Tajemný terorista z mocné rodiny. Hamza bin Ládin vyzýval k vraždám, teď došlo na něj

Martin Novák Martin Novák
1. 8. 2019 14:04
Další bin Ládin je pravděpodobně po smrti. Třicetiletý Hamza bin Ládin, syn bývalého lídra teroristické organizace al-Káida, zahynul podle informací deníku New York Times při "operaci, ve které hrály roli Spojené státy".
Na hlavu Hamzy bin Ládina byla vypsána odměna.
Na hlavu Hamzy bin Ládina byla vypsána odměna. | Foto: Reuters

List více informací nezveřejnil - ani datum, kdy Hamza bin Ládin zemřel. S odvoláním na tajné služby zprávu zveřejnilo více amerických médií, jako první televize NBC. Ale bez detailů, jejichž uvedení by mohlo ohrozit v budoucnosti akce proti hledaným teroristům.

Hamza bin Ládin se stejně jako další lidé z vedení al-Káidy skrýval na takzvaném kmenovém území v Pákistánu blízko afghánských hranic. Jde o autonomní oblast, kde má pákistánská vláda omezený vliv. Prezident Donald Trump na otázku ohledně smrti odpověděl: "Nebudu to komentovat."

Americké ministerstvo zahraničí vypsalo za informace vedoucí k nalezení místa úkrytu mladého bin Ládina odměnu milion dolarů. Expert na džihádistická hnutí Aaron Zelin z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku popsal, že skutečným lídrem vlastně Hamza nebyl.

"Je samozřejmě důležité, že to byl člověk, který nesl jméno bin Ládin. Ale přisuzovat mu roli vlivného a charismatického vůdce al-Káidy je přehnané. Velké dopady jeho smrt mít nebude," vysvětlil Zelin.

Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února:

Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února | Video: Reuters

Al-Káida zatlačena do pozadí

Naposledy se audionahrávka s hlasem Hamzy bin Ládina objevila na internetu loni v březnu. Vyzýval k povstání vůči saúdskoarabskému režimu. O rok dříve vyzval muslimy, aby zabíjeli Židy a "křižáky", kdekoliv k tomu budou mít příležitost.

Týden poté zaútočil libyjský terorista na koncertě zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru, o život přišlo dvaadvacet lidí. Vyšetřování ale neprokázalo souvislost mezi výzvou a činem teroristy, který se hlásil k Islámskému státu (IS).

Právě vzestup IS na bojištích v Iráku a Sýrii zatlačil al-Káidu do pozadí. Organizace, která má na svědomí útoky z 11. září 2001, postupně fakticky přestala existovat a stále více různých skupin, které se k ní hlásily, deklarovalo loajalitu právě k Islámskému státu. Ten původně vznikl jako odnož al-Káidy, ale vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se od ní odtrhl.

Pád rodinné firmy

Američané při útoku bezpilotním letounem usmrtili v roce 2009 Usámova nejstaršího syna Sáada, považovaného tehdy za jakéhosi korunního prince al-Káidy. Dlouho však o jeho smrti panovaly pochybnosti, al-Káida ji potvrdila až v roce 2012.

V té době už byl mrtvý Usáma bin Ládin. Speciálně vyslané komando amerického námořnictva jej zastřelilo ve vile v pákistánském městě Abottabád 2. května 2011.

Usáma pocházel z bohaté rodiny, která založila a vlastnila obrovskou stavební a investiční firmu Bin Laden Group. V posledních letech se jí ale nedaří. Netěší se takové podpoře saúdského státu a saúdské královské rodiny jako v minulosti.

Při velké protikorupční akci před dvěma lety nechal uvěznit saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán i několik členů bin Ládinovy rodiny, včetně Usámova bratra Bakra. Stát tlačil na to, aby společnost vstoupila na burzu.

Firma změnila své jméno na Binladin Group Global Holding Company a v devítičlenném vedení jsou nyní jen dva členové bin Ládinovy rodiny. Společnosti uškodila také nehoda z roku 2016, kdy se zřítil její jeřáb na Velkou mešitu v Mekce a zabil 111 lidí.

Hovořili s ďáblem: Dva novináři ve videu popisují své setkání s Usámou bin Ládinem

Dva pákistánští novináři měli možnost několikrát hovořit se zakladatelem novodobého terorismu Usámou bin Ládinem. Bývalý šéf organizace Al-Káida už není naživu, ale jeho odkaz žije, bohužel, dál. | Video: Milan Šíma
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy