Itálie proškolí pobřežní stráž, Tunisko dodá lodě. Země se dohodly na boji s nelegální migrací

ČTK ČTK
9. 2. 2017 13:42
Italský ministr zahraničí Angelino Alfano a tuniský prezident Kaíd Sibsí podepsali dohodu o spolupráci v boji s nelegální migrací. Itálie tak na základě dohody bude například školit tuniskou pobřežní stráž a Tunisané zase dodají motorové čluny i lodě. Podobnou dohodu uzavřela Itálie minulý týden také s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem, který stojí v čele mezinárodně uznávané vlády. Ta ale v Libyi nemá pod kontrolou moc v celé zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím – Itálie a Tunisko uzavřely v Římě dohodu o spolupráci v boji s nelegální migrací, pašováním lidí a o ochraně hranic.

Dokument podepsali tento čtvrtek italský ministr zahraničí Angelino Alfano a tuniský prezident Kaíd Sibsí. Informovala o tom agentura ANSA.

Na základě dohody s Tuniskem bude Itálie například školit tuniskou pobřežní stráž, které dodá motorové čluny a lodě. Tuniský prezident slíbil v budoucnu také lepší spolupráci v boji proti terorismu a pašování lidí.

Itálie a Tunisko ve čtvrtek podepsaly i další dohody, například o výměnných programech pro mládež, o spolupráci v kultuře, zdravotnictví či dopravě.

Dohodu o spolupráci v boji proti nezákonné migraci, pašeráctví a ochraně hranic podepsala Itálie minulý týden také s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem, který stojí v čele mezinárodně uznávané vlády. Ta ale v Libyi nemá pod kontrolou moc v celé zemi.

Řím se dohodami se severoafrickými zeměmi snaží snížit masový příliv migrantů, kteří přes Středozemní moře do Itálie zejména z Libye připlouvají. Jen letos dorazilo touto cestou podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 9330 uprchlíků, za celý loňský rok jich bylo 181 500.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy