Lídr IS Bagdádí zemřel při útoku USA. Odpálil se spolu s dětmi, prohlásil Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2019 12:14
Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) Abú Bakr Bagdádí zemřel při americké vojenské operaci. Dřívější informace bezpečnostních zdrojů potvrdil v neděli v mimořádném projevu prezident Spojených států Donald Trump.
Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí
Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí | Foto: ČTK

"Abú Bakr Bagdádí je mrtev," prohlásil Trump. "Zabití nebo zajetí Bagdádího představovalo naprostou zahraničně-bezpečnostní prioritu mé vlády," zdůraznil.

Trump popsal, že speciální jednotky armády USA provedly "velice odvážný, nebezpečný zásah v severozápadní Sýrii a podařilo se jim něco úžasného." "Naši vojáci byli skvělí. Během operace jsme nepřišli o žádného z nich," uvedl dále americký prezident.

Trump řekl, že hledaný terorista v závěrečných chvílích svého života plakal a křičel. "Celý areál byl vyčištěn. Jedenáct malých dětí bylo evakuováno z budovy a nebyly zraněny. Jediný, kdo tam zbyl, byl Bagdádí v tunelu. S sebou měl tři malé děti, vzal je s sebou na jistou smrt. Dostal se na konec tunelu jako pronásledované zvíře," popsal Trump operaci amerických vojáků.

Terorista se podle prezidenta USA spolu s třemi potomky vyhodil do povětří. Podle Trumpa zemřelo při operaci také mnoho Bagdádího přívrženců.

Nejhledanější terorista planety

Bagdádí patřil přinejmenším v posledních letech k nejhledanějším mužům planety. Spojené státy na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů, kterou v prosinci 2016 zvýšily na 25 milionů dolarů (576 milionů korun).

Jako první přinesl zprávu o zabití džihádisty list Newsweek s odvoláním na nejmenovaného amerického armádního činitele. Podle něj šlo o akci, kterou provedly speciální síly po získání využitelné zpravodajské informace. Později o smrti vůdce IS informovala i další americká média. 

Podle Reuters irácké bezpečnostní služby zjistily místo, kde se Bagdádí skrývá, od dvojice zadržených osob, které pochází z blízkého okolí teroristy. Na zjištění polohy spolupracovaly spolu s americkou zpravodajskou službou CIA, uvedla CNN.

Zemřel spolu s osobním strážcem, tvrdí syrské zdroje

Smrt Bagdádího potvrdilo i několik dalších na sobě nezávislých zdrojů. Kromě iráckých k nim patří i íránské. "Írán byl informován o smrti Bagdádího syrskými představiteli, kteří se o tom dozvěděli z terénu," citovala agentura Reuters nejmenovaného íránského činitele.

Dalším zdrojem je velitel jedné z ozbrojených skupin působících v provincii Idlíb na severozápadě Sýrie, který uvedl, že vůdce IS byl zřejmě zabit už v noci na sobotu při útoku, do něhož byly zapojené vrtulníky a bojové letouny a při němž došlo ke střetu u vesnice Briša nedaleko tureckých hranic.

Úmrtí potvrdily zdroje v Sýrii také iráckému zpravodajskému týmu pověřenému sledováním Bagdádího.

"Historická operace"

K podílu na úspěchu se přihlásila i Ankara. Turecké ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že před operací Spojených států proběhla výměna informací a koordinace mezi armádními představiteli Turecka a USA.

Velitel Syrských demokratických sil (SDF) Mazloum Abdi na Twitteru hovoří o "úspěšné, historické operaci". Podle všeho tím má na mysli právě likvidaci Bagdádího, byť jeho jméno přímo nezmínil.

Irácká státní televize zveřejnila záběry, které podle ní pochází z americké operace v Sýrii. Na záznamu pořízeném za denního světla je vidět kráter v zemi a pravděpodobné následky útoku, včetně roztrhaného a krví potřísněného oblečení na zemi. Na dalším, nočním záznamu je vidět explozi.

Také novinář deníku The New York Times Christiaan Triebert na Twitteru umístil necelou minutu dlouhé video, které se listu podařilo získat a které zřejmě zachycuje situaci v oblasti poté, co byl Bagdádí zabit.

O smrti či zranění džihádisty se v minulosti spekulovalo už vícekrát, zprávy se ale pak nikdy nepovedlo stoprocentně podložit. 

Muž, který se v roce 2014 prohlásil chalífou, dal o sobě veřejnosti poprvé po pěti letech vědět letos v dubnu na propagandistickém videu, v němž přiznával ztrátu syrského území a své stoupence vyzýval k novým bojům.

Video: Vůdce Islámského státu Bagdádí před časem promluvil na kameru. Džihád pokračuje, řekl

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Odvolací soud míní, že manažeři záložny Metropolitního spořitelního družstva spáchali závažnější trestné činy

Pražský vrchní soud je přesvědčený, že manažeři vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva se dopustili závažnějších trestných činů než porušení povinnosti při správě majetku. Rozsudek, který trojici posílal na pět až šest let do vězení, proto dnes zrušil a skutky mužů vrátil k dalšímu dokazování. Naopak pravomocně rozhodl o nastrčených podnikatelích, kteří se podíleli na vyvádění peněz ze záložny. Většině zpřísnil tresty odnětí svobody.

Obžaloba tvrdí, že Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel umožnili v letech 2010 až 2013 vyvádění peněz z družstva, a to tak, že schvalovali podnikatelské úvěry pro firmy bez historie. Za tyto společnosti jednali další obžalovaní, kteří byli nastrčení jako tzv. bílí koně. Peníze ze záložny pak přes tyto firmy putovaly do zahraničí. Podle státní zástupkyně způsobila skupina škodu ve výši přes 1,2 miliardy korun. Manažeři vinu odmítají.

"Podle výsledků dosavadního dokazování nabýváme konkrétního podezření hraničícího s jistotou, že se tito obžalovaní nedopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale že se dopustili - buď ve formě pachatelství, organizátorství či pomoci - zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu jako členové organizované zločinecké skupiny," prohlásil předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka.

Upozornil, že v takovém případě by trojice mohla dostat trest nad horní desetiletou hranicí příslušné trestní sazby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy