Trumpův tým řeší možný odchod ministra spravedlnosti. Za Sessionse prý hledá náhradu, píše list

ČTK ČTK
25. 7. 2017 15:25
Americký prezident Donald Trump se svým týmem zvažuje podle médií výměnu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Trump ho před týdnem v rozhovoru s novináři kritizoval kvůli tomu, že se vzdal dohledu nad vyšetřováním ruské kauzy. Podle amerického deníku The Washington Post hledají Trumpovi důvěrníci za Sessionse možnou náhradu. Někteří prezidentovi spolupracovníci uvádějí, že zvažovaný odchod Sessionse může být součástí Trumpovy strategie k odvolání vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten rozplétá kauzu ruské role během loňských prezidentských voleb v USA.
Americký prezident Donald Trump s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem.
Americký prezident Donald Trump s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident v soukromém okruhu svých poradců řeší možnost odchodu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, kterého hlava Spojených států v nedávném rozhovoru s novináři kritizovala.

Na svém webu to napsal list The Washington Post. Podle listu někteří Trumpovi důvěrníci již dokonce hledají kandidáty, kteří by se v případě Sessionsova odchodu mohli uvolněného postu ujmout. A to ať už v případě jeho rezignace, nebo odvolání. 

Zdroje citované deníkem The Washington Post tvrdí, že otázka Sessionsova osudu je aktuální v posledních dnech, kdy Trump opakovaně a často veřejně vyjadřuje pocit zmaru nad ministrem spravedlnosti. Ten je zároveň i nejvyšším žalobcem.

Někteří Trumpovi spolupracovníci vnímají zvažovaný odchod Sessionse jako možnou součást strategie k odvolání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Mueller rozplétá kauzu ruské role během loňských prezidentských voleb v USA.

Věnuje se i vazbám Trumpova štábu a jeho rodiny na Moskvu. Takový směr vyšetřování prezident tvrdě kritizuje a označuje to za hon na čarodějnice.

Trump před týdnem v rozhovoru s listem The New York Times prohlásil, že kdyby věděl, že se Sessions vzdá formálního dohledu nad vyšetřováním ruské kauzy, vybral by si na tento vládní post někoho jiného.

Trump útočil na Twitteru

Bílý dům sice následně ujišťoval, že Trump Sessionsovi stále důvěřuje a ani se nehodlá zbavit Muellera, ale prezident od té doby opakovaně ministrovi spravedlnosti jeho počínání vyčítá.

Například v pondělí si na Twitteru Trump položil otázku, proč Sessions, který je podle prezidenta pod tlakem ze všech stran, nevěnuje pozornost "zločinům a ruským vazbám křivácké Hillary (Clintonové)".

Na ministra spravedlnosti zaútočil i v úterý. "Nejvyšší žalobce Jeff Sessions zaujal vůči zločinům Hillary Clintonové a únikům tajných informací VELICE slabou pozici," napsal na Twitteru.

V dalším úterním tweetu pak jako problém označil to, že vyšetřování neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky má na starosti úřadující šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Andrew McCabe. "Dostal pro manželku 700 000 dolarů od H (Hillary)!" tvrdí Trump.

Prezident tak naráží na fakt, že guvernér státu Virginie Terry McAuliffe, blízký spojenec Clintonové, pomohl získat McCabeově manželce Jill zmíněnou sumu na její kampaň v roce 2015. Ta se tehdy neúspěšně ucházela o křeslo ve virginském Senátu.

Na své oblíbené komunikační síti Trump v úterý rovněž osočil Sessionse, že nevyšetřuje blíže neupřesněné ukrajinské snahy sabotovat jeho prezidentskou kampaň s cílem podpořit Clintonovou.

Kauzu převzal Sessionsův náměstek

Sessions, který patřil k Trumpovým oblíbencům, upadl v nemilost, když se v březnu kvůli možnému střetu zájmů zřekl jakékoliv účasti na vyšetřování možného ruského vměšování do voleb.

Sessionsovy pravomoci tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein, který k Trumpově nelibosti jmenoval Muellera zvláštním vyšetřovatelem.

Ačkoliv Trump tvrdí, že Muellera odvolat nechce, média spekulují o opaku. Vyšetřovatele sice podle The Washington Post nemůže odvolat přímo, může ale nařídit Rosensteinovi, aby tak učinil.

Pokud by Rosenstein odmítl prezidentovi vyhovět a místo toho rezignoval, může Trump po Sessionsově odvolání jmenovat úřadujícího ministra spravedlnosti, který prezidentův příkaz splní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy