Itálie proškolí pobřežní stráž, Tunisko dodá lodě. Země se dohodly na boji s nelegální migrací

ČTK ČTK
9. 2. 2017 13:42
Italský ministr zahraničí Angelino Alfano a tuniský prezident Kaíd Sibsí podepsali dohodu o spolupráci v boji s nelegální migrací. Itálie tak na základě dohody bude například školit tuniskou pobřežní stráž a Tunisané zase dodají motorové čluny i lodě. Podobnou dohodu uzavřela Itálie minulý týden také s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem, který stojí v čele mezinárodně uznávané vlády. Ta ale v Libyi nemá pod kontrolou moc v celé zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím – Itálie a Tunisko uzavřely v Římě dohodu o spolupráci v boji s nelegální migrací, pašováním lidí a o ochraně hranic.

Dokument podepsali tento čtvrtek italský ministr zahraničí Angelino Alfano a tuniský prezident Kaíd Sibsí. Informovala o tom agentura ANSA.

Na základě dohody s Tuniskem bude Itálie například školit tuniskou pobřežní stráž, které dodá motorové čluny a lodě. Tuniský prezident slíbil v budoucnu také lepší spolupráci v boji proti terorismu a pašování lidí.

Itálie a Tunisko ve čtvrtek podepsaly i další dohody, například o výměnných programech pro mládež, o spolupráci v kultuře, zdravotnictví či dopravě.

Dohodu o spolupráci v boji proti nezákonné migraci, pašeráctví a ochraně hranic podepsala Itálie minulý týden také s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem, který stojí v čele mezinárodně uznávané vlády. Ta ale v Libyi nemá pod kontrolou moc v celé zemi.

Řím se dohodami se severoafrickými zeměmi snaží snížit masový příliv migrantů, kteří přes Středozemní moře do Itálie zejména z Libye připlouvají. Jen letos dorazilo touto cestou podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 9330 uprchlíků, za celý loňský rok jich bylo 181 500.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy