Lídr IS Bagdádí zemřel při útoku USA. Odpálil se spolu s dětmi, prohlásil Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 10. 2019 12:14
Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) Abú Bakr Bagdádí zemřel při americké vojenské operaci. Dřívější informace bezpečnostních zdrojů potvrdil v neděli v mimořádném projevu prezident Spojených států Donald Trump.
Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí
Vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí | Foto: ČTK

"Abú Bakr Bagdádí je mrtev," prohlásil Trump. "Zabití nebo zajetí Bagdádího představovalo naprostou zahraničně-bezpečnostní prioritu mé vlády," zdůraznil.

Trump popsal, že speciální jednotky armády USA provedly "velice odvážný, nebezpečný zásah v severozápadní Sýrii a podařilo se jim něco úžasného." "Naši vojáci byli skvělí. Během operace jsme nepřišli o žádného z nich," uvedl dále americký prezident.

Trump řekl, že hledaný terorista v závěrečných chvílích svého života plakal a křičel. "Celý areál byl vyčištěn. Jedenáct malých dětí bylo evakuováno z budovy a nebyly zraněny. Jediný, kdo tam zbyl, byl Bagdádí v tunelu. S sebou měl tři malé děti, vzal je s sebou na jistou smrt. Dostal se na konec tunelu jako pronásledované zvíře," popsal Trump operaci amerických vojáků.

Terorista se podle prezidenta USA spolu s třemi potomky vyhodil do povětří. Podle Trumpa zemřelo při operaci také mnoho Bagdádího přívrženců.

Nejhledanější terorista planety

Bagdádí patřil přinejmenším v posledních letech k nejhledanějším mužům planety. Spojené státy na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů, kterou v prosinci 2016 zvýšily na 25 milionů dolarů (576 milionů korun).

Jako první přinesl zprávu o zabití džihádisty list Newsweek s odvoláním na nejmenovaného amerického armádního činitele. Podle něj šlo o akci, kterou provedly speciální síly po získání využitelné zpravodajské informace. Později o smrti vůdce IS informovala i další americká média. 

Podle Reuters irácké bezpečnostní služby zjistily místo, kde se Bagdádí skrývá, od dvojice zadržených osob, které pochází z blízkého okolí teroristy. Na zjištění polohy spolupracovaly spolu s americkou zpravodajskou službou CIA, uvedla CNN.

Zemřel spolu s osobním strážcem, tvrdí syrské zdroje

Smrt Bagdádího potvrdilo i několik dalších na sobě nezávislých zdrojů. Kromě iráckých k nim patří i íránské. "Írán byl informován o smrti Bagdádího syrskými představiteli, kteří se o tom dozvěděli z terénu," citovala agentura Reuters nejmenovaného íránského činitele.

Dalším zdrojem je velitel jedné z ozbrojených skupin působících v provincii Idlíb na severozápadě Sýrie, který uvedl, že vůdce IS byl zřejmě zabit už v noci na sobotu při útoku, do něhož byly zapojené vrtulníky a bojové letouny a při němž došlo ke střetu u vesnice Briša nedaleko tureckých hranic.

Úmrtí potvrdily zdroje v Sýrii také iráckému zpravodajskému týmu pověřenému sledováním Bagdádího.

"Historická operace"

K podílu na úspěchu se přihlásila i Ankara. Turecké ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že před operací Spojených států proběhla výměna informací a koordinace mezi armádními představiteli Turecka a USA.

Velitel Syrských demokratických sil (SDF) Mazloum Abdi na Twitteru hovoří o "úspěšné, historické operaci". Podle všeho tím má na mysli právě likvidaci Bagdádího, byť jeho jméno přímo nezmínil.

Irácká státní televize zveřejnila záběry, které podle ní pochází z americké operace v Sýrii. Na záznamu pořízeném za denního světla je vidět kráter v zemi a pravděpodobné následky útoku, včetně roztrhaného a krví potřísněného oblečení na zemi. Na dalším, nočním záznamu je vidět explozi.

Také novinář deníku The New York Times Christiaan Triebert na Twitteru umístil necelou minutu dlouhé video, které se listu podařilo získat a které zřejmě zachycuje situaci v oblasti poté, co byl Bagdádí zabit.

O smrti či zranění džihádisty se v minulosti spekulovalo už vícekrát, zprávy se ale pak nikdy nepovedlo stoprocentně podložit. 

Muž, který se v roce 2014 prohlásil chalífou, dal o sobě veřejnosti poprvé po pěti letech vědět letos v dubnu na propagandistickém videu, v němž přiznával ztrátu syrského území a své stoupence vyzýval k novým bojům.

Video: Vůdce Islámského státu Bagdádí před časem promluvil na kameru. Džihád pokračuje, řekl

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 33 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy