reklama
 
 

Tajemný terorista z mocné rodiny. Hamza bin Ládin vyzýval k vraždám, teď došlo na něj

1. 8. 2019 14:04
Další bin Ládin je pravděpodobně po smrti. Třicetiletý Hamza bin Ládin, syn bývalého lídra teroristické organizace al-Káida, zahynul podle informací deníku New York Times při "operaci, ve které hrály roli Spojené státy".

List více informací nezveřejnil - ani datum, kdy Hamza bin Ládin zemřel. S odvoláním na tajné služby zprávu zveřejnilo více amerických médií, jako první televize NBC. Ale bez detailů, jejichž uvedení by mohlo ohrozit v budoucnosti akce proti hledaným teroristům.

Hamza bin Ládin se stejně jako další lidé z vedení al-Káidy skrýval na takzvaném kmenovém území v Pákistánu blízko afghánských hranic. Jde o autonomní oblast, kde má pákistánská vláda omezený vliv. Prezident Donald Trump na otázku ohledně smrti odpověděl: "Nebudu to komentovat."

Americké ministerstvo zahraničí vypsalo za informace vedoucí k nalezení místa úkrytu mladého bin Ládina odměnu milion dolarů. Expert na džihádistická hnutí Aaron Zelin z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku popsal, že skutečným lídrem vlastně Hamza nebyl.

"Je samozřejmě důležité, že to byl člověk, který nesl jméno bin Ládin. Ale přisuzovat mu roli vlivného a charismatického vůdce al-Káidy je přehnané. Velké dopady jeho smrt mít nebude," vysvětlil Zelin.

Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února:

Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února | Video: Reuters

Al-Káida zatlačena do pozadí

Naposledy se audionahrávka s hlasem Hamzy bin Ládina objevila na internetu loni v březnu. Vyzýval k povstání vůči saúdskoarabskému režimu. O rok dříve vyzval muslimy, aby zabíjeli Židy a "křižáky", kdekoliv k tomu budou mít příležitost.

Týden poté zaútočil libyjský terorista na koncertě zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru, o život přišlo dvaadvacet lidí. Vyšetřování ale neprokázalo souvislost mezi výzvou a činem teroristy, který se hlásil k Islámskému státu (IS).

Právě vzestup IS na bojištích v Iráku a Sýrii zatlačil al-Káidu do pozadí. Organizace, která má na svědomí útoky z 11. září 2001, postupně fakticky přestala existovat a stále více různých skupin, které se k ní hlásily, deklarovalo loajalitu právě k Islámskému státu. Ten původně vznikl jako odnož al-Káidy, ale vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se od ní odtrhl.

Pád rodinné firmy

Američané při útoku bezpilotním letounem usmrtili v roce 2009 Usámova nejstaršího syna Sáada, považovaného tehdy za jakéhosi korunního prince al-Káidy. Dlouho však o jeho smrti panovaly pochybnosti, al-Káida ji potvrdila až v roce 2012.

V té době už byl mrtvý Usáma bin Ládin. Speciálně vyslané komando amerického námořnictva jej zastřelilo ve vile v pákistánském městě Abottabád 2. května 2011.

Usáma pocházel z bohaté rodiny, která založila a vlastnila obrovskou stavební a investiční firmu Bin Laden Group. V posledních letech se jí ale nedaří. Netěší se takové podpoře saúdského státu a saúdské královské rodiny jako v minulosti.

Při velké protikorupční akci před dvěma lety nechal uvěznit saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán i několik členů bin Ládinovy rodiny, včetně Usámova bratra Bakra. Stát tlačil na to, aby společnost vstoupila na burzu.

Firma změnila své jméno na Binladin Group Global Holding Company a v devítičlenném vedení jsou nyní jen dva členové bin Ládinovy rodiny. Společnosti uškodila také nehoda z roku 2016, kdy se zřítil její jeřáb na Velkou mešitu v Mekce a zabil 111 lidí.

Hovořili s ďáblem: Dva novináři ve videu popisují své setkání s Usámou bin Ládinem

Dva pákistánští novináři měli možnost několikrát hovořit se zakladatelem novodobého terorismu Usámou bin Ládinem. Bývalý šéf organizace Al-Káida už není naživu, ale jeho odkaz žije, bohužel, dál. | Video: Milan Šíma |  05:53

autor: Martin Novák | 1. 8. 2019 14:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama