Washington - Americký prezident Donald Trump graduje obchodní válku s Čínou. "Čína Spojené státy dlouho využívala a to se už nebude dít," uvedl Trump v úterý, když oznamoval novou vlnu cel na čínský vývoz do USA.
Američtí prodejci, od největších řetězců až po malé obchody, ale varují, že ten, kdo na kroky vůči Číně opravdu doplatí, budou jejich zákazníci. Američtí spotřebitelé.
Už o letošních Vánocích si budou muset Američané za některé dárky připlatit právě kvůli obchodní válce s Čínou. A čím déle bude obchodní konflikt trvat, nebo dokonce ještě eskalovat, budou se prodražovat i každodenní nákupy.
.....China has been taking advantage of the United States on Trade for many years. They also know that I am the one that knows how to stop it. There will be great and fast economic retaliation against China if our farmers, ranchers and/or industrial workers are targeted!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 18, 2018
Pokud přičteme i cla, která začala platit už na jaře, USA nyní celkově zdaní zboží za 250 miliard dolarů (více než 5,4 bilionu korun), což představuje polovinu čínského vývozu do USA.
Tisíce a tisíce výrobků
Dosavadní cla mířila spíše na vybavení pro průmyslové provozy a na obyčejné Američany velký dopad neměla. Nově zaváděné tarify se ale budou týkat tisíců položek "všedního" spotřebního zboží.
"Jelikož jsou tak široce rozprostřeny na tisíce a tisíce výrobků, ve výsledku to nikdo nepozná," tvrdí ministr obchodu Wilbur Ross, že cla se do navýšení cen nijak výrazně nepromítnou.
Američtí prodejci jsou ale mnohem skeptičtější. "V některých případech se to nepromítne do cen. Ale v jiných se tato zátěž (cla) přenese na zákazníky," připustil v americké televizi CNBC Jeff Gennette, generální ředitel obchodního řetězce Macy’s.
Firma Macy’s přitom není na čínském zboží ani zdaleka tak závislá jako levnější a zároveň největší americký obchodní řetězec Walmart.
Made in China, kam se podíváš
Trička, boty, čepice, palčáky, pláštěnky, kabelky, tašky, peněženky, elektrické spotřebiče od toustovačů přes televize až k pračkám, chytré telefony, parfémy, kola a samozřejmě všechny možné hračky. Když kdekoliv v USA v prodejně Walmartu vezmete do rukou takřka jakékoliv zboží, máte velkou pravděpodobnost, že na něm bude označení "Made in China". Tedy "Vyrobeno v Číně".
Walmart oficiálně nezveřejňuje, jaký podíl jeho zboží pochází z Číny. Podle americké analytické firmy Global Research je to ale 70 až 80 procent.
"Pozorně sledujeme debatu o clech a aktivně pracujeme na opatřeních, která zmírní jejich dopad," uvedl nyní Walmart pro americký deník Wall Street Journal.
Už letos v březnu se ovšem Walmart připojil k bezmála třiceti velkým americkým prodejcům, kteří v otevřeném dopise varovali Bílý dům před zaváděním cel.
"Vyšší ceny (zboží) poškodí americké domácnosti. Potrestá to americké pracující rodiny vyššími cenami základních potřeb, jako jsou oblečení, boty, elektronika a další zboží pro domácnosti," konstatovaly firmy ve společném dopise.
Kdo nemá zboží na lodi, má smůlu
Velké řetězce, jako je právě Walmart či společnost J.C. Penney, se předzásobují na měsíce dopředu. V úterý oznámená cla, která začnou platit od 24. září, se tak nijak výrazně nepromítnou do jejich letošní předvánoční nabídky.
"Letošní sváteční objednávky už byly vyřízeny, teď děláme objednávky na jaro," citoval Wall Street Journal oznámení firmy J.C. Penney.
Pro menší prodejce, kteří letošní sváteční zboží ještě nemají "po střechou", ale už může být pozdě. A jejich zákazníci pocítí vyšší ceny už letos.
"Už několik týdnů u nás nepřestávají zvonit telefony. Pokud vaše zboží není na lodi (z Číny), tak máte smůlu," popsal současnou situaci manažer Mike Lahar z přepravní společnosti A.N. Deringer.
Podle Craiga Allena, prezidenta Americko-čínské obchodní rady, může být dokonce pozdě i pro zboží, které je už na cestě z Číny. "Na vodě je bez pochyby spousta lodí se zbožím, které cla postihnou."
Vyšší účty, napjatější rozpočty
Prodejci a analytici upozorňují, že s postupným náběhem cel bude jejich dopad na zvýšení cen stále zřetelnější. Od 24. září budou platit cla ve výši 10 procent. Od konce roku, pokud Trumpova administrativa nezmění úterní rozhodnutí, to bude 25 procent.
"S těmito posledními cly se bude mnoho amerických pracujících divit, proč jim rostou účty a jejich rozpočty jsou napjatější," předpovídá Matthew Shay, šéf americké Národní federace prodejců v časopise Fortune.
Některé důležité druhy zboží, které Čína do USA vyváží, například trička nebo chytré telefony, byly ze "seznamu zdaněných" zatím vynechány. Ale i to se může změnit. Peking oznámil, že na poslední americká cla bude reagovat uvalením tarifů na dovoz zboží z USA v objemu 60 miliard dolarů (v přepočtu 1,3 bilionu korun).
A Bílý domů už varoval, že v odvetě by zatížil cly další zboží z Číny za 260 miliard dolarů (5,7 bilionu korun).
Pokud by americká administrativa toto vyhlášení dodržela, znamenalo by to, že prakticky veškerý čínský import do Spojených států by podléhal novým clům.