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ohrožuje nárůst brutality ze strany bezpečnostních složek.
Tuniské úřady v souvislosti s protiteroristickými zákony častěji mučí podezřelé, což symbolizuje jistý návrat k předrevolučním praktikám, píše zpravodajský web News24 s odkazem na v pondělí publikovanou zprávu AI.
Zpráva s názvem "Konec strachu: porušování lidských práv v Tunisku během výjimečného stavu," se zakládá na výpovědích 23 lidí, kteří se od ledna 2015 stali oběťmi násilí ze strany tuniských protiteroristických složek a národní gardy. Mučící praktiky podle obětí zahrnovaly například elektrické šoky či znásilňování dřevěnou tyčí.
Od tuniské revoluce v roce 2011 si útoky teroristů v Tunisku vyžádaly asi 179 lidských životů. Úřady na to reagovaly zvýšením bezpečnostních opatření. Výjimečný stav, který byl vyhlášen v roce 2015, když útok radikálů z Islámského státu (IS) zabil 12 členů prezidentovy ochranky, byl již několikrát prodloužen.
Tuniské bezpečnostní složky se podle AI spoléhají na "brutální taktiky z minulosti", čímž "ohrožují politickou reformu v zemi". Některým podezřelým například "zabraňují cestovat, obtěžují jejich rodinu, svévolně je zatýkají a mučí".
"Případy, kterými se zpráva zabývá, jsou ukazatelem zvyšování represivních opatření vůči osobám, které jsou podezřelé z terorismu. (...) Jsou smutnou připomínkou předrevolučního prezidenta Zína Abidína bin Alího," stojí ve zprávě.
"Není pochyb, že úkolem úřadů je chránit obyvatelstvo před smrtelnými útoky a jinými bezpečnostními hrozbami. Mohou toho však docílit i za cenu, že budou respektovat lidská práva, což jim také ukládá tuniská ústava a mezinárodní právo," vysvětlila pracovnice AI Hiba Murájifová.