Trump sbírá přes Vánoce síly na Floridě. V roce 2018 ho ale čekají volby, ze kterých může být debakl

Daniel Anýž Daniel Anýž
29. 12. 2017 14:47
Donald Trump slaví první velký úspěch, koncem roku podepsal rozsáhlou daňovou reformu. Zůstává ale taky nejméně oblíbeným prezidentem moderní historie Spojených států, což už může v roce 2018 znamenat problém.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Miami - Jako v řadě jiných metropolí zavládl i ve Washingtonu, hlavním městě USA, přes svátky politický klid zbraní. Prezident Donald Trump ze svého floridského letoviska Mar-a-Lago ovšem mezitím připravuje Američany na další "skvělý rok".

"Vše ukazuje, že byznys si v příštím roce povede dobře, k čemuž ještě pomůžou naše daňové škrty. Bude to skvělý rok pro naše firmy a pracovní místa," napsal Trump už v úterý na Twitter.

Klíčový bod reformy, tedy snížení korporátní daně z 35 na 21 procent, může podle řady ekonomů skutečně motivovat velké americké firmy k novým investicím a k vytváření pracovních míst - přinejmenším krátkodobě.

Trumpův vzkaz na Twitteru je ale zároveň jedním z prvních výstřelů velké bitvy o názor Američanů před tím, než půjdou příští rok v listopadu ke kongresovým volbám.

Trump a jeho republikáni nastupují do volebního roku 2018 z těžké pozice. A to i přes aktuální úspěch s daňovou reformou, která je nejrozsáhlejší změnou daňového systému v USA za posledních třicet let.

V tuto chvíli se republikáni bojí, jestli se jim vůbec podaří udržet většinu v Kongresu. Případná ztráta jedné z komor - ať už Senátu nebo Sněmovny reprezentantů - by přitom de facto znamenala konec velkých legislativních změn, které Trump hodlá prosadit.

Trumpovo floridské letovisko Mar-a-Lago.
Trumpovo floridské letovisko Mar-a-Lago. | Foto: Reuters

Jinými slovy: co by Trump nestihl v roce 2018, to by definitivně spadlo pod stůl.

V současném politicky ostře rozděleném Washingtonu by mu demokraté velké návrhy nejspíše blokovali.

Demokraté: Jsou to škrty pro bohaté

Z průzkumů, které se dělaly těsně před tím, než republikánský Kongres daňovou reformu schválil, vyplývá, že veřejnost ji hodnotí negativně.

Například v šetření pro americký list The Wall Street Journal se takto vyslovilo přes 40 procent dotázaných, zatímco jen necelá čtvrtina respondentů s reformou souhlasila.

Zatím je zřejmé, že opozičním demokratům se reformu podařilo vykreslit jako Trumpův dárek pro velké korporace a nejbohatší Američany.

"Daňové škrty nevedou k tvorbě pracovních míst. Vedou k velkým platům pro ředitele firem a k dalším penězům pro velmi, velmi bohaté," uvedl například Chuck Schumer, vůdce demokratické menšiny v Senátu.

Trump a republikáni se teď musí pokusit přesvědčit obyčejné Američany, střední a nižší třídu, že reforma je i pro ně.

Republikáni: Ušetří skoro všichni

Podle nezávislých analýz přitom mají po ruce pádný argument. Podle institutu Tax Reform Center reforma sníží daně více než 80 procentům Američanů - a pouze 5 procentům lidí daně naopak vzrostou.

"Když (Američané) uvidí, že jim zůstává víc, a když uvidí nová pracovní místa, tak to přinese výsledky," věří republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, že veřejné mínění se může překlopit na stranu reformy.

Jenže ani to by nemuselo stačit. Problémem republikánů před volbami do Kongresu totiž může být především sám prezident Donald Trump.

Jeho voličská základna za ním stále takřka neochvějně stojí. V obecných, celoamerických průzkumech je však Trump momentálně nejhůře hodnoceným prezidentem moderní americké historie. Důvěřuje mu 37 až 38 procent Američanů.

Trump podle vzoru Obama?

Volby do Kongresu jsou tradičně i referendem o prezidentovi. Vládnoucí strana, což budou příští rok v listopadu republikáni, v nich zpravidla ztrácí. Konkrétně: v 16 z 18 posledních doplňovacích voleb do Kongresu vládnoucí strana vždy oslabila.

A jedním z klíčových ukazatelů, který předpovídá, jak hlasování dopadne, je právě oblíbenost prezidenta.

Například v jediných dvou případech, kdy prezidentova strana posílila, to bylo za Billa Clintona v roce 1998 a za George Bushe o čtyři roky později. Prvního jmenovaného tehdy Američané hodnotili kladně z 66 procent a druhého z 63 procent.

Naopak pokud se prezidentova popularita pohybuje pod 50 procenty, jeho strana v Kongresu ztrácí křesla. A může dokonce přijít i o svou většinu.

Pro příklad takového scénáře přitom Trump nemusí chodit hluboko do historie. Stačí se podívat na prezidentství svého předchůdce Baracka Obamy.

V lednu 2009 nastoupil Obama do úřadu s mimořádně vysokou podporou. Jeho progresivně levicová agenda mu ale začala ubírat popularitu, a ta tak v roce 2010 spadla na 45 procent.

Jeho demokraté následně ve volbách v listopadu 2010 utrpěli, jak to nazval sám Obama, "výprask". Ve Sněmovně reprezentantů přišli o 63 křesel a ztratili většinu.

A i když byl Obama v roce 2012 znovu zvolen, do konce svého prezidentství už "vládl" jen formou exekutivních výnosů. Ty mu teď jeho nástupce v Bílém domě jeden po druhém rozkládá.

Trump ale přesto tvrdí, že jeho podpora na tom ve skutečnosti není tak špatně. Za vše prý mohou média a rozmazávání tzv. ruské kauzy. 

Prezident se při tom odvolává na průzkum pro stanici FOX, podle něhož ho podporuje 47 procent lidí. Jak ale poznamenávají někteří novináři, průzkum uskutečnila agentura Rasmussen, a ta je tradičně nakloněna republikánům.

Demokratická "Tea Party"

"Doufám, že každý má skvělé Vánoce, a zítra zpátky k práci s cílem učinit Ameriku znovu velkou," vzkázal Donald Trump z Floridy hned na Boží hod vánoční.

Jeho vlastní optimismus ale projde v roce 2018 reálným voličským testem. Demokratičtí a taky středoví voliči jsou teď mimořádně aktivizovaní, což naposledy ukázalo prosincové zvolení demokrata Douga Jonese senátorem v jinak tradičně republikánské Alabamě.

Podle některých médií se znovu nabízí srovnání s Barackem Obamou. Současné nadšení demokratických voličů připomíná podzim 2009, konec prvního roku jeho prezidentství.

Tehdy to byli naopak konzervativní republikánští voliči v hnutí Tea Party, kteří nabírali energii proti demokratickému prezidentovi.

A jak bylo řečeno - tato energie se přelila v drtivé vítězství republikánů a prohru demokratů ve volbách do Kongresu.

Video: Sám doma s Donaldem Trumpem na Staroměstském náměstí. Podívejte se na vtipný sestřih z filmu

Sám doma s Donaldem Trumpem na Staroměstském náměstí. Podívejte se na vtipný sestřih z filmu. | Video: Michal Orsava
 

Právě se děje

Další zprávy