Washington - Ten modrý ptáček Donaldu Trumpovi pomohl vyhrát prezidentské volby. Nyní si však už i lidé z jeho okolí přejí, aby Trump na Twitter alespoň na chvíli zapomněl. Trumpův neortodoxní styl, kdy na sociální síť napíše prakticky cokoliv, co jej právě napadne, mu jako prezidentovi USA začíná dělat více škody než užitku.
Technicky jde "jen" o 140 znaků na sociální sítí. V případě Donalda Trumpa z toho ale například před dvěma týdny vzniklo velmi vážné obvinění.
Hluboko pokleslý Obama
Prezident napadl svého předchůdce v úřadě Baracka Obamu, že v loňské volební kampani nechal odposlouchávat Trumpův volební štáb v newyorské Trump Tower.
"Jak hluboko prezident Obama klesl, že odposlouchával mé telefony přímo během posvátného volebního procesu. To je Nixon/Watergate. Špatný (nebo nemocný) člověk," zněl poslední ze série tří Trumpových tweetů.
Ani na žádost Kongresu ale Bílý dům zatím nepředložil žádný důkaz. Médiím místo toho prezidentův mluvčí Sean Spicer doporučil, že nemají brát všechny prezidentovy vzkazy na Twitteru "doslovně".
How low has President Obama gone to tapp my phones during the very sacred election process. This is Nixon/Watergate. Bad (or sick) guy!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 4, 2017
Jenže republikánům v Kongresu už dochází trpělivost. Trump podle nich podceňuje, že po nástupu do Bílého domu jsou veškeré jeho výroky brány jako oficiální prohlášení prezidenta Spojených států amerických. I jeho tweety.
(Ne)důvěryhodný jako americký prezident
"Obávám se, že až se bude muset prezident opřít o podporu veřejnosti a třeba i spojenců, řeknou si: ,Opravdu můžeme věřit tomu, co říká?'" citoval v pondělí deník Wall Street Journal republikánského kongresmana Mikea Simpsona.
Simpsonovy obavy přitom sdílejí mnozí další republikánští zákonodárci a lidé, kteří Donalda Trumpa jinak podporují.
"Musíme stále odpovídat na otázky ohledně tweetů. Staví nás to defenzívy ve chvíli, kdy bychom se potřebovali prezidenta zastat," postěžoval si do médií republikán Peter T. King, kongresman za stát New York, během pondělního jednání sněmovního výboru pro tajné služby.
Výbor vyšetřuje, zda v loňské kampani existovaly kontakty mezi Trumpovými lidmi a Ruskem. Většinoví republikáni se snaží vyšetřování odvést k problému zpravodajských úniků zevnitř amerických služeb.
Trumpovo obvinění Obamy jim však tuto taktiku zcela rozbilo. Místo tajných služeb je to nyní sám prezident, kdo si v očích veřejnosti svévolně zahrává s nesmírně citlivými a vážnými informacemi.
Jak spolehlivě zabít agendu
"Ne vždy se mi líbí, co prezident říká. A tím, že se často brodí v jiných záležitostech, odvádí pozornost od podstatných věcí," upozornil Mitch McConnell, vůdce republikánů v Senátu, v listu Washington Examiner na další dopad prezidentových tweetů.
Bílý dům by potřeboval prosazovat velké programové cíle, jako je reforma systému zdravotnictví, daňová reforma či plán velkých investic do americké infrastruktury. Místo toho však opakovaně řeší poprask, který vyvolávají Trumpovy tweety.
Krátce po vítězství ve volbách Trump na Twitteru vyhlásil, že Nigel Farage, bývalý šéf strany UKIP a proponent brexitu, by byl skvělým britským velvyslancem v USA.
Many people would like to see @Nigel_Farage represent Great Britain as their Ambassador to the United States. He would do a great job!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 22, 2016
O něco později si postěžoval, že nebýt "milionů lidí, kteří volili ilegálně", porazil by Hillary Clintonovou nejen na počet volitelů, ale absolutně na počet všech odevzdaných hlasů.
V sérii několika prosincových tweetů bezmála vyhlásil konec politiky "jedné Číny", kterou se americko-čínské vztahy řídí už od 70. let.
Meryl Streepovou nazval jednou z nepřeceňovanějších hereček Hollywoodu.
Meryl Streep, one of the most over-rated actresses in Hollywood, doesn't know me but attacked last night at the Golden Globes. She is a.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 9, 2017
Americká média a veřejnost opakovaně ubezpečuje, že Mexiko skutečně zaplatí za zeď na jižní hranici USA.
Na adresu amerických tajných služeb, které prý na něj útočí úniky informací, se zeptal: Žijeme snad v nacistickém Německu?
Obamovi vyčetl, že z Guantánama propustil 120 vězňů, kteří se pak znova zapojili do terorismu. Ve skutečnosti je takřka všechny, 113, propustil George Bush.
122 vicious prisoners, released by the Obama Administration from Gitmo, have returned to the battlefield. Just another terrible decision!
— President Trump (@POTUS) March 7, 2017
Soudci, který zastavil jeho protiimigrační výnos, vzkázal, že ohrožuje národní bezpečnost.
SEE YOU IN COURT, THE SECURITY OF OUR NATION IS AT STAKE!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 9, 2017
A Snoop Dogg, který ve svém posledním klipu vystřelí z plastikového revolveru na postavu klauna představující Trumpa a z hlavně následně vyskočí vlaječka s nápisem Bang, by podle Trumpa šel za Obamy do vězení.
Can you imagine what the outcry would be if @SnoopDogg, failing career and all, had aimed and fired the gun at President Obama? Jail time!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 15, 2017
Nechá si Trump poradit?
"Kdybych byla poradkyní prezidenta Trumpa, řekla bych, odpočiňte si od Twitteru a ujistěte se, že nevysíláte do světa bouře tweetů dříve, než si ověříte fakta," uvedla pro list The Hill republikánská senátorka Susan Collinsová.
Otázkou však je, zda si Trump nechá poradit.
"Myslím, že nebýt Twitteru, asi bych tady nebyl ani já," potvrdil prezident před pár dny pro televizi FOX News, že Twitter považuje za účinný mediální nástroj.
V loňské kampani to bezesporu fungovalo. Trump z Twitteru učinil samostatný komunikační kanál, který se dobře hodil k jeho obrazu politického outsidera, jenž přichází rozbít stávající politický mediální establishment.
Mísil vlastní postřehy a hlášky s informacemi o kampani a svých politických cílech. Jeho voliče to bavilo a tradiční média musela vzít Trumpův Twitter jako relevantní zdroj podstatných zpráv.
Loni v lednu Trumpův účet sledovalo 5 milionů lidí. O necelý rok později, v prosinci, po jeho vítězství ve volbách, to bylo 17 milionů a nyní už přes 25 milionů lidí.
A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si prezident chtěl od Twitteru odpočinout. I pondělní vyšetřování sněmovního výboru komentoval "online" v sérii vzkazů.
FBI Director Comey refuses to deny he briefed President Obama on calls made by Michael Flynn to Russia. pic.twitter.com/cUZ5KgBSYP
— President Trump (@POTUS) March 20, 2017
Šéf FBI James Comey, který před výborem vypovídal, na jeden z tweetů ihned reagoval.
Chtěl uvést na pravou míru, že prezident se ve svém vzkazu, který mohou vidět desítky milionů lidí, mýlí.